www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
reforma systemu szkolenia wopr
Autor Wiadomo¶æ
shopek 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Wiek: 33
Do³±czy³a: 24 Pa¼ 2007
Posty: 149
Sk±d: zielona góra
Wys³any: Pon Kwi 20, 2009 4:44 pm   

hmmm cena za kurs jest wszędzie jednakowa ustalona przez Zarząd Główny... kwestia tego czy instruktorzy sobie dorabiają ewentualnie u ans łącznie wyszło więcej no bo za książeczkę i składkę (ale to przy młodszym tylko, potem robi sie to w swoim zakresie)
_________________
Ból związany z samodyscyplinowaniem się, nie jest nigdy tak duży jak ból wynikający z rozczarowania i porażki
 
     
sielski 
Forumowicz WOPR



Wiek: 35
Do³±czy³: 10 Lip 2007
Posty: 34
Sk±d: Jawor
Wys³any: Pon Kwi 20, 2009 9:08 pm   

ja za czasów kiedy robiłem MR pierwszą składkę miałem za darmo a cena nie przekraczała 400 zł. No ale teraz pensje MR poszły do góry wiec można sobie pozwolić. jak zaczynałem to było 600 zł brutto a w zeszłym roku moi młodsi znajomi zarabiali już 1400 zł brutto.
 
     
Malina. 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³a: 15 Sie 2007
Posty: 124
Sk±d: Stargard Szczec.| Lwów
Wys³any: Sob Maj 16, 2009 11:12 am   

Czy ukończenie kursu BLS/AED upoważnia wedle nowej reformy na wbicie ukończenia kursu na RW? Jest teraz traktowany jako 'patent'?

[ Dodano: Sob Maj 16, 2009 1:20 pm ]
Pytanie właściwie już nieaktualne. Dowiedziałam się. Ukończenie kursu Operator AED pozwala ubiegać się o wyższe stopnie w ratownictwie. :)
_________________
'09 RW
 
 
     
Menho Irould
Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 07 Mar 2009
Posty: 25
Sk±d: wdw
Wys³any: Pon Cze 01, 2009 11:57 am   

A operator AED to tosamo co np kurs BLS i AED :D ?
http://www.kursyerc.pl/bls.html
To jest np taki kurs po ktorym wbija mi w legitke ;>
 
     
Malina. 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³a: 15 Sie 2007
Posty: 124
Sk±d: Stargard Szczec.| Lwów
Wys³any: Pon Cze 01, 2009 4:20 pm   

Operator AED to inny kurs niż BLS/AED. Również jest wbijany w legitymacje. Nie będę zaśmiecać wątku o reformie. Możemy pogadać w innym wątku.
 
 
     
KubaKokos 
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 24 Cze 2009
Posty: 15
Sk±d: Cz-wa
Wys³any: Sro Cze 24, 2009 4:31 pm   

witam mam pytanko jestem MR w czerwcu 2008 zdobyłem uprawnienia w mysl reformy powinienem dosac z przydzialu RW?czy jest to faktyczny przepis bo nie wiem czy rozpoczynac RW czy robic juz KPP....a druga sprawa kurs MR w 2008 roku pokrywa sie programowo z RW wg nowej reformy wiec powonenem chyba dostac ten stopien?
 
     
Malina. 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³a: 15 Sie 2007
Posty: 124
Sk±d: Stargard Szczec.| Lwów
Wys³any: Sro Cze 24, 2009 4:50 pm   

Jesteś w dalszym ciągu MRW. Aby stać się RW musisz ukończyć odpowiedni kurs, nie dostajesz żadnego stopnia gratisowo.
 
