www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Staż Młodszego Ratownika WOPR
Autor Wiadomo
MarcinEU 
Czasem zagląda


Doczy: 11 Cze 2016
Posty: 4
Wysany: Sob Cze 11, 2016 5:22 pm   Staż Młodszego Ratownika WOPR

Witam!

Właśnie zdałem na Młodszego Ratownika (woj. śląskie) i usłyszałem, że trzeba odrobić 120 h na pływalniach należących do oddziału WOPR gdzie robiłem kurs. Czy jest to obowiązek? Będę wdzięczny za pomoc.
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 03 Sty 2012
Posty: 118
Skd: Zabrze
Wysany: Sob Cze 11, 2016 10:10 pm   

Jestem ciekaw zasadności tych umów, czy prawnie jest to legalne, ale o co chodzi:

(przynajmniej tak to wygląda/ło w śląskim wopr)

przed przystąpieniem do kursu na młodszego, ratownika czy obojętnie jaki stopień czy uprawnienia jest/był zapis w umowie, że po uzyskaniu tych uprawnień/stopni należy odrobić społecznie godziny. Dlaczego? Kiedyś wyjaśnili to w ten sposób: gdyby nie było tego zapisu cena kursu by wzrosła. A tak, umawiając się, że odrobisz te godziny to "cena jest niższa"

Chyba pod względem prawnym można się tak umawiać, ale teraz inna kwestia:

jeśli zrobiłeś kurs młodszego ratownika to nie spełniasz wymagań ustawowych i nie posiadasz żadnych uprawnień/obowiązków z tytułu ratownika wodnego bo nim wg ustawy nie jesteś. Także nie daj się w cokolwiek wkopać przez to (samodzielne obserwowanie obszaru wodnego, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy, podejmowanie akcji ratowniczej też bym się nie podejmował, zwracanie uwagi klientom/plażowiczom też nie jest twoim obowiązkiem itp). Raczej podejrzewam, że twoja praca mogła by/powinna polegać na obserwowaniu tego co robią ratownicy z uprawnieniami.

Wydaje mi się, że jeśli jest to obszar wodny strzeżony przez ratowników to też nie mogą/nie powinni Ci kazać nosić koszulki z napisem ratownik - bo to by wskazywało, że masz uprawnienia a ich nie masz.

[ Dodano: Sob Cze 11, 2016 10:15 pm ]
a jeśli by kazali Ci wykonać czynność która by należała do ratowników to ktoś powinien po tobie z uprawnieniami to sprawdzić czy wykonać ponownie np. masz sprawdzić czy nie jakiś niebezpiecznych przedmiotów na dnie , czy temperature wody czy cokolwiek - To powinien zrobić ratownik więc nawet jeśli ty to zrobisz to ktos kto ma uprawnienia musi to zrobić.

Ty sprawdziłeś dno i stwierdziłeś że ok a ktoś sobie nogę skaleczył - to wychodzi na to że dno nie zostało sprawdzone.

Coś w tym stylu :)
 
     
MarcinEU 
Czasem zagląda


Doczy: 11 Cze 2016
Posty: 4
Wysany: Sob Cze 11, 2016 11:33 pm   

Dzięki za odpowiedź. Czyli rozumiem, że staż muszę odrobić (te 120h :/ ) społecznie, tak? Czy jest jakiś czas podany, w którym muszę wyrobić te godziny czy jest to dowolne (np. rok czy dwa)?
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 03 Sty 2012
Posty: 118
Skd: Zabrze
Wysany: Nie Cze 12, 2016 3:13 pm   

Zalezy jaka umowe podpisales, jesli nie ma czasu okreslonego to przewaznie jest tak ze mysi byc to odrobione przed kolejnym kursem.

Kiedys jak kurs na stopien mlodszego ratownika dawal jakies uprawnienia to procz godzin spolecznych wliczali do tego normalne godziny pracy jako ratownik. Teraz jesli chodzi o forme odrabiania i czas najlepiej zobaczyc w umowie lub dowiedziec sie w swojej jednostce.

