www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Stopnie "zawodowe" (śródlądowy itd.) - istnieją, c
Autor Wiadomo
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 21 razy
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 419
Skd: inąd
Wysany: Czw Lip 11, 2013 9:25 am   

bienio napisa/a:
... Jakiś prezes jest tu który by na to poszedł ... Instruktor ??? ...
Zamiast zapoznać się z Programem szkolenia ratowników wodnych realizowanym przez WOPR Ty próbujesz dochodzić kto postąpi zgodnie z nim (czyli "pójdzie" na to) a kto nie. Polecam zapoznać się na stronie wopr.pl->Edukacja->Ratownicy->Ratownik wodny z dokumentem Program a konkretnie z punktem
X. WARUNKI UZYSKIWANIA IDENTYFIKATORÓW
podpunkt
C. Etap 3
str. 10
Mam nadzieję że znajdujący się tam zapis rozwieje wszelkie wątpliwości i zamknie ten wątek.
Jeśli spełniasz wymienione tam warunki to oddajesz legitymację do prezesa swojej jednostki a już na jego głowie będzie kto się pod tymi stopniami podpisze. Do tej pory specjalizacje na dane akweny uzyskiwane w trybie szczególnym podpisywał prezes jednostki wojewódzkiej więc kto wie czy twoja legitymacja nie zawędruje do wojewódzkiego WOPRu.

bienio napisa/a:
... Czy przepracowane godziny (50 h wpisanych w książeczkę) muszą być na zasadzie zatrudnienia umowy o pracę, czy na zasadzie nawet nieodpłatnych ...
Zapis w w/w dokumencie nic nie mówi że musi to być płatny staż , wymaga się jedynie odbycia praktyk ratowniczych na danym akwenie.
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomg: 3 razy
Wiek: 56
Doczy: 25 Maj 2012
Posty: 403
Skd: Woda
Wysany: Czw Lip 11, 2013 9:45 am   

Osiola napisa/a:
kurwa, przepraszam ale juz mnie cos strzela jak to widze - nie ma ksiazeczek w wopr - sa LEGITYMACJE
a co do identyfikatorow i zaswiadczen msw - zaswiadczenie msw wazne jest w polsce, jak chcesz pracowac gdzies poza granicami kraju to mozesz sobie je wsadzic w buty


O tym wiadomo i jest oczywiste jak palące słońce na plaży gdy stoi się z bojką SP.

Osiola napisa/a:
wopr nalezy do ILS i tak jak napisal s.o. nadaje stopnie porownywalne z tymi w ILS


Ok tu mi dużo podpowiedziałeś i mogę się powołać, że takowy stopień potrzebuję bo chcę popracować za granicą, bo jakoś trzeba to uzasadnić Prezesowi - nieprawdaż ?

Osiola napisa/a:
jak komus sie to nie podoba to niech zmieni podmiot a nie ciagle narzeka ze to, ze tamto,


Ot tak ? Zmienić, na co ? Nic w moim pobliżu nie ma, poza tym od zawsze istniał dla mnie WOPR czy w nim byłem czy nie.

Osiola napisa/a:
jest balagan i to spory ale wlasnie takie nakrecanie tematow i bicie piany


Ale po to jest FORUM dyskusyjne by się wypowiedzieć, zapytać, podyskutować dostać odpowiedź, lub ją zadać.

Ludzie w obecnym czasie są zdezorientowani i to strasznie, chcą się dowiedzieć o godzinach, stopniach wewnętrznych i zrozum nie wszyscy są biegli w tematach wyszukiwarek, poszukiwań ustępów w ustawach paragrafowych ....

Są tu ludzie z różnych jednostek i jeśli u siebie otrzymuję informację, że nie wydaje się już "plastików" to chcę wiedzieć czy gdzieś indziej jest tak samo, czy to jest fanaberia Prezesa.

Jak ludzie mają się komunikować, jak za komuny ulotkami w tym chaosie ?

A jak się ktoś dopieprza :

Osiola napisa/a:
nie ma ksiazeczek w wopr - sa LEGITYMACJE


i odpowiada czymś takim na konkretnie zadane pytania to bardzo proszę niech sobie daruje i również to przekleństwo.

.....

