www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Nauczanie pływania
Autor Wiadomo¶æ
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Pon Sty 06, 2014 10:16 am   

SoLo napisa³/a:
... - rozumiem, że "wymogi" aby kogoś uznać instruktorem? to wydaje się być oczywiste. Tylko znowu to zabrzmiało tak jakby OSiR musiał zatrudniać instruktora sportu tak jak zobowiązany do tego ustawą związek sportowy.
Chodziło mi akurat o coś zupełnie przeciwnego :cool:
Czytając w tym temacie wstawki typu "nie mylić z instruktorem PZS" , "My nie szkolimy instruktorów dla klubów czy związków sportowych"czy też "mówimy teraz tylko o prowadzeniu zajęć pływackich nazwijmy to 'poza Polskim Związkiem Pływania' " , chciałem tylko zaznaczyć że aktualnie nie ma wielkiej różnicy kto zatrudnia OSIR czy PZS , wymogi są właściwie takie same. Wiem że PZS musi zatrudnić instruktora ale i OSIR nie weźmie kogoś z ulicy a skoro ten ktoś legitymuje się wiedzą i umiejętnościami to (jeśli nie jest skazany itd.) już jest instruktorem i może być zatrudniony w PZS.
Sam to w końcu napisałeś tylko innymi słowami :wink:
SoLo napisa³/a:
Przecież jak potwierdzicie szkolenie stosownym zaświadczeniem (zdobytym w RWR - przyp. red) , to po spełnieniu pozostałych wymogów absolwent szkolenia może prowadzić zajęcia o charakterze sportowym - "w związku sportowym".
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Pon Sty 06, 2014 12:16 pm   

Wszystko jasne :idea: Jak byśmy rozmawiali a nie pisali (zawsze trudniej objaśnić intencje i kontekst) to by tego problemu nie było i jest tak jak pisze stary ratownik:
stary ratownik napisa³/a:
Dlatego zdecydowanie wolÄ™ rozmowy: face to face :)

Niemniej coś jednak i dla innych z tych dywagacji wniknęło, bo myślę, że nie tylko Środowiskowe Lekarskie WOPR nie do końca miało uporządkowany :shock: temat :smile:
_________________
Pozdrawiam
 
     
ratol 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 10 Pa¼ 2009
Posty: 169
Sk±d: ÅšlÄ…sk
Wys³any: Pon Sty 06, 2014 12:20 pm   

slwopr napisa³/a:
Ratol Jesteś starym forumowiczem przepisy masz w jednym palcu , oświeć nas kto może szkolić instruktorów pływania i dlaczego ktoś wpisuje program 38, lub 40 godzinny kurs

Nie mam przepisów w jednym palcu. Interesuję się tymi zagadnieniami z racji zawodowych, bo muszę. W temacie nauczania pływania podaję informacje z I Seminarium Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt z Olsztyna (4 i 5 października 2013 roku), a dokładniej z materiałów Jarka R. z wykładów "Zmiany w aktach prawnych dotyczących zagadnień związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na pływalni" oraz "Unormowania prawne dotyczące bezpiecznego korzystania z pływalni przez zorganizowane grupy dzieci i młodzieży".
Tak w skrócie, to kształcenie w zakresie zawodów należących do trzeciej grupy (zawody nieregulowane) może prowadzić każdy kto chce. Co nie jest zakazane (kształcenie w zakresie pierwszej i drugiej grupy zawodów może być prowadzone wyłącznie przez uprawnione podmioty) jest dozwolone dla wszystkich. Żyjemy w wolnym kraju (wolno budujemy drogi, wolno rozwijamy się gospodarczo, mamy wolno działające urzędy, większość Polaków wolno myśli...) i zgodnie z Ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) każdy kto chce może prowadzić dowolną, zgodną z prawem działalność gospodarcza nie objętą koncesją. Jeśli napiszę sobie program szkolenia, określę siatkę godzin, znajdę klientów którzy chcą się według tego programu przeszkolić, poinformuję ich, że skutkiem tego szkolenia nie jest nabycie uprawnień zawodowych z pierwszej i drugiej grupy zawodowej - to mogę sobie zgodnie z prawem szkolić kogo chcę i jak chcę. Mogę np. (dochowując warunków określonych wyżej) zorganizować szkolenie na instruktora technik samoratownictwa i ratownictwa wodnego, instruktora nauczania pływania w błocie, instruktora nauki puszczania latawców (albo bąków), instruktora aqua aerobiku, instruktora pływania niemowląt, instruktora pierwszej pomocy itp. Jeśli znajdę chętnych, zapłacą mi za to - to interes się będzie kręcił. Na zakończenie szkolenia wydaję zaświadczenie o jego ukończeniu. Jeśli będę uczciwy, to na jego odwrocie podam zrealizowany program i ilość godzin. Wartość takiego zaświadczenia jest taka, jaką przywiązuje do niej przyszły pracodawca. Może być duża albo żadna. To on będzie decydował czy papier z tego szkolenia ma jakąkolwiek wartość na stanowisku, na które poszukuje pracownika.
slwopr napisa³/a:
Ratol,Na stronie MSW jest aktualna lista podmiotów do wykonywania ratownictwa wodnego , forum korzysta i uaktualnia podmioty. Na stronie Ministerstwa Sportu są zamieszczone informacje o kształceniu i doskonaleniu zawodowym kadr kultury fizycznej z 23.03.2011 r. kto się ośmiesza ? ja odpowiadam za stronę MSiT ? szukam informacji u żródeł .

