www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: DeVu
Nie Gru 21, 2014 2:31 pm
morski obóz szkoleniowy w Kołobrzegu
Autor Wiadomo¶æ
mieleszko
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 01 Mar 2007
Posty: 9
Sk±d: warszawa
  Wys³any: Czw Mar 01, 2007 2:10 am   morski obóz szkoleniowy w KoÅ‚obrzegu

zapraszamy na obóz szkoleniowy w Kołobrzegu
na stopnie
młodszego ratownika WOPR
wodnego ratownika WOPR
na stopnie nurkowe i motorowodne

także wszystkich ratowników, po to aby podnosić swoje umiejętności

młodzież od 9 lat zapraszamy na obóz pływacko-sportowy z elementami ratownictwa wodnego

Program obozu jest niezwykle bogaty i ma zagwarantować jedno - przygode życia

sprawdzie sami na stronie www.kursy.lifesaving.pl
 
 
     
RR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 45
Do³±czy³: 02 Maj 2005
Posty: 69
Sk±d: WWOPR
Wys³any: Pi± Mar 02, 2007 8:35 pm   

Ghhh
rozbawiłeś mnie do łez!
Nie jestem organizatorem szkolenia kolegi powyżej, ale jestem autorem schematu, który tak szczegółowo omówiłeś.
Chyba muszę się udać po jakieś konsultacje do Ciebie, zwłaszcza z angielskiego - call fast, and so on... ghhh :lol:
Ciekawi mnie skąd wytrzasnąłeś standardy PRC i innych organizacji (zwłascza AHA), bo ja znam jedynie wytyczne, i to słabo jak widać :lol:
Będę chyba musiał się zrzec uprawnień Instruktorskich WOPRu i IP PRC.
Pozdrawiam serdecznie RR :cool:
 
     
RR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 45
Do³±czy³: 02 Maj 2005
Posty: 69
Sk±d: WWOPR
Wys³any: Sob Mar 03, 2007 8:24 am   

Ale riposta.
Jest ogromna różnica między słowem "standard" a "wytyczne".
Jeśli jesteś związany z PRC to na pewno ktoś Ci to wyjaśni. Polecam dr Cebulę - koordynatora ds BLS...
Jeśli chodzi o to IP :lol: , to i tak ten jedynie 2 dniowy kurs dotyczył BLS AED, tak więc niezbytnio ratownictwa wodnego (i tu pewnie się zdziwisz). Natomiast jeśli chodzi o RKO w ratownictwie wodnym to chętnie z Tobą porozmawiam, o ile jesteś otwarty na wiedzę odmienną od Twojej. Nawet osobiście, bo cel jest iście szczytny. Tytuły wrzuciłem w żarcie, nie jestem zarozumiały. Jednakże wytrwały w dialogu, przekonam Cię że nie masz racji. Pozdrawiam RR :cool:
 
     
RR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 45
Do³±czy³: 02 Maj 2005
Posty: 69
Sk±d: WWOPR
Wys³any: Sob Mar 03, 2007 10:19 am   

Zatem krótko i na temat!
Wytyczne to jedynie propozycja pewnego rozwiązania, podpowiedź.
Standardu musimy się trzymać bez najmniejszych odstępstw.
To jest różnica, a nie odcień!
Jeśli chodzi o wytyczne BLS, których się tak kurczowo trzymasz, nie dotyczą one ratownictwa wodnego! A raczej nie uwzględniają etiologii NZK w drodze tonięcia.
Może ILS da trochę do myślenia... (program ERC, nie federacja). I w końcu ustawa o ratownictwie medycznym. Warto zauważyć że Ratownik WOPR to "Ratownik" a więc ani medyk ani laik. Są wytyczne kierowane bezpośrednio do nas (natomiast nadal to są jedynie wytyczne), jeszcze raz podkreślam nie BLS!
Nie wiem czy jasno się wypowiedziałem, natomiast widzę że bardzo emocjonalnie podszedłeś do tego naszego "dialogu". RR :cool:
 
     
pingod 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Do³±czy³a: 26 Lip 2005
Posty: 183
Sk±d: BiaÅ‚ystok
Wys³any: Sob Mar 03, 2007 1:15 pm   

Cytat:
:arrow: osoby bez wykształcenia medycznego wykonują u dzieci RKO w stosunku 30 do 2


stosunek:
30:2 dla 'niemedykow'(w tym rat WOPR) u doroslych i u dzieci
15:2 dla 'profesjonalistow' u dzieci

czy o to chodzilo?
_________________
Train one, save many.
 
 
     
RR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 45
Do³±czy³: 02 Maj 2005
Posty: 69
Sk±d: WWOPR
Wys³any: Sob Mar 03, 2007 1:44 pm   

Hmm, nie lubię jak się wsadza w moje usta nie moje słowa.
Zapraszam do przeczytania: http://www.wopr.waw.pl/viewpage.php?page_id=34
Jest to pierwsza w Polsce (grudzień 2005) interpretacja nowych wytycznych na potrzeby ratownictwa wodnego, konsultowana z przedstawicielami PRC, Rady Naukowej WOPR i wieloma IW WOPR. Nie odważyłbym się tworzyć takiego materiału samodzielnie. Wszędzie wyrażnie jest napisane, że dotyczy osób po epizodzie tonięcia, działań prowadzonych przez Ratowników WOPR! Schemat zaczyna sie od "Ratownicy WOPR", rozmawiamy cały czas o ratownictwie wodnym, kursy ratownictwa wodnego. Tak więc przestań na siłę wykazywać, że nie zawsze zaczynamy od .... My działamy właśnie w tym szczególnym przypadku kiedy się zaczyna od... Przeczytaj uważnie również swój podręcznik, bowiem jest tam wyraźnie napisane jak powinni prowadzić działania ratownicy wodni (bez względu na organizację tj. WOPR, DLRG, RedCross...)
Przeczytaj ustawę do końca, a nie pobieżnie. Szczególnie część regulacji stanu obecnego.
Jeśli chodzi o schemat, nie uwzględnia on kilku czynności. Gdyby było to moje przeoczenie, szybko bym to poprawił i podziękował za uwagę, szkoda jedynie że złośliwą.
RR :cool:
 
     
RR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 45
Do³±czy³: 02 Maj 2005
Posty: 69
Sk±d: WWOPR
Wys³any: Sob Mar 03, 2007 4:45 pm   

Przeczytaj jak znajdziesz chwilę naszą rozmowę od początku. W każdej swojej wypowiedzi kierujesz do mnie jakieś zarzuty, próbujesz mnie ośmieszyć. W co drugim zdaniu mnie obrażasz. A ja głupi nadal z Tobą prowadzę ten dialog.
Mam nadzieję, że dane nam będzie wymienić się doświadczeniem i wiedzą bezpośrednio. Na tym kończę, szkoda soboty.
Pozdrawiam serdecznie RR :cool:

[ Dodano: Sob Mar 03, 2007 5:30 pm ]
Tak żeś mnie zaintrygował, że pozwoliłem sobie przeczytać Twoje 39 postów by wiedzieć z kim mam przyjemność. Ponad 30 to krytyka innych osób i drwiny. Pozostałych kilka to cukrzenie Jarkowi R. Uffff, a myślalem że tylko mnie na tym forum traktujesz jak debila. :cool:
 
     
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Do³±czy³a: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Sk±d: B-stok
Wys³any: Sob Mar 03, 2007 6:56 pm   

Hej!!

pingod napisa³/a:
stosunek:
30:2 dla 'niemedykow'(w tym rat WOPR) u doroslych i u dzieci
15:2 dla 'profesjonalistow' u dzieci


To było już napisane, ale jeszcze raz podkreślę: jeśli jest 2 lub więcej "profesjonalnych" ratowników stosunek uciśnięcia: wdechy u dziecka wynosi 15:2.

RR napisa³/a:
Wszędzie wyrażnie jest napisane, że dotyczy osób po epizodzie tonięcia, działań prowadzonych przez Ratowników WOPR!


Ale w pracy spotykasz się nie tylko z epizodami tonięcia. Powinniśmy znać oba schematy i jeszcze je od siebie odróżniać. Nie wspomnę już o tym, że ratownik wodny (nie chodzi o stopień, dlatego "wodny" a nie "WOPR"- znam różnicę) powinien zaczynać podawanie oddechów już w wodzie (jeśli potrafi :roll: )

Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
     
RR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 45
Do³±czy³: 02 Maj 2005
Posty: 69
Sk±d: WWOPR
Wys³any: Sob Mar 03, 2007 11:33 pm   

Miałem już się zamknąć, ale jak zobaczyłem kolejną osobę powielającą taką informację (i to jeszcze wywyjec, której wypowiedzi są na poziomie!) to krew mnie nagła zaleje :lol: jak się nie zapytam. Nie zrozum mnie źle, ale czy mogłabyś mi napisać gdzie wyczytałaś taką informację?
To nie jest zaczepka, proszę tylko żebyś dała namiar. Pozdrawiam RR :cool:
 
     
RR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 45
Do³±czy³: 02 Maj 2005
Posty: 69
Sk±d: WWOPR
Wys³any: Nie Mar 04, 2007 8:26 am   

Gorąco liczyłem na odpowiedź jedynie wywyjec. Ale skoro tak bezkonfliktowo żeś to napisał to odpowiem. Po pierwsze prezentacje mają rację bytu łącznie z omówieniem autora. Ja to omówienie słyszałem. Jeśli nie ma się takiej możliwości, należy sięgnąć do materiałów na podstawie których prezentacja została stworzona. Ale nawet opierając sie na prezentacji:
załóżmy że rozmawiamy o personelu medycznym "pojedyńczy ratownik MOŻE użyć schematu 2:30" (pod pewnym warunkiem, czy wiecie jakim?) ale powinien używać 2:15! Czy widzisz co jest tu napisane?? Dlaczego źle interpretujecie zapisy!
Mimo wszystko czekam na odpowiedź wywyjec. Może ona ma inne źródło. RR :cool:
 
     
kozak 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Wiek: 34
Do³±czy³: 24 Cze 2006
Posty: 109
Sk±d: BiaÅ‚ystok
Wys³any: Nie Mar 04, 2007 12:26 pm   

Mnie uczyli tak, że w przypadku dziecka, najpierw wykonujemy 5 oddechów ratowniczych ( ale ilością powietrza jaką mamy w ustach, żeby dla dzieciaka płuc nie rozwalić) i potem już 30:2 ale w szybszym tempie niż u dorosłego bo tętno wynosi ok 140/60. Klatkę uciskamy 2 palcami.
_________________
Pozdrawiam
 
 
     
pingod 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Do³±czy³a: 26 Lip 2005
Posty: 183
Sk±d: BiaÅ‚ystok
Wys³any: Nie Mar 04, 2007 1:17 pm   

RR napisa³/a:
załóżmy że rozmawiamy o personelu medycznym "pojedyńczy ratownik MOŻE użyć schematu 2:30" (pod pewnym warunkiem, czy wiecie jakim?) ale powinien używać 2:15! Czy widzisz co jest tu napisane?? Dlaczego źle interpretujecie zapisy!
Mimo wszystko czekam na odpowiedź wywyjec. Może ona ma inne źródło. RR :cool:



Mysle, ze dyskusja na tym forum powinna sluzyc przede wszystkim ratownikom WOPR. Powinni byc nauczani schematow dzialania dla 'niemedykow', bo takie ich obowiazuja.

Jesli chodzi o "personel medyczny" to najczesciej ma on mozliwosc podlaczenia dziecka do monitora EKG i stwierdzenia rodzaju zab. rytmu serca (jesli sa) oraz prowadzenia farmakoterapii. Stosunek 30:2 sprawdzi sie teoretycznie 'lepiej' u dzieci jesli przyczyna zatrzymania krazenia byla przyczyna sercowa - np. wada lub choroba serca. - Tyle ja zrozumialam z wytycznych, dostepne na stronie PRC.


Najczestsza przyczyna zatrzymania krazenia u dzieci w ogole ( a u ofiar toniecia bez wzgledu na wiek(dzieci+dorosli)) jest asfiksja
Dlatego w tych sytuacjach podajemy 5 oddechow przed rozpoczeciem uciskania klatki piersiowej.
(te 2 zdania napisalam dla osob, ktore ucza sie wytycznych lub nie maja z nimi kontaktu na co dzien)
 
 
     
RR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 45
Do³±czy³: 02 Maj 2005
Posty: 69
Sk±d: WWOPR
Wys³any: Nie Mar 04, 2007 1:23 pm   

No i nareszcie Gording piszesz do rzeczy! I szukasz u dobrego źródła. Ratownicy zawodowi powinni reanimować dzieci 2:15! Nie przytaczaj wytycznych amerykańskich! A teraz porównaj tą wypowiedź ze swoją poprzednią! Zupełne zaprzeczenie! Twierdziłeś, że pojedyńczy zawodowy również ma wykonywać 2:30.
Widzisz, czasem na forum w pośpiechu źle formułuje się wypowiedzi:
dzieci to pacjenci od chwili wyjścia ze szpitala, a nie jak napisałeś od urodzenia (przynajmniej w kwestii zabiegów RKO), dr Cebula uszczegółowił to na końcu swojej wypowiedzi, ale już nie doczytałeś...
Jeśli chodzi o forum PRC to wypowiadają się tam różne osoby. Ale też jestem ciekaw odpowiedzi. RR :cool:
A teraz Pingod, własnie przeczytałem Twoją wypowiedź
Nie, to nie jest prawda że u kardiologicznych pacjentów pediatrycznych sprawdza się lepiej ....
I jeśli piszesz do osób nie wtajemniczonych, to albo napisz im co to jest asfikscja, albo używaj języka powszechnego Pozdro
Tak szybko pojawiają sie wypowiedzi, że dopiero teraz przeczytałem wszystkie.
A jak Gording ustosunkujesz siÄ™ do wypowiedzi Kozaka, bo ja w tym momencie pasujÄ™ :???: heh
  
 
     
pingod 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Do³±czy³a: 26 Lip 2005
Posty: 183
Sk±d: BiaÅ‚ystok
Wys³any: Nie Mar 04, 2007 1:49 pm   

RR napisa³/a:

A teraz Pingod, własnie przeczytałem Twoją wypowiedź
Nie, to nie jest prawda że u kardiologicznych pacjentów pediatrycznych sprawdza się lepiej ....
I jeśli piszesz do osób nie wtajemniczonych, to albo napisz im co to jest asfikscja, albo używaj języka powszechnego Pozdro heh


Akurat to moje pytanie z egzaminu na MR.
"Co to jest asfiksja?"

Wiec kiedy 30:2 sprawdza sie lepiej u pacjentow pediatrycznych? podaj zrodlo jesli jest
 
 
     
RR 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Wiek: 45
Do³±czy³: 02 Maj 2005
Posty: 69
Sk±d: WWOPR
Wys³any: Nie Mar 04, 2007 2:00 pm   

Odpowiedź jest prosta. Nie sprawdza się lepiej. Właśnie o tym jest ta dyskusja. Pozostałe osoby są zwolennikami reanimacji prowadzonej przez Ratowników WOPR 2:30. Na razie jestem jedynym tego przeciwnikiem (całe szczęście jedynie na forum jedynym). RR :cool:
  
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytañ do SQL: 17