www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Robienie kursów ratowniczych - brak rozporządzeń MSW
Autor Wiadomo¶æ
Zgredek
[Usuniêty]

Wys³any: Nie Sty 22, 2012 9:09 pm   Robienie kursów ratowniczych - brak rozporzÄ…dzeÅ„ MSW

Halo halo. Jeżeli nie ma rozporządzeń w srawie szkolenia - a nie ma - to obecnie organizwoane nasze szkolenia nie będą zachowywały uprawnień. Tylko te które zostały uzyskane do 31.12.2011 lub ich zdobywanie rozpoczęłosię przed 31.12.2011 - czyli rozpoczął się kurs w zeszłym roku (art. 40 ustawy).
Z nowymi szkoleniami warto więc poczekać bo inaczej to może okazać sięże to naciąganie ludzi na kasę.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Nie Sty 22, 2012 9:16 pm   

Witam.
Uuuu, Zgredek. Nareszcie ktoś czyta ustawę do samego końca. Brawo, brawo.
Pozdrawiam
 
     
Nawra 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 23 Sty 2012
Posty: 2
Sk±d: Wielkopolska
Wys³any: Pon Sty 23, 2012 9:22 pm   

Witam,
mam takie pytanie, a mianowicie miałem zamiar wziąć udział w kursie MR, ale po wypowiedzi Zgredka naszły mnie pewne wątpliwości.
Kurs jest organizowany przez Radziejowskie WOPR (także kuj-pom) http://www.radziejowskiewopr.pl/szkolenia.html
Mógłby mi ktoś przybliżyć sprawę w związku z tymi możliwościami naciągnięcia na kasę lub choć podać mi o którą ustawę chodzi.
Z góry dzięki, pozdrawiam.
 
     
caroll 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Courage.


Do³±czy³a: 25 Pa¼ 2011
Posty: 60
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Pon Sty 23, 2012 11:06 pm   

dobre pytanie i ja w zwiazku z tym pytam, co się dzieje z moim MR w tej sytuacji, skoro jest on uzyskany przed 31.12.2011 ? Czy to bedzie miało jakies znaczenie teraz ? Kurcze, przepraszam jak zadaje głupie pytania, ale sledze to forum, dużo czytam i sie kompletnie pogubiłam w tym wszystkim. Ciągle jakies zamieszanie..
 
     
jetpilot 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 02 Wrz 2011
Posty: 181
Sk±d: Åšwiat...
Wys³any: Pon Sty 23, 2012 11:29 pm   

ja proponuje wstrzymac takie zapytania dyskusje itd, do czasu az to wszystko wejdzie w zycie.

a tymaczasem, nic tracisz nic, bo usatwa jasno mowi ze swoje uprawnienia sie zachowuje (chociaz MR to ma chyba glownie obowiazki;) )
_________________
"Widzicie co tam jest napisane na dachu? Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą"- Z. Kołodziejski
 
     
goldiaszek 
Wypowie się, choć w ostateczności
RWP, Nurek P1


Wiek: 45
Do³±czy³: 27 Lut 2011
Posty: 5
Sk±d: Kuj-pom
Wys³any: Wto Sty 24, 2012 9:52 am   

To jedno zasadnicze pytanie.. Robić kursy czy nie? i jeśli ktoś ma możliwość niech podeśle to rozporządzenie które mówi kursach do 2011 roku.
pozdrawiam :wink:
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Wto Sty 24, 2012 10:00 am   

goldiaszek napisa³/a:
Robić kursy czy nie? i jeśli ktoś ma możliwość niech podeśle to rozporządzenie które mówi kursach do 2011 roku.

Robić kursy teraz to według mnie strata pieniędzy, bo po wprowadzeniu rozporządzenia przez MSW okaże się, że w ogóle nie ma stopnia młodszego ratownika lub ratownika pływalni i co wtedy? Mina.

ZG WOPR będzie musiał szybko zareagować (kolejna reforma?) i prawdopodobnie wycofać się z uchwałami niezgodnymi z przepisami jakie wprowadzi MSW.
 
     
caroll 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Courage.


Do³±czy³a: 25 Pa¼ 2011
Posty: 60
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Wto Sty 24, 2012 11:06 am   

jetpilot napisa³/a:
ja proponuje wstrzymac takie zapytania dyskusje itd, do czasu az to wszystko wejdzie w zycie.


racja :)

DeVu napisa³/a:
bo po wprowadzeniu rozporządzenia przez MSW okaże się, że w ogóle nie ma stopnia młodszego ratownika lub ratownika pływalni i co wtedy? Mina.


dokładnie to mialam na mysli, co wtedy kiedy ja ten stopien mam ? wyrzucone pieniądze ? ale okej okej, poczekamy , zobaczymy co tam sie szykuje.
 
     
Ares 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 13 Gru 2011
Posty: 120
Sk±d: Gorzów Wielkopolski
Wys³any: Wto Sty 24, 2012 1:49 pm   

Będzie to co będzie! Nie ma co marudzić!
Im szybciej dostosujemy siÄ™ do nowych zmian tym lepiej dla nas!
_________________
Spartanie nie pytajÄ… ilu!
Lecz gdzie sÄ…!
 
     
Nawra 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 23 Sty 2012
Posty: 2
Sk±d: Wielkopolska
Wys³any: Wto Sty 24, 2012 9:14 pm   

Miałbym jeszcze prośbę, mógłby mi ktoś podać dokładniej w której ustawie jest to zawarte, bo od wczoraj szukam i za nic nie mogę znaleźć.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Sro Sty 25, 2012 10:31 am   

Witam. Będzie trochę długo ale postaram się wyjaśnić co wiem.

