www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Zaległe składki - obowiązek zapłaty?
Autor Wiadomo
Rammek
Młodszy Forumowicz


Doczy: 29 Pa 2009
Posty: 18
Skd: Częstochowa
Wysany: Sro Cze 05, 2013 9:07 pm   Zaległe składki - obowiązek zapłaty?

Witam :)
Czy ktoś wie czy jest obowiązek zapłacenia zaległych składek WOPRowskich?
Zakładając, że ktoś nie opłacał ich przez np. 4 lata?
Bardzo bym był wdzięczny za konkretny przepis o tym mówiący, gdyż spotkałem się z różnymi opiniami na ten temat. Kilka lat to powiedzmy nie problem chociaż uciążliwe dla portfela, ale jak ktoś np. nie opłacał przez powiedzmy 20 lat i teraz by chciał odświeżyć dokumenty to już się robi problem bo wyjdzie drożej niż kurs :P
Jeśli natomiast jest to obowiązek to czy zaległe składki trzeba zapłacić według cennika obowiązującego w danej jednostce, czyli np. 50zł? Czy można ubiegać o ceny, które obowiązywały w danych latach?

Pozdrawiam
 
     
WIECZOR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomg: 1 raz
Wiek: 35
Doczy: 07 Sty 2007
Posty: 93
Skd: Toruń / Poznań
Wysany: Sro Cze 05, 2013 9:22 pm   

W zdaje sie Statucie WOPR jest zapis ze po nieoplaceniu 2 skladek jednostka skresla Cie z listy czlonkow... kazdy czlonek ma obowiazek placenia skladek z wlasnego doswiadczenia wiem ze zalegle skladki trzeba zaplacic, kolega na kursie nie oplacil 4 osttnich skladek i jak chccial przystapic do kursu to musial wszystkie uregulowac... wydaje mis ei ze oplata za zalegla skladke powinna byc w kwocie jak wtedy obowiazywala - w koncu to zalegla skladka wiec odnosi sie do czasu przeszlego i przeszlej kwoty skladki...
 
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomg: 3 razy
Wiek: 56
Doczy: 25 Maj 2012
Posty: 403
Skd: Woda
Wysany: Sro Cze 05, 2013 10:05 pm   

Najlepiej udać się do swojego oddziału i zapytać. Ja nie opłacałem od 97 roku. Potem przyszedłem robić kurs, zapisałem się na nowo i działa :D
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. Pływanie
- KPP, RWP, RWŚ, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - Pływanie
---------------------------
 
     
Rammek
Młodszy Forumowicz


Doczy: 29 Pa 2009
Posty: 18
Skd: Częstochowa
Wysany: Sro Cze 05, 2013 10:14 pm   

To, że w oddziale odpowiedzą, że trzeba to nie jest wyznacznik prawdy ;)
Opłacenie składek np. z 10 lat, gdzie każda by wynosiła np. 50zł to już koszt 500zł, a jakby ktoś chciał zapłacić tylko za bieżący rok to już tylko wyniosłoby 50zł. Rachunek jest prosty :) WOPR zarobiłby 450zł mniej :)

Co do skreślania z listy to nie znam przypadku, aby ktokolwiek został usunięty bo zalega ze składkami. Także WOPR może to zrobić, ale raczej z tego prawa nie korzysta.

A teraz weźmy pod uwagę nowe stopnie ratownicze. Zarówno Ratownik Wodny MSW jak i Instruktor są wpisane na listę zawodów. Robiąc te uprawnienia zdobywamy zawód, czyli wykształcenie, a wykształcenia nikt nie może nam zabrać. Także teraz jakby WOPR chciał Nas skreślić to zabrałby Nam wykształcenie?

