www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Robienie kursów ratowniczych - brak rozporządzeń MSW
Autor Wiadomo
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 03 Sty 2012
Posty: 118
Skd: Zabrze
Wysany: Nie Lut 12, 2012 8:34 pm   

Fajna informacja z dnia 7 lutego :) w sumie jakby nie patrzeć to są zgodne - robiąc kurs dostajesz stopień, nic nie piszą o tym jakie się dostaje uprawnienia i czy te uprawnienia są zgodne z obowiązującym prawem :)
 
     
Fizool 
Forumowicz WOPR


Doczy: 08 Mar 2010
Posty: 39
Skd: Wrocław
Wysany: Nie Lut 12, 2012 8:38 pm   

Jak oni to robią to nie mam pojęcia...
Ja tylko wkleiłem informacje ze strony ZG WOPR
Jedno wielkie zamieszanie...
_________________
RWM - 2011:)
KPP - 2011
 
     
immortal 
Stały bywalec



Doczy: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Skd: sercem na morzu...
Wysany: Nie Lut 12, 2012 11:00 pm   

to ja wrzucę coś innego co wpadło mi w ręce dziś rano: (nazwiska zostały wykasowane bo nie mają znaczenia)

"OPINIA PRAWNA
sporządzona na zlecenie pana ............... Prezesa .............WOPR z dnia 12 stycznia 2012 r.

Przedmiot opinii:
Podstawy prawne organizowania oraz przeprowadzania szkoleń ratowników wodnych oraz ustalania programów kursów i szkoleń specjalistycznych z zakresu ratownictwa przez ............ WOPR - w aktualnym stanie prawnym


Podstawy prawne:
1. ustawa o kulturze fizycznej z dnia 18 stycznia 1996r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675, z późn. zm.),
2. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 listopada 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków i uprawnień specjalistycznych organizacji ratowniczych, warunków ich wykonywania przez inne organizacje ratownicze oraz rodzaju i wysokości świadczeń przysługujących ratownikom górskim i wodnym w związku z udziałem w akcji ratowniczej (Dz.U.02.193.1624 z późn. zm.),
3. ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r. (Dz.U.10.127.857 z późn. zm.),
4. ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz.U.11.208.1240).


Stan faktyczny:

Do stycznia 2012 r. ............ WOPR jako jedna ze specjalistycznych organizacji ratowniczych w rozumieniu art. 55 ust. 1 ustawy o kulturze fizycznej z dnia
18 stycznia 1996r. organizowała i przeprowadzała szkolenia ratowników wodnych, ustalała także programów kursów i szkoleń specjalistycznych z zakresu ratownictwa na podstawie aktu wykonawczego wydanego na podstawie art. 55 ust. 3 ww. ustawy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 listopada 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków i uprawnień specjalistycznych organizacji ratowniczych, warunków ich wykonywania przez inne organizacje ratownicze oraz rodzaju i wysokości świadczeń przysługujących ratownikom górskim i wodnym w związku z udziałem w akcji ratowniczej.
W związku ze zmianami stanu prawnego, które weszły w życie
z dniem 1.01.2012 r. Zleceniodawca niniejszej opinii powziął wątpliwość, czy
i w oparciu o jakie przepisy może prowadzić obecnie działalność w ww. zakresie.


Stan prawny:
Ustawa o kulturze fizycznej z dnia 18 stycznia 1996r. utraciła moc z dniem wejścia w życie ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r. tj. 16.10.2010 r.
Natomiast zgodnie z przepisem przejściowym nowej ustawy tj. art. 91 ust. 1 pkt 1) przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 55 ust. 3 ustawy o kulturze fizycznej zachowywały moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie przepisu art. 40 ust. 4 ustawy o sporcie, który stanowił, że „Minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres obowiązków i uprawnień specjalistycznych organizacji ratowniczych, warunki ich wykonywania przez inne organizacje ratownicze, a także rodzaj i wysokość świadczeń przysługujących ratownikom górskim i wodnym w związku z udziałem w akcji ratowniczej. Rozporządzenie powinno określać szczegółowe zadania w zakresie organizowania pomocy oraz ratowania osób, podejmowane przez poszczególne organizacje ratownicze, a także przewidywać świadczenia finansowe i rzeczowe z uwzględnieniem czasu trwania i stopnia niebezpieczeństwa wyprawy ratunkowej.”
Z dniem 1.01.2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Przepisy art. 39 pkt 2) i 3) tej ustawy zmieniły przepisy art. 40 oraz art. 91 ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r. w ten sposób, że z dniem 1.01.2012 r. przestały one mieć zastosowanie do wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego. Powyższa ustawa w art. 12 ust. 1 stanowi, że ratownictwo wodne może wykonywać Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz inne podmioty, jeżeli uzyskały zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwane dalej "podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa wodnego".
Natomiast zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 tej ustawy podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego mogą organizować i prowadzić szkolenia ratowników wodnych i instruktorów w zakresie ratownictwa wodnego oraz psów ratowniczych wraz z ich przewodnikami.
Nadto, w przepisie art. 15 ust. 3 ustawodawca powierzył ministrowi właściwemu
do spraw wewnętrznych określenie w drodze rozporządzenia: ramowego programu szkoleń, zakresu wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych do uzyskania uprawnień z zakresu ratownictwa wodnego, wzorów dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień, kwalifikacji kadry dydaktycznej prowadzącej szkolenia, sposobu przeprowadzania egzaminu, z uwzględnieniem między innymi konieczności zapewnienia jednolitego sposobu przeprowadzania egzaminu oraz zakresu uprawnień uzyskiwanych po zdaniu egzaminu.
Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: http://bip.msw.gov.pl/por...w_ratownic.html

