www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Robienie kursów ratowniczych - brak rozporządzeń MSW
Autor Wiadomo
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 03 Sty 2012
Posty: 118
Skd: Zabrze
Wysany: Sro Kwi 04, 2012 10:43 pm   

Wydaje mi się, że DOMANowi chodzi o zapis w ustawie, który mówi, że każdy podmiot uprawniony do ratownictwa wodnego musi uzyskać zgodę ministra. Jak dzwoniłem do ministerstwa to było to jednym z moich pytań i okazuje się, że WOPR również taką zgodę będzie musiał uzyskać. Co znaczy też, że mimo w ustawie pisze, że między innymi WOPR jest uprawniony do ratownictwa wodnego nie oznacza, że nie musi spełniać wymagań ustawowych. Jeśli nie będzie spełniał to zgoda zostanie WOPRowi cofnięta.

W głowie mi siedzi teraz taka myśl: jeśli powiedzmy WOPR główny uzyska zgodę to czy automatycznie oznacza to, że każdy Wojewódzki WOPR , Oddziały i Drużyny też taką zgodą dysponują, czy każda jednostka musi o tą zgodę starać się osobno. A jeśli osobno to:
Powiedzmy że jest jednostka Wojewódzka uzyskała zgodę, ale w tej jednostce jest oddział, który tej zgody nie ma i czy ta jednostka np. będzie mogła szkolić ratowników, czy wszystko będzie musiało być załatwiane przez jednostkę wojewódzką?
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Sro Kwi 04, 2012 11:36 pm   

crixs napisa/a:
jeśli powiedzmy WOPR główny uzyska zgodę to czy automatycznie oznacza to, że każdy Wojewódzki WOPR , Oddziały i Drużyny też taką zgodą dysponują, czy każda jednostka musi o tą zgodę starać się osobno.

Crixs, nie uważasz, że gdyby każda jednostka wopr z osobna musiała starać się o taką zgodę to byłaby chora akcja?
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 03 Sty 2012
Posty: 118
Skd: Zabrze
Wysany: Czw Kwi 05, 2012 8:04 am   

Chodzi o to ze we wniosku trzeba wpisacm.in obszar dzialania, ilosc ratownikow i szkolen. Jesli glowny WOPR da jeden wniosek na cala polske to jestem ciekaw jak zapewni stale dyzury? Dlatego wydaje mi sie ze kazda jednostka wopr (przynajmniej wojewodzkie) bedzie musiala taki wniosek zlozyc.[/center]
 
     
M048 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
radiooperator



Wiek: 49
Doczy: 27 Gru 2011
Posty: 169
Skd: Wrocław
Wysany: Czw Kwi 05, 2012 6:12 pm   

Ustawa napisa/a:
Minister właściwy do spraw wewnętrznych udziela, w drodze decyzji administracyjnej, zgody, o której mowa w ust. 1, na wniosek podmiotu ubiegającego się o jej udzielenie, o ile podmiot ten spełnia następujące warunki:
1) zapewnia stan gotowości do wykonywania ratownictwa wodnego, poprzez utrzymywanie stałych dyżurów ratowników wodnych;
2) dysponuje kadrą ratowników wodnych w liczbie niezbędnej do zapewnienia stanu gotowości, o którym mowa w pkt 1;
3) posiada siedzibę;
4) posiada niezbędny do wykonywania ratownictwa wodnego sprzęt specjalistyczny oraz środki transportu i łączności.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1) nazwę podmiotu, siedzibę i jego adres;
2) informację o obszarze działania, na którym ma być wykonywane ratownictwo wodne;
3) informację o liczbie ratowników wodnych oraz posiadanych
przez nich kwalifikacjach przydatnych w ratownictwie wodnym;
4) wykaz sprzętu specjalistycznego, środków transportu i łączności;
5) informację o źródłach finansowania planowanej działalności;
6) informację o zakresie planowanych szkoleń ratowników wodnych i instruktorów oraz wykaz kadry i sprzętu niezbędnego do szkolenia i egzaminowania.

Dokładnie takie warunki musi spełnić również każdy oddział WOPR. Prawdopodobnie każdy oddział wojewódzki będzie musiał złożyć wniosek. Problem, będzie w województwach, gdzie WOPR nie prowadzi stałych dyżurów ratowników wodnych...
Wniosek - Wpisanie WOPR do punktu 12.1 za dużo nie dało.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Czw Kwi 05, 2012 6:16 pm   

M048 napisa/a:
Problem, będzie w województwach, gdzie WOPR nie prowadzi stałych dyżurów ratowników wodnych...