A co do informacji na stronach - jeśli chodzi o przepisy prawne to Jarek R. na każdym szkoleniu wbija nam do głowy cztery podstawowe zasady:
1. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. 2007 r. Nr 68, poz. 449) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim oraz akty prawa miejscowego publikowane są w wojewódzkich dziennikach urzędowych.
2. Nieznajomość prawa szkodzi - nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej i nikt nie może podnosić, iż zachował się niezgodnie z normą dlatego, że nie wiedział o jej istnieniu. Dotyczy to zarówno faktu nie znajomości przepisów w ogóle, jak i posługiwania się przepisami nieaktualnymi.
3. Sprawdź kilka razy aktualność przepisu zanim się na niego powołasz, bo internet to jeden wielki nie sprzątany śmietnik.
4. Interpretacje prawników, są tylko interpretacjami prawników. Nie dowiesz się czy są prawidłowe, dopóki nie wypowie się o nich sąd lub trybunał (o czym pisałem w innym wątku).
Pozdrawiam
 
     
eR 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Swimming Association


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 19 Wrz 2012
Posty: 221
Sk±d: BiaÅ‚ystok/Warszawa
Wys³any: Pon Sty 06, 2014 2:39 pm   

Panowie,

Wbrew pozorom kłótnia dotyczy jedynie określenia, które trafnie dopisał Perykles: NIE SPRAWDZANEJ FORMALNIE!

"Moim zdaniem, według mnie, kilka niedociągnięć jest!",ale DURA LEX SED LEX!

Skoro Państwo nie określa przepisami jak ma wyglądać posiadanie wiedzy, znaczy tyle, że wystarczy oświadczenie!Koniec KROPKA! SoLo słusznie odpowiedział Staremu Ratownikowi, że czym innym jest obowiązek(np. poświadczenia pełnoletności), a czym innym deklaracja!

W dalszej części dyskusji - Niestety Akademie Wychowania Fizycznego bardzo straciły na tej ustawie co jest oczywiste, ale nikt nie powiedział, że za rok czy dwa takowa się nie zmieni!

Jeśli pracodawca chce zatrudnić szwagra teścia brata syna bez legitymacji instruktorskiej - ma do tego prawo! jeśli ma on prowadzić treningi dzieciaków - ma do tego prawo(jeśli spełnia te wymagania i złoży oświadczenie) czy nam się podoba czy nie! Rynek zweryfikuje ten pomysł samoistnie...

To czy szkolenie trwa 5 godzin cz 100 czy 250 na dzień dzisiejszy nie ma znaczenia w kwestii trenowania i nauki pływania! To co napisał ratol cytując jarka R. jest wyrocznią, a ta wyrocznia mówi tyle, że nie mówi nic o szkoleniach! jeśli slwopr znajdzie przepisy chętnie się z nimi zapoznam(y), skomentujemy, przyznamy rację...jeśli znajdzie, bo strona www. to nie są przepisy!


