www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Weryfikacje na szkolenie SRW Tama 2006 na ÅšlÄ…sku
Autor Wiadomo¶æ
buli82 
Doświadczony Forumowicz WOPR
SRW



Wiek: 42
Do³±czy³: 24 Gru 2005
Posty: 61
Sk±d: Å»ory, ÅšlÄ…sk
Wys³any: Sob Lut 04, 2006 7:58 pm   Weryfikacje na szkolenie SRW Tama 2006 na ÅšlÄ…sku

Witam!
Chciałbym zdać relacje z dzisiejszej weryfikacji. Było to kwalifikacje województwa śląskiego do szkolenia na Starszego Ratownika w Tamie na 2006 rok.
Odbyło się to dzisiaj (4.02) na basenie w Pałacu Młodzieży w Katowicach o godz 7 rano. Z jednostek macierzystych zostało zgłoszonych około 20 kandydatów.
Wymagane:
- 2 patenty
- RW 3 lata
- opinia z WOPR
- jedno ze szkoleń specjalistycznych
- mile widziane asysty, udział w zawodach ratowniczych itd.

Część praktyczna:
- 100m kraulem w czasie 1:15
- ocena techniki pływania (25 kraul sportowy,25 kraul ratowniczy, 25 żabka sportowa, 25 żabka ratownicza, 25 grzbiet sportowy, 25 na grzbiecie nogi do żabki = 150m)
- holowanie 75m (żeglarski, oburącz za żuchwę, jednorącz za żuchwę)
- 35m pod wodÄ… z czepkiem na oczach w lini prostej (basen 25 metrowy)
- stójka z butelkami 2x2L przez czas 2:30

Część teoretyczna:
- 41 pytań (które bardzo odbiegały od tych zamieszczonych na internecie) w mojej ocenie pytania bardzo trudne (np naszkicuj schemat kąpieliska nad rzeką). Test wielokrotnego wyboru, jedno pytanie rysunkowe wspomniane wyżej oraz 2 pytania do uzupełnienia.

Była to pierwsza tura w której połowa została już odesłana z kwitkiem.
Druga tura odbędzie się za tydzień w tym samym miejscu i ta sama godzina, będą to zajęcia z RKO.
Kosztowało to 200zł
Pozdrawiam
 
 
 
Ishtar 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl



Do³±czy³a: 17 Kwi 2005
Posty: 209
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Sob Lut 04, 2006 8:03 pm   

buli82 napisa³/a:
35m pod wodÄ… z czepkiem na oczach w lini prostej (basen 25 metrowy)


a po co ten czepek na oczach? dla orientacji? Czy żeby przy nawrocie wpłynąć w ścianę?
 
 
 
HDS 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 40
Do³±czy³: 20 Lip 2005
Posty: 420
Sk±d: Nowa Huta
Wys³any: Sob Lut 04, 2006 10:02 pm   

Ishtar napisa³/a:


a po co ten czepek na oczach? dla orientacji? Czy
wydaje mi sie ze dla orientacji - symulacja zamulonej nieprzejrzystej wody. Na kursie RW mialem identyczne plywanie z zaslonietymi oczami.
_________________
www.hdkhutnik.com.pl
 
 
 
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Sob Lut 04, 2006 10:32 pm   

buli82 napisa³/a:
Kosztowało to 200zł

Niezle :shock: Za zakwalifikowanie na kurs musicie placic i to az tyle :? W takiej sytuacji koszty kursu dodatkowo wzrastaja a bez tego sa juz niemale.. Pozdrawiam :mrgreen:
 
 
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Sob Lut 04, 2006 10:54 pm   

Ishtar napisa³/a:
a po co ten czepek na oczach? dla orientacji? Czy żeby przy nawrocie wpłynąć w ścianę?

mysle ze to najglupsza konkurencja jaka mozna wymyslec. niby co to za akcja gdzie sie plynie 25 m w lini w zamulonej wodzie??
200 zl..........no to chyba certyfikat jakis daja co??
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
 
sfrustrowany 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
SR_WOPR


Do³±czy³: 09 Lis 2005
Posty: 128
Sk±d: POLSKA
Wys³any: Nie Lut 05, 2006 12:13 am   

buli82 a czy mógłbyś podać jakieś szczegóły dotyczące kandydatów na instruktorów ??? (oczywiście tyle ile pamiętasz: wymagania, ile było kondydatów)
POZDRAWIAM
 
 
HDS 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 40
Do³±czy³: 20 Lip 2005
Posty: 420
Sk±d: Nowa Huta
Wys³any: Nie Lut 05, 2006 9:29 am   

kovalsz napisa³/a:
niby co to za akcja gdzie sie plynie 25 m w lini w zamulonej wodzie??
moze nie 25m ale np przy poszukiwaniach poszkodowanego masz przeciez czesto maloprzejzysta wode i wtedy jak nie bedziesz plyna prosto(jedna z technik poszukiwania) to sie pogubisz calkowicie inic z tego nie wyjdzie...
_________________
www.hdkhutnik.com.pl
 
 
 
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Nie Lut 05, 2006 9:47 am   

HDS napisa³/a:
np przy poszukiwaniach poszkodowanego masz przeciez czesto maloprzejzysta wode i wtedy jak nie bedziesz plyna prosto(jedna z technik poszukiwania) to sie pogubisz calkowicie inic z tego nie wyjdzie...

jak jest malo przejzysta woda to szanse sa male na znalezienie i trzeba liczyc na przypadek. nie wiem jak ty ale ja bym szukal punktowo a nie w lini. moze wlasnie to ze bym nieswiadomie zmienil kierunek uratowaloby mu zycie... uwazam ze taka konkurencja jak i piorkowanie jest bez sensu.
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
 
