www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Nowa ustawa o ratownictwie wodnym
Autor Wiadomo¶æ
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 06 Mar 2009
Posty: 200
Sk±d: Olsztyn
Wys³any: Pon Lip 04, 2011 6:01 pm   Nowa ustawa o ratownictwie wodnym

W dniu 1.07.2011 została uchwalona ustawa o ratownictwie wodnym w której to nie ma słowa WOPR.
Od dnia 01.01.2012 rok ratownictwem wodnym może się zajmować każdy.
Programy szkoleń i wymogi dla ratowników będzie ustalało MSWIA a nie WOPR.

Sam nie wiem co o tym myśleć.
Wydaje mi się iż nie będzie 50-lecia WOPR.
 
     
Jarek R. 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 22 Gru 2005
Posty: 86
Sk±d: Trójmiasto
Wys³any: Pon Lip 04, 2011 7:46 pm   Re: Nowa ustawa o ratownictwie wodnym

She! napisa³/a:
W dniu 1.07.2011 została uchwalona ustawa o ratownictwie wodnym w której to nie ma słowa WOPR.


Tekst Ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych nie jest jeszcze uchwalony przez Senat, ani nie podpisał go jeszcze Prezydent, ale najważniejsze (moim zdaniem) z punktu widzenia przeciętnego ratownika przepisy nie ulegną już większym zmianom. Oto kluczowe fragmenty ustawy.

Art. 1.
Ustawa określa:
1) warunki bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się lub uprawiających
sport lub rekreacjÄ™ na obszarach wodnych;
2) podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego, zakres ich obowiązków i uprawnień, oraz zasady finansowania ich działalności;
3) podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa osobom pływającym,
kÄ…piÄ…cym siÄ™ lub uprawiajÄ…cym sport lub rekreacjÄ™ na obszarach wodnych;
4) nadzór i kontrolę nad ratownictwem wodnym.

Art. 2.
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) obszarze wodnym – rozumie siÄ™ przez to wody Å›ródlÄ…dowe oraz wody przybrzeżne w rozumieniu art. 5 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z późn. zm.2)), a także kÄ…pielisko, miejsce wykorzystywane do kÄ…pieli, pÅ‚ywalniÄ™ oraz inne obiekty dysponujÄ…ce nieckami basenowymi o powierzchni powyżej 100 m2;
2) wypadku – rozumie siÄ™ przez to nagÅ‚e zdarzenie wywoÅ‚ane przyczynÄ… zewnÄ™trznÄ…, które wystÄ…piÅ‚o podczas uprawiania sportu lub rekreacji na obszarach wodnych, którego nastÄ™pstwem może być naruszenie czynnoÅ›ci narzÄ…du ciaÅ‚a lub rozstrój zdrowia;
3) ratownictwie wodnym – rozumie siÄ™ przez to prowadzenie dziaÅ‚aÅ„ ratowniczych, polegajÄ…cych w szczególnoÅ›ci na organizowaniu i udzielaniu pomocy osobom, które ulegÅ‚y wypadkowi lub sÄ… narażone na niebezpieczeÅ„stwo utraty życia lub zdrowia na obszarze wodnym;
4) ratowniku wodnym – rozumie siÄ™ przez to osobÄ™ posiadajÄ…cÄ… wiedzÄ™ i umiejÄ™tnoÅ›ci z zakresu ratownictwa i technik pÅ‚ywackich oraz inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym i speÅ‚niajÄ…cÄ… wymagania okreÅ›lone w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 wrzeÅ›nia 2006 r. o PaÅ„stwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.3)), bÄ™dÄ…cÄ… czÅ‚onkiem podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego;

Podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego oraz obowiązki ratowników wodnych
Art. 8.
1. Ratownictwo wodne mogÄ… wykonywać podmioty, które uzyskaÅ‚y zgodÄ™ ministra wÅ‚aÅ›ciwego do spraw wewnÄ™trznych, zwane dalej „podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa wodnego”.
2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych udziela, w drodze decyzji administracyjnej, zgody, o której mowa w ust. 1, na wniosek podmiotu ubiegającego się o jej udzielenie, o ile podmiot ten spełnia następujące warunki:
1) zapewnia stan gotowości do wykonywania ratownictwa wodnego, poprzez utrzymywanie stałych dyżurów ratowników wodnych;
2) dysponuje kadrą ratowników wodnych w liczbie niezbędnej do zapewnienia stanu gotowości, o którym mowa w pkt 1;
3) posiada siedzibÄ™;
4) posiada niezbędny do wykonywania ratownictwa wodnego sprzęt specjalistyczny oraz środki transportu i łączności.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1) nazwÄ™ podmiotu i jego adres;
2) informację o obszarze działania, na którym ma być wykonywane ratownictwo
wodne;
3) informację o liczbie ratowników wodnych oraz posiadanych przez nich kwalifikacjach przydatnych w ratownictwie wodnym;
4) wykaz sprzętu specjalistycznego, środków transportu i łączności;
5) informację o źródłach finansowania planowanej działalności.

Art. 10.
1. Podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego:
1) kierują, koordynują i bezpośrednio prowadzą działania ratownicze w ramach ratownictwa wodnego, z zastrzeżeniem ust. 2;
2) prowadzą działalność profilaktyczną i edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa na obszarach wodnych;
3) prowadzą dokumentację działań ratowniczych, o których mowa w pkt 1, w tym rejestr działań ratowniczych;
4) ujawniają zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych;
5) przekazują informację o zagrożeniach, o których mowa w pkt 4, właściwej radzie gminy.

Art. 11.
1. Podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego mogą organizować i prowadzić szkolenia ratowników wodnych w zakresie ratownictwa wodnego.
2. Organizacja i prowadzenie szkoleń, o których mowa w ust. 1, na obszarze parku narodowego, poza miejscami udostępnianymi w planie ochrony lub zadaniach ochronnych wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw środowiska, na odstępstwo od zakazów obowiązujących w parku.
3. Organizację i prowadzenie szkoleń, o których mowa w ust. 1, na obszarze parku krajobrazowego lub obszarze Natura 2000 uzgadnia się z właściwym miejscowo regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.
4. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, określi, w drodze rozporządzenia:
1) ramowy program szkolenia, o którym mowa w ust. 1,
2) zakres wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych do uzyskania uprawnień z zakresu ratownictwa wodnego,
3) wzory dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień, o których mowa w pkt 2,
4) kwalifikacje kadry dydaktycznej prowadzÄ…cej szkolenia,
5) sposób przeprowadzania egzaminu
– po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa
wodnego, mając na względzie bezpieczeństwo na obszarach wodnych, zapewnienie odpowiedniego poziomu wyszkolenia ratowników wodnych, zapewnienie odpowiedniego poziomu kadry dydaktycznej, konieczność zapewnienia jednolitego sposobu przeprowadzania egzaminu oraz zakres uprawnień uzyskiwanychpo zdaniu egzaminu.

Art. 12.
Do obowiązków ratowników wodnych należy w szczególności wykonywanie działań ratowniczych, o których mowa w art. 9, oraz:
1) obserwowanie obszaru kąpieliska, pływalni, niezwłoczne reagowanie na każdy sygnał wzywania pomocy oraz podejmowanie akcji ratowniczej, zapobieganie skutkom zagrożeń;
2) przegląd stanu urządzeń i sprzętu wykorzystywanego do ratownictwa wodnego;
3) określanie głębokości obszaru wodnego dla danego kąpieliska;
4) kontrola stanu urządzeń oraz sprzętu, które zapewniają bezpieczeństwo osób
kÄ…piÄ…cych siÄ™;
5) wywieszanie na maszcie odpowiednich flag informacyjnych;
6) sygnalizowanie, za pomocą urządzeń alarmowych, przekroczeń obowiązującego regulaminu w szczególności granicy strefy dla umiejących pływać, a w kąpieliskach także nadchodzącej burzy;
7) reagowanie na wszelkie wypadki naruszenia regulaminu obowiązującego na terenie kąpieliska lub pływalni;
8) wpisywanie na tablicy informacyjnej temperatury wody, powietrza oraz innych aktualnych informacji w szczególności dotyczących nagłych zmian warunków atmosferycznych;
9) niezwłoczne informowanie zarządzającego, o którym mowa w art. 14 ust. 1, oraz swojego przełożonego o zagrożeniach bezpieczeństwa osób przebywających na obszarze wodnym;
10) bieżące dokumentowanie prowadzonych działań ratowniczych.