Kolegę Starego Ratownika rozumiem - mają prawo organizować co i jak chcą i w jakim wymiarzę chcą. Czy ktoś coś z tego wyniesie?nie mi oceniać! uczestników nikt nie namawia na udział! Jedyne co mogę dodać od siebie(wyłącznie prywatnie, bez urazy i złośliwości) to tylko ostrzeżenie przed potencjalną, przyszłą zmianą ustawy - co powiecie ludziom jeśli ustawa powie, że potwierdzeniem jest "szkolenie" w wymiarze minimum 99 godzin?(przykład!) ;)
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Pon Sty 06, 2014 5:15 pm   

ratol napisa³/a:
Wartość takiego zaświadczenia jest taka, jaką przywiązuje do niej przyszły pracodawca. Może być duża albo żadna. To on będzie decydował czy papier z tego szkolenia ma jakąkolwiek wartość na stanowisku, na które poszukuje pracownika.

To jest BARDZO DOBRE syntetyczne ujęcie problemu przeprowadzania i jakości tych szkoleń.
Związki sportowe zapewne z jakością sobie poradzą - określając wymagania co do rodzaju koniecznych do ukończenia szkoleń(programy uprawnione podmioty) dla swoich instruktorów i trenerów. Przykład PZPN - określił klasy swoich trenerów i zobowiązał kluby do zatrudniania licencjonowanych trenerów odpowiedniej klasy do danego poziomu rozgrywek i prowadzi własne szkoły trenerów. Skoro uznaje licencjonowanych przez siebie, to albo innych nie uzna albo będą musieli przejść jakąś weryfikację.
Pewnie inne związki będą podchodzić do tematu podobnie bo to i jakość i KASA.
Gorzej z ta rekreacją - tak jak zostało na rożne sposoby już powiedziane, teoretycznie nic nie potrzeba, ale w praktyce lepiej mieć jakiś papier, a te papiery (i szkolenia) będą rożne i pracodawcy aby być pewnym wyboru, będą opierać się tylko o swoją znajomość podmiotu szkolącego (którym może teoretycznie być każdy). Z czasem zapewne rynek trochę sprawę ureguluje, ale po drodze od hochsztaplerów się nie uchronimy.
Kiedyś funkcjonowały pojęcia w zbitce słownej SPORT i REKREACJA. Dziś zostały oddzielone od siebie a przynajmniej wyodrębniony został SPORT. Tutaj mówimy o uregulowaniach wynikających z Ustawy o sporcie. A czy obszaru który hasłowo (i może mało precyzyjnie) nazywam REKREACJĄ (dla odróżnienia od sportu), nic już nie reguluje?
_________________
Pozdrawiam
 
     
ratol 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 10 Pa¼ 2009
Posty: 169
Sk±d: ÅšlÄ…sk
Wys³any: Pon Sty 06, 2014 5:50 pm   

Perykles napisa³/a:
Przecież prawo wcale nie zniosło obowiązku posiadania "wiedza i umiejętności" z tym że teraz jest to niesprawdzane formalnie.

Perykles napisa³/a:
potrzeba udokumentowania "wiedzy i umiejętności" nie wynika z jakiegokolwiek wymogu prawnego a po prostu z życia

eR napisa³/a:
Skoro Państwo nie określa przepisami jak ma wyglądać posiadanie wiedzy, znaczy tyle, że wystarczy oświadczenie!Koniec KROPKA! SoLo słusznie odpowiedział Staremu Ratownikowi, że czym innym jest obowiązek(np. poświadczenia pełnoletności), a czym innym deklaracja!

