www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Dyskusja - Ustawa z dn.18.08.2011r-Dz.U.2011 nr 208 poz.1240
Autor Wiadomo
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Wto Gru 23, 2014 12:32 am   

"Wykonywanie ratownictwa wodnego" jako zdefiniowane pojęcie było jednym z wniosków do MSW w sprawie zmian w ustawie. Oczywiście nie była to zmiana zaproponowana przez WOPR, choć zgłaszana przez ratowników.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Pon Gru 29, 2014 1:12 pm   

To jak była proponowana ta definicja :?:
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Pon Gru 29, 2014 6:10 pm   

Z tego co wiem, pamiętam i mam w jakiś notatkach:

W art. 2 dopisać pkt. 9 o treści: "9) wykonywanie ratownictwa wodnego – kierowanie, koordynowanie i podejmowanie działań ratowniczych przez podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego poprzez wykorzystanie posiadanych sił i środków”
W art. 13 wyrazy „podejmowane są” zastąpić wyrazami: „podmioty uprawnione do ratownictwa wodnego podejmują”
W preambule art. 16 po wyrazach: „Do obowiązków ratowników wodnych należy w szczególności wykonywanie” dodać wyrazy: „w ramach podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego”
W art. 18 ust. 1 wyrazy: „prowadząc działania ratownicze” zastąpić wyrazami: „wykonujący czynności, o których mowa w art. 16”
W art. 41 dopisać ust. 3 o treści: „Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2 mogą otrzymać dokumenty, o których mowa w art. 15 ust. 4 pkt. 2 po złożeniu egzaminu określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 15 ust. 4 pkt. 5 ustawy. Art. 15 ust. 4 pkt. 6 stosuje się odpowiednio”
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Wto Gru 30, 2014 9:36 am   

Widzisz, choćby takie zapisy jak przytoczyłeś wiele by konkretyzowały. Jednak jeśli ich nie ma to nie dziw się, że MSW stoi na stanowisku (z którym akurat ja się zgadzam a Ty nie), że ratownik wodny może być zatrudniany przez zarządzającego obszarem wodnym, a "wykonywanie ratownictwa wodnego" to zestaw zadań (działań) przypisanych tym podmiotom, które o zgodę na wykonywanie ratownictwa wodnego muszą występować, co wcale nie oznacza, że zarządzający obszarem wodnym nie może "organizować" szeregu zadań z zakresu ratownictwa wodnego we własnym zakresie - tylko robi to z mocy ustawy a nie na podstawie zgody którą inne podmioty chcące działać w tym zakresie muszą uzyskiwać. Przy czym w odniesieniu do zarządzających obszarem wodnym nie należałoby używać (choć to trudne bo samo pcha się na usta) określenia "wykonywanie" ratownictwa wodnego bo to "wykonywanie" przypisane jest Ustawą pakietowi działań właściwych dla podmiotów.
Dla jasnego rozróżnienia tych dwóch sytuacji - działania z mocy Ustawy (zarządzający) i na podstawie uzyskanej zgody MSW (podmioty) brakuje mi tylko trafnego określenia jak jednym słowem nazwać zadania z zakresu ratownictwa wodnego przypisane z mocy Ustawy zarządzającym, skoro nie należałoby w stosunku do ich działań i zadań używać określenia "wykonywanie" ratownictwa wodnego :?:
Może ktoś ma jakąś propozycję :?: :lol: - jeśli w ogóle podzieli moją interpretację :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam
 
     
hithere 
Czasem zagląda


Doczy: 30 Gru 2014
Posty: 2
Wysany: Wto Gru 30, 2014 10:08 am   

Witam wszystkich forumowiczów!
Potrzebuję pomocy w stworzeniu pisma na temat źle strzeżonego basenu znajdującego się w hotelu.
Basen ma jakieś 15m długości, 9m szerokości, głębokość od 1,30m do 1,7 i nie ma na nim nigdy ratownika. Często jeżdżę tam z dziećmi na basen i chciałbym wysłać, takie pismo do dyrekcji hotelu.
Chodzi o to, żeby pismo otrzymały osoby zarządzające obiektem. Zwykłe proste pismo poparte ustawami itp...
Jeśli jest ktoś w stanie stworzyć takie coś będę bardzo wdzięczny o wiadomość priv lub odpowiedź.
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Sro Gru 31, 2014 1:13 am   