HDS 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 40
Do³±czy³: 20 Lip 2005
Posty: 420
Sk±d: Nowa Huta
Wys³any: Nie Lut 05, 2006 12:19 pm   

*jak jest malo przejzysta woda to szanse sa male na znalezienie i trzeba liczyc na przypadek. - male szanse na znalezienie sa nawet wtedy gdy jest przejzysta woda a jest gleboko(ok./pow. 4m)


*ja bym szukal punktowo - jest kilka technik poszukiwawczych - kazdy wybiera odpowiednia dla siebie, odpowiednia do zaistnialej sytuacji, do miejsca i trzeba znac kazda technike takze z "zaslonietymi oczami"


*moze wlasnie to ze bym nieswiadomie zmienil kierunek uratowaloby mu zycie... - badz osiagnal bys wrecz odrwotny efekt


*uwazam ze taka konkurencja jak i piorkowanie jest bez sensu. - jak juz wyzej napisalem kazda technika ma sens - technika poszukiwania jak i piorkowanie ma sens - trzeba umiec zachowac sie w kazdej sytuacji
_________________
www.hdkhutnik.com.pl
 
 
 
t0ma5 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
RW



Wiek: 39
Do³±czy³: 29 Lis 2005
Posty: 214
Sk±d: Åšwidwin
Wys³any: Nie Lut 05, 2006 4:40 pm   

HDS, jak najbardziej sie z Toba zgadzam i tez uwazam ze trzeba umiec dotrzec do celu w metnej wodzie, nie podoba mi sie tylko ze wzgledow bezpieczenstwa 35m na 25 metrowym basenie, chyba ze przy scianie byl ktos i np. 3m przed sciana klepnal nas w noge czy cos takiego bo nie widzi mi sie liczyc cykle chociaz to tez jest pewne rozwiazanie ale i tak sa duze szanse ze wyladuje glowa na scianie bo wiekszac drogi pod woda sie szybuje.
_________________
2004 - MRW
2005 - RW
2005 - Sternik motorowodny
2006 - szkolenie specjalistyczne - Wietrznice
 
 
 
buli82 
Doświadczony Forumowicz WOPR
SRW



Wiek: 42
Do³±czy³: 24 Gru 2005
Posty: 61
Sk±d: Å»ory, ÅšlÄ…sk
Wys³any: Nie Lut 05, 2006 7:15 pm   

Hej !
Ja uważam, że test 35 pod wodą jest jak najbardziej wskazany. Jak wiadomo w Tamie trzeba zaliczyć 25m pod wodą i zmieścić się między bojkami. Dla nikogo z nas sprawdzian ten nie był zaskoczeniem. Taki sam był rok temu. Każdy z nas przyszedł przygotowany i trenował tą konkurencje. Nie jest to może przygotowanie do jakiejś konkretnej akcji, chodzi tu raczej aby pojechać dobrze przygotowany na kurs do Tamy i nie robić sobie obciachu, a przede wszystkim nie wyrzucić pieniędzy za kurs w błoto. Samo to, że determinuje do trenowania, to już bardzo dobrze. Myśle, że ten kto zaliczył w Katowicach, na 90% zaliczy to również w Tamie.
Oczywiście osoba która zaliczała tą konkurencje, była asekurowana przez 2 osoby. Jedna płynęła cały czas nad nią. Gdy sytuacja zhbliżała się do niebezpiecznej - osoba ta natychmist przerywała próbę. 2 osoba stała stała na końcu pływalni i przez klepnięcie dawała znać, że należy już płynąć samymi nogami z ramionami w przodzie, aby wykonać odpowiedni nawrót.
Dodam jeszcze, że poziom był na tyle wysoki, że każdy miał mniej więcej wyliczone ile musi wykonać cykli pod wodą aby przejść do tej fazy na samych nogach.

Przynam szczerze, że sam dużo trenowałem a popłynąłem troche krzywo i do kolejnej rundy (RKO) zostałem dopuszczony warunkowo tzn będę to musiał poprawić przy następnym spotkaniu. Poza tym nie wiem czy da się to wytrenować - czasami mi wychodzi dobrze, czasem super, czasem gorzej, a czasem zupełnie fatalnie i nie wiedzieć czemu ...
Małe zachwiania tułowia i można wszystko zepsuć. Trenowałem z kolegą, który miał tak samo jak ja - czasem wychodziło, a czasem nie. Na dodatek raz skręcałem w jedną, a raz w drugą stronę (gdybym skręcał cały czas w jedną, to wiedziałbym jakie nanieść poprawki). Najgorsze jest to, że czasem wydaje mi się, że skręcam w lewo a okazuje się, że skręciłem w prawo :]
Zna ktoś jakieś dobre sposoby ?? (zaznaczam że trzeba płynąć standardowo a nie np delfinem czy samymi nogami do żabki)

Co do 200zł też uważam, że to zdzierstwo. Współczuje tym którzy już po 100kraulem zostali wywaleni. Zobaczymy co będzie dalej. Podobno ma być więcej spotkać, przygotowywań, więc może i ta cena się jakoś zwróci.

[ Dodano: Nie Lut 05, 2006 6:30 pm ]
Jeszcze taka mała dygresja.
Uważam, że bez sensu są rozważania czy ten test jest słuszny (znajduje odzwierciedlenie w prawdziwej akcji) czy nie - widze, że zdania są podzielone.
Uważam jednak, że WOPR powinien stawać się coraz bardziej profesjonalny, tzn że Ratownik WOPR powinien umieć po stokroć więcej niż jakiś gość z ulicy. Krzywo popłynąć pod wodą potrafi listonosz, górnik ...

[ Dodano: Nie Lut 05, 2006 6:38 pm ]
sfrustrowany napisa³/a:
buli82 a czy