Z bólem serca muszę stwierdzić po raz kolejny, że nie jest to zgodne z prawdą.
Za zgodą Autora, posiłkując się już cytowanymi materiałami ze szkolenia w Olsztynie oraz materiałami ze szkolenia Bezpieczeństwo użytkowników pływalni oraz organizacja pracy służby ratowniczej w świetle zmian przepisów prawnych 2010-2012 i doświadczeń z eksploatacji obiektów prowadzonego przez Jarka R. w Sopocie w dniach 24-26.04.2013 w bardzo dużym skrócie (w obu materiałach źródłowych jest o tym kilka stron druku i szczegółowe wyjaśnienia z odniesieniem do wielu aktów prawnych) można powiedzieć, że:
Określone w Art. 41. ust.3. pkt. 3) "wiedza, doświadczenie i umiejętności niezbędne do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu" to inaczej zestaw wiedzy i umiejętności wymaganych do realizacji składowych zadań zawodowych rozumiany w polskim prawie jako kwalifikacje zawodowe, które zdobywa się w wyniku kształcenia lub praktyki (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz jej stosowania Dz.U. 2010 nr 82 poz. 537).
Z konstrukcji art. 183c§ 3 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn. zm) i zgodnie z jego intencją, kwalifikacje zawodowe potwierdzone są dokumentami lub praktyką i doświadczeniem zawodowym.
Podobnie określają to powszechnie uznawane w państwach członkowskich Unii Europejskiej definicje, zawarte na gruncie polskim np. w Ustawie z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. Nr 63, poz. 394), gdzie w Art. 2 ust. 1 pkt. pkt. 17) kwalifikacje do podejmowania lub wykonywania działalności oznaczają formalne kwalifikacje (dyplom, świadectwo lub inny dokument, potwierdzający wiedzę i umiejętności do wykonywania zawodu lub działalności - pkt.24) lub doświadczenie zawodowe (okres zgodnego z prawem wykonywania zawodu albo działalności - pkt. 19). Jak rozumieć okres doświadczenia zawodowego precyzuje definicja zawarta w Art. 2 ust. 1 pkt. pkt. 13), gdzie za zaświadczenie potwierdzające kompetencje uznaje się dokument potwierdzający wykonywanie zawodu przez trzy lata w czasie odpowiadającym pełnemu wymiarowi czasu pracy lub odpowiednio dłużej w przypadku wykonywania zawodu w niepełnym wymiarze czasu pracy, w okresie ostatnich dziesięciu lat.

Oznacza to, że dla pracodawcy dla celów dowodowych, chroniących jego interesy, udokumentowanie kwalifikacji zawodowych, czyli "wiedzy, doświadczenia i umiejętności niezbędnych do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu" polega na przedstawieniu konkretnych dokumentów - dyplomów lub zaświadczeń, w tym tych potwierdzających doświadczenie zawodowe nabyte w toku wykonywanej pracy (np. świadectw pracy, umów zleceń, czy dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności gospodarczej w tym zakresie). Sama deklaracja nie wystarczy.

Rozwijając ten temat dalej, taka konstrukcja prawna przeczy opinii, że z punktu widzenia pracodawcy należy abstrahować od formalnych uprawnień ratowników wodnych, nabytych przed wejściem w życie przepisów Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Art. 41 ust 1. Ustawy gwarantuje, że "osoby, które uzyskały uprawnienia ratownika w zakresie ratownictwa wodnego na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują swoje UPRAWNIENIA ", czyli ich kwalifikacje zawodowe są zgodne z posiadanymi przez nich uprawnieniami zawartymi w DOKUMENTACH, jakie posiadają. W związku z tym ratownicy ci mają różne kwalifikacje zawodowe i związane z tym uprawnienia do pracy, wyraźnie określone w dokumentach, jakimi się legitymują, przynależne do zdobytego stopnia w dniu jego nadania (dyskusja w wątku http://www.forum.wopr.net.pl/topics1/4299.htm ).
I tego zatrudniający, ze względu na własne bezpieczeństwo, związane z odpowiedzialnością prawną, powinni się trzymać.

Pozdrawiam
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 03 Sty 2012
Posty: 118
Sk±d: Zabrze
Wys³any: Wto Sty 07, 2014 12:09 am   

Hej ! Z racji czasem dłuugich wywodów w tym temacie. Mam pytanie czy dobrze rozumuje bo z cześćią się nie zgadzam a nie wiem czy słusznie.

