www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Kara za zatrudnienie jako ratownika
Autor Wiadomo¶æ
luckiblue 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 02 Maj 2013
Posty: 2
Sk±d: Chorzów
Wys³any: Czw Maj 02, 2013 10:58 pm   Kara za zatrudnienie jako ratownika

Tak jak w temacie chodzi mi o to czy grozi komuś (a jak już to komu) kara za zatrudnienie Młodszego Ratownika na stanowiska ratownika np na koloniach?
 
     
WIECZOR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomóg³: 1 raz
Wiek: 35
Do³±czy³: 07 Sty 2007
Posty: 93
Sk±d: ToruÅ„ / PoznaÅ„
Wys³any: Czw Maj 02, 2013 11:05 pm   

W przypadku wypadku - kratki dla wszystkich - MRW za prace na stanowisku bez stosownych kwalifikacji a organizatorowi koloni za brak ustawowego zabezpieczenia grupy...
 
 
     
luckiblue 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 02 Maj 2013
Posty: 2
Sk±d: Chorzów
Wys³any: Czw Maj 02, 2013 11:15 pm   

Dzięki za szybką odpowiedź.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Czw Cze 06, 2013 12:14 am   

WIECZOR napisa³/a:
W przypadku wypadku - kratki dla wszystkich - MRW za prace na stanowisku bez stosownych kwalifikacji a organizatorowi koloni za brak ustawowego zabezpieczenia grupy..

Nie masz racji. Właściwie to źle zadane pytanie przez luckiblue ( do czego miał prawo) i źle udzielona odpowiedź co "doświadczonemu forumowiczowi" nie przystoi.
Pisałem już o tym w innym temacie. Niestety,ale zapomnijmy o stopniach ratowników WOPR (z zastrzeżeniem wynikającym z praw wynikających z Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240)). Dziś prawnie mamy do czynienia jedynie z RATOWNIKIEM WODNYM. Ustawa i wykładnie MSW stanowią, że nawet MR WOPR uzyskany przed datą wejścia w życie Ustawy tj. przed dniem 01.01.2012 r. (i jeszcze ten który przed tym dniem rozpoczął szkolenie- ale to nisza) może być na mocy Ustawy RATOWNIKIEM WODNYM - jeśli spełni jeszcze kilka innych warunków - patrz stanowisko DRiOL MSW ws. Ustawy o bezpieczeństwie osób (...) i rozporządzeń wykonawczych http://www.wopr.pl/index....d=234&Itemid=53 ( na końcu pierwszej strony).
Tak więc, z prawnego punktu widzenia (niestety mogącym rozmijać się z pożądanym czy oczekiwanym przygotowaniem do wykonywania"ratownictwa") nie istotnym jest czy jest się jednym z Ratowników WOPR, istotnym jest czy jest się ratownikiem wodnym w rozumieniu Ustawy.
Stopnie WOPR z punktu widzenia prawnego możemy sobie robić (niestety :sad: ) dla własnej przyjemności i być może jeszcze podniesienia prestiżu. Dziś robienie ich nie ma żadnego znaczenia prawnego. Liczy się tylko ratownik wodny określony w ustawie :idea: - "ministerialny"
_________________
Pozdrawiam
 
     
WIECZOR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomóg³: 1 raz
Wiek: 35
Do³±czy³: 07 Sty 2007
Posty: 93
Sk±d: ToruÅ„ / PoznaÅ„
Wys³any: Czw Cze 06, 2013 1:09 pm   

SoLo, jesli ta osoba jest tylko MRW (nie spelnia pozostalch wymogow bycia RATOWNIKIEM WODNYM) to moja odpowiedz jest jak najbardziej poprawna... a z pytania jednoznaczenie nie wynika czy spelnia czy nie spelnia te wymogi... przyjalem ze skoro nie wie to pewnie zaczal dopiero przygode z ratownictwem (stad tez stopien MRW) wiec nie ma pojecia o tym ze trzeba miec KPP patent i byc czlonkiem jakiegos podmiotu wykonujacego ratownictwo. czyli podsumowujac zakladam ze luckiblue, pytal o sytuacje w ktorej ktos jest MRW a nie RATOWNIKIEM WODNYM, mysle ze jasne jest moja opdpowiedz..
 