zamieszczono projekt ww. rozporządzenia oraz zgłoszone do niego uwagi między innymi, krytyczną opinię władz krajowych i rady naukowej WOPR z dnia
23 grudnia 2011 r.

Wnioski:
- do czasu wejścia w życie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
wydanego na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r.
o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych Zleceniodawca opinii nie może organizować i prowadzić szkoleń ratowników wodnych i instruktorów w zakresie ratownictwa wodnego oraz psów ratowniczych wraz z ich przewodnikami.

Na marginesie niniejszej opinii należy zauważyć, że:
1. analiza przepisu art. 12 ust. 1 w związku z przepisem art. 40 ww. ustawy prowadzi do wniosku, że przed upływem 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy Wodne Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe powinny uzyskać decyzje Ministra Spraw Wewnętrznych wyrażające zgodę na prowadzenie działalności w zakresie ratownictwa wodnego,
2. z art. 2 pkt 5 ww. ustawy wynika, że ilekroć w niej mowa o ratowniku wodnym
należy przez to rozumieć to osobę spełniającą między innymi wymagania określone w przepisie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r.
o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.3). Przepis ten stanowi, że ratownikiem może być osoba:
1) posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych,
2) zatrudniona lub pełniąca służbę w jednostkach współpracujących
z systemem, o którym mowa w art. 15, lub będąca członkiem tych jednostek,
3) posiadająca ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, zwanego dalej "kursem", i uzyskaniu tytułu ratownika,
4) której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Powyższe prowadzi do wniosku, że osoba, która będzie chciała uzyskać uprawnienia ratownika wodnego będzie musiała legitymować się ważnym zaświadczeniem, o którym mowa w pkt 4). Nie dotyczy to osób, które uzyskały uprawnienia ratownika z zakresu ratownictwa wodnego na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów – bowiem zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych zachowują one swoje uprawnienia.



Sporządziła: .....................radca prawny

.............., dnia 18 stycznia 2011 r.
"
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
M048 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
radiooperator



Wiek: 49
Doczy: 27 Gru 2011
Posty: 169
Skd: Wrocław
Wysany: Pon Lut 13, 2012 1:04 pm   

OPINIA WŁASNA

Zgadzam się w z opinią radcy, że "do czasu wejścia w życie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wydanego na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych Zleceniodawca opinii nie może organizować i prowadzić szkoleń ratowników wodnych i instruktorów w zakresie ratownictwa wodnego oraz psów ratowniczych wraz z ich przewodnikami"

NATOMIAST w opinii radca nie negował "robienia kursów wg starych zasad WOPR".