W ustawie deregulacyjnej mowa o :

1)Art 41 - który mówi o zorganizowanych zajęciach w związku sportowym, klubie sportowym uczestniczącym we współzawodnictwie zorganizowanym przez pzw prowadzi wyłącznie trener lub instruktor - nie ma tu mowy o osobach, które nauczają (powiedzmy) za darmo, ani o firmach, które nie są klubami i związkami sportowymi.

Także nawet jeśli prowadziłbym zorganizowane czy indywidualne zajęcia sportowe ale nie w klubie ani w zwiazku sprotowym to moge prowadzić nie będąc instruktorem w rozumieniu ustawy.

Zgadza siÄ™ ?

[ Dodano: Wto Sty 07, 2014 12:10 am ]
pzs miało być

[ Dodano: Wto Sty 07, 2014 12:12 am ]
Chodzi mi o to, że Ustawa nie mówi nic o zajęciach prowadzonych poza związkami i klubami
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Wto Sty 07, 2014 7:50 pm   

crixs, rozumiem, że dopytujesz, że chciałbyś prowadzić naukę pływania zakładając sobie działalność, prywatnie nie mając "papierów instruktora". Tak możesz. Mając 18 lat i umiejętności, urok osobisty, który przyciągnie klientów TAK.

Jednak ludzie nadal robią takie papiery, pomimo, że nic nie znaczą prawnie. Jednak mając taki papier/legitymację i dodatkowo np. wkładkę anglojęzyczną zawsze jest się czymś podeprzeć zaczynając rozmowę. Ja taki papier mam wkładkę anglojęzyczną i jest mi łatwiej z rodzicami, czy ludźmi rozmawiać. Poza tym na takim kursie dużo można się nauczyć - przynajmniej na takim którym ja byłem - jakoś to mam uporządkowane.

Czasem ktoś może powiedzieć no to pokaż co umiesz ? Wskoczysz do wody wszystkie style pokażesz jak z podręcznika, a przyjdzie do nauki kogoś wyjdzie lipa. Instruktor musi być dobrym demonstratorem z odpowiednim nastawieniem do uczącego się. Ta wiedza jest bardzo potrzebna gdy grupkę masz zróżnicowaną, masz ludzi którzy są pierwszy raz na basenie - komunikatywność ..... etc.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 03 Sty 2012
Posty: 118
Sk±d: Zabrze
Wys³any: Wto Sty 07, 2014 8:03 pm   

Niekoniecznie ja :) I tak wiem jak póki co to działa - ludzie po zwycięstwach Otylii J. zaczęli wysyłać dzieci na nauki pływania i co chwile dzwonili o doświadczenie papiery i wyniki instruktorów/trenerów , no i zostało tak do dzisiaj, że się dopytują :)

[ Dodano: Wto Sty 07, 2014 8:06 pm ]
No i regulaminy na basenach. Każdy chyba już gestor wymaga jakiś papierków i inaczej nie pozwala w trosce o bezpieczeństwo :)
 
     
ceba 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Michał



Pomóg³: 2 razy
Wiek: 38
Do³±czy³: 21 Mar 2013
Posty: 175
Sk±d: Ostrowiec ÅšwiÄ™tokrzyski
Wys³any: Czw Lut 20, 2014 4:43 pm   

Mam trochę mętlik w głowie po przeczytaniu tego wątku. Czy ktoś z Was może odpowiedzieć mi na pytanie kto może szkolić i wydawać dokumenty instruktora sportu? W sensie jakie, oprócz prowadzenia działalności, musi posiadać pozwolenia, uprawnienia, zgody, koncesje itd.? Druga rzecz to ingerencja w te uprawnienia ze strony PZP. Czy ktoś się może orientuje jak wygląda procedura z ich strony? I gdzie ewentualnie można znaleźć listę podmiotów, które mają błogosławieństwo PZP na prowadzenie takich kursów?
_________________
Świętokrzyskie WOPR
 
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 61
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Czw Lut 20, 2014 4:53 pm   

opisałem problem w wątku
wartość szkoleń-instruktor pływania http://www.forum.wopr.net.pl/topics28/4807.htm
_________________
s.o.
 
     
ceba 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Michał



Pomóg³: 2 razy
Wiek: 38
Do³±czy³: 21 Mar 2013
Posty: 175
Sk±d: Ostrowiec ÅšwiÄ™tokrzyski
Wys³any: Czw Lut 20, 2014 5:06 pm   