Nie jest napisane, gdzie mają być te dyżury, jak wyglądać i co dokładnie oznaczać. Nie każdy WOPR ma dostęp do morza, rzeki, czy jeziora. Dlatego nie rozumiem tego punktu. Ma się nijak i nic konkretnego z tego nie wynika. Ja mam dzisiaj dyżur, w domu :lol:
 
     
M048 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
radiooperator



Wiek: 49
Doczy: 27 Gru 2011
Posty: 169
Skd: Wrocław
Wysany: Czw Kwi 05, 2012 6:54 pm   

DeVu napisa/a:
Ja mam dzisiaj dyżur, w domu :lol:

Rozumiem, że prowadzisz aktywne zabezpieczenie ratownicze niecki basenowej o głebokości do 40cm głebokości (wanny) w swojej łazience :lol:
Masz szęście tu wystarczy jeden ratownik!!!
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Doczy: 04 Gru 2007
Posty: 629
Skd: woj.łodzkie
Wysany: Pi Kwi 06, 2012 8:48 pm   

Może trochę nie na temat, ale problem zbliżony.

KOMUNIKAT SZKOLENIOWY NR 1/2012 ze strony Śląskiego WOPR
Zarząd Wojewódzki WOPR w Katowicach informuje, że przedłuża do dnia 6 września 2012 (w cenie 30 zł/stopień, a następnie do 18.10.2012r. w cenie 90,00 zł/stopień) procedurę kwalifikacyjną dla osób ubiegających się o uzyskanie ratowniczych stopni zawodowych WOPR:
- ratownik wodny pływalni,
- ratownik wodny śródlądowy,
- ratownik wodny morski.
Wymagania formalne dla osób ubiegających się o stopnie zawodowe:
- ważne zaświadczenie z tytułem ratownika KPP,
- minimum stopień Ratownika WOPR uzyskany do dnia 31.12.2009r. na kursach prowadzonych przed wprowadzeniem reformy szkoleniowej WOPR (80 godzinny kurs szkoleniowy),
- ważna legitymacja WOPR na rok 2012 (składka, badania lekarskie, weryfikacja)
_________________
s.o.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Pi Kwi 06, 2012 9:05 pm   

s.o. napisa/a:
Zarząd Wojewódzki WOPR w Katowicach informuje, że przedłuża do dnia 6 września 2012 (w cenie 30 zł/stopień, a następnie do 18.10.2012r. w cenie 90,00 zł/stopień)

Wybaczcie, ale te zawyżanie cen mnie po prostu śmieszy :lol: 90zł za plastik - puknijcie się w czoło. Prawdziwa cena to 20zł co daje 60zł za wszystkie 3 stopnie zawodowe.
s.o. napisa/a:
Wymagania formalne dla osób ubiegających się o stopnie zawodowe:
- minimum stopień Ratownika WOPR uzyskany do dnia 31.12.2009r.

Panowie ostro się motają. Wcześniejsza data - 31.12.2008 roku. Nagle dodali rok? :shock:
 
     
kuba90pl
Czasem zagląda


Doczy: 06 Kwi 2012
Posty: 4
Skd: DG
Wysany: Sob Kwi 07, 2012 5:22 pm   

a jak to w ogóle jest, na jakiej zasadzie oni mogą wbijać stopnie zawodowe jak nie mogą prowadzić szkoleń, czyli de facto nadawać stopni??
Kiedyś dzwoniłem do Śląskie WOPR i mi powiedzieli, "że osoby, które nie mają wbitych stopni ratowniczych zawodowych mogą pracować jako ratownicy, jednak pod nadzorem kogoś innego, czyli traktowani są jak ratownik młodszy...." Gdzie leży prawda?, czy w ogóle jest sens wyrabiać sobie ten plastik za 90zł?
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 03 Sty 2012
Posty: 118
Skd: Zabrze
Wysany: Sob Kwi 07, 2012 11:40 pm   

To nie jest opłata za plastik, stopnie wbiją Ci: -w nowych książeczkach w miejscu na stopnie zawodowe -w starcych książeczkach z tyłu książeczki. Plastiku nie dostaniesz. I to fakt nie mogą dawać uprawnień, stopnie Ci wbiją ale to nic nie zmienia. Chyba, że stary RW to to samo co zawodowe i żeby była jasność i klarowność w tej sytuacji to starają się wbijać teraz. Albo lecą na kasę.

