www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Oddychanie - Pytania/Sugestie/Porady
Autor Wiadomo¶æ
LiTE
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 04 Lip 2005
Posty: 1
Wys³any: Pon Lip 04, 2005 3:38 pm   Oddychanie - Pytania/Sugestie/Porady

Witam serdecznie na początku chciałem się przywitać, ponieważ jest nowy na forum, oraz po kurskie na młodszego ratownika. Pracuje na basenie w moim rodzinnym mieście [krytym]. Przechodząc do mojego pytania.
Co należy robić jak ktoś się dusi? - Nie chodzi mi o to, że ktoś w ogóle nie oddycha, ale próbuje tylko nie może. Co w takim przypadku należy robić ?
Pytanie nr2
Moja dziewczyna ma tendencje do mdlenia wtedy traci oddech lub jest bardzo płytki co za tym idzie ustaje akcja serca. Prawde mówiąc nie przeprowadzałe jeszcze pełnego RKO na osobie żyjącej. Czy jeżeli wychodziło mi na manekinie to wyjdzie na osobie żywej tak samo ? Jakieś informacje czym się to rózni. No i najważniejsze jeżeli mi się nie będzie udawało poprawnie tego wykonywać to ile minut jest w stanie wytrzymać ?

ProszÄ™ o odpowiedz
 
 
michal88 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 17 Maj 2005
Posty: 194
Sk±d: owni
Wys³any: Pon Lip 04, 2005 8:07 pm   

Siemano!
Ja też w tym roku zdałem na mł. rat. i na kursie chodził z nami też taki Radek... pracuje w szpitalu. Gdy mieliśmy zajęcia z fantomem to wszystkim to bardzo ładnie wychodziło. ALe Radek powiedział, że przy reanimacjiach normalnych ludzi nie już tak łatwo. Żeby głowe odchylić trzeba się czasem pomęczyć. Wspominał nam także że najtrudniej jest reanimowac osoby grubeponad 120 kg. Fantom daje tylko praktyki troche...

Jak ktoś się dusi to najlepiej złapać za brzych i uciskać...druga osoba" klepie po plecach"
 
 
Antonlavey 
Wypowie się, choć w ostateczności
MÅ‚. Rat. WOPR


Do³±czy³: 16 Lip 2005
Posty: 8
Wys³any: Sob Lip 16, 2005 2:13 am   lol

dobre!!! jedna osoba uciska za brzuch... a druga klepie po plecach!!! wow

jezeli osoba sie dusi... (podejrzewamy ze ma cialo obce!!!)
1. kazemy tej osobie pochylajac sie do przodu odkaszlnac
2. jezeli nadal sie dusi, pochylamy ja do przodu i 7 razy uderzamy dlonia zlozona w lodeczke miedzy lopatki,
3. jezeli to nie pomoże to stosujemy tzw. rekoczyn Heimlicha tzn. jedna noge stawiamy miedzy nogi osoby duszacej sie, pochylamy ja do przodu, dlonie splatamy na nadbrzuszu (miedzy wyrostkiem mieczykowatym a pepkiem) i uciskamy ruchami w głab brzucha i do gory.
4. czynosci powtarzamy na zmiane
 
 
 
HDS 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 40
Do³±czy³: 20 Lip 2005
Posty: 420
Sk±d: Nowa Huta
Wys³any: Czw Lip 21, 2005 11:02 am   Re: lol

Antonlavey napisa³/a:
... i 7 razy uderzamy dlonia zlozona w lodeczke miedzy lopatki,...
ok ok ale nie jest nigdzie znormalizowana liczba takowych udeżen. Co zrobisz jak walniesz kogos 7 razy a ta osoba dalej bedzie sie dusila?? NIe bedziesz jej już "bil" bo udezyles juz te 7 razy??
_________________
www.hdkhutnik.com.pl
 
 
 
Antonlavey 
Wypowie się, choć w ostateczności
MÅ‚. Rat. WOPR


Do³±czy³: 16 Lip 2005
Posty: 8
Wys³any: Sob Lip 30, 2005 12:27 am   

jezeli 7 razy nie pomoze to nie bede wiecej uderzal! tylko przejde do rekoczynu Heimlicha
 
 
 
HDS 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 40
Do³±czy³: 20 Lip 2005
Posty: 420
Sk±d: Nowa Huta
Wys³any: Sob Lip 30, 2005 8:01 am   

Aspiracja ciała obcego.