Termin chyba nie jest okreslony ale jak dalej chcialbys konczyc kursy przez WOPR to ten staz przed rozpoczeciem ewentualnie w trakcie kursu kolejnego powinirnes odrobic
 
     
MarcinEU 
Czasem zagląda


Doczy: 11 Cze 2016
Posty: 4
Wysany: Nie Cze 12, 2016 8:16 pm   

Tzn. żadnej umowy nie podpisywałem. Od znajomych, którzy robili kilka lat temu słyszałem, że dopiero jak się ma Ratownika Wodnego to trzeba odpracować te godziny, a jako Młodszy Ratownik nie.
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 03 Sty 2012
Posty: 118
Skd: Zabrze
Wysany: Nie Cze 12, 2016 10:25 pm   

Cos jednak musiales podpisac nawet jesli tylko czlonkowstwo.
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomg: 3 razy
Wiek: 56
Doczy: 25 Maj 2012
Posty: 403
Skd: Woda
Wysany: Wto Cze 14, 2016 1:49 am   

MarcinEU napisa/a:
że trzeba odrobić 120 h


Korzystaj i ucz się od starszych nawet jak dostaniesz zj...ke. Ciągłe nabieranie doświadczenia jest wpisanie bycia Ratownikiem. Pomagaj, wdrażaj się, i sprawdzaj czy to Ci się podoba. Taki Ratownik po kursie MSW w "jakimś podmiocie" przychodzi po dwóch tygodniach od zdanego egzaminu i tyle jest wart czego się nauczył. A ile można się nauczyć przez taki kurs? Doświadczenie, traktuj to jako przywilej. To nie malowanie pokoju :mrgreen:
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. Pływanie
- KPP, RWP, RWŚ, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - Pływanie
---------------------------
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Wto Cze 14, 2016 3:38 pm   

Gdzie mogę upraszam o uporządkowanie spraw szkoleniowych - a że niewiele mogę :mrgreen: to widać po tym co mamy.
Dziś obowiązuje Uchwała nr 35/X/2015 Zarządu Głównego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z dnia 26 września 2015 roku w sprawie stopni WOPR i certyfikatów.
Konia z rzędem temu kto przebrnie przez akty prawa wewnętrznego, które wg tej uchwały miałyby obowiązywać lub nie. A odnalezienie na stronie http://www.zgwopr.pl/ wszystkich aktów wykonawczych do tych uchwał, w tym obowiązujących dziś (do czasu zakończenia pracy Komisji Szkoleniowej) właściwych programów szkoleń na stopnie ratowników WOPR, to zajęcie dla wytrwałych. Widoczne mamy ćwiczyć się w wytrwałości i dociekliwości (co samo w sobie wcale nie jest złe, ale może nie w tym miejscu), zamiast wszystko mieć klarownie podane na stronie w dziale EDUKACJA. Nie rozumiem takiej polityki ZG.
Jest to być możne główna przyczyna tego, że tak naprawdę nawet Instruktorzy (o działaczach nie wspomnę) nie bardzo wiedzą wg jakich programów szkolić (mówię tylko o stopniach ratowników WOPR) i co wymagać od szkolonych. Czyli krótko mówiąc jest tak, że "każdy sobie rzepkę skrobie"
Nie dziwię się więc pytaniu:
MarcinEU napisa/a:
Właśnie zdałem na Młodszego Ratownika (woj. śląskie) i usłyszałem, że trzeba odrobić 120 h na pływalniach należących do oddziału WOPR gdzie robiłem kurs. Czy jest to obowiązek? Będę wdzięczny za pomoc.