 
     
ceba 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Michał



Pomóg³: 2 razy
Wiek: 38
Do³±czy³: 21 Mar 2013
Posty: 175
Sk±d: Ostrowiec ÅšwiÄ™tokrzyski
Wys³any: Czw Cze 06, 2013 1:34 pm   

to ja mam trochÄ™ inne pytanie, ale skoro siÄ™ temat rozwinÄ…Å‚ to wrzuce:
Czy i co grozi (i komu) za zatrudnianie nad wodą w charakterze ratownika wodnego osoby, która nie ma aktualnego kursu KPP?? Wiem, że tak jak w tym temacie odpowiadają wszyscy w razie wypadku, ale czy ktokolwiek w ogóle prowadzi jakieś kontrole uprawnień ludzi pracujących nad wodą?? Pomijam pracodawców, chodzi mi tu o kontrole odgórne: MSW, WOPR, PIP itp. ??
_________________
Świętokrzyskie WOPR
 
 
     
wopr rewal 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 20 Lut 2006
Posty: 535
Sk±d: Sosnowiec
Wys³any: Czw Cze 06, 2013 1:54 pm   

Do tematu; WOPR nie posiada uprawnien do jakichkolwiek kontroli,ustawa wyrażnie określa kontrolującego ( MSW) natomiast inne służby mogą dokonywać kontroli na wniosek lub za zgodą MSW.Dotyczy to wszystkich bez wyjątku podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa.

[ Dodano: Czw Cze 06, 2013 12:57 pm ]
Do pytania powyżej,PROKURATURA :!: :!: :!: patrz Kodeks Karny - świadome narażenie życia
_________________
RWA www.ratownictwo-asekuracja.pl
 
     
WIECZOR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomóg³: 1 raz
Wiek: 35
Do³±czy³: 07 Sty 2007
Posty: 93
Sk±d: ToruÅ„ / PoznaÅ„
Wys³any: Czw Cze 06, 2013 1:57 pm   

ceba, sytuacja analogiczna do opisanej... nie masz KPP ( nie wazne czy w ogole nigdy nie miales czy stracila waznosc) nie jestes RATOWNIKIEM WODNYM i nie masz prawa wykonywać tego zawodu... prokurator w razie wypadku napewno ma na to odpowiedni paragraf i mysle nawet ze nie jesden :P
 
 
     
ceba 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Michał



Pomóg³: 2 razy
Wiek: 38
Do³±czy³: 21 Mar 2013
Posty: 175
Sk±d: Ostrowiec ÅšwiÄ™tokrzyski
Wys³any: Czw Cze 06, 2013 1:58 pm   

No ok. A czy ktokolwiek spotkał się kiedyś z taką kontrolą przeprowadzoną przez MSW, czy jakiś inny organ upoważniony do takiej kontroli?? Czy kiedykolwiek ktoś sprawdzał KPP u ratowników?

[ Dodano: Czw Cze 06, 2013 2:02 pm ]
Wieczór wiem, że tak jest znam przepisy. Chciałem tylko zapytać czy ktoś to w ogóle sprawdza prewencyjnie, bez okoliczności wypadkowych. Policja na drodze co jakiś czas sprawdza Twoje prawo jazdy, nawet jak nie spowodujesz wypadku - zwykła rutynowa kontrola. A nad wodą??? O weryfikacji ratowników też się dużo mówi, a wszyscy wiemy że nie odbywa się ona wszędzie. A to, że w razie wypadku wszyscy dostają po d... to normalne.
_________________
Świętokrzyskie WOPR
 
 
     
justii 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomog³a: 4 razy
Do³±czy³a: 23 Maj 2012
Posty: 59
Sk±d: krk
Wys³any: Czw Cze 06, 2013 11:17 pm   

Powiedziałabym raczej, że narażenie człowieka na niebezpieczeństwo z art. 160kk lub w skrajnych wypadkach 155 czyli nieumyślne spowodowanie śmierci lub też 148 zabójstwo przez zaniachanie
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Nie Cze 09, 2013 6:13 pm   

WIECZOR napisa³/a:
czyli podsumowujac zakladam ze luckiblue, pytal o sytuacje w ktorej ktos jest MRW a nie RATOWNIKIEM WODNYM, mysle ze jasne jest moja opdpowiedz..