Ok, dzięki. Czyli wynika z tego, że chcąc szkolić Instruktorów z prawdziwego zdarzenia muszę spełniać wszelkie wymagania stawiane przez Związek, bo w przeciwnym razie moi kursanci nie będą mogli np. pracować w klubie sportowym? Z kolei z drugiej strony jeśli dokument instruktora pływania jest potrzebny np. do prowadzenia zajęć nauki pływania finansowanych ze środków unijnych, to może to być papier wydany przez kogokolwiek z programem szkolenia obojętnie jakim?

Rozumiem, że jeśli chodzi o PZP to więcej informacji poza tą przytoczoną uchwałą od Ciebie nie uzyskam? (Kto się tym zajmuje, jak to mniej więcej wygląda itd.?)
_________________
Świętokrzyskie WOPR
 
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 61
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Czw Lut 20, 2014 5:15 pm   

Zgodnie z uchwałą w chwili obecnej opracowywane są zasady regulujące te kwestie przez dział szkolenia PZP (niestety jest spore opóźnienie prac).
Natomiast tak jak zauważyłeś szkolenia instruktorskie "nazwijmy je "pozaklubowe" są realizowane na zasadach pełnej dowolności. Proponowałem aby je nazywać szkoleniami instruktorów rekreacji ruchowej w dyscyplinie pływanie, aby nie były mylone z tymi uznawanym przez PZP.
_________________
s.o.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Nie Lut 23, 2014 8:51 am   

Fajną mammy deregulację. Ustawa "puściła" szkolenia instruktorskie na wolny rynek, a teraz mamy do czynienia z działaniami korporacyjnymi (tu PZP) i "opracowywaniem zasad".
Nie podważam zasadności takich zabiegów czynionych w trosce o jakość szkolenia.
Zastanawiam się tylko po co ta deregulacja, skoro teraz wszyscy (przecież dotyczy to wszystkich związków sportowych) na swój sposób będą te szkolenia REGULOWAĆ we własnym zakresie i na ile te REGULACJE, chociaż czynione wg mnie w słusznej sprawie, są w tym momencie zgodne z Ustawą deregulacyjną :?:
_________________
Pozdrawiam
 
     
ceba 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Michał



Pomóg³: 2 razy
Wiek: 38
Do³±czy³: 21 Mar 2013
Posty: 175
Sk±d: Ostrowiec ÅšwiÄ™tokrzyski
Wys³any: Pi± Lut 28, 2014 9:56 pm   

Dobra mam nowe pytanie w kontekście Instruktora Sportu. Z jednej strony mówi się, że Polski Związek Pływacki wprowadził uchwałę (swoją drogą przyjął ją u mnie w mieście) mówiącą o tym, że każdy kto chce szkolić Instruktorów Sportu w specjalności pływanie musi takie kursy realizować przy współpracy ze związkiem właśnie. Tymczasem trafiłem w internecie na oferty kilku placówek niepublicznych zajmujących się szeroko rozumianym doskonaleniem, czy to zawodowym ogólnie, czy doskonaleniem nauczycieli oraz na ofertę wyższych szkół (państwowych i nie tylko) oraz na ofertę Polskiej Akademii Sportu (to chyba jest prywatna działalność gospodarcza a nie żadna szkoła - jeśli się mylę to mnie poprawcie). Jak się te wszystie oferty mają do stanowiska PZP. Każda z opisanych przeze mnie placówek oferuje uprawnienia instruktora SPORTU dyscypliny pływanie, więc z tego co zrozumiałem osoba która taki kurs w którejś z tych placówek ukończy może pracować również w klubach sportowych, więc gdzie w tym wszystkim PZP, który jeszcze nie ukończył prac nad ramami szkolenia i żadna z tych placówek nie jest przez Związek akredytowana? Z tego co widzę to każdy może założyć działalność, opracować program szkolenia, zebrać kadrę i wydawać uprawnienia instruktora sportu - czy się mylę?
_________________
Świętokrzyskie WOPR
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytañ do SQL: 16