www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
liczba ratownikow
Autor Wiadomo¶æ
o.n.a.
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 29 Kwi 2012
Posty: 5
Sk±d: malopolskie
Wys³any: Nie Kwi 29, 2012 4:17 pm   liczba ratownikow

witam.
Ostatnio wiele się słyszy o nowych projektach, uchwałach itd..
W związku z tym mam pytanie. Ile przepisowo na pływalni powinno być ratowników jeśli mamy:

-basen sportowy o wymiarach 25m*12,5m głębokość od 1.3m do 1,8m
- basen rekreacyjny ( nietypowy kształt niby kwadrat ale róg "wycięty" na jakuzzi ) o szerokosci 12,5m * ~10m o glebokosci 0.6m na 1.3m)
- jacuzzi

Bardzo proszę o poparcie swojej odpowiedzi w miare mozliwosci jakas uchwała czy rozporządzeniem aktualnie obowiazujacym.

Bardzo proszÄ™ o pomoc.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Nie Kwi 29, 2012 6:17 pm   

Proszę zapoznać się z rozporządzeniem MSW z dnia 23 stycznia 2012 roku w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego.

Jeżeli basen sportowy ma równo 25m, to powinno być minimalnie dwóch ratowników. Jeżeli 24,99m to minimalnie jeden ratownik :lol:
Ratownicy na basenie rekreacyjnym powinni być rozstawieni tak, aby nie było "martwych" punktów. Czyli ratownicy pracujący na tej części pływalni mają widzieć każdy jego zakamarek. Nie o wymiary tu chodzi a o bezpieczeństwo. Dodatkowo proszę zwrócić uwagę co się stanie, jeśli będzie duże obłożenie w wakacje a ratownik pilnujący danej strefy pójdzie opatrywać jakąś ranę u dziecka i będzie luka. Mało brakowało a w takiej właśnie sytuacji miałbym trupa w wodzie.
 
     
u-boot 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 22 Mar 2010
Posty: 210
Sk±d: PoznaÅ„
Wys³any: Nie Kwi 29, 2012 11:12 pm   

martwych punktów ?, Rozporządzenie swoje a życie swoje każdy akwen basen jest inny ma inne rozmieszczenie kanciapy ratowniczej, łatwiej jest chyba siedzieć bliżej kanciapy bo jedna osoba biegnie po r1 a druga rusza do akcji, a jak siedzi się daleko to czas dotarcia do r1 sie wydłuża.? lustro wody jest raczej powierzchnią którą widać z każdego miejsca kwestia czy dalej czy bliżej jakiegoś kawałka
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pon Kwi 30, 2012 12:58 am   

Nie będę się wdawał w polemikę, z jakiego miejsca lepiej obserwować lustro wody bo równie dobrze mógłbym napisać, idąc Twoim tokiem rozumowania, dlaczego ratownicy nie mają apteczki r1 na kolanach tylko muszą po nią się udać i dlaczego jeden z nich nie jest przebrany i gotowy do skoku do wody? Nie z każdego miejsca dobrze widać dno pływalni, czasami jak się światło odbija od wody to nic nie widać. Pod samym nosem ratownika w ten sposób zginęła jedna osoba ćwicząca freediving. Jak to mówią: "nadgorliwość gorsza od faszyzmu". Ratownicy swój rozum mają, kierownicy pływalni też. Ma być bezpiecznie a czy ktoś siedzi przy woprówce, na wieży czy w wc to już inna sprawa.
 
     
u-boot 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 22 Mar 2010
Posty: 210
Sk±d: PoznaÅ„
Wys³any: Pon Kwi 30, 2012 2:35 pm   

Tak jak piszesz ma być bezpiecznie, ale nie czaję ludzi (kierowników) co sie nie znaja a rozstawiają po kontach? Jak wspomniałem każada płyalnia jest inna i trzeba to dostosować samemu.

[ Dodano: Pon Kwi 30, 2012 2:40 pm ]
Ratownicy na basenie rekreacyjnym powinni być rozstawieni tak, aby nie było "martwych" punktów. Czyli ratownicy pracujący na tej części pływalni mają widzieć każdy jego zakamarek. Nie o wymiary tu chodzi a o bezpieczeństwo. To ty napisałeś i to nie jest mój tok myślenia
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pon Kwi 30, 2012 3:30 pm   

u-boot napisa³/a:
Tak jak piszesz ma być bezpiecznie, ale nie czaję ludzi (kierowników) co sie nie znaja a rozstawiają po kontach? Jak wspomniałem każada płyalnia jest inna i trzeba to dostosować samemu.