SoLo napisa/a:
brakuje mi tylko trafnego określenia jak jednym słowem nazwać zadania z zakresu ratownictwa wodnego przypisane z mocy Ustawy zarządzającym, skoro nie należałoby w stosunku do ich działań i zadań używać określenia "wykonywanie" ratownictwa wodnego :?: :

No. I póki co zarządzający mogą sobie robić co tam chcą, w tym organizować i finansować ale NIE MOGĄ WYKONYWAĆ ratownictwa wodnego. Czyli kto ratuje skoro ratownik też nie może wykonywać rw.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Nie Sty 04, 2015 10:52 am   

PB napisa/a:
No. I póki co zarządzający mogą sobie robić co tam chcą, w tym organizować i finansować ale NIE MOGĄ WYKONYWAĆ ratownictwa wodnego

I zarządzający WYZNACZONYM obszarem wodnym (bo dla ścisłości tylko o tej kategorii zarządzających tu mówimy), nie "WYKONUJĄ" ratownictwa w rozumieniu ustawy bo WYKONYWANIE ratownictwa wodnego faktycznie jako określony Ustawą szeroki katalog zadań, jest przypisane uprawnionym podmiotom, tylko ORGANIZUJĄ funkcjonowanie WYZNACZONEGO obszaru wodnego tak aby zapewnić spełnienie wszelkich wymogów ustawowych w tym zakresie.
Art. 21. ust. 1. Organizowanie i finansowanie działań ratowniczych na wyznaczonym obszarze wodnym należy do zarządzającego tym obszarem.
Jak mi się wydaje to określenie ORGANIZOWANIE zawiera w sobie również PROWADZENIE (nie mylić z WYKONYWANIEM - zastrzeżonym dla podmiotów) działań w zakresie ratownictwa wodnego.
PROWADZENIE DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH - to czynności (przedsięwzięcia) polegające w szczególności na ORGANIZOWANIU i udzielaniu pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarze wodnym, realizowane w ramach ratownictwa wodnego (definicja wyprowadzona wprost z Art.2, pkt 4, ustawy).
W przytoczonym Art.2, pkt 4, ustawy, nie ma mowy o WYKONYWANIU działań ratowniczych tylko o ich PROWADZENIU jako pojęciu szerszym niż samo "WYKONYWANIE".
WYKONYWANIE działań ratowniczych (powtórzę jeszcze raz) jest wydzielonym katalogiem działań w ramach ratownictwa wodnego, przypisanych jedynie PODMIOTOM UPRAWNIONYM, nie oznacza to jednak, że PROWADZENIE działań ratowniczych w ramach ratownictwa wodnego przypisane jest jedynie podmiotom uprawnionym. Podmioty uprawnione stanowią tylko wyodrębnioną kategorię instytucji uprawnioną do WYKONYWANIA określonych zadań z zakresu ratownictwa wodnego na podstawie uzyskanej ZGODY, a jednocześnie do PROWADZENIA działań ratowniczych, znów w ustalonym przez ustawę zakresie uprawnieni są zarządzający WYZNACZONYM obszarem wodnym.
Dla tego zarządzający WYZNACZONYM obszarem wodnym może prowadzić szereg działań (a nawet jest do tego zobowiązany ustawą) w zakresie ratownictwa wodnego a przywilejem jego jest ewentualne zlecenie tych zadań uprawnionemu podmiotowi. Może ale nie musi.
Organizuje więc tak te działania z zakresu ratownictwa wodnego, że zapewnienia bezpieczeństwo przez zatrudnienie odpowiedniej liczby uprawnionych ratowników wodnych (bo praktycznie o tym elemencie - zatrudnienia, mówimy) i nie musi do tego mieć pośrednika w postaci podmiotu uprawnionego.
Uważam to za słuszne rozwiązanie, zwłaszcza w sytuacji uzyskiwania zgody przez prywatne podmioty tylko po to aby stawać do przetargów na obstawę ratowniczą pływalni, kąpielisk, miejsc wykorzystywanych do kąpieli itd, i uzyskiwania z tego tytułu ZYSKU kosztem oczywiście ratowników, którym w takiej sytuacji zwykle proponuje się niegodne stawki godzinowe.
PB napisa/a:
Czyli kto ratuje skoro ratownik też nie może wykonywać rw.