Bo w odniesieniu do "odrabiania tych 120 h ", to albo albo coś nie do końca prawidłowo zostało przekazane albo (czego nie da się wykluczyć :lol: ) sam zainteresowany dobrze nie zapamiętał - stawiam jednak na to pierwsze :wink: .
Mamy wspomnianą Uchwałę nr 35/X/2015 Zarządu Głównego WOPR z dnia 16 września 2015 r. z niej wynika (mimo tej nieszczęśliwej redakcji), że obowiązuje nadal Decyzja nr 21/10 Prezesa WOPR z dnia 29 grudnia 2010 r., w sprawie programów kursów przygotowujących do egzaminów na stopnie ratowników i instruktorów.
Załącznikami do tej decyzji są właśnie (nadal obowiązujące) programy kursów na stopie ratowników i instruktorów WOPR.
W programie na stopień Młodszego Ratownika WOPR nie ma nic o wymaganiach (ani przy kwalifikowaniu na kurs ani przy nadawaniu stopnia) co do "odpracowania" jakichkolwiek godzin.
Te "120 godzin" pojawia się dopiero w wymaganiach przy kwalifikowaniu na kurs Ratownika WOPR cyt.:
"IV. WYMAGANIA FORMALNE
1. Uczestnik ma mieć ukończony 16 rok życia.
2. Uczestnik ma posiadać:
1) ważną legitymację członka WOPR;
2) stopień MR WOPR i kartę identyfikacyjną;
3) specjalna kartę pływacką;
4) pisemną zgodę na udział w kursie (w przypadku osoby niepełnoletniej pisemną zgodę wyraża jej opiekun prawny).
3. Uczestnik ma posiadać potwierdzenie odbycia w sumie 120 godzin kształcenia zawodowego ponad te dokumentowane do stopnia młodszego ratownika WOPR obejmującego co najmniej jeden patent lub uprawnienie przydatne w ratownictwie wodnym. "
Zwrócić uwagę należy, o czym mówi pkt 3 Wymagań, że te 120 godzin - to nie jest konieczność jedynie "odpracowania" ich - ale są to rozumiane szerzej godziny nazwane "kształceniem zawodowym" na które składają się godziny obejmujące:
- Kursy przygotowujące do zdania egzaminu na stopnie
- Szkolenia Specjalistyczne
- Inne szkolenia WOPR
- Inne szkolenia
- Staże
- Opracowania i publikacje
Jak widać same staże czyli mówiąc kolokwialnie "odpracowywanie" to tylko jeden z elementów składających się na te 12O godzin. Przy czym nie wszystkie rodzaje godzin kształcenia są wymagane dla uzyskania danego stopnia.
W przypadku Ratownika WOPR - aby być zakwalifikowanym na to szkolenie, na te 120 godz. do "odpracowania" złożą się więc między innymi godziny szkolenia na wymagany "jeden z patentów lub uprawnienie przydatne w ratownictwie wodnym" oraz dowolny zestaw godzin z wymienionych wyżej rodzajów kształcenia zawodowego, w tym chyba właśnie najłatwiejsze do zaliczenia godziny odpracowywane jako "Staże".
Tu znów kamyczek do ogródka ZG WOPR . Jest pytanie gdzie znaleźć ten dokument który nazwany jest ZESTAWIENIE GODZIN KSZTAŁCENIA, w którym dokładnie opisane jest ile godzin i z jakiego tytułu do tych godzin "kształcenia zawodowego", wymaganego na dany stopień, można zaliczyć.
Ja taki dokument, gdzieś na stronie www znalazłem - ale nie jest on w żaden sposób sygnowany (ani daty ani podpisu kto jest autorem) więc nie wiem czy to ten właściwy.
Pytam więc ZG WOPR - jak mamy poprawnie pracować i nie opowiadać szkolonym dyrdymałów?
_________________
Pozdrawiam
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomg: 3 razy
Wiek: 56
Doczy: 25 Maj 2012
Posty: 403
Skd: Woda
Wysany: Sro Cze 15, 2016 3:44 pm   

SoLo napisa/a:
Te "120 godzin" pojawia się dopiero w wymaganiach przy kwalifikowaniu na kurs Ratownika WOPR


Powiedz, a może lepiej napisz, co szkodzi młodemu człowiekowi gdy liźnie trochę ratownictwa w praktyce. I to nie za darmo. Za doświadczenie, praktykę, porady, możliwość korzystania ze sprzętu, nauki moresu, porządku, poprawnego zwijania bojek SP, szkolenia się manewrowania łodzią. W 2015 (nad morzem ubiegły sezon) była dziewczyna świeżo po kursie - bojki nie potrafiła poprawnie zawinąć ! Gdy tak na praktyce przyjdzie z 50 sztuk SP (i to nie raz) poprawnie zwinąć młodziakowi to do końca życia zapamięta i od innych będzie tego wymagał. Wy tylko te paragrafy, babracie się w tym dziadostwie, a prawdziwe ratownictwo to piach pod stopami, szkolenia i to nie koniecznie za które Ci zapłacą, że byłeś.

Teraz w aptece gdy chcesz pracować przez trzy miesiące masz praktykę za którą płacisz właścicielowi.

Przecież Ratownictwo to zawód/powołanie, który wymaga praktyki, a gdzie się tego nauczyć gdy ma się 12, 13, 14 15 lat ?

