www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Zgubiona sksiÄ…zeczka WOPR
Autor Wiadomo¶æ
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pi± Wrz 11, 2015 3:59 pm   

SoLo napisa³/a:
"duch" Ustawy :lol:

Oj zapędziłeś się jak w DRiOL znajdziesz "ducha" przepisów.
Czyli tak jak z ratmedami i lekarzami. Skoro nie mają skończonego kursu kpp i tytułu ratownika to - wg DRiOL, stosującym literalnie ustawę - nie mogą pracować jako RW.
To w takim razie skoro jakiś przepis zachowuje moje uprawnienia, nawet z 1990 roku to znaczy, że posiadam je w chwili obecnej - stosując literalnie ustawę.

Przypomnę, że WOPR nie wymagał od RW i RWOPR sprzed 2008 konieczności posiadania kpp. Posiadanie kpp było wymagane dopiero gdy ratownik chciał dostać RWP, RWS lub RWM.
Ale jeżeli ktoś sobie nie życzył nowych stopni to WOPR nie podważał poprzednich uprawnień. Namawiał do zmiany na nowe ale nie podważał starych.

A więc ...?
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Sob Wrz 12, 2015 6:32 am   

PB napisa³/a:
SoLo napisa³/a:
RW mieli uprawnienia do samodzielnej pracy (pełne uprawnienia) i ustawa zachowuje im te uprawnienia to dziś powinni być uznani za uprawnionych do wykonywania obowiązków ratownika wodnego na równi z ratownikami wodnymi określonymi w art 2 ust 5 Ustawy.
Mówiąc prościej powinni mieć możliwość wykonywania tych obowiązków bez konieczności posiadania kursu KPP. Wszak Ustawa zachowała ich uprawnienia a nie nakazała ich uzupełnienie :mrgreen: - a mieli pełne uprawnienia do wykonywania obowiązków takich jak dziś Ustawa określa dla ratownika wodnego :mrgreen: :mrgreen:

No ciekawe spostrzeżenie.
W sumie uprawnienia z zakresu ratownictwa wodnego przed wejściem w życie naszych RWP, RWS i RWM (które wymagały posiadania KPP) nie zostały przez WOPR ani zniesione ani nie wymagano ich zmiany (jedynie sugerowano i uznawano "starego" RW po zrobieniu KPP za RWP, RWS i RWM).
A więc według Ciebie SoLo skoro Ratownicy Wodni (do 1999) i Ratownicy WOPR (2000 - 2008) roku zachowali uprawnienia bez konieczności posiadania KPP bo wtedy od nich tego nie wymagan, toi w związku z tym dziś mogą pracować bez kpp na podstawie art. 41?


Panowie, ale tu trzeba rozgraniczyć dwie rzeczy. To co ustalił WOPR wewnętrznie wydając oświadczenie w styczniu by w końcu uporządkować kto jakie uprawnienia zachowuje, a tym co ustawa wprowadziła. W żadnym wypadku "stary" RW według ustawy bez KPP nie może pracować "legalnie", a to zrównanie uprawnień było poprostu pójściem na "łatwiznę" przez ustawodawcę. Dopiero zabrał głos WOPR w styczniu i te uprawnienia uporządkował, czego nam tu brakowało. Wymyślaliśmy hipotezy, pytali się ludzie czy mając zrobiony kurs w 2011 roku i spełniając pozostałe warunki są Ratownikami Wodnymi - odpisywaliśmy im, że tak, oczywiście. Niestety w styczniu im się to zmieniło - i jak wyżej napisałem co zdarzyło się w styczniu - czyli uporządkowanie uprawnień. A ustawa jest i nie można tu wkładać "starych" ustaleń organizacji WOPR.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Pon Wrz 14, 2015 11:01 am   