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 183
Sk±d: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wys³any: Sro Cze 29, 2011 12:43 pm   

Jak zapowiadałem w różnych miejscach na świecie mam zamiar cyklicznie i na przykładach wypunktowywać negatywne efekty jakie niosą za sobą:
- reforma stopni ratowniczych
- niż demograficzny (można spiąć jedną klamrą z powyższym)
- nowelizacja prawa wodnego

To środkowe wbrew pozorom też zależy od ustawodawcy ;)

Tytułem wstępu przypomnę to co mówią wszyscy od dawna:
Wiadomo, że poprzez reformę cykl nabycia pełnych uprawnień wydłużył się o kilka lat i znacznie zdrożał przez co odstrasza się nowych adeptów. Ci co mogli zrobić nowe uprawnienia na preferencyjnych warunkach (tańszy kurs KPP oraz przepisanie stopni zawodowych) wychodzą już z "ratowniczego" okresu życia. Wiadomo przecież, że w Polsce zapotrzebowanie na ratowników rośnie jedynie w sezonie wakacyjnym, przez co trudno uznać to w naszym kraju za zajęcie stałe. Jest to więc zawód wykonywany głównie przez uczniów i studentów. A tym musi się to opłacać. Pracowanie kilka sezonów na zwrot kasy za kursy nie wchodzi w grę. Na to wszystko nachodzi niż demograficzny.
WOPR niestety za bardzo skręca w kierunku jednostek wyspecjalizowanych. Nie jestem im przeciwny, ale powinno się też dbać o stronę prewencyjną, bo każda para oczu więcej pilnująca lustro wody to wiele potencjalnych ofiar mniej. Taki ratownik powinien posiadać podstawowe przeszkolenie.
Prawo wodne z kolei utrudnia życie organizatorom kąpielisk. Sanepid (konkretnie GIS - Główny Inspektorat Sanitarny) wykorzystał dyrektywę unijna do przerzucenia odpowiedzialności i finansowania badań na organizatorów. Wielu z nich zaniechało ich prowadzenia.



Efekty jakie niesie za sobą nowelizacją prawa wodnego (już widoczne w tym sezonie) opisałem w niniejszym poście: http://www.forum.wopr.net.pl/topics29/3429.htm

Natomiast efekty reformy stopni napływają chociażby z rodzinnych Katowic, gdzie wystąpiły duże opóźnienia w otwarciu 3 z 5 kąpielisk / basenów odkrytych. A za rok może być gorzej... http://katowice.gazeta.pl...od_1_lipca.html
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pi± Wrz 23, 2011 9:03 am   

Doman, masz rację. W Mielnie też odczuliśmy braki kadrowe po reformie. To będzie narastać.

Ja z kolei zastanawiam się, kiedy i czy w ogóle zostaną zniesione stopnie ochotnicze?

- Młodszy ratownik WOPR - mina, brak możliwości zarobku.
- Ratownik WOPR - druga mina, brak możliwości pracowania samemu, małe szanse na zatrudnienie m.in. przez brak KPP.

Jakie kraje na zachodzie mają takie same stopnie, które praktycznie do niczego się nie nadają?

Zdaję sobie sprawę, że jest to dobra komercja, bo przecież gimnazjalistom rodzice dadzą pieniądze na kurs. Wiele z tych osób do osiągnięcia pełnoletności już dawno się wypali widząc, co się dzieje na tym rynku.

Co Wy byście pozmieniali w dalszej edukacji ratowników?
 
     
jakub 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
WOPR w Zbąszyń



Wiek: 28
Do³±czy³: 14 Lip 2011
Posty: 173
Sk±d: ZbÄ…szyÅ„
Wys³any: Pi± Wrz 23, 2011 4:42 pm   

Cytat:
Zdaję sobie sprawę, że jest to dobra komercja, bo przecież gimnazjalistom rodzice dadzą pieniądze na kurs. Wiele z tych osób do osiągnięcia pełnoletności już dawno się wypali widząc, co się dzieje na tym rynku.
no nie do końca ja musiałem sam sobie uzbierać na kurs ale wiem że było warto :lol:
_________________
2011- MRW ;]
06.07.2012- sternik motorowodny ;]


"Wstań, nim pogrzebią Cię razem z godnością" Hemp Gru
 
 
     
Rokam
Starszy Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 23 Maj 2008
Posty: 339
Sk±d: hehelmans
Wys³any: Sob Wrz 24, 2011 9:49 am   