Zdrowych, spokojnych i mokrych Świąt !
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Nie Kwi 08, 2012 2:22 pm   

kuba90pl napisa/a:
a jak to w ogóle jest, na jakiej zasadzie oni mogą wbijać stopnie zawodowe jak nie mogą prowadzić szkoleń, czyli de facto nadawać stopni??

Nie wiem czy to w ogóle jest zgodne z prawem, że kursy na stopnie zawodowe są wstrzymane a panowie z góry rozdają na prawo i lewo stopnie zawodowe w trybie szczególnym. Na ten temat powinna wypowiedzieć się osoba, która się w tym dobrze orientuje.
kuba90pl napisa/a:
Kiedyś dzwoniłem do Śląskie WOPR i mi powiedzieli, "że osoby, które nie mają wbitych stopni ratowniczych zawodowych mogą pracować jako ratownicy, jednak pod nadzorem kogoś innego, czyli traktowani są jak ratownik młodszy...." Gdzie leży prawda?, czy w ogóle jest sens wyrabiać sobie ten plastik za 90zł?

Jak sam widzisz, widocznie Śląski WOPR już nie pamięta o ratownikach, którzy zrobili uprawnienia przed wejściem reformy. Najłatwiej rzucić hasło: "Jeśli nie masz stopni zawodowych nie możesz pracować samodzielnie". Trochę to smutne.

Plastik za 90zł to, nazwijmy to po imieniu, zdzierstwo.
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 03 Sty 2012
Posty: 118
Skd: Zabrze
Wysany: Nie Kwi 08, 2012 6:23 pm   

Powtarzam, nikt w śląskim woprze nie dostaje plastiku, jedynie co to wbiją do książeczki woprowskiej. Jak chcesz plastik to wysyłasz do głównego wopru jakieś tam papiery
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Nie Kwi 08, 2012 6:36 pm   

Okey poprawiam się. Nadanie stopnia za 90zł to, nazwijmy to po imieniu, zdzierstwo.
crixs napisa/a:
Jak chcesz plastik to wysyłasz do głównego wopru jakieś tam papiery

Odpowiem postem Młoodego :wink:
Młoody napisa/a:
Identyfikatory przechodzą drogę: JT -> JW -> ZG WOPR -> JW -> JT -> ratownik

JT - jednostka terenowa (powiatowa, miejska)
JW - jednostka wojewódzka
ZG - biuro zarządu głównego wopr


A teraz trochę o datach, od których wszyscy wariujemy:
s.o. napisa/a:
- minimum stopień Ratownika WOPR uzyskany do dnia 31.12.2009r. na kursach prowadzonych przed wprowadzeniem reformy szkoleniowej WOPR


UCHWAŁA nr 4/6/10
PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO
WODNEGO OCHOTNICZEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO
z dnia 12 grudnia 2010 roku
w sprawie szczególnego trybu uzyskiwania stopni ratowników wodnych

§ 1
Ratownicy WOPR i starsi ratownicy WOPR, którzy uzyskali stopnie do dnia 31 grudnia 2008 roku (...) mogą składać do prezesa właściwej jednostki wojewódzkiej WOPR wnioski o nadanie stopni: ratownik wodny pływalni, ratownik wodny śródlądowy lub ratownik wodny morski.

Dalej nie rozumiem, dlaczego dodano rok, chociaż uchwała mówi inaczej? A może tam prowadzono kursy w 2009 i podpinano pod 2008? Bo takie kwiatki też były :lol:
 
     
elPaso 
Wypowie się, choć w ostateczności
elPaso



Wiek: 42
Doczy: 29 Mar 2012
Posty: 10
Skd: łódzkie
Wysany: Nie Kwi 08, 2012 10:28 pm   

ja pierdziele.... tak czytam i czytam i stwierdzam, że tam na górze to istny chaos panuje, burdel na całego!!
_________________
2006 - MRW
2010 - płetwonurek P1
2011 - KPP
 
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 03 Sty 2012
Posty: 118
Skd: Zabrze
Wysany: Pon Kwi 09, 2012 11:08 am   

Państwo w państwie.

Każdy WOPR sam sobie panem.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapyta do SQL: 16