bienio - trochę mówimy o dwóch różnych rzeczach :grin:
WOPR uprawnienia uporządkował wydając jednolity dokument - choć to wszystko wcześniej istniało tylko bardzo rozczłonkowane i tylko nieliczni mogli się w tym połapać. Problem pozostał bo MSW uznało wszystkie odbyte szkolenia (bez względu stopień ratownika WOPR - w tym te nie dające uprawnień do samodzielnej pracy - za przeszkolenie (nie uprawnienia jak mówi Ustawa) - równoważne z odbyciem dziś wymaganego szkolenia RW.
Z tym PB a ja za nim (a może szerzej WOPR) się nie zgadza - i jest to chyba dość uzasadnione stanowisko.
Ja natomiast podjąłem (tak trochę aby wsadzić kij w mrowisko) próbę czytania ustawy trochę inaczej niż na pierwszy rzut oka się wydaje.
Sprowadziłem problem do postawienia tezy, że Ustawa stworzyła dwie kategorie uprawnionych do wykonywania obowiązków RW. Pierwsza to RW określony w art. 2 ust 5 Ustawy a druga to ratownik który zachował swoje uprawnienia z zakresu ratownictwa na podstawie art. 41 ust.1 Ustawy:
"Osoby, które uzyskały uprawnienia ratownika z zakresu ratownictwa wodnego na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują swoje uprawnienia."
I jeśli WOPR stwierdza w swoim dokumencie, że jakiś stopień ratownika WOPR, uzyskany w określonym przedziale czasowym uprawniał do samodzielnego wykonywania pracy ratownika wodnego - to ustawa mu te uprawnienia zachowuje (nie nakazuje ich uzupełniania), a jeśli miał "niższe" uprawnienia to niestety a może stety "zachował" je tylko one dziś do niczego nie uprawniają na co wielokrotnie wydaje mi się wskazywał PB.
Paradoks polega na tym, że ja wskazuję na Ustawowe "zachowanie uprawnień" (art.41. ust1) przez osoby wcześniej te uprawnienia posiadające, do wykonywania samodzielnej pracy (to inni ratownicy niż określeni art.2 ust.5 Ustawy) - czyli chcę zachowania moich uprawnień (które kiedyś zdobyłem i posiadałem (posiadam :lol: ) do wykonywania samodzielnej pracy ratownika w zakresie ratownictwa wodnego bez kończenia szkolenia KPP (bo wtedy nie obowiązywało) a MSW tego nie uznaje w swoich interpretacjach - każe to szkolenie odbyć. Z drugiej strony uznaje wszelkie szkolenia w zakresie ratownictwa wodnego odbyte przed 2012 rokiem za równoważne z dziś obowiązującym szkoleniem RW - WOPR - z czym się zgadzam wskazuje że tak nie powinno być - szkolenia miały różny poziom. Twierdzę, że MSW w sposób nieuprawniony dokonuje takiej interpretacji myląc w tym miejscu "uprawnienia" o których mówi Ustawa z posiadanym "wyszkoleniem" o czym ustawa nie wspomina.

[ Dodano: Pon Wrz 14, 2015 11:05 am ]
z dziś obowiązującym szkoleniem RW. (tu powinna być kropka a nie myślnik) :lol:
_________________
Pozdrawiam
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Pon Wrz 14, 2015 6:46 pm   

bienio napisał,
Cytat:
Panowie, ale tu trzeba rozgraniczyć dwie rzeczy.


SoLo napisa³/a:
bienio - trochę mówimy o dwóch różnych rzeczach


No dokładnie rozumiem Cię. Jednak już parafrazując, ustawę pisał ktoś kto w ogóle nie "był w temacie". Wyprasował wszystko (czytaj) zrównał, by pójść na łatwiznę, coś o KPP usłyszał i wypuścił .... jak to nazwać, niedoróbkę?