[ Dodano: Czw Lip 11, 2013 10:02 am ]
Perykles, thx.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. Pływanie
- KPP, RWP, RWŚ, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - Pływanie
---------------------------
 
     
Osiola 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomg: 2 razy
Doczy: 30 Wrz 2007
Posty: 499
Skd: Świnoujście
Wysany: Czw Lip 11, 2013 3:09 pm   

tylko ze tu nikt sie nie komunikuje , nikt nie prowadzi dyskusji tylko kazdy WIE! nie czytacie dokumentow , ustaw , programow i pozniej jest taka a nie inna sytuacja
_________________
1183

www.wopr.swi.pl
http://www.facebook.com/wopr.swinoujscie
 
     
tomekk 
Młodszy Forumowicz


Doczy: 09 Kwi 2012
Posty: 22
Skd: Śląsk
Wysany: Czw Lip 11, 2013 3:23 pm   

Od siebie jeszcze tylko dorzucę, że Śląski Oddział WOPR tych stopni nie uznaje i nie wbija. Info z dzisiaj, od pani w biurze, więc chyba prawdziwe i aktualne;)
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomg: 3 razy
Wiek: 56
Doczy: 25 Maj 2012
Posty: 403
Skd: Woda
Wysany: Czw Lip 11, 2013 6:19 pm   

Osiola napisa/a:
tylko ze tu nikt sie nie komunikuje , nikt nie prowadzi dyskusji tylko kazdy WIE!


Proszę Człowieku, przestań.

tomekk napisa/a:
Od siebie jeszcze tylko dorzucę, że Śląski Oddział WOPR tych stopni nie uznaje i nie wbija. Info z dzisiaj, od pani w biurze, więc chyba prawdziwe i aktualne;)


Tak jak pisałem wyżej, że aby wbili Ci taki stopień na podstawie uzyskanego Zaświadczenia Ratownika Wodnego to trzeba odprawić by jakiś kult próśb ! Jedno pocieszające jest, że trafiłeś na Panią która jest niezorientowana i trzeba z pytaniem udać się do kogoś innego.

Jednak Perykles, w poście powyżej zapodał link do strony Zarządu Głównego i w PDF jest wyjaśnione :


Osoby ubiegające się o uzyskanie stopnia ratownika wodnego (pływalni, śródlądowego, morskiego) równorzędnego dla Lifesavera*** International Lifesaving Federation mogą złożyć wniosek o wydanie identyfikatora po spełnieniu następujących warunków:
 posiadanie ważnej legitymacji WOPR,
 odbycie wszystkich zajęć etapu 3,
 ukończenie 18 roku życia,
 zaliczenie wszystkich elementów karty umiejętności,
 posiadanie ważnego zaświadczenia o ukończeniu kwalifikowanej pierwszej pomocy,
 zdanie egzaminu na ratownika wodnego,
 odbycie praktyk ratowniczych w wymiarze co najmniej 50h dla każdego rodzaju stopnia (ratownik wodny; pływalni, śródlądowy, morski) ponad te, które zostały udokumentowane na poziomie Ratownika WOPR

Czyli mowa tu o wydanie identyfikatora, a nie wpis stopnia do "książeczki" - legitymacji.

Ale żeby nie było tak słodko u mnie w oddziale Pani poinformowała mnie, że identyfikatory nie są już wydawane :lol: Liczę na to, że jest niedoinformowana i będę musiał wykonać telefony gdzieś tam bo tu :
Osiola napisa/a:
tylko ze tu nikt sie nie komunikuje , nikt nie prowadzi dyskusji tylko kazdy WIE!
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. Pływanie
- KPP, RWP, RWŚ, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - Pływanie
---------------------------
 
     
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Doczy: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Skd: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wysany: Czw Wrz 05, 2013 11:21 pm   

Zgodnie z powyższym postem oraz systemem szkolenia dostępnym pod adresem
http://www.wopr.pl/index....=1401&Itemid=27
aby uzyskać stopień ratownika wodnego pływalni, śródlądowego lub morskiego po uzyskaniu zaświadczenia ukończenia szkolenia ratowników wodnych należy przedstawić aktualne zaświadczenie KPP, odbyć 50h praktyk na danym akwenie oraz o czym mało się wspomina zaliczyć karty umiejętności poszczególnych specjalizacji (aby to zrobić nie wystarczy stawić się w biurze WOPR).
Moją propozycją dla kursantów, o ile czują się na siłach, jest poproszenie instruktora na kursie ratownika wodnego, aby przeprowadził dodatkowo zaliczenie danej karty umiejętności (o ile dysponuje się danym akwenem).
_________________
www.facebook.com/DruzynyNadmorskieTarnowskiegoWOPR
 
     
Łoś 
Czasem zagląda


Doczy: 27 Wrz 2013
Posty: 4
Skd: stąd
Wysany: Pi Wrz 27, 2013 4:04 pm   

Jeśli chodzi o ILS to sprawdzałem na ich stronie, faktycznie mają multum różnego rodzaju stopni (oraz dotyczących ich wymogów programowych), ale całkowite ich skopiowanie nie jest dla członków ILS obowiązkowe. Na w/w stronie są stopnie w poszczególnych krajach członkowskich. W niektórych przypadkach mają zaledwie jeden lub dwa stopnie ratownicze.