Nie może WYKONYWAĆ ratownictwa wodnego bo (że powtórzę :lol: ) WYKONYWANIE ratownictwa wodnego jako określony Ustawą katalog zadań, jest przypisane uprawnionym podmiotom, co nie oznacza że nie może wykonywać czynności (zadań, obowiązków) ratownika wodnego, określonych Ustawą jako PROWADZENIE DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH w tym udzielać pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na (w tym wypadku) wyznaczonym obszarze wodnym - jeśli takie obowiązki zleci mu (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna) zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym.
Tak bym to widział :grin:
_________________
Pozdrawiam
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 03 Sty 2012
Posty: 118
Skd: Zabrze
Wysany: Nie Sty 04, 2015 1:12 pm   

Wykonywanie, prowadzenie , organizowanie - wszystko potem tak podobne do siebie, nie dało się prościej jakoś tej ustawy napisać, żeby nie rozróżniać tych pojęć tak szczegółowo ? xD
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Nie Sty 04, 2015 8:51 pm   

Jak widać się na razie nie udało, a problemy są.

SoLo - prowadzenie działań ratowniczych (wymienione w ustawie) jest przypisane wyłącznie podmiotom a.nie żadnym zarządzającym wow.
I tu się różnimy. Nie.można.tu.nic.podciągać. Przynajmniej my (WOPR) nie powinniśmy.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Wto Sty 13, 2015 8:56 am   

crixs napisa/a:
nie dało się prościej jakoś tej ustawy napisać

PB napisa/a:
Jak widać się na razie nie udało, a problemy są

Może jednak kiedyś Ustawa będzie nowelizowana i się UDA. W tym miejscu wyrażam tylko nadzieję, że ta nasza "uczona" dyskusja ma taki sens, że zwraca uwagę na jednak istotne problemy interpretacyjne i trzeba by się ewentualnie z pieczołowitością zająć takim zapisaniem tych kwestii abyśmy wszyscy nie mieli co do nich wątpliwości.
I pozostając w tej konwencji, mam takie pytanie na które sam się złapałem.
W innym temacie już trochę dyskutowaliśmy wokół tego zapisu z PB.
Art. 4, ust. 2, pkt 2, ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240)wprowadza pojęcie (termin) "terenu" na którym prowadzona jest działalność.
W tedy bezwiednie założyłem, że w pojęciu tym zawiera się pojęcie "wyznaczony obszar wodny", a teraz mam wątpliwość czy można tak ten zapis interpretować?
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Czw Sty 15, 2015 11:33 am   

Jak wiesz MSW interpretuje to w spośób administaracyjny.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Pon Sty 19, 2015 11:20 am   

Niestety nie wiem :oops:
Co to znaczy
PB napisa/a:
MSW interpretuje to w spośób administaracyjny.
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Pon Sty 19, 2015 9:32 pm   

Teren znaczy obszar administracyjny - najczęściej bo zdarzają się wyjątki
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Wto Sty 20, 2015 6:05 pm   

PB napisa/a:
Teren znaczy obszar administracyjny

- jeśli obszar administracyjny to czego :?: i kto miałby być tym administratorem :?:
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Wto Sty 20, 2015 10:39 pm   

SoLo, dla MSW teren wiąże się -najczęściej - z gminą, powiatem, województwem czyli z odpowiednikami organów administracji publicznej.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapyta do SQL: 16