Wiem, że trochę poplątałem, ale może ktoś się w tym połapie :D Co do tego co napisałem powyżej - jeśli się mylę to mnie poprawcie :)
 
     
WIECZOR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomg: 1 raz
Wiek: 35
Doczy: 07 Sty 2007
Posty: 93
Skd: Toruń / Poznań
Wysany: Sro Cze 05, 2013 10:29 pm   

troche sie mylisz;p wg najnowszych przepisow musisz spelnic 4 wymogi by moc pelnic funkcje ratownika wodnego:
1)posiadac wiedze i umiejetnosci z zakresu ratownictwa wodnego potwierdzone zaswiadczeniem o ukonczeniu szkolenia,
2)posiadac wazne KPP
3) posiadac przydatne umiejetnosci w ratownictwie wodnym
4) byc czlonkiem podmiotu wykonujacego ratownictwo

WOPR skreslajac cie z listy czlonkow kasuje twoja przynaleznosc i dopoki nie zapiszesz sie na nowo do WOPRu lub innego podmiotu np RWA lub RWR i wielu innych... nie jestes ratownikiem wodnym proste i logiczne...
 
 
     
Rammek
Młodszy Forumowicz


Doczy: 29 Pa 2009
Posty: 18
Skd: Częstochowa
Wysany: Sro Cze 05, 2013 10:54 pm   

No dobrze, ale teraz załóżmy, że zostałem skasowany z listy członków i chcę się zapisać od nowa. Zostałem skasowany np. w 2009 roku i teraz w 2013 chcę się zapisać. Jak napisałem - wykształcenia zabrać nie może. Przez 3 lata byłem skreślony, więc dlaczego mam płacić jak mnie na owej liście nie było?

Ahha :) Owy przypadek nie dotyczy mnie :) Są to założenia czysto hipotetyczne, gdyż od dłuższego czasu mnie to nurtuje i paru znajomych również ;)
 
     
WIECZOR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomg: 1 raz
Wiek: 35
Doczy: 07 Sty 2007
Posty: 93
Skd: Toruń / Poznań
Wysany: Sro Cze 05, 2013 11:38 pm   

złóz zapytanie do Twojego oddzialu to sie dowiesz konkretow:P
 
 
     
Rammek
Młodszy Forumowicz


Doczy: 29 Pa 2009
Posty: 18
Skd: Częstochowa
Wysany: Czw Cze 06, 2013 12:18 am   

Zacytuję co pisałem wcześniej:

Cytat:
To, że w oddziale odpowiedzą, że trzeba to nie jest wyznacznik prawdy ;)
Opłacenie składek np. z 10 lat, gdzie każda by wynosiła np. 50zł to już koszt 500zł, a jakby ktoś chciał zapłacić tylko za bieżący rok to już tylko wyniosłoby 50zł. Rachunek jest prosty :) WOPR zarobiłby 450zł mniej :)
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomg: 3 razy
Wiek: 56
Doczy: 25 Maj 2012
Posty: 403
Skd: Woda
Wysany: Czw Cze 06, 2013 6:50 am   

Rammek, podejrzewam o co Ci chodzi. Mianowicie robiłeś kurs np. na MRW gdzieś tam kiedyś. Potem ten ktoś przestał się interesować WOPR, aż do momentu gdy dowiedział się, że MSW zrobiło myk ze stopniami czyli je zrównał. No i zastanawia się jak by tu ugryźć sprawę by być tym R. Wodnym nie płacąc składek WOPR. Wiele jest takich osób, które zrobiły kurs przed 2011 rokiem i była to dla nich jednoroczna przygoda. Potem szkoła, studia etc. Teraz upatrują w tym nowy zawód .... ale nie chcą się spotkać oko w oko z Prezesem oddziału lub się spotkały no i stąd pytanie :

Rammek napisa/a:
To, że w oddziale odpowiedzą, że trzeba to nie jest wyznacznik prawdy
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. Pływanie
- KPP, RWP, RWŚ, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - Pływanie
---------------------------
 
     
WIECZOR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomg: 1 raz
Wiek: 35
Doczy: 07 Sty 2007
Posty: 93
Skd: Toruń / Poznań
Wysany: Czw Cze 06, 2013 10:20 am   

Pisząc "złóż zapytanie" miałem na myśli pisemnie! i oczekuj pisemnej odpowiedzi... bo to ze ktos cos na "gębę" Ci pwoie to wiesz... pozneij moze sie tego wyprzezc ale jak masz na pismie ze zgodnei z art takim i takim takiego i takiego dokumentu masz zaplacic to wtedy masz jasna sprawe....
 