Co więcej, polecam wyrobić sobie wspomniany identyfikator ILS i poszukać z nim pracy w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii. Czar tych Waszych unifikacji, członkostwa w ILS i identyfikatorów szybko pryśnie.

Od kilku lat jestem raczej uśpionym ratownikiem, tzn. weryfikuję się co jakiś czas, by nie utracić uprawnień i na tym moja działalność z ratownictwem wodnym się kończy. Spędziłem dziś pół dnia szukając informacji dot. aktualnych stopni oraz uprawnień i nadal nie wiem wszystkiego. Gdybym dzisiaj miał zaczynać swoją przygodę z ratownictwem to omijałbym WOPR z daleka.

Jeśli mogę tutaj o coś zapytać, to mianowicie czy ratownik MSW ma takie same uprawnienia jak zawodowy pływalni/śródlądowy/morski ? Czy w WOPR można posiadać w.w zawodowe stopnie i ratownika MSW ? Czy można się zweryfikować na ratownika MSW posiadając stopnie zawodowe ?
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 4 razy
Doczy: 10 Lut 2013
Posty: 362
Skd: Kalisz
Wysany: Pi Wrz 27, 2013 9:31 pm   

Na początek polecam lekturę: http://rwr.pl/index.php/a...-dzis-odpowiedz
Jeśli wątpliwości nadal nie ustąpią - pytaj, z czym masz wątpliwości.
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 21 razy
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 419
Skd: inąd
Wysany: Sob Wrz 28, 2013 8:49 am   

Łoś napisa/a:
... czy ratownik MSW ma takie same uprawnienia jak zawodowy pływalni/śródlądowy/morski ?
Jeśli spełniasz wymagania ustawowe to jesteś uznany jako ratownik wodny i możesz jako ratownik pracować. Nie wystarczy więc mieć stopnie "zawodowe" ratownika pływalni/śródlądowy/morski czy zaświadczenie o ukończeniu szkolenia ratowników wodnych. Nie zmienia to faktu że oba dokumenty potwierdzają że posiadasz wiedzę i umiejętności z ratownictwa wodnego.
Łoś napisa/a:
... Czy w WOPR można posiadać w.w zawodowe stopnie i ratownika MSW ?
Jak najbardziej z tym że należy pamiętać iż stopnie w WOPRze są to teraz tylko wewnątrzorganizacyjne "kolekcjonerskie" stopnie nie dające żadnych uprawnień na zewnątrz.
Łoś napisa/a:
... Czy można się zweryfikować na ratownika MSW posiadając stopnie zawodowe ?
Nie ma takiej procedury. Jeśli posiadasz stopnie "zawodowe" i chcesz posiadać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia ratowników wodnych zgodnie z rozporządzeniem MSW to po prostu musisz taki kurs przejść. Pamiętaj jednak że samo posiadanie zaświadczenia MSW lub stopni "zawodowych" nie czyni z Ciebie ratownika wodnego.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Sob Wrz 28, 2013 9:38 am   

Perykles napisa/a:
Nie ma takiej procedury. Jeśli posiadasz stopnie "zawodowe" i chcesz posiadać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia ratowników wodnych zgodnie z rozporządzeniem MSW to po prostu musisz taki kurs przejść.

Łośwszystko prawda pod warunkiem, że chcesz posiadać zaświadczenie oznacza tylko chęć a nie sugestię aby taki kurs przejść aby aspirować do uznania Cię za ratownika wodnego (ustawowego). Powtórzę to co napisałem na www.forum.wopr.net.pl Strona Główna » Ratownictwo, praca i pokrewne » Pytania laików do Ratowników, czyli tak jakby FAQ » Ratownik wodny, a ratownik medyczny.
"Natomiast zgadzam się, że to udowadnianie, że stopnie Ratowników WOPR (ukończone przed 01.01.2012 r.) są równoważne z posiadaniem Zaświadczenia - może być trochę kłopotliwe (trzeba mieć Legitymację WOPR z wpisem stopnia, Ustawę aby pokazać gdzie jest to napisane i co najważniejsze - INTERPRETACJĘ MSW). W tej sytuacji legitymowanie się Zaświadczeniem jest jest dużo wygodniejsze. Pytanie tylko czy za taką wygodę jest sens wykładać dodatkowo niemałą kasę aby uzyskać dokument (Zaświadczenie), potwierdzający posiadanie już nabytych kwalifikacji - dokumentowanych w inny (opisany wcześniej), sposób :?:
_________________
Pozdrawiam
 
     
Łoś 
Czasem zagląda


Doczy: 27 Wrz 2013
Posty: 4
Skd: stąd
Wysany: Sob Wrz 28, 2013 1:08 pm   

Przeczytałem polecony wątek na rwr.pl i trochę rozwiało to moje wątpliwości. Dziwi mnie trochę to, że jeśli przykładowo ktoś 15 lat temu ukończył kurs mł. ratownika WOPR i od tamtej pory nie przechodził żadnej weryfikacji to posiadając dodatkowy patent, KPP i zapisując się do któregoś z podmiotów może pracować jako ratownik wodny.