DeVu, że tak wtrącę, pracowałeś w Mielnie? I nic nie powiedziałeś?
_________________
Go¶æ, myÅ›laÅ‚eÅ›, że on Cie lubi? A to szyderca. Hehehelmans.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sob Wrz 24, 2011 11:03 am   

W samym Mielnie nie, ale tuż obok, w Sarbinowie :wink:
 
     
patryk79th 
Wypowie się, choć w ostateczności


Wiek: 44
Do³±czy³: 15 Wrz 2011
Posty: 9
Sk±d: Å›lÄ…skie
Wys³any: Pi± Lis 18, 2011 4:40 pm   

mati82 napisa³/a:
ciekawi mnie zakres obowiązków/możliwości/umiejętności po ukończeniu "akredytowanych specjalizacji ratowniczych"
np.
- asystent łodzi motorowej wopr - będę mógł asystować przy dopływaniu do brzegu, czyli trzymać łódkę aby fala nie rzuciła o brzeg, po pływaniu będę mógł umyć łódkę
- załogant łodzi motorowej wopr - będę mógł pływać na łodzi, będę umiał zakładać kamizelkę ratowniczą, będę rozróżniał prawą i lewą burtę oraz rufę
- sternik łodzi motorowej - będę mógł kierować jednostką? wątpię

albo
asystent nurka - będę mógł nosić za nurkiem jego ABC

i na koniec najciekawsze
- czy po zdobyciu kolejnych stopni akredytowanych specjalizacji ratowniczych będę musiał kupować plastikowe legitymacje ?


wybaczcie, nie mogłem się powstrzymać


No zgadzam się z kolegą w 100%. Ironia jak najbardziej na miejscu. jak macie wydać kasę to tylko kursy państwowe- motorowodne, src- łacznośc radiowa, itr- indywidualne techniki ratunkowe dla załóg pływających, żeglarskie- PZŻ lub ISSA.
Państwowy kurs to papier- resztą możesz sobie tyłek podetrzeć no chyba że lubisz instruktora i chcesz dasz mu zarobić :razz:
Powiem wam że na śląsku robią kurs z ratownictwa na skuterze wodnym z platformą ktory nie jest uznawany np. nad morzem.
To jest bajer :mrgreen:
_________________
sie pływa, sie lata, sie ma
 
     
jetpilot 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 02 Wrz 2011
Posty: 181
Sk±d: Åšwiat...
Wys³any: Pi± Lis 18, 2011 9:17 pm   

patryk79th napisa³/a:

Powiem wam że na śląsku robią kurs z ratownictwa na skuterze wodnym z platformą ktory nie jest uznawany np. nad morzem.
To jest bajer :mrgreen:


a dlaczego ktos mialby go uznawac, przeciez to zupelnie inne warunki, no i kadra korzysta z nieswojego programu. A swoja droga to kto konkretnie obecnie prowadzi to szkolenie na slasku?
_________________
"Widzicie co tam jest napisane na dachu? Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą"- Z. Kołodziejski
 
     
patryk79th 
Wypowie się, choć w ostateczności


Wiek: 44
Do³±czy³: 15 Wrz 2011
Posty: 9
Sk±d: Å›lÄ…skie
Wys³any: Pi± Lis 18, 2011 11:08 pm   Musze przyznać Ci racje ale.......

programy inne, warunki inne. No i w ten sposób wyciągana jest kolejna forsa na dziwne uprawnienia za które płacisz, płacisz, płacisz.

Ogólnie widzę że polityka WOPRu to troszkę ślepy zaułek. Widzę że młodzi już tak nie cisną się na kursy a przynajmniej na śląsku widać ucieczkę ratowników starszych stażem.
Wśród moich znajomych uciekło od wrześnie trzech. Słaba kasa, bak perspektyw poprawy no i zamieszanie z coraz to nowymi wymaganiami i kursami.
Swoja drogÄ… dlaczego co roku zmienia siÄ™ weryfikacja???
W wojsku, policji testy sprawnościowe są stałe od lat...
_________________
sie pływa, sie lata, sie ma
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytañ do SQL: 17