www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Nauczanie pływania
Autor Wiadomo¶æ
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Sob Mar 01, 2014 11:22 pm   

ceba napisa³/a:
Jak się te wszystie oferty mają do stanowiska PZP. Każda z opisanych przeze mnie placówek oferuje uprawnienia instruktora SPORTU dyscypliny pływanie, więc z tego co zrozumiałem osoba która taki kurs w którejś z tych placówek ukończy może pracować również w klubach sportowych, więc gdzie w tym wszystkim PZP, który jeszcze nie ukończył prac nad ramami szkolenia i żadna z tych placówek nie jest przez Związek akredytowana?

To sobie sam odpowiedział :lol: Wg ustawy każdy kończący taki kurs jest instruktorem SPORTU dyscypliny pływanie. Tylko co to za instruktor (dla PZP), skoro nie ukończył kursu w jednostce nieakredytowanej (na dzień dzisiejszy jak piszesz brak takich) więc i dla PZP absolwenci tych szkoleń nie są Instruktorami Sportu w dyscyplinie pływanie.
Ściema polega na tym, że ludziom (nawet nie o to chodzi, że nie mówi się, że nie będą uznani przez PZP) tylko sugeruje się, że te uprawnienia wymagane są przy prowadzeniu szkoleń, jak nazywa je S.O. "pozaklubowych", czy powiedzmy rekreacyjnych (nauka pływania w szkole, zorganizowana przez gestora pływalni itp.), gdy tym czasem do prowadzenia nauki tego pływania "pozaklubowego", ŻADNE UPRAWNIENIA (o dziwo, a jednak - Ustawa deregulacyjna to załatwiła) a tym bardziej INSTRUKTORA SPORTU w dyscyplinie pływanie, NIE SĄ WYMAGANE.
Nie mówi się otwarcie, robicie to, bo daje tow Wam wiedzę i umiejętności, które Was wzbogacają, rozwijają, ale formalnie NIKT NIE MOŻE ICH WYMAGAĆ (zwłaszcza od nauczycieli WF prowadzących naukę pływania).
Uprzedzę te gromy sypiące się na moja głowę. Nie mówię, że takie rozwiązanie jest dobre. Wprost przeciwnie , zwracam tylko uwagę na formalne umocowanie (a raczej brak takich wymogów formalnych), w stosunku do prowadzących "pozaklubową" naukę pływania. Nie wmawiajmy im więc, że prawo od nich takich uprawnień wymaga, bo te uprawnienia są wymagane tylko w szkoleniu "klubowym".
Takich uprawnień ( do prowadzenia "pozaklubowej" nauki pływania) może wymagać pracodawca, ale nie w związku z Ustawą o sporcie (bo ona nie ma tu zastosowania) tylko, określając wymagania stawiane na danym stanowisku (do czego ma prawo - możne sobie zażądać nawet trenera, albo ukończenia West Point :grin: ) .
I to hipotetyczne wymaganie pracodawcy posiadania uprawnień instruktora (nawet dla szkoleń "pozaklubowych), powinno być wskazywane (oprócz wiedzy i umiejętności) jako argument za odbyciem tego szkolenia - a nie nadużywany, niby wymóg USTAWOWY, którego w przypadku "pozaklubowej" nauki pływania (jak i innych dyscyplin) NIE MA.
Przy czym nie ma też gwarancji, że pracodawca zastrzeże sobie, że do prowadzenia podstawowej nauki pływania, zatrudni tylko instruktorów po ukończeniu kursu prowadzonego przez podmiot akredytowany przez PZP i o tym też podmioty prowadzące te kursy (jeśli są rzetelne) powinny informować w ofercie o naborze na takie szkolenie.
_________________
Pozdrawiam
 
     
ceba 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Michał



Pomóg³: 2 razy
Wiek: 38
Do³±czy³: 21 Mar 2013
Posty: 175
Sk±d: Ostrowiec ÅšwiÄ™tokrzyski
Wys³any: Nie Mar 02, 2014 9:36 pm   

Co do stwierdzenia, że nikt takich uprawnień nie może wymagać to byłbym ostrożny. Mamy teraz wysyp różnego rodzaju projektów z zakresu nauczania pływania - jak choćby "Umiem Pływać", którego jeśli dobrze pamiętam, nazwijmy to - płatnikiem jest Ministerstwo Sportu i ono wręcz wymaga, żeby zajęcia prowadzone były przez, co prawda nie wskazuje tu szczegółowo - że to instruktor sportu czy rekreacji ruchowej, ale jednak instruktora pływania, więc wymaga tych uprawnień.