Szanowne koleżanki i szanowni koledzy! Czytając wiele postów z tego forum, wnioskuję iż wielu z was chce zrobić (wybuchową) mieszankę stopni WOPR i stopnia państwowego "RATOWNIK WODNY". Nie tędy droga. Tłumaczę dlaczego:
WOPR traci monopol na "ratownictwo wodne", co powoduje konieczność ustalenia przez MSWiA, minimalnych wymagań dot. umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego, każdego RATOWNIKA WODNEGO. Jest tu analogia do kursów KPP, gdzie jest ustalony program minimalny i zakres wiedzy na egzamin, a kursy mogą prowadzić różne firmy po spełnieniu wymogów formalnych.
Do 1.01.2012 były trzy specjalistyczne organizacje ratownictwa wodnego:
1. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jako specjalistyczne stowarzyszenie o zasięgu ogólnokrajowym,
2. Mazurska Służba Ratownicza, jako stowarzyszenie kultury fizycznej prowadzące działalność ratowniczą na terenie Wielkich Jezior Mazurskich.
3. Mazurskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jako stowarzyszenie kultury fizycznej prowadzące działalność ratowniczą na terenie Wielkich Jezior Mazurskich.
Które mogły robić "swoje" kursy i nadawać "swoje" stopnie.
Ale!!! Przykładowo zakładamy stowrzyszenie "Wrocławscy Turboratownicy Wodni", które wprowadza "swoje" stopnie: Młodszy TURBORATOWNIK, TURBORATOWNIK, STARSZY TURBORATOWNIK i będą to wewnętrzne stopnie stowarzyszenia. Stowarzyszenie spełnia wymogi "podmiotu uprawnionego do ratownictwa wodnego" więc musi stworzyć "kurs" zgodny wytycznymi ministra dot. "ratownika wodnego", który MOŻE!!! nałożyć się z wymganiami na powiedzmy TURBORATOWNIKA.
I tak "Ratownik wodny" wykształcony przez WOPR, MSR, Mazurskie WOPR i Wrocławskich TurboRATOWNIKÓW będzie miał TAKIE SAME UMIĘTNOŚCI, co znowu spowoduje że TURBORATOWNIK i zarazem "ratownik wodny"może podjąć prace nad morzem w WOPR, bądź w MSR. Natomiast wiadomo, że nie obejmie nad morzem lub mazurach stanowiska odpowiedzialnego, ponieważ spełenia tylko wymogi minimalne uprawniające do pracy, ale nie posiada stopni "wewnętrzych" stowarzyszeń - bo jeżeli Plaże ma zabepieczać WOPR to nie pozwoli TURBORATOWNIKOWI pełnić funkcji kierownika (plaży/wieży).

Co do zachowania uprawnień:
RW P,Ś,M mają Ratownika Wodnego, z mocy ustawy.
Ratownicy WOPR - też powinni mieć z mocy ustway , (aktualnie mają prawo do pracy pod nadzorem....)
Młodsi RW - Trzeba poczekać co Ministerstwo uzna za "minimalne wymagania z zakresu ratownictwa wodnego" - moim zdaniem powinny być to wymagania równe do teraźniejszego RATOWNIKA WOPR, dlatego też MR będą musieli podejść do egzaminu na "ratownika wodnego" - chyba, że rozporządzenie na takim niskim poziomie wyszkolenia postawi poprzeczkę...

Post ten jest uniwesalny i powinienem go skopiować do kilku wątków np. do "Projekty rozporządzeń", bo tam też na siłę proponujecie stopniowanie "ratownika wodnego" już w rozporządzeniu, a nie o to chodziło ustawodawcy (tak myślę :mrgreen: ).
 
     
jetpilot 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 02 Wrz 2011
Posty: 181
Skd: Świat...
Wysany: Pon Lut 13, 2012 5:04 pm   

M048 napisa/a:
OPINIA WŁASNA


i słuszna, po prostu bedzie to wygladalo to tak ze bedzie jak w nurkowaniu, iles organizacji kazda ma swoje wlasne stopnie i zasady

ja tutaj widze tylko jedno zagrozenie, czy zrobienie stopnia ratownika wodnego (inne stopnie nie stanowia zagrozenia) w obecnej sytuacji, nie zaskutkuje tym ze stopien bedzie niewazny i konieczny do powtorki, chyba to jest najwieksze zagrozenie
_________________
"Widzicie co tam jest napisane na dachu? Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą"- Z. Kołodziejski
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Sro Lut 15, 2012 7:52 am   

Projekt rozporządzenia MSW w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym:
Cytat:
Jednocześnie należy wskazać, że na podstawie 41 ust. 1 ww. ustawy osoby, które uzyskały uprawnienia z zakresu ratownictwa wodnego na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują swoje uprawnienia

Według tego zdania kursy, które ruszyły w 2012 roku są uznawane. Już nie mogę się doczekać informacji, kiedy woprowscy ratownicy mogą się starać o uzyskanie stopnia ratownika wodnego w trybie szczególnym :lol: Pytanie, którzy będą się do tego zaliczać? Jedno jest pewne, Ci z KPP.
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 03 Sty 2012
Posty: 118
Skd: Zabrze
Wysany: Sro Lut 15, 2012 10:06 am   