Zwracam honor :!: doświadczonemu Forumowiczowi. W tym sensie masz rację i przyznam, że nie uwzględniłem tego punktu widzenia. Na usprawiedliwienie :lol: Chodziło mi jednak o zwrócenie uwagi, że nie w tym rzecz aby mówić dziś o uprawnieniach przez pryzmat stopni WOPR'owskich (jakiekolwiek by one nie były), tylko patrzeć na problem z punktu widzenia dzisiejszych przepisów , czyli odpowiadania sobie na pytanie czy jest się ratownikiem wodnym ("ministerialnym"), czy nie :roll:
_________________
Pozdrawiam
 
     
Mysker 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 25 Lut 2014
Posty: 10
Sk±d: PiÅ‚a
Wys³any: Wto Lut 25, 2014 5:55 pm   

Kilka pytań.
1. Czy Młodszy Ratownik może podjąć jakąkolwiek pracę w tym zawodzie np. jako ratownik na koloniach, na kąpielisku, oczywiście w obydwu przypadkach pod okiem wykwalifikowanego ratownika.
2. Jakie kursy/szkolenia można ukończyć i w ten sposób podnieść swoje kwalifikacje: poproszę o ceny, miejsca szkoleń itp.
 
     
wiarus 
Doświadczony Forumowicz WOPR
tylko WOPR


Do³±czy³: 16 Gru 2013
Posty: 62
Sk±d: Katowice
Wys³any: Wto Lut 25, 2014 6:09 pm   

Dawno nie ma już Młodszego Ratownika,teraz uprawnienia do pracy posiada wyłącznie RATOWNIK WODNY rozp. MSW z dn.18 czerwca 2011 Dz.U.Nr.208 poz. 1240 a podniesienie kwalifikacji patrz zakładke kursy szkolenia
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Wto Lut 25, 2014 10:39 pm   

wiarus napisa³/a:
uprawnienia do pracy posiada wyłącznie RATOWNIK WODNY rozp. MSW z dn.18 czerwca 2011 Dz.U.Nr.208 poz. 1240

Nie rozporządzenie MSW z dn. 18 czerwca 2011 Dz.U.Nr.208 poz. 1240 a Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240), art. 2, pkt 5. stanowi kto jest ratownikiem wodnym. Rozporządzenie określa tylko zasady i wymogi prowadzenia szkleń, dziś obowiązujących w tym zakresie.
Kto jest ratownikiem wodnym (zgodnie z zachowanymi uprawnieniami uzyskanymi przed dniem wejściem w życie naszej Ustawy) i po spełnieniu pozostałych wymogów ustawowych dyskutujemy chociażby na
http://www.forum.wopr.net.pl/topics29/4592,15.htm
http://www.forum.wopr.net.pl/topics29/4592,15.htm
bo co do szkoleń odbytych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym (Dz. U. z 2012 r., poz. 747) i po spełnieniu pozostałych wymogów ustawowych - nie ma wątpliwości
Powiem w skrócie:
Doszliśmy do wniosku (wbrew stanowisku MSW przyjmując bardziej racjonalny punkt widzenia), że za zachowane "swoje uprawnienia",równoważne z obecnie uznawanym Ustawowo ratownikiem wodnym ( po spełnieniu oczywiście pozostałych wymogów ustawowych) uważamy przeszkolenie (stopień ratownika WOPR) uprawniający do samodzielnego wykonywania obowiązków ratownika wodnego, uzyskany przed dniem wejścia w życie naszej Ustawy.
_________________
Pozdrawiam
 
     
wiarus 
Doświadczony Forumowicz WOPR
tylko WOPR


Do³±czy³: 16 Gru 2013
Posty: 62
Sk±d: Katowice
Wys³any: Sro Lut 26, 2014 10:28 am   

SoLo,dzięki za sprostowanie,faktycznie nawet nie zauważyłem że pomyliłem miesiące i nie rozporządzenie tylko ustawa.Natomiast złozenie oswiadczenia że POSTANOWILIŚMY !!! ( wbrew stanowisku MSW) to chyba lekka przesada z twojej strony,no bo kto postanowił i prowokuje do nieprzestrzegania prawa.Też mi się osobiście te oświadczenia MSW nie podobają,ale prawo to prawo,jak doprowadzimy do zmiany ustawy to będziemy mogli dyskutować,a na razie musimy respektować rozporządzenia czy nam się to podoba czy nie.

[ Dodano: Sro Lut 26, 2014 10:29 am ]
Przepraszam,nie postanowiliśmy tylko doszliśmy do wniosku

[ Dodano: Sro Lut 26, 2014 10:30 am ]
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16