Zatkanie górnych dróg oddechowych ciaÅ‚em obcym grozi uduszeniem chorego. Ostre zachÅ‚yÅ›niÄ™cie zdarza siÄ™ najczęściej przy jedzeniu. Przy caÅ‚kowitej niedrożnoÅ›ci dróg oddechowych wskutek niedotlenienia szybko dochodzi do utraty przytomnoÅ›ci, a po kilki minutach do zatrzymania krążenia. Natychmiast po mechanicznym zatkaniu górnych dróg oddechowych – przeważnie w dolnych częściach gardÅ‚a nad wejÅ›ciem do krtani – ofiara wypadku dÅ‚awi siÄ™, w panice chwyta siÄ™ za szyjÄ™. Dopóki pacjent jest przytomny, należy nakÅ‚aniać go do mocnego kaszlu i wykrztuszenia ciaÅ‚a obcego. JeÅ›li siÄ™ to nie udaje lub pacjent traci przytomność, trzeba wykonać RĘKOCZYN HEIMLICHA



Technika rękoczynu Heimlicha

• Gdy pacjent jest przytomny.
1. Ratownik stojÄ…cy za pacjentem obejmuje go w nadbrzuszu,
2. Jedna dłoń ratownika jest zgięta w pięść,
3. Pięść oparta jest kciukiem w okolicy pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym mostka pacjenta,
4. Druga dłoń ułożona jest na pięści,
5. Ratownik naciska mono i szybko nadbrzusze pacjenta ruchami, skierowanymi ku jego głowie. Pchnięcia takie można powtarzać w miarę potrzeby do 10 razy.



• Gdy pacjent jest nieprzytomny
Przed zastosowaniem rękoczyny Heimlicha nieprzytomnego pacjenta należy ułożyć na wznak. Uciśnięcie nadbrzusza pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym w kierunku dogłowowym wykonuje się techniką jak przy pośrednim masażu serca



Ta metoda wykonania rękoczynu Heimlicha jest przeciwwskazany u:
• niemowlÄ…t,
• maÅ‚ych dzieci,
• ciężarnych,
• otyÅ‚ych.
_________________
www.hdkhutnik.com.pl
 
 
 
Antonlavey 
Wypowie się, choć w ostateczności
MÅ‚. Rat. WOPR


Do³±czy³: 16 Lip 2005
Posty: 8
Wys³any: Sob Lip 30, 2005 11:31 pm   

hmm... widze ze znalazlesc wiedze ksiazkowa, ja niestety albo stety pisze z glowy. Pozdrawiam i dziekuje za pomoc.
 
 
 
HDS 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 40
Do³±czy³: 20 Lip 2005
Posty: 420
Sk±d: Nowa Huta
Wys³any: Sob Lip 30, 2005 11:51 pm   

rownież staty/nie staty kozystam z "glowy" a to co jest wyzej to po to jak by ktos nie wiedzial ocb

pozdro
_________________
www.hdkhutnik.com.pl
 
 
 
naumek
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 22 Sie 2005
Posty: 2
Wys³any: Pon Sie 22, 2005 11:27 am   

No dobra wszystko ładnie i pięknie... A co jak osoba ma szczękościsk??
 
 
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Pon Sie 22, 2005 12:48 pm   

Hm....a to osoba u osoby dlawiacej sie wystepuje szczekoscisk? Wydawac by sie moglo ze osoba bedzie mialas szeroko otwarta buzie w celu "chwytania" powietrza. Szczekoscisku to mozna sie spodziewac przy padaczce.
 
 
 
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Do³±czy³a: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Sk±d: B-stok
Wys³any: Pon Gru 19, 2005 11:27 am   

Hej!!

LiTE napisa³/a:
Co należy robić jak ktoś się dusi?