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Czw Cze 06, 2013 11:16 am   

W warmińsko - mazurskim opłaca się 2 zaległe składki a lata pozostałe po 1 zł.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Czw Cze 06, 2013 12:53 pm   

She! napisa/a:
W warmińsko - mazurskim opłaca się 2 zaległe składki a lata pozostałe po 1 zł.

Jestem pod wrażeniem, że są jeszcze ogarnięci ludzie w WOPRze! Tak powinno być wszędzie :wink:
 
     
ceba 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Michał



Pomg: 2 razy
Wiek: 38
Doczy: 21 Mar 2013
Posty: 175
Skd: Ostrowiec Świętokrzyski
Wysany: Czw Lut 20, 2014 4:35 pm   

Temat trochę może już mało aktualny, ale ostatnio powrócił w moich kręgach więc podzielę się informacją. Otóż składka członkowska w myśl polskiego prawa jest to należność finansowa, której nieopłacenie po dwóch latach ulega przedawnieniu, czyli co za tym idzie nie można wymagać od ludzi żeby takową po okresie dłuższym niż dwa lata opłacali. W "mądrzejszych" WOPR'ach statuty zostały pozmieniane i z 3 lat zrobiono 2 (mówię tu o okresie po jakim WOPR ma prawo skreślić swojego członka z listy za nie płacenie składek). Są jednak jeszcze w naszym kraju takie relikty przeszłości, gdzie mało że w statucie jest wciąż zapis o 3 letnim okresie, to przyjmuje się składki nawet z lat 10......
_________________
Świętokrzyskie WOPR
 
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Pi Lut 21, 2014 12:15 pm   

Rammek napisa/a:
No dobrze, ale teraz załóżmy, że zostałem skasowany z listy członków i chcę się zapisać od nowa. Zostałem skasowany np. w 2009 roku i teraz w 2013 chcę się zapisać. Jak napisałem - wykształcenia zabrać nie może. Przez 3 lata byłem skreślony, więc dlaczego mam płacić jak mnie na owej liście nie było?

Ahha :) Owy przypadek nie dotyczy mnie :) Są to założenia czysto hipotetyczne, gdyż od dłuższego czasu mnie to nurtuje i paru znajomych również ;)


a tu jesteś w błędzie - to że uzyskałeś stopień np Młodszego Ratownika to nie wykształcenie. Były to uprawnienia nadawane członkom. I po ustaniu członkostwa - MOIM ZDANIEM i zdaniem kilku prawników MOŻNA BY BYŁO ZABRAĆ.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Sob Lut 22, 2014 3:48 pm   

Moi drodzy. Wszystko zależy o zapisów w Waszych statutach i nigdzie indziej. Jeżeli statut przewiduje skreślenie z listy członków z jakiejś przyczyny (np. niepłacenie składek) to następuje skreślenie. Chyba że statut przewiduje jeszcze podjęcie uchwały przez Wasz zarząd i np. jeszcze powiaxomienie skreślanej osoby. Również opłata zaległych składek - jeżeli nie jest uregulowana w statucie - zależy od ustaleń władz stowarzyszenia.
Nie mylcie Waszych zkładek z tym co płaciliśmy do zg. Zgodnie z prawem to zupełnie różne rzeczy choć z pozoru wygłądają poxobnie.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapyta do SQL: 16