Art. 13.
Ratownik wodny, prowadzÄ…c dziaÅ‚ania ratownicze, korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r.– Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.4) dla funkcjonariuszy publicznych.

Przepisy przejściowe i przepis końcowy
Art. 29.
Podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego na podstawie przepisów dotychczasowych mogą prowadzić działalność w zakresie ratownictwa wodnego do czasu uzyskania zgody, o której mowa w art. 8 ust. 1, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2012 r.
Art. 30.
1. Osoby, które uzyskały uprawnienia ratownika lub instruktora z zakresu ratownictwa wodnego na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują swoje uprawnienia.
2. Do osób, które rozpoczęły uzyskiwanie uprawnień ratownika lub instruktora z zakresu ratownictwa wodnego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Art. 31.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., z wyjątkiem przepisów art. 15 ust. 2 i 3, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Potrzebne będą oczywiście jeszcze akty wykonawcze w formie Rozporządzeń, ale można się już zastanawiać nad tworzeniem nowych organizacji ratowniczych (również o zasięgu lokalnym). Znam takich, którzy już pracują nad wnioskami o ich powołanie do MSWiA.
Jak widać z poprzedniego projektu Ustawy (z grudnia 2010), utrzymującego monopol WOPR nie zostało NIC.
W Ustawie o sporcie uchylono nawet zapis art. 40 ust.2:
Do organizowania pomocy oraz ratowania osób, które ulegÅ‚y wypadkowi lub sÄ… narażone na niebezpieczeÅ„stwo utraty życia lub zdrowia na wodach, jest uprawnione w szczególnoÅ›ci Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe — specjalistyczne stowarzyszenie o zasiÄ™gu ogólnokrajowym, w zakresie okreÅ›lonym w statucie tej organizacji.

Pozdrawiam
_________________
Dupa blada, dupa zimna, dupa pływać nie powinna
http://polrescue.aq.pl/glowna/glowna.htm
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Pon Lip 04, 2011 10:03 pm   

W miejscu tym znajduje się min. dotychczasowy przebieg całego procesu legislacyjnego (jeszcze nie zakończonego- brakuje Senatu i podpisu P.Prezydenta), opinie oraz sprawozdania z komisji:
http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/3448.htm
_________________
s.o.
 
     
Konrad:)
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 03 Lip 2011
Posty: 21
Sk±d: Warszawa
Wys³any: Pon Lip 04, 2011 10:46 pm   

She! napisa³/a:


Sam nie wiem co o tym myśleć.
Wydaje mi się iż nie będzie 50-lecia WOPR.


Spokojnie;) Myślę że WOPR nadal będzie miał monopol na ratownictwo w Polsce. Do tej pory też mogła powstać inna organizacja, nawet był początek jednej (chyba gdzieś w Sopocie) ale nic z tego nie wyszło. Gdy pojawią się inne organizacje to myślę że spadnie cena wszystkiego ale niestety też i standardy (które niby będę musiały być jednakowe). Jednak uważam iż WOPR będzie nadal najbardziej ceniony i uznawany przez pracodawców.
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 183
Sk±d: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wys³any: Wto Lip 05, 2011 12:32 am   

Na razie możemy być spokojni. Z tego co wiem to prezes Telak był kiedyś policjantem (poprawcie mnie jak się mylę) więc pewnie ma chody w MSWiA ;)

A tak poza tym być może, że ustawowy monopol WOPR jako stowarzyszenia nie byłby zgodny z konstytucją (dyskryminacja innych stowarzyszeń) i w takim wypadku musiał by być jakąś agenda rządową.

Poza tym to i tak zweryfikuje rynek (o ile można tak powiedzieć w kwestiach związanych z działaniami społecznymi). W Polsce nie ma miejsca na wiele organizacji. W kupie działa się raźniej, a sezon krótki...