Dobra rozumiem leśne dziadki się rozbestwiły narobiły co narobiły, rozczłonkowali to wszystko bo wiadomo Polak z Polakiem to dogadać o miedze się nie potrafią, ale do diabła w wiadomościach jak słyszę te służby brały udział, te służby się przyczyniły do ratowania, Strażacy uratowali nad zalewem topiących się ludzi, a o Ratownikach wodnych cisza. Tak jakby temat Ratownika wodnego nie istniał jakby on sam nie istniał. Wiele straciliśmy na prestiżu ... oj wiele. Gdy słyszę jakie to podmioty mają prawo do wykonywania ratownictwa wodnego i prowadzenia szkoleń, żal ściska ...
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. Pływanie
- KPP, RWP, RWŚ, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - Pływanie
---------------------------
 
     
MarcinEU 
Czasem zagląda


Doczy: 11 Cze 2016
Posty: 4
Wysany: Sob Cze 18, 2016 2:31 pm   

Dziękuję wszystkim za pomoc. Może i bycie ratownikiem to jest powołanie (bo jak słyszę jakie są zarobki za pracę 7 dni w tygodniu to aż żal ściska, więc dla kasy raczej nikt tego nie robi ;) ), ale jak patrzę na oddział w mojej okolicy to mam wrażenie, że jedyny cel to czerpanie kasy i szukanie darmowej siły roboczej, bo jakiegoś zainteresowania moją grupą na kursie to nie zauważyłem..
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Nie Cze 19, 2016 11:10 am   

MarcinEU napisa/a:
że jedyny cel to czerpanie kasy i szukanie darmowej siły roboczej, bo jakiegoś zainteresowania moją grupą na kursie to nie zauważyłem..

przykrość.
Ale muszę stwierdzić, że również niektórzy ratwodzi traktują ratownictwo wyłacznie jak zawód od 8-16 i też ich rozumiem. Kwestia wyboru. WOPR (jednostki WOPR) powinny jednak patrzyć szerzej i pewnie patrzą. A jeżeli postrzegasz to jako darmową siłę roboczą (może i tak to wygląda) to jest to ylko niewłaściwe podejście kierownictwa podmiotu i przekazania dlaczego tak a nie inaczej.
Chyba ...
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomg: 3 razy
Wiek: 56
Doczy: 25 Maj 2012
Posty: 403
Skd: Woda
Wysany: Czw Cze 23, 2016 9:33 am   

Generalnie, od jakiegoś czasu zauważam, że stał się to "zawód" dla : studentów, policjantów którzy chcą dorobić, MŁODYCH emerytów, tak, tak potrafią i być tacy 42, 45 lat jako dodatkowa "fucha" / sposób na nudę.

Nie jest to praca, która da nam satysfakcję finansową, gdzie dorobimy się domu, samochodu, odłożymy coś, utrzymamy rodzinę ... To fun połączony z powołaniem i to na pewien okres czasu. No chyba, że ktoś dostanie w organizacji jakąś posadę, stałą, przy biurku, ale powiedzmy sobie szczerze : ile tego jest. Ewentualnie szybko się ogarnie założy przedmiot uprawniony do wykonywania ratownictwa wodnego i zacznie trzepać kasę na kursach - nie obrażając tu nikogo dając mu papier do ręki po egzaminie, bez praktyki i idź do pracy. Śmiech. Wiem ile trzeba spędzić w wodzie, wiem ile trzeba poświęcić na lądzie, wiem ile trzeba samemu się dokształcać, trenować, uczyć, powtarzać czynności by stawały się odruchami. Wiem ile kosztuje przełamanie strachu, godziny spędzone w palącym słońcu wpatrując się w wodę, pijąc wodę bo zastyga w gardle. Wem co to znaczy sól morska, która pali w ustach, wargach, dziąsłach. Wiem jak to jest, gdy po ciężkim dniu musisz wrócić z powrotem na plażę / zwlec się z łóżka, przygotować się i czuć odpowiedzialność, cały czas być w napięciu, gotowy do skoku do wody, czy do łodzi - i teraz trzeba sobie zadać pytanie : ilu ludzi ma praktykę, ilu ludzi wraca na kolejny sezon, a niie stają ją się ratownikami na jeden sezon ... są tacy, ale widzę u siebie w WOPR po MRW wraca 1 - 2 po zeszłorocznym kursie latem, czasem nikt. Ne odkrywam tu Ameryki, ale twierdzę RATOWNICTWO WODNE zostało zbeszczeszczone. Przykład : potworzyły się różnego rodzaju podmioty (wiadomo jakie) są przetargi i kim Ci ludzie z tych podmiotów obstawiają kąpieliska? Albo dawnymi dobrze wyszkolonymi woprowcami, albo ludźmi świeżo po kursie gdzie papier KPP jest w drodze (się właśnie drukuje). Już na działąjące obstawone kąpieliska przez WOPR przychodzą z innych jednostek, podgądają, sprawdzają, donoszą pierdoły ... ludzi do czego to prowadzi ? Spieprzzone to zostało jak nic. Tak chwalebna służba pasja, nawet już w wiadomościach mało co jest o tym co ratownicy robią zawsze to strażacy lub policjanci. I ta bieda, wszędzie bueda. Stare łodzie, wiosła, krzesła, łatane boje. Żal.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. Pływanie
- KPP, RWP, RWŚ, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - Pływanie
---------------------------
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Nie Cze 26, 2016 4:02 pm   