Wydaje mi się też, że wspomniane zaświadczenia o ukończeniu szkolenia ratowników wodnych WOPR powinien każdemu, który dawniej go przeszedł i regularnie weryfikował się wydać niejako z automatu. Jak z tym jest, nie wiem, ale podejrzewam, że różnie. Kto wówczas byłby zainteresowany ich stopniami "zawodowymi"
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Nie Wrz 29, 2013 2:00 pm   

1. Z tym "zachowaniem uprawnień", to MSW w swojej interpretacji poszło po bandzie - sam też się temu dziwię. Na Forum były informacje, że w tej sprawie występowano do MSW o zrewidowanie tego stanowiska. Może coś się zmieni? Ale póki co taka jest wykładnia.
2. WOPR Zaświadczeń "z automatu" wszystkim którzy kursy ukończyli przed 01.01.2012 r., wystawić nie może, bo Zaświadczenie jest potwierdzeniem odbytego szkolenia wg ramowego programu obowiązującego od czerwca 2012 r. (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym (Dz. U. z 2012 r., poz. 747) ). Zaświadczenie nie poświadcza więc (i nie może poświadczać) kursów odbytych wcześniej i według formalnie innych programów.
3. Dziś nawet WOPR już nie posługuje się pojęciem stopni zawodowych (w odniesieniu do RWŚ, RWM i RWP), choć te stopnie zachował jako odpowiedniki stopni International Lifesaving Federation (ILS), czyli - Międzynarodowa Federacja Ratownictwa Wodnego. Stopnie ILS , które w Polsce ma prawo nadawać jedynie WOPR , dają ratownicze uprawnienia międzynarodowe do wykonywania zawodowo obowiązków ratownika (bez konieczności weryfikacji tych uprawnień). Z tego względu zapewne są atrakcyjnym produktem (jak to się dziś mówi), proponowanym przez WOPR w jego systemie szkolenia (oczywiście oprócz - czy raczej równolegle - ze szkoleniem potwierdzanym wydaniem Zaświadczenia - po ukończeniu obecnie trze modułów szkolenia ratowników wodnych).
_________________
Pozdrawiam
 
     
Łoś 
Czasem zagląda


Doczy: 27 Wrz 2013
Posty: 4
Skd: stąd
Wysany: Nie Wrz 29, 2013 7:28 pm   

Dzięki SoLo, bałagan ze stopniami i uprawnieniami jest naprawdę niesamowity. Co do międzynarodowych stopni i braku konieczności weryfikacji uprawnień to byłbym jednak sceptyczny. Nie wiem jak to wygląda w całej Europie, ale w Wielkiej Brytanii przynajmniej do niedawna nie uznawali żadnych innych kursów i uprawnień poza swoimi. Myślę, że tutaj wiele świeższych informacji mógłby wnieść Qba, który w innym temacie bardzo ciekawie opisał pracę na plaży w UK.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Nie Wrz 29, 2013 10:59 pm   

Łoś napisa/a:
Co do międzynarodowych stopni i braku konieczności weryfikacji uprawnień to byłbym jednak sceptyczny.

Zgadzam się z Tobą co do tego sceptycyzmu. Pewnie jest tak, że niby uprawnienia i organizacja ILS są międzynarodowe, ale różne lokalne federacje mogą tego nie uznawać. Chociaż przytaczany przez Ciebie Qba(przyłączam się do słów uznania - super tekst) akurat mówił że stopień SURF LIFEGUARD, był honorowany. Ale to było na południu Anglii a na północy może być inaczej.
W tym momencie zacząłem się zastanawiać - a co z Polską :?: . Czy ratownicy z innych krajów posiadający stopnie ILS ( w końcu międzynarodowe) mogą podjąć pracę w Polsce? Jakoś mi się wydaje, że Ustawa tego nie przewiduje. Ciekawa sprawa. Jeśli by tak było to wyglądało by na to, że wyprzedziliśmy :mrgreen: Europę :lol:
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapyta do SQL: 16