Także ja jestem umiarkowanym optymistą.
 
     
immortal 
Stały bywalec



Do³±czy³: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Sk±d: sercem na morzu...
Wys³any: Wto Lip 05, 2011 7:36 am   

Konrad:) napisa³/a:

Spokojnie;) Myślę że WOPR nadal będzie miał monopol na ratownictwo w Polsce. Do tej pory też mogła powstać inna organizacja, nawet był początek jednej (chyba gdzieś w Sopocie) ale nic z tego nie wyszło. Gdy pojawią się inne organizacje to myślę że spadnie cena wszystkiego ale niestety też i standardy (które niby będę musiały być jednakowe). Jednak uważam iż WOPR będzie nadal najbardziej ceniony i uznawany przez pracodawców.


A ja bardzo chętnie przeniósł bym się do nowo powstałej organizacji w której wszystko było by tak jak powinno. Do organizacji w której wewnętrzne rozporządzenia takie jak płacenie składek i odbieranie uprawnień nie byłyby nie zgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Do organizacji gdzie ustalony na całą Polskę program kursu nie był by modyfikowany przez każde województwo na swój korzystny dla siebie sposób. Do organizacji gdzie najważniejszy jest ratownik i bezpieczeństwo ludzi a nie kasa z coraz to nowych kursów wymyslanych przez zarząd główny.
Gdyby powstała taka organizacja to nie wiem jak pracodawcy ale na pewno ratownicy cenili by ją bardziej niż WOPR...
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 183
Sk±d: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wys³any: Wto Lip 05, 2011 11:38 am   

immortal napisa³/a:
Konrad:) napisa³/a:

Spokojnie;) Myślę że WOPR nadal będzie miał monopol na ratownictwo w Polsce. Do tej pory też mogła powstać inna organizacja, nawet był początek jednej (chyba gdzieś w Sopocie) ale nic z tego nie wyszło. Gdy pojawią się inne organizacje to myślę że spadnie cena wszystkiego ale niestety też i standardy (które niby będę musiały być jednakowe). Jednak uważam iż WOPR będzie nadal najbardziej ceniony i uznawany przez pracodawców.


A ja bardzo chętnie przeniósł bym się do nowo powstałej organizacji w której wszystko było by tak jak powinno. Do organizacji w której wewnętrzne rozporządzenia takie jak płacenie składek i odbieranie uprawnień nie byłyby nie zgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Do organizacji gdzie ustalony na całą Polskę program kursu nie był by modyfikowany przez każde województwo na swój korzystny dla siebie sposób. Do organizacji gdzie najważniejszy jest ratownik i bezpieczeństwo ludzi a nie kasa z coraz to nowych kursów wymyslanych przez zarząd główny.
Gdyby powstała taka organizacja to nie wiem jak pracodawcy ale na pewno ratownicy cenili by ją bardziej niż WOPR...


1) Jeżeli taka powstanie to pewnie wyprze WOPR w całości,...
2) ...ale pewnie taka nie powstanie z przyczyn takich, dla których WOPR nie umiał zreformować się do nakreślonego przez Ciebie ideału.

Teraz wyjaśnienie punktu 2. Większość członków WOPR - głównie ludzi młodych - nie bierze aktywnego uczestnictwa w pracy codziennej WOPR. O ratownictwie przypominają sobie dopiero przed wakacjami, jak myślą o swojej pracy. Nie mam tu do nikogo pretensji. To normalne. Ludzie nie mają czasu. Jeszcze gorzej jest gdy osoba zaczyna pracować zawodowo w innej branży niż ratownictwo - wtedy w większości przypadków rezygnuje z działalności WOPR. Dlatego władze wybierane są według ustalonych schematów, a realny wpływ "dołów" jest mały.
Niestety jest to poniekąd naturalne ze względu na piramidę wieku w WOPR. Młodym ludziom ciężej wystawiać jakieś postulaty, muszą posiadać autorytety, więc na walnych zebraniach (o ile na nie przychodzą) wybierają znanych działaczy. Dobrych, sprawdzonych. Niestety również nie każdy z tych działaczy ma wystarczająco dużo czasu na działania "wyżej". Także w praktyce rządzi Zarząd Główny, który podejmuje wszelkie, nawet kluczowe decyzje, w drodze uchwał oraz decyzji. To też jest naturalne, tyle, że nie całkiem dobre, bo przez ten łańcuszek niskiego zaangażowania społecznego na niższych szczeblach, Zarząd Główny może działać (lub działa) w oderwaniu od rzeczywistości.