Teraz jeszcze jedna kwestia. Ostatnio szukając informacji na temat całego tego bałaganu natknąłem się na stronie PZP na listę instruktorów i trenerów z licencją Związku. Jako, że znam odrobinę światek pływacki w swoim województwie zacząłem szukać na tej liście znajomych nazwisk, które na co dzień trenują zawodników w klubach. Jak wielkie było me zdziwienie, gdy wielu z moich znajomych na tej liście nie znalazłem, a Oni - tak jak już wspominałem pracują w klubach, często od wielu lat. To jak to teraz rozumieć? PZP swoje, Ustawa o sporcie, rozporządzenie ministra pracy swoje, a swoboda działalności gospodarczej swoje? Czyli ogólnie rzecz ujmując i tu ponawiam swoje pytanie. Każdy może założyć działalność i na wydanej przez siebie legitymacji napisać instruktor sportu dyscypliny pływanie?? Pracę w klubie - wynikałoby z moich obserwacji - i tak dostanie (bo zależy to bardziej od osoby niż od papierku), a jeśli chodzi o związek to przecież jako działalność również można się z nimi jakoś dogadać - jak już sami między sobą ustalą co i jak.
_________________
Świętokrzyskie WOPR
 
 
     
eR 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Swimming Association


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 19 Wrz 2012
Posty: 221
Sk±d: BiaÅ‚ystok/Warszawa
Wys³any: Nie Mar 02, 2014 10:04 pm   

ceba napisa³/a:
Co do stwierdzenia, że nikt takich uprawnień nie może wymagać to byłbym ostrożny. Mamy teraz wysyp różnego rodzaju projektów z zakresu nauczania pływania - jak choćby "Umiem Pływać", którego jeśli dobrze pamiętam, nazwijmy to - płatnikiem jest Ministerstwo Sportu i ono wręcz wymaga, żeby zajęcia prowadzone były przez, co prawda nie wskazuje tu szczegółowo - że to instruktor sportu czy rekreacji ruchowej, ale jednak instruktora pływania, więc wymaga tych uprawnień.


Ceba SoLo we wszystkim co napisał ma 100% racji! akurat, to, że czegoś wymagają uważam za niedoróbkę i wynika to często z tego, że wymagania pisane są rok temu i po prostu kopiowane do nowego projektu! mówiąc wprost: człowiek, który to pisał nie koniecznie posiada wiedzę, że każdy jest teraz instruktorem sportu...

ceba napisa³/a:
Teraz jeszcze jedna kwestia. Ostatnio szukając informacji na temat całego tego bałaganu natknąłem się na stronie PZP na listę instruktorów i trenerów z licencją Związku. Jako, że znam odrobinę światek pływacki w swoim województwie zacząłem szukać na tej liście znajomych nazwisk, które na co dzień trenują zawodników w klubach. Jak wielkie było me zdziwienie, gdy wielu z moich znajomych na tej liście nie znalazłem, a Oni - tak jak już wspominałem pracują w klubach, często od wielu lat. To jak to teraz rozumieć?


Żadna nowość;) na liście są nawet instruktorzy hehe Ja to bym tą listę chwilowo traktował z przymróżeniem oka po prostu...



ceba napisa³/a:
PZP swoje, Ustawa o sporcie, rozporządzenie ministra pracy swoje, a swoboda działalności gospodarczej swoje? Czyli ogólnie rzecz ujmując i tu ponawiam swoje pytanie. Każdy może założyć działalność i na wydanej przez siebie legitymacji napisać instruktor sportu dyscypliny pływanie?? Pracę w klubie - wynikałoby z moich obserwacji - i tak dostanie (bo zależy to bardziej od osoby niż od papierku), a jeśli chodzi o związek to przecież jako działalność również można się z nimi jakoś dogadać - jak już sami między sobą ustalą co i jak.


Nic dodać nic ująć! Nie ździwię się jeśli licencję będzie się dostawało za składkę roczną... Czas pokaże!
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 61
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Nie Kwi 20, 2014 10:38 pm   

Na stronie PZP http://www.polswim.pl/pro...ktorow-plywania ukazały się programy szkoleń instruktorskich i trenerskich. Szkolenia te będą honorowane jako uprawnienia do pracy w klubach.
_________________
s.o.
 
     
eR 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Swimming Association


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 19 Wrz 2012
Posty: 221
Sk±d: BiaÅ‚ystok/Warszawa
Wys³any: Pon Kwi 21, 2014 9:56 am   

teraz wiadomo jak szkolić, ale PZP jak zwykle działa powoli i nie wiadomo KTO może szkolić ;)

czekamy na listę zweryfikowanych instytucji, bo pewnym jest, że taka powstanie....
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 16