www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Zgubiona sksiÄ…zeczka WOPR
Autor Wiadomo¶æ
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Wto Lut 02, 2016 2:17 pm   

Jak to zrobił kolega bez kursu - to jego słodka tajemnica :mrgreen:
Prawnie do tzw. "recertyfikacji" można przystąpić na podstawie Zaświadczenia o uzyskaniu tytułu "RATOWNIKA", które utraciło ważność. Nie możesz więc przystąpić do "recertyfikacji" jeśli kiedyś wcześniej nie ukończyłeś całego kursu. Przy czym nie jest ważne jak długi okres minął od ukończenia kursu i utraty ważności Zaświadczenia.
_________________
Pozdrawiam
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Wto Lut 02, 2016 4:33 pm   

SoLo napisa³/a:
...Prawnie do tzw. "recertyfikacji" można przystąpić na podstawie Zaświadczenia o uzyskaniu tytułu "RATOWNIKA", które utraciło ważność. Nie możesz więc przystąpić do "recertyfikacji" jeśli kiedyś wcześniej nie ukończyłeś całego kursu...

I tu jednak zgodzić się nie mogę :cool:

AZJA napisa³/a:
...Pytanie: Czy z uwagi na jakieś nieznane mi przepisy mogę zrobić tylko recertyfikację KPP (250zł),...

Tak z uwagi na nieznane Ci przepisy według mnie :wink: możesz zrobić tylko recertyfikację. :cool:
Żebyś jednak wiedział dlaczego oraz aby rozwiać wątpliwości SoLo wyjaśniam.

Ponieważ swój stopień Ratownik WOPR uzyskałeś w 2005r. czyli przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym to zgodnie z Art. 58. pkt. 2 tej ustawy stałeś się ratownikiem w rozumieniu tejże ustawy. Innymi słowy nie robiąc KPP stałeś się ratownikiem (dokładnie tak jak i pozostali ratownicy wodni). Po trzech latach przestałeś być ratownikiem w rozumieniu ustawy o PRM i powinieneś zrobić recertyfikację i tak postąpiła większość ratowników wodnych. Ponieważ jednak jak pisze SoLo "nie jest ważne jak długi okres minął od ukończenia kursu i utraty ważności Zaświadczenia" zupełnie spokojnie możesz przystąpić teraz do samej recertyfikacji.

Swoją drogą mimo różnicy cenowej polecam jednak zrobić pełne KPP ponieważ pamiętaj że recertyfikacja to właściwie sam egzamin i nie ma gwarancji że bez przygotowania go zdasz. :wink: Inna sprawa że od 2005r. wiele się zmieniło i dobrze by było wiedzieć jak dzisiaj powinno się ratować. :cool:
 
     
AZJA 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 31 Sty 2016
Posty: 8
Wys³any: Wto Lut 02, 2016 5:57 pm   

Dzień dobry Perykles,

Uprzejmie dziekuję za ustosunkowanie sie do mojego postu. Mega dziękuję za merytoryczną i odnoszącą się do ustawowych przepisów odpowiedż. Masz wiedzę - Szacun!!!

Oczywiscie masz zdecydowanie rację, że lepiej zrobić cały kurs KPP i wiedzieć jak dzisiaj ratować. Zgadzam sie w 100%!!!! Chodzi o życie ludzkie!!! Oczywiscie będę na wszystkich wykładach prowadzonych podczas KPP oraz podejdę do egzaminu.

Niezbyt dobrze teraz stoję finansowo i wydatek 700zł to dla mnie niestety dość dużo. W zwiazku z tym poproszę Pana Instruktora z kursu KPP, czy przyjmie mnie jako wolnego słuchacza na wykłady i pozwoli mi zrobić samą recertyfikację. Zobaczymy, czy się Pan Instruktor zgodzi..oby.. Chodzi tylko o finanse..

Kolego Perykles, jeszcze raz uprzejmie dziękuję za okazane wsparcie, merytoryczne ustosunkowanie się do tematu no i oczywiście poswiecony czas!!!

Będę informował jak poszło :) Dzięki :)
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Sro Lut 03, 2016 4:31 pm   

Perykles napisa³/a:

Stopień Ratownik WOPR uzyskałeś przed wejściem w życie nowej ustawy a nawet przed wejściem w życie średnio udanej reformy szkolenia w WOPRze..


Hola hola. Stopnia Ratownik WOPR nie uzyskał w WOPR tylko w organizacji, która nie miała zgody na wykonywanie uprawnień specjalistycznych organizacji ratowniczych w roku 2005 (wtedy tylko MSR i TZTiRT). A więc nie wprowadzajmy człowieka w błąd.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Sob Lut 06, 2016 11:16 am   

Perykles napisa³/a:
Ponieważ swój stopień Ratownik WOPR uzyskałeś w 2005r. czyli przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym to zgodnie z Art. 58. pkt. 2 tej ustawy stałeś się ratownikiem w rozumieniu tejże ustawy. Innymi słowy nie robiąc KPP stałeś się ratownikiem (dokładnie tak jak i pozostali ratownicy wodni). Po trzech latach przestałeś być ratownikiem w rozumieniu ustawy o PRM i powinieneś zrobić recertyfikację i tak postąpiła większość ratowników wodnych. Ponieważ jednak jak pisze SoLo "nie jest ważne jak długi okres minął od ukończenia kursu i utraty ważności Zaświadczenia" zupełnie spokojnie możesz przystąpić teraz do samej recertyfikacji.

I tu jednak zgodzić się nie mogę :grin: przynajmniej co do tego stwierdzenia "spokojnie" :lol: :!:
Peryklesie
Nie podejmuję się się dyskusji nad tym zapisem Art. 58. pkt. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym - przyjmuję, że jest tak jak stanowi suchy zapis , że "ratownicy jednostek współpracujących z systemem" stają się "ratownikami" w rozumieniu ustawy.
Tylko jeszcze trzeba patrzeć na Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. Nr 60, poz. 408 z dnia 6 kwietnia 2007 r.- obowiązujące po 14 dniach od dnia ogłoszenia, czyli od 20. 04.2007 r. ).
Spójrz na zapis Rozporządzenia MZ
§ 10. 1. Osoby, które uzyskały uprawnienia ratownika przed dniem wejścia w życie ustawy, mogą przystąpić do egzaminu, o którym mowa w § 4, nie później niż w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Pomijając wszelkie poboczne niuanse, dla mnie oznacza to tyle, że jeśli ktoś z mocy Ustawy (Art. 58. pkt. 2) nawet stał się RATOWNIKIEM w jej rozumieniu, to musiał przystąpić do "egzaminu o którym mowa w § 4" - a więc już wg reguł KPP i uzyskać Zaświadczenie o tytule RATOWNIKA, "nie później niż w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia" a więc jeśli dobrze liczę do dnia 20.04.2010 r. Jeśli tego w tym terminie nie zrobił stracił prawo do przystąpienia to tego egzaminu w tym szczególnym trybie.
Innymi słowy - wprawdzie z mocy Ustawy i zgodnie z Rozporządzeniem był uznawany przez RATOWNIKA przez okres trzech lat od dnia obowiązywania Rozporządzenia ale:
1. To prawo zachowywał tylko przez trzy lata i zobowiązany był w tym okresie do złożenia egzaminu zgodnie z zasadami KPP i uzyskania Zaświadczenia o tytule RATOWNIKA.
2. Jeśli tego egzaminu nie złożył nie posiada Zasieczenia o tym tytule i utracił prawo bycia uznawanym za RATOWNIKA w rozumieniu i z mocy Ustawy.

Dziś zgodnie z Rozporządzeniem MZ są tylko dwie możliwości przystąpienia do egzaminu:
§ 4. 1. Kurs kończy się egzaminem z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem kursu.
2. Do egzaminu może przystąpić osoba, która spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:
1) odbyła wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne objęte programem kursu;
2) posiada zaÅ›wiadczenie, które utraciÅ‚o ważność, oraz jest zatrudniona w jednostkach współpracujÄ…cych z systemem, o których mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 wrzeÅ›nia 2006 r. o PaÅ„stwowym Ratownictwie Medycznym, zwanej dalej „ustawÄ…”, lub peÅ‚ni w nich sÅ‚użbÄ™, lub jest ich czÅ‚onkiem.
Tak więc AZJA i wszyscy w takiej samej sytuacji jak on (nie posiadając Zaświadczenia które utraciło ważność - a Azja nie posiada) nie mogą przystąpić tylko do egzaminu "recertyfikującego" ale muszą ukończyć cały kurs KPP - bo nie ważne jest czy ktoś nawet kiedyś był uznawany (z mocy Ustawy) za Ratownika (do tego miał do tego prawo tylko przez trzy lata) ale to że nie ma Zaświadczenia, które utraciło ważność.
Innymi słowy :grin: - dziś to nie to decyduje czy można przystąpić do egzaminu z zakresu KPP, bez odbywania kursu, że ktoś kiedyś był uznawany za Ratownika tylko czy ma Zaświadczenie o tytule Ratownika, które utraciło ważność.
Przynajmniej tak ja to widzę :mrgreen: A jak postąpi podmiot uprawniony do prowadzenia szkoleń i egzaminowania - to jest jego sprawa :mrgreen: - zobaczymy jak to będzie w przypadku AZJI .

[ Dodano: Sob Lut 06, 2016 2:08 pm ]
To na co zwraca uwagę PB to osobny problem - przynależności - a potęguje :!: się dziś ale to osobny problem.
_________________
Pozdrawiam
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Sob Lut 06, 2016 9:46 pm   

SoLo napisa³/a:
...Przynajmniej tak ja to widzę :mrgreen: A jak postąpi podmiot uprawniony do prowadzenia szkoleń i egzaminowania - to jest jego sprawa :mrgreen: - zobaczymy jak to będzie w przypadku AZJI...

Dokładnie ... zobaczymy :cool:
Myślę jednak że jak na recertyfikację zgłosi się Ratownik WOPR i to z 2005r. to bez problemu na samą recertyfikację przyjęty zostanie i to niezależnie od Twojej interpretacji przepisów :wink: jak i zastrzeżeń wniesionych przez PB.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Nie Lut 07, 2016 9:57 am   

Perykles napisa³/a:
Myślę jednak że jak na recertyfikację zgłosi się Ratownik WOPR i to z 2005r. to bez problemu na samą recertyfikację przyjęty zostanie i to niezależnie od Twojej interpretacji przepisów :wink: jak i zastrzeżeń wniesionych przez PB.

To by tylko oznaczało, że podmioty prowadzące szkolenia i egzaminy z zakresu kursu KPP - w tym zakresie nie znają, nie rozumieją lub ignorują prawo (w moim przekonaniu :razz: ) - bo niby na jakiej podstawie na ten egzamin mieliby być przyjęci skoro w rozporządzenie MZ w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy - dziś takiej możliwości nie daje.
Skoro jednak tak myślisz - to prawdopodobnie spotkałeś się z taka praktyką i stad takie przekonanie - ja nie wiem jak w tym zakresie w praktyce działają podmioty uprawnione do prowadzenia tych szkoleń i egzaminowania.
Postawię więc pytanie. Ogłaszają się tu na Forum podmioty prowadzące szkolenia i egzaminy w zakresie kursu KPP. Może podzielą się z nami jak one interpretują prawo w ty zakresie i jak je stosują w praktyce:?:
_________________
Pozdrawiam
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Nie Lut 07, 2016 8:42 pm   

SoLo napisa³/a:
...Skoro jednak tak myślisz - to prawdopodobnie spotkałeś się z taka praktyką i stad takie przekonanie ...
I tu całkowicie zgodzić się mogę. :grin:
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Pon Lut 08, 2016 9:52 am   

Tak więc sprawa leży w gestii podmiotów uprawnionych do prowadzenia szkoleń i egzaminowania z zakresu kursu KPP i to ich problem - ja tylko zwróciłem uwagę jak to widzę.
Poza tym, dziś to problem chyba zupełnie jednostkowy, żeby nie powiedzieć marginalny, a co sądzą podmioty - poczekajmy może któryś się jednak odezwie :???:
_________________
Pozdrawiam
 
     
AZJA 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 31 Sty 2016
Posty: 8
Wys³any: Wto Lut 09, 2016 2:23 pm   

Dzień dobry,

1. Faktycznie, dwa podmioty zezwoliły mi robić samą recertyfikację..
Ale Panowie zapisałem się na cały kurs KPP żeby być w zgodzie z własnym sumieniem..

2. Dwa kolejne podmioty sugerowały (argumentując przepisami prawa) zrobienie 3 etapu kursu na
ratownika i ponownego egzaminu..

Podsumowując..Mega dużo niejasności jest w WOPR..i dziękuję, że są takie miejsca jak to forum..każdy wyciąga wnioski i interpretuje na swój sposób.

Pozdrawiam, Azja
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Sro Lut 10, 2016 9:56 am   

AZJA napisa³/a:
2. Dwa kolejne podmioty sugerowały (argumentując przepisami prawa) zrobienie 3 etapu kursu na ratownika i ponownego egzaminu..

A to tego to już zupełnie nie rozumiem :roll: - na jakiego "ratownika" proponowali Ci 3 etap kuru?
Ratownika w rozumieniu ustawy o PRM :?: (choć w tym szkoleniu takiego etapu nie ma) czy ratownika wodnego (jako 3 etap szkolenia WOPR'owskiego) :?: , co z kolei nijak nie jest powiązane (nie warunkuje) udziału w kursie KPP.
Nie mniej
AZJA napisa³/a:
Ale Panowie zapisałem się na cały kurs KPP żeby być w zgodzie z własnym sumieniem..

Bardzo dobrze zrobiłeś - to Ci się przyda, nie mówiąc, że rozwiązuje wszystkie zagmatwania prawne.
_________________
Pozdrawiam
 
     
AZJA 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 31 Sty 2016
Posty: 8
Wys³any: Sro Lut 10, 2016 4:03 pm   

hej SoLo,

1. W jednym w WOPR, Pan zajmujący się szkoleniami zaproponował przypomnienie materiału teoretycznego na kursie MRW (który akurat organizuje) - za 200-250zł. A następnie 3 etap RW i egzamin - za 350zł. I zapłacenie zaległych składek obowiązkowo.

2. A w drugim WOPR zaproponowano mi 3 etap RW. I opłacenie zaległych składek. Do 2009r po 30 zł, po 2009 po 50zł.

Na pytania, dlaczego etc. padały bardzo lakoniczne i dość zagmatwane odpowiedzi, których w tej chwili nie jestem w stanie przytoczyć..

To wkurzony pojechałem do jednostki WOPR w której się szkoliłem. Tam zapłaciłem 50zł za 2016r, poprzednie lata dostałem stempelki. I tyle.

Porozmawiałem też z Instruktorem, który mnie szkolił..i stwierdził, że po prostu te dwie jednostki chciały wyciągnąć kasę. Śmiał się i był ewidentnie wkurzony, że niedługo każą człowiekowi udowadniać, że wielbłądem nie jest. A facet doradza w sprawa ratownictwa wodnego w sejmie.

Wróciłem też na basen żeby potrenować i się rozpływać :)
KPP zaczynam 20.02.2016 całość za 700zł w Wawie.. no i póżniej do chloru.. mam nadzieję :) A może wakacyjnie nad Bałtyk, zobaczymy :)

Dziękuję za udział w mojej sprawie, pozdrawiam serdecznie :)

Azja
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Sro Lut 17, 2016 9:20 am   

AZJA napisa³/a:
wkurzony pojechałem do jednostki WOPR w której się szkoliłem. Tam zapłaciłem 50zł za 2016r, poprzednie lata dostałem stempelki. I tyle.

No i w związku z tym jesteś członkiem podmiotu uprawnionego ... itd. I tu masz sprawę załatwioną.
Ale uprawnienia masz z roku 2003 uzyskanie NIE w WOPR (z tego co pamiętam z poprzednich postów) czyli nadane przez organizację nie posiadającą uprawnień specjalistycznych organizacji ratowniczych. Czyli - zachowujesz uprawnienia, których nie posiadasz.
I tu może być (niekoniecznie musi bo jak się trafi "ciekawy" biegły, który sam niewiele ogarnia to nie wiadomo co ustali) problem jak się coś stanie.
AZJA napisa³/a:
facet doradza w sprawa ratownictwa wodnego w sejmie.

A to raczej najlepsza rekomendacja nie jest. :mrgreen:
 
     
AZJA 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 31 Sty 2016
Posty: 8
Wys³any: Sob Lut 20, 2016 4:40 pm   

hej,

1. MÅ‚odszy ratownik WOPR -2003r - warszawskie WOPR
2. Ratownik WOPR -2005r- rzeszowskie WOPR

Warszawskie WOPR nie miało uprawnień w 2003 roku? - Mam elegancką książeczkę z podpisami, pieczątkami..
Czy jak się trafi 'ciekawy' biegły, to idę siedzieć? Nie kumam tego..

Pozdrawiam, AZJA
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Wto Lut 23, 2016 1:33 pm   

W 2002 roku Warszawski WOPR zrezygnował z członkostwa w WOPR i w ten sposób stał się (Rozporządzenie MSWiA z 2002) "inną organizacją ratowniczą". I aby wykonywać uprawnienia specjalistycznych organizacji ratowniczych (GOPR, TOPT i WOPR), musiał uzyskać zgodę MSWiA. Taką zgodę posiadała MSW i od 2010 roku MWOPR (no i z czasów dawnych Supraśl).
A więc nie posiadali uprawnień do nadawania stopni. W 2005 zrobiłeś w Rzeszowie w jednostce WOPR (w strukturach WOPR) i jest ok. Wtedy w niektórych miastach nie zważano tak bardzo na te sprawy. A więc jak masz z 2005 z jednostki , która była w strukturach WOPR to masz wszystko w porządku.

[ Dodano: Wto Lut 23, 2016 1:34 pm ]
w trzecim zdaniu zamiast "MSW" powinno być "MSR" - byczek
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytañ do SQL: 16