To nie jest tylko nasz problem, to jest ogólnie problem budowy społeczeństwa obywatelskiego. Do tego jeszcze może dojść zmniejszająca się liczba ratowników (reforma, niż demograficzny), przez którą nie będzie możliwości tworzenia przyszłych kadr kierowniczych.


To taka moja mała osobista analiza socjologiczna problemów w WOPR :) . Oczywiście bałagan też mi się nie podoba, ale również nie mam siły przebicia i zbyt wiele czasu żeby ją tworzyć. Pracuję w innym zawodzie (który daje mi większe profity niż zawodowe ratownictwo, co jest naturalne w kraju kąpielisk sezonowych) i należę do tej garstki ludzi, którzy zostają przy ratownictwie z pasji. Urlopy często wykorzystuję do pracy społecznej na kąpieliskach, a zawsze jak jestem nad wodą mam baczenie na wszelkie zjawiska tam występujące, ale na wiele więcej (w tym działalność w ramach struktur) nie za bardzo starcza już czasu.
 
     
Konrad:)
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 03 Lip 2011
Posty: 21
Sk±d: Warszawa
Wys³any: Wto Lip 05, 2011 7:18 pm   

Kolego immortal. Jak w Polsce powstanie nowa organizacja to prawdopodobnie będziesz musiał zdobywać stopnie od nowa a program kursów będzie identyczny gdyż takie standardy nakłada na nas ILS. (chyba że to będzie na zasadzie przepisania się z zachowaniem uprawnień) i jeszcze dochodzi kwestia renomy. Na swoją opinię trzeba zapracować a nie sądzę żeby nowo powstała 'firma' od razu była rozchwytywana.

A z kolegą Doman się zgadzam. Każdy z nas może swoją drużynę utworzyć i jechać na zjazd ale niestety my zaczynamy się tym interesować w sezonie dopiero :( [/quote]
 
     
Jarek R. 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 22 Gru 2005
Posty: 86
Sk±d: Trójmiasto
Wys³any: Wto Lip 05, 2011 7:57 pm   

Konrad:) napisa³/a:
Jak w Polsce powstanie nowa organizacja to prawdopodobnie będziesz musiał zdobywać stopnie od nowa a program kursów będzie identyczny gdyż takie standardy nakłada na nas ILS. (chyba że to będzie na zasadzie przepisania się z zachowaniem uprawnień)


A co mają standardy ILS do stanowienia przepisów prawnych przez polskie MSWiA?
Idąc Twoim tokiem rozumowania przepisy w sprawie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej polski Minister Zdrowia musiałby dostosowywać do standardów ustanowionych w Czerwonym Krzyżu i Półksiężycu albo ERC. ILS jest tylko komercyjną międzynarodową federacją wybranych organizacji ratownictwa wodnego (głównie plażowego i basenowego) i nie dyktuje przepisów prawnych.
Jasnym jest, że nowe organizacje będą stanowiły własny system stopni i egzaminów w oparciu o ramowy program szkolenia i zakres wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych do uzyskania uprawnień z zakresu ratownictwa wodnego, ustalony przez MSWiA. I jeśli mają zamiar dbać o jakość i poziom wykształcenia ratowniczego, to automatyczne przepisywanie stopni nadawanych przez WOPR mijałoby się celem.

Konrad:) napisa³/a:
i jeszcze dochodzi kwestia renomy. Na swoją opinię trzeba zapracować a nie sądzę żeby nowo powstała 'firma' od razu była rozchwytywana.