Wg. nowych wytycznych:

Niedroznosc dzielimy na:

1. Czesciowa:

a) rozpoznanie

--> uzyskamy slowna twierdzaca odpowiedz na pytanie : "Czy sie zadlawiles"
--> poszkodowany moze mowic, kaszlec, oddychac

b) co robimy:

--> zachecamy do kaszlu
--> kontynuujemy ocene do momentu pogorszenia sie stanu poszkodowanego (wystapienie nieefektywnego kaszlu) lub do usuniecia ciala obcego z drog oddechowych

2. Calkowita

a) rozpoznanie

--> odpowiedzia na pytanie "Czy sie zadlawiles?" jest potakiwanie glowa
--> poszkodowany nie moze:
mowic
oddychac (swisty oddechowe-> cisza)
-- > nieefektywne proby kaszlu
--> poszkodowany traci przytomnosc

b) co robimy :

--> poszkodowany przytomny -> wykonujemy na zmiane 5 uderzen miedzy lopatkami i 5 ucisniec nadbrzusza (patrz: post HDS, )
--> poszkodowany nieprzytomny -> rozpoczynamy RKO



LiTE napisa³/a:
Moja dziewczyna ma tendencje do mdlenia wtedy traci oddech lub jest bardzo płytki co za tym idzie ustaje akcja serca


Wg nowych wytycznych RKO rozpoczynamy, gdy stwierdzimy nieprawidlowy oddech (po wezwaniu pomocy)

W wolnej chwili postaram sie jakos "ulozyc" te dziesiatki stron wytycznych i wklikac na forum.

Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
 
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Sro Gru 21, 2005 11:08 am   

Przypomnialo mi sie pytanie które dostałam na kursie Młodszego Ratownika.Co zrobić jeżeli osoba ma ciało obce w drogach oddechowych i nie ma możliwości wydostania tego na zewnątrz?Któryś z instruktorów powiedział mi żę jeżeli juz nic nie pomaga to należy wdmuchnąc do środka?nie mialam mozeliwosci zeby sie kogoś o to zapytać wiec moze wy mi pomorzecie?Pozdrawiam :)
 
 
 
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Do³±czy³a: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Sk±d: B-stok
Wys³any: Sro Gru 21, 2005 1:14 pm   

Hej!!

http://www.prc.krakow.pl/wyty/02.pdf str. 10 (wg ich numeracji 20) to tyle jesli chodzi o teorie.

Co do praktyki, no coz, podejrzewam, ze tego nikt Ci na 100 % nie powie. Wez pod uwage, ze to zalezy jeszcze od przedmiotu, ktory spowodowal zatkanie drog oddechowych (nie zawsze da sie tak po prostu "wdmuchnac do srodka"). Jesli chodzi o plyny, np. wode, to nie usuwamy ich z dalszych odcinkow drog oddechowych.

Mnie uczyli kiedys, ze podczas prowadzenia posredniego masazu serca, z powodow zmian cisnienia w klatce piersiowej moze sie zdarzyc, ze cialo obce przesunie sie w kierunku jamy ustnej. I tego sie trzymam.

W kazdym razie nie probowalabym "wdmuchiwac do srodka" jesli poszkodowany jest przytomny.

Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
 
pioro6 
Starszy Forumowicz WOPR
RW



Wiek: 37
Do³±czy³: 09 Wrz 2005
Posty: 333
Sk±d: Pomorskie
Wys³any: Sro Gru 21, 2005 2:24 pm   

MONIKA napisa³/a:
Któryś z instruktorów powiedział mi żę jeżeli juz nic nie pomaga to należy wdmuchnąc do środka?


A tak wogóle można, bo nie słyszałem o tym wcześniej :?:

Pozdrawiam !!!
 
 
 
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Sro Gru 21, 2005 3:52 pm   

Piotr6 no właśnie nie wiem czy mozna,poprostu dostałam kiedyś takie pytanie i zaraz odpowiedź od instruktora bo niestety nie potrafiłam na nie odpowidzieć więc czekam teraz na opinie na ten temat.
Wywyjec ja tez nigdy nie miałam okazji wdmuchiwac i zeczywiście masz racje napewno zależy to tez od rodzaju ciala obcego w drogach oddechowych.Dzieki za materialy moze cos sie nowego z nich dowiem POZDRAWIAM :) :) :)
 
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 16