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Ja jeszcze nie spotkałem kierowników, którzy się nie znają.
 
     
u-boot 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 22 Mar 2010
Posty: 210
Sk±d: PoznaÅ„
Wys³any: Pon Kwi 30, 2012 4:20 pm   

no ja takich znam, najlepiej siedzieć 8 godzin na wierzyczce i nie gadać do siebie .
 
     
o.n.a.
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 29 Kwi 2012
Posty: 5
Sk±d: malopolskie
Wys³any: Pon Kwi 30, 2012 9:42 pm   

DeVu napisa³/a:
Proszę zapoznać się z rozporządzeniem MSW z dnia 27 stycznia 2012 roku w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego.


nie moge znalezc tego rozporzadzenia albo moze pomyliles daty....?

rozumiem ze na basenie rekreacyjnym + jacuzzi powinien byc jeden ratownik? + 1ratownik do basenu sportowego?
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pon Kwi 30, 2012 9:49 pm   

Tak, chodziło o 23 stycznia.

http://wopr.pl/index.php?...d=149&Itemid=53

Trzecie rozporządzenie od dołu.
 
     
o.n.a.
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 29 Kwi 2012
Posty: 5
Sk±d: malopolskie
Wys³any: Wto Maj 01, 2012 12:21 pm   

DeVu napisa³/a:
Tak, chodziło o 23 stycznia.

http://wopr.pl/index.php?...d=149&Itemid=53

Trzecie rozporządzenie od dołu.



to rozporządzenie znam takze wielkie dzieki.Chodzilo mi przede wszystkim jak traktowac jacuzzi i basen rekreacyjny o dziwnych kształtach bo jak mamy basen sportowy to ilosc ratownikow jest wiadomą.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Wto Maj 01, 2012 12:43 pm   

o.n.a. napisa³/a:
jak traktowac jacuzzi i basen rekreacyjny o dziwnych kształtach

Jacuzzi to nie jest wielki problem, bo może je mieć na oku ratownik, który ma swoje stanowisko najbliżej. Do jacuzzi nie potrzeba oddzielnego ratownika. Natomiast basen rekreacyjny należy traktować szczególnie. Tak jak pisałem wyżej, ratownicy powinni być ustawieni tak, aby nie było martwych punktów i aby mieli ze sobą kontakt wzrokowy.
 
     
o.n.a.
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 29 Kwi 2012
Posty: 5
Sk±d: malopolskie
Wys³any: Wto Maj 01, 2012 1:09 pm   

DeVu napisa³/a:
o.n.a. napisa³/a:
jak traktowac jacuzzi i basen rekreacyjny o dziwnych kształtach

Jacuzzi to nie jest wielki problem, bo może je mieć na oku ratownik, który ma swoje stanowisko najbliżej. Do jacuzzi nie potrzeba oddzielnego ratownika. Natomiast basen rekreacyjny należy traktować szczególnie. Tak jak pisałem wyżej, ratownicy powinni być ustawieni tak, aby nie było martwych punktów i aby mieli ze sobą kontakt wzrokowy.



u nas tak wlasnie jest. ratownik ktory pilnuje malego basenu siedzi wlasnie tez przy jacuzzi i obserwuje wszystko. u nas jest to pod tym wzgledem dobrze zoorganizowane. wielkie dzieki za pomoc.
 
     
zoltan 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 15 Cze 2008
Posty: 112
Sk±d: mordor
Wys³any: Czw Maj 03, 2012 6:57 pm   

Cześć , ja mam pytanie dotyczące jak interpretować zapis/co to są ? : " inne obiekty dysponujące nieckami basenowymi o powierzchni powyżej 100m2"....
 
     
o.n.a.
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 29 Kwi 2012
Posty: 5
Sk±d: malopolskie
Wys³any: Pi± Maj 04, 2012 8:23 pm   

zoltan napisa³/a:
Cześć , ja mam pytanie dotyczące jak interpretować zapis/co to są ? : " inne obiekty dysponujące nieckami basenowymi o powierzchni powyżej 100m2"....


wlasnie nad tym sie zastanawialam. bo czy inne obiekty dysponujace nieckami to moze byc wlasnie basen rekreacyjny o innym ksztalcie niz kwadrat czy prostokat? my mamy rekreacyjny do polowy przedzielony murkiem.z jednej strony jest wylot ze zjezdzalni a z drugiej bawia sie dzieci bo tam jest plycej.....
 
     
zoltan 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 15 Cze 2008
Posty: 112
Sk±d: mordor
Wys³any: Sob Maj 05, 2012 6:42 am   

Ja bym tu zdefiniował aquapark (wody na pewno powyżej 100m2,baseny o różnych kształtach) lecz co za tym idzie wg zapisu ...."minimum 2 ratowników"....
Jakaś lipa , chyba każdy "papuga" zinterpretuje to jak chce bo nie jest to jasno powiedziane.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytañ do SQL: 18