W Polsce jest kilkanaście działających od wielu lat organizacji zajmujących się ratownictwem wodnym. Znanych lokalnie i o bardzo dobrej renomie w środowisku. Tylko durne przepisy, uzależniające nadanie im statusu takiego jak WOPR, od opinii WOPR (dla którego byłyby przecież konkurencją) blokowały dotychczas ich rozwój. Znasz karpia, który chciałby być zjedzony na Wigilię? Bo ja nie.
A dlaczego ratownik WOPR miałby zmieniać barwy klubowe? Nikt go do tego nie zmusza. Przecież ratownicze uprawnienia woprowskie już ma. WOPR dalej będzie istnieć. Ale może będzie chciał zmieniać, jeśli nowe organizacje zaproponują mu lepszy system szkoleń i prawdziwą opiekę w jego pracy. Na tym polega wolna konkurencja. I o to właśnie chodzi.

Pozdrawiam
_________________
Dupa blada, dupa zimna, dupa pływać nie powinna
http://polrescue.aq.pl/glowna/glowna.htm
 
     
ratol 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 10 Pa¼ 2009
Posty: 169
Sk±d: ÅšlÄ…sk
Wys³any: Wto Lip 05, 2011 8:17 pm   

Konrad:) napisa³/a:
Gdy pojawią się inne organizacje to myślę że spadnie cena wszystkiego ale niestety też i standardy

Poniżej standardu WOPRowskiego spaść się już nie da. Trzeba byłoby rozdawać uprawnienia ratownicze siedmiolatkom bez egzaminu, ale za to za duuuuuuuże pieniądze.
Jarek R. napisa³/a:
A dlaczego ratownik WOPR miałby zmieniać barwy klubowe? Nikt go do tego nie zmusza. Przecież ratownicze uprawnienia woprowskie już ma. WOPR dalej będzie istnieć. Ale może będzie chciał zmieniać, jeśli nowe organizacje zaproponują mu lepszy system szkoleń i prawdziwą opiekę w jego pracy. Na tym polega wolna konkurencja. I o to właśnie chodzi.

100/100. W pełni popieram
 
     
myr 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 24 Sty 2011
Posty: 41
Sk±d: pl
Wys³any: Sro Lip 06, 2011 9:31 pm   

posiada ktos link do calosci ? jezeli tak bardzo bym prosil o link
 
     
Konrad:)
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 03 Lip 2011
Posty: 21
Sk±d: Warszawa
Wys³any: Sro Lip 06, 2011 10:57 pm   

Jarek R. napisa³/a:


A co mają standardy ILS do stanowienia przepisów prawnych przez polskie MSWiA?


To że w tym momencie polskie przepisy zostają dostosowane do przepisów międzynarodowych żeby było nam łatwiej zdobyć pracę za granicą. Podział na stopnie i przypisane do nich umiejętności będą takie same na świecie.
 
     
ratol 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 10 Pa¼ 2009
Posty: 169
Sk±d: ÅšlÄ…sk
Wys³any: Sro Lip 06, 2011 11:04 pm   

Konrad:) napisa³/a:
To że w tym momencie polskie przepisy zostają dostosowane do przepisów międzynarodowych żeby było nam łatwiej zdobyć pracę za granicą. Podział na stopnie i przypisane do nich umiejętności będą takie same na świecie.

Ty chyba naprawdę nie wiesz o czym piszesz. Ktoś mądrzejszy próbował Ci to wyżej wytłumaczyć, ale chyba nie zrozumiałeś. Od kiedy ILS stanowi jakiekolwiek przepisy międzynarodowe?
 
     
Konrad:)
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 03 Lip 2011
Posty: 21
Sk±d: Warszawa
Wys³any: Sro Lip 06, 2011 11:09 pm   

Dobra może pomyliłem instytucje ale ogólnie chodzi o to że staramy się dostosować do przepisów międzynarodowych.
 
     
ratol 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 10 Pa¼ 2009
Posty: 169
Sk±d: ÅšlÄ…sk
Wys³any: Sro Lip 06, 2011 11:12 pm   

Konrad:) napisa³/a:
Dobra może pomyliłem instytucje ale ogólnie chodzi o to że staramy się dostosować do przepisów międzynarodowych.


Nie ma międzynarodowych przepisów dotyczących ratownictwa wodnego. Każdy kraj na świecie kształtuje je odmiennie.
Nie wiesz - nie pisz.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytañ do SQL: 16