bienio napisa/a:
Powiedz, a może lepiej napisz, co szkodzi młodemu człowiekowi gdy liźnie trochę ratownictwa w praktyce.

Nic nie mam :grin: Pisałem tylko o tym jak należałoby rozumieć te 120 godzin kształcenia zawodowego. Choć w tym momencie sam nie mogę być tego pewny bo PB prześliznął się nad problemem i nie odpowiedział gdzie ten dokument znaleźć i czy na pewno obowiązuje. Powtórzę więc pytanie do PB:
Cytat:
Jest pytanie gdzie znaleźć ten dokument który nazwany jest ZESTAWIENIE GODZIN KSZTAŁCENIA, w którym dokładnie opisane jest ile godzin i z jakiego tytułu do tych godzin "kształcenia zawodowego", wymaganego na dany stopień, można zaliczyć.

bienio napisa/a:
Wy tylko te paragrafy, babracie się w tym dziadostwie, a prawdziwe ratownictwo to piach pod stopami, szkolenia i to nie koniecznie za które Ci zapłacą, że byłeś.

bienio podziwiam Twój idealizm, zapał, zaangażowanie i podejście do sprawy. Jednak to wszystko musi mieć swoje ramy prawne (i ich szukam) bo inaczej rodzi to wielki nieład formalny od którego już tylko krok do woluntaryzmu. Nie wystarczy tylko chcieć dobrze, bo to często kończy się właśnie niedobrze :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomg: 3 razy
Wiek: 56
Doczy: 25 Maj 2012
Posty: 403
Skd: Woda
Wysany: Wto Cze 28, 2016 5:48 pm   

SoLo napisa/a:
Cytat:
Jest pytanie gdzie znaleźć ten dokument który nazwany jest ZESTAWIENIE GODZIN KSZTAŁCENIA, w którym dokładnie opisane jest ile godzin i z jakiego tytułu do tych godzin "kształcenia zawodowego", wymaganego na dany stopień, można zaliczyć.


Z mojego podwórka : po zdanym egzaminie dostajesz do ręki kartę, wybrane zbiorniki ilość godzin na każdym z nich i działasz.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. Pływanie
- KPP, RWP, RWŚ, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - Pływanie
---------------------------
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Sro Cze 29, 2016 10:47 pm   

bienio napisa/a:
Z mojego podwórka : po zdanym egzaminie dostajesz do ręki kartę, wybrane zbiorniki ilość godzin na każdym z nich i działasz.

I to jest istota tego bałaganiku.
To nie ma być Twoje czy moje "podwórko". To powinno być jedno "podwórko" dla wszystkich. Jako członkowie WOPR (50111) powinniśmy działać w oparciu o jednolity system szkoleniowy.
A tak jak jest dzisiaj każdy radzi sobie na swój sposób rozwiązując problem wg własnych ustaleń.
Niby wszyscy w Polsce MR, Ratownicy WOPR itd. powinni wypełniać te same wymogi - a tak nie jest bo każdy wymaga wg własnego uznania. Nie dziwi więc fakt, że MarcinEU pyta
MarcinEU napisa/a:
Właśnie zdałem na Młodszego Ratownika (woj. śląskie) i usłyszałem, że trzeba odrobić 120 h na pływalniach należących do oddziału WOPR gdzie robiłem kurs. Czy jest to obowiązek?

i w zależności gdzie zapyta dostanie inną odpowiedź. Czy tak powinno być :?:
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapyta do SQL: 16