Ustawa z dnia 18.08.2011 o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Art. 15 mówi o szkoleniach ratowników wodnych i instruktorów i o rozporządzeniu, który w tej sprawie ma wydać Minister Spraw Wewnętrznych. Na chwilę obecną tych roporządzerń nie ma.
Art. 41 mówi o zachowaniu uprawnień ratownika uzyskanych na podstawie przepisów dotychczasowych (czyli do dnia wejście w zycie ustawy - 1.01.2012) oraz o stosowaniu przepisów dotychczasowych w stosunku do osób które rozpoczęły zdobywanie uprawnień przed wejściem w życie ustawy (czyli do 31.12.2011).
Oznacza to, że uzyskanie do 31.12.2011 uprawnienia nadane przez WOPR, które spełniają wymogi z art. 2 pkt. 5 (wiedza i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich oraz inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym - na obecną chwilę nie wiem czy musi ocenić to WOPR czy też będą musiały być kompatybilne z przyszłymi wymogami egzaminu kończącego szkolenie określone przez MSW) są uprawnieniami, które są ważne i jeśeli taka osoba posiada jeszcze aktualne kpp to może być zatrudniona (pełnić finkcje - bo nie koniecznie musi być zatrudnione) jako ratownik wodny.
Pamiętajcie, że ratownik wodny to wg ustawy nie jest stopień tylko osoba która spełnia trzy wymogi - art. 2 pkt. 5

- posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa oraz technik pływackich (czyli zda egzamin kończący ramowy program szkolenia)

- posiada inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym (ustawa nie mówi jakie, ani nie ma upoważnienia w ustawie aby ktokolwiek mógł okreslić co to są za kwalifikacje, więc będą one określane przez podmiot uprawniony do wykonywania ratownictwa wodnego, w którym pracuje, pełni służbę lub ktyórego dana osoba jest członiem)

- spełnia wymogi art. 13 ustawy o PRM (ukończył kurs kpp i posiada tytuł ratownika)

- pracuje, pełni służbę lub jest członkem podmiotu uprawnionego ...

Oznacza to, że WOPR może posiadać swoją "ścieżkę rozwoju" i nadawać dokładnie dowolne stopnie swoim członkom. Ważne jest aby osoby te przeszły finalnie program kursu określonego ramowym programem szkolenia i zdały egzamin kończący.

Natomiast prowadzenie jakichkolwiek szkoleń po 1.01.2012 zgodnie z ustawą nie nadaje żadnych uprawnień, które będą upoważniały do pracy jako ratownik, jeżeli nie będzie prowadzone zgodnie z ramowym progrtamem szkolenia, którego MSW wciąż jeszcze nie wydało.
Rozpoczynane obecnie kursy mogą mieć jedynie charakter doskonalący przed zasadniczym kursem jaki określi MSW. Uważam, że może to być potraktowane jako niepotrzebne wyciąganie pieniędzy, jeżeli nie udowodnimy, że to szkolenie daje jakieś uprawnienia lub jakiś krok do uzyskania uprawnień.

I jeszcze jedna kwestia. Do czasu wydania rozporządzeń nie wiemy kto może szkolić, gdyż ustawa mówi o zachowaniu uprawnień ratownika z zakresu ratownictwa wodnego, a nie zachowaniu uprawnień instruktora. Jeżeli nawet stopień instruktora potrkatujemy jako stopień ratownika (bo tak raczej trzeba go traktować gdyż przepisy do 31.12.2011 n ie zezwalały WOPRowi na nadawanie uprawnień instruktora - taki nonsens ale tak było i teraz MSW sobie o tym przypomniało) to zachowuje on tylko uprawnie4nia ratiownika z zakresu ratownictwa wodnego, a na chwilę obecną instruktorów (trenerów, nauczycieli) nie ma.
Tak, że może się okazać, że instrukto, który będzie po 1.01.2012 kurs na jakiś stopień może nie mieć wg rozporządfzenia uprawnień do jego prowadzenia.

Mamy więc pustkę bo w ustawie o sporcie zostały uchylone przepisy art. 39 ust. 3 i 4 oraz w art. 40 ust. 2, które mówiły o bezpieczeństwie na obszarach wodnych i o WOPR, jak również art. 91, który pozostawiał dotychczasowe przepisy wykonancze wydane jeszcze na podstawie ustawy o kulturze fizycznej - te uregulowania są uchylone bądź nieobowiązujące ze względu na uchylenie podstawy prtawnej.

Pozdrawiam
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Sro Sty 25, 2012 10:32 am   

goldiaszek napisa³/a:
To jedno zasadnicze pytanie.. Robić kursy czy nie?


NIE Zaufaj
 
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Sro Sty 25, 2012 10:32 am   

Sorki w powyższej informacji o ratowniku wodnym nie trzy wymogi a cztery
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sro Sty 25, 2012 11:18 am   

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie i wagę sprawy postanowiłem zrobić oddzielny temat. PB, dzięki za przedstawienie problemu w miarę jasny sposób.
 
     
rafaco
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 01 Kwi 2007
Posty: 180
Sk±d: Bialystok/ Sopot
Wys³any: Sro Sty 25, 2012 1:08 pm   

W mojej jednostce terenowej (Białostockie WOPR) 13 lutego rozpoczyna się kurs na Ratownika WOPR cena 680zl kurs + 120zl egzamin (to co napisałem wcześniej zamiast sformułowania jednostka powinienem użyć MASZYNKA DO ROBIENIA KASY). I teraz niech ktoś się znajdzie, kto pójdzie i powie dla prezesa, a przede wszystkim dla kursantów że kurs który skonczą i stopień który zdobędą do niczego ich nie uprawnia. Pa :???: ranoja się dzieje i w tym WOPRze i w tym Ministerstwie
_________________

 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytañ do SQL: 16