Devu wg. MSW kursy zaczete w 2012 r nie beda prawnie uznawane , bo przestalo obowiazywac rozporzadzenie ktore uprawnialo WOPR do nadawania stopni ratowniczych , te kursy beda tylko dla WOPR'u wazne
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Sro Lut 15, 2012 11:52 am   

Crixs, dzięki za info. Podany przeze mnie cytat zbił mnie z tropu :wink:
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 183
Skd: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wysany: Czw Lut 16, 2012 1:02 pm   

jetpilot napisa/a:
M048 napisa/a:
OPINIA WŁASNA


i słuszna, po prostu bedzie to wygladalo to tak ze bedzie jak w nurkowaniu, iles organizacji kazda ma swoje wlasne stopnie i zasady

ja tutaj widze tylko jedno zagrozenie, czy zrobienie stopnia ratownika wodnego (inne stopnie nie stanowia zagrozenia) w obecnej sytuacji, nie zaskutkuje tym ze stopien bedzie niewazny i konieczny do powtorki, chyba to jest najwieksze zagrozenie


Jak ktoś będzie orientował się w przepisach to będzie po prostu olewał te kursy, które nic nie dają i są tylko kursami wewnętrznymi.

Ludzie szybko się pokapują co daje stopień ratownika w rozumieniu rozporządzenia.
 
     
jetpilot 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 02 Wrz 2011
Posty: 181
Skd: Świat...
Wysany: Czw Lut 16, 2012 5:24 pm   

Doman napisa/a:
jetpilot napisa/a:
M048 napisa/a:
OPINIA WŁASNA


i słuszna, po prostu bedzie to wygladalo to tak ze bedzie jak w nurkowaniu, iles organizacji kazda ma swoje wlasne stopnie i zasady

ja tutaj widze tylko jedno zagrozenie, czy zrobienie stopnia ratownika wodnego (inne stopnie nie stanowia zagrozenia) w obecnej sytuacji, nie zaskutkuje tym ze stopien bedzie niewazny i konieczny do powtorki, chyba to jest najwieksze zagrozenie


Jak ktoś będzie orientował się w przepisach to będzie po prostu olewał te kursy, które nic nie dają i są tylko kursami wewnętrznymi.

Ludzie szybko się pokapują co daje stopień ratownika w rozumieniu rozporządzenia.


mlodszy ratownik tez dotychczas nic nie dawal, ale dla dzieciakow fajna pasja itd, dla mnie sensowne byloby zostawienie jednego stopnia mlodszego ratownika w wieku np od 14 lat i pozniej ratownik wodny, czyli starym modelem byloby dobrze;) choc chyba wczesniej bylo lepiej
_________________
"Widzicie co tam jest napisane na dachu? Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą"- Z. Kołodziejski
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Czw Lut 16, 2012 10:49 pm   Re: Wstrzymanie szkoleń na stopnie ratownicze WOPR

sharky napisa/a:
Informacja ze strony http://www.wopr.podhale.pl

"Zgodnie z informacją, która pojawiła się na stronie Zarządu Głównego WOPR, która datowana jest na 2 lutego 2012:

Kursy i szkolenia specjalistyczne WOPR są zgodne z ustawami i innymi przepisami prawnymi obowiązującymi w Polsce, wytycznymi International Lifesaving Federation oraz zaleceniami Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. W WOPR prowadzi się kursy przygotowujące do zdania egzaminu i nadania stopni: młodszy ratownik WOPR, ratownik WOPR, starszy ratownik wodny, młodszy instruktor WOPR, instruktor WOPR, instruktor wykładowca WOPR oraz ratownika wodnego – pływalni, śródlądowego, morskiego.

Podhalańskie WOPR informuje, że wznawiamy nabór kandydatów na kursy ratownicze WOPR. W najbliższym czasie na stronie internetowej pojawią się terminy kursów."

Nie wiem co Wy o tym wszystkim sądzicie, ale to są po prostu jaja, przecież nie ma rozporządzenia MSW a WOPR stracił z dniem 1 stycznia 2012r możliwość nadawania stopni. Po czyjej stronie leży prawda? :lol:
 
     
jetpilot 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 02 Wrz 2011
Posty: 181
Skd: Świat...
Wysany: Czw Lut 16, 2012 11:15 pm   Re: Wstrzymanie szkoleń na stopnie ratownicze WOPR

DeVu napisa/a:

Nie wiem co Wy o tym wszystkim sądzicie, ale to są po prostu jaja, przecież nie ma rozporządzenia MSW a WOPR stracił z dniem 1 stycznia 2012r możliwość nadawania stopni. Po czyjej stronie leży prawda? :lol:



WOPR nie stracil mozliwosci nadawania stopni, on moze dalej szkolic wedlug tych zasad wg ktorych szkolil, co wynika jasno z pism ministerstwa, po prostu nie moze nadawac ratownika wodnego i instruktora ratownictwa w mysl, rozporzadzen, ale to z kolei bedzie pozniej pewnie zalatwiane przez odpowiednia weryfikacje i tyle,
Kursy MR i RW moga sobie robic do woli, tak jak inne, ale bez uprawnien nadanych w ustawie, nigdzie nie jest napisane ze nie wolno instruktorom szkolic
_________________
"Widzicie co tam jest napisane na dachu? Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą"- Z. Kołodziejski
 
     
immortal 
Stały bywalec



Doczy: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Skd: sercem na morzu...
Wysany: Czw Lut 16, 2012 11:28 pm   

A co myślicie o tym:
"WOPR oraz inne organizacje ratownicze posiadające zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych na wykonywanie obowiązków i uprawnień specjalistycznych organizacji ratowniczych na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 listopada 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków i uprawnień specjalistycznych organizacji ratowniczych, warunków ich wykonywania przez inne organizacje ratownicze oraz rodzaju i wysokości świadczeń przysługujących ratownikom górskim i wodnym w związku z udziałem w akcji ratowniczej (Dz.U. Nr 193, poz. 1624, z późn. zm.) uprawnione były m.in. do nadawania stopni ratowniczych oraz określania uprawnień do prowadzenia działań ratowniczych, w zależności od posiadanych kwalifikacji (§ 3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia). Zaznaczenia przy tym wymaga to, iż przepisy ww. rozporządzenia, nie przyznawały WOPR uprawnienia do nadawania stopni instruktorskich. Pomimo tego WOPR szkolił swoich członków – ratowników wodnych i nadawał uprawnienia instruktorskie. Rozporządzenie powyższe, w zakresie w jakim dotyczy WOPR oraz ratowników wodnych utraciło moc obowiązującą z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych"
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
jetpilot 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 02 Wrz 2011
Posty: 181
Skd: Świat...
Wysany: Czw Lut 16, 2012 11:43 pm   

to mnie w tym wszystkim najbardziej przeraza... jestem ciekaw co bedzie z tym dalej...
_________________
"Widzicie co tam jest napisane na dachu? Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą"- Z. Kołodziejski
 
     
M048 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
radiooperator



Wiek: 49
Doczy: 27 Gru 2011
Posty: 169
Skd: Wrocław
Wysany: Pi Lut 17, 2012 11:33 am   

immortal napisa/a:
A co myślicie o tym:
"WOPR oraz inne organizacje ratownicze posiadające zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych na wykonywanie obowiązków i uprawnień specjalistycznych organizacji ratowniczych na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 listopada 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków i uprawnień specjalistycznych organizacji ratowniczych, warunków ich wykonywania przez inne organizacje ratownicze oraz rodzaju i wysokości świadczeń przysługujących ratownikom górskim i wodnym w związku z udziałem w akcji ratowniczej (Dz.U. Nr 193, poz. 1624, z późn. zm.) uprawnione były m.in. do nadawania stopni ratowniczych oraz określania uprawnień do prowadzenia działań ratowniczych, w zależności od posiadanych kwalifikacji (§ 3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia). Zaznaczenia przy tym wymaga to, iż przepisy ww. rozporządzenia, nie przyznawały WOPR uprawnienia do nadawania stopni instruktorskich. Pomimo tego WOPR szkolił swoich członków – ratowników wodnych i nadawał uprawnienia instruktorskie. Rozporządzenie powyższe, w zakresie w jakim dotyczy WOPR oraz ratowników wodnych utraciło moc obowiązującą z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych"

Kogoś z ministerstwa poniosło - ich patrzenie jest ślepe - nie było w starym rozporządzeniu słowa instruktor - to wnioskują, że WOPR nie miał prawa nadawać takiego stopnia.
A KTO MIAŁ SZKOLIĆ I EGZAMINOWAĆ kadydatów na RATOWNIKÓW????
"Inni ratownicy z odpowienim starzem" ??? Szkoleniowcy??? Jaka nazwa była stosowna???
Wyrazy współczucia dla Mł. Intruktorów, Instruktorów, Instruktorów wykładowców - po tylu latch usłyszeć, że ma się bezprawnie nadany stopień :shock:
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapyta do SQL: 16