SoLo napisa³/a:
Paradoks polega na tym, że ja wskazuję na Ustawowe "zachowanie uprawnień" (art.41. ust1) przez osoby wcześniej te uprawnienia posiadające, do wykonywania samodzielnej pracy (to inni ratownicy niż określeni art.2 ust.5 Ustawy) - czyli chcę zachowania moich uprawnień (które kiedyś zdobyłem i posiadałem (posiadam :lol: ) do wykonywania samodzielnej pracy ratownika w zakresie ratownictwa wodnego bez kończenia szkolenia KPP


I to też rozumiem, ale cóż - poszkodowani w tej całej ustawie niektórzy są bardziej, niektórzy mniej.

JEDNAK, co mnie ucieszyło WOPR w styczniu NARESZCIE, uporządkował sprawę z uprawnieniami.

Ustawodawca wymaga od wszystkich RWodnych KPP i wydaje mi się to słuszne - jest to dobre oraz pożyteczne. Kasa jednak za te szkolenia czy recertyfikacje zbyt duża.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Sro Wrz 16, 2015 7:53 pm   

bienio napisa³/a:
Ustawodawca wymaga od wszystkich RWodnych KPP i wydaje mi się to słuszne
- tez oczywiście tak myślę i to wcześniej nazwałem "duchem ustawy" :lol:
bienio napisa³/a:
Kasa jednak za te szkolenia czy recertyfikacje zbyt duża.
- i też tak uważam - ale chyba zadziałało i być może nadal działa lobby w tym obszarze.
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Sob Wrz 19, 2015 8:17 am   

Ustawę "zrobiono" na szybko i tylko JT wiedział, że ona istnieje i że będzie głosowana. Nawet osoby odpowiedzialne w poprzednim ZG za prace nad nią, nie wiedziały, że Sejm ją przyjął. Potem była dwutygodniowa gonitwa nad poprawkami w Komisji Senackiej i tak wyszło... jak wyszło. Nikt nie zwracał uwagi na szczegóły (zachowania uprawnień, uprawnienia ratowników medycznych i lekarzy bo niektóre rzeczy wydawały się logiczne zarówno dla nas jak i dla senatorów), nie było szerszej konsultacji, a potem ścisłe (choć w wypadku DRiOL bardzo wybiórcza jest ta ścisłość) trzymanie się przepisów ujawnia braki w zapisach.
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Nie Wrz 20, 2015 7:19 am   

PB napisa³/a:
bo niektóre rzeczy wydawały się logiczne zarówno dla nas jak i dla senatorów


Przecież to ludzie nieświadomi tego co robią. Ja bym ten dział "administracji" zlikwidował. Widzieliście/słyszeliście gdy debatowali o invitro ? Przecież wypowiedzi większości z nich to kpiny, nawet nie potrafili się przygotować porządnie na "spotkanie".
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pon Wrz 21, 2015 8:34 am   

[quote="bienio Ja bym ten dział "administracji" zlikwidował. .[/quote]
Znaczy ... Parlament?

[ Dodano: Pon Wrz 21, 2015 8:35 am ]
Miało być tak:
bienio napisa³/a:
Ja bym ten dział "administracji" zlikwidował.

Znaczy .. Sejm czy Senat? Czy cały Parlament?
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Czw Wrz 24, 2015 1:15 pm   

PB, bez żartów, piszesz :

PB napisa³/a:
bo niektóre rzeczy wydawały się logiczne zarówno dla nas jak i dla senatorów


Więc mówimy o Senacie. Z resztą mogłeś się domyślić gdy pisałem :

PB napisa³/a:
bo niektóre rzeczy wydawały się logiczne zarówno dla nas jak i dla senatorów), nie było szerszej konsultacji,


Nie widziałeś tego? Przecież to był cyrk na kółkach opłacony z naszych podatków i nie żałuję ani złotówki, bo tak się uśmiałem.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pi± Wrz 25, 2015 8:26 am   

A że to było coś w rodzaju "cyrku" to zgoda (zresztą sala jest okrągła) ale dobrze, że udało się choćtrochę zmienić tą ustawę bo w pierwotnej wersji było :sad:
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Nie Pa¼ 04, 2015 5:08 pm   

Ale .... to wiesz, wszystko może być na parę lat, bo jeśli nawet dojdzie do władzy druga strona (jest przeciwna temu) to może być po ustawie. Z resztą te obietnice wieku emerytalnego .....

Ale wracajÄ…c do Zgubiona sksiÄ…zeczka WOPR to :

oman19842015 napisa³/a:
No to po niedzieli jade do Katowic. Bardzo dziękuje za odpowiedz.


To jak sprawa się zakończyła ?
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
AZJA 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 31 Sty 2016
Posty: 8
Wys³any: Nie Sty 31, 2016 6:38 pm   

Dobry wieczór Szanowni Państwo,

Bardzo chciałbym wrócic po latach do tematu ratownictwa wodnego..
Jestem pierwszy raz na tym forum.. no i mam pytanie..:)

Zrobiłem w WOPR warszawskie:
MÅ‚odszy Ratownik WOPR - 2003
sternik motorowodny 2005
Ratownik WOPR - 2005

brak: KPP
ostatnie składki w WOPR opłacone w 2005r.

Wiem, że były różne zmiany...Czy posiadam jeszcze powyższe uprawnienia? Co powinienem zrobic, żeby wrócić do pracy?

Uprzejmie dziękuję za odpowiedzi i ewentualne sugestie, Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pon Lut 01, 2016 7:54 am   

Póki co to albo opłacisz składki w WOPR w Warszawie i będziesz członkiem WOPR w Warszawie albo zgłosisz się do innej jednostki, która znajduje się w strukturach wojewódzkich i krajowych WOPR. Twój wybór co chcesz.
A jak z uprawnieniami to spytaj się tam gdzie je robiłeś bo WOPR w Warszawie (wtedy Warszawski WOPR) w tych latach było już poza strukturami WOPR.
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Pon Lut 01, 2016 9:01 pm   

Jeśli odnajdziesz swoją jednostkę na stronie Podmioty uprawnione do wykonywania zadań ratownictwa górskiego i wodnego to chyba nie powinno być trudno ale to musisz ustalić właśnie w tej jednostce.
Aktualnie widzÄ™ na tej stronie dwie pozycje
13. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Warszawie, ul. Pytlasińskiego 17, 00-777 Warszawa
14. Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ul. Pytlasińskiego 17, 00-777 Warszawa
więc szansa jest ;)

Jeśli twoja jednostka jest na tej liście czyli jest podmiotem uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego więc opłacasz składkę i już spełniasz jeden z wymogów ustawowych bycia ratownikiem wodnym (członkostwo w podmiocie uprawnionym).
Stopień Ratownik WOPR uzyskałeś przed wejściem w życie nowej ustawy a nawet przed wejściem w życie średnio udanej reformy szkolenia w WOPRze.
Posiadasz patent sternika motorowodnego a więc posiadasz dodatkowe kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym (kolejny wymóg ustawowy)

Pozostaje Ci jedynie zrobić KPP i wypełnisz wszystkie wymogi ustawowe bycia uznanym za ratownika wodnego.
 
     
AZJA 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 31 Sty 2016
Posty: 8
Wys³any: Wto Lut 02, 2016 8:56 am   

Dziękuję uprzejmie za odpowiedzi. Składki właśnie opłaciłem, no i pozostaje zrobić KPP.

Kolega kilka lat temu zrobił tylko recertyfikację bez kursu i funkcjonuje w zawodzie recertyfikując co 3 lata KPP.

Pytanie: Czy z uwagi na jakieś nieznane mi przepisy mogę zrobić tylko recertyfikację KPP (250zł), czy też muszę zrobić cały kurs KPP(700zł). Różnica w cenie jest znaczna.. :(

Dziękuję raz jeszcze za pomoc, dobrego dnia :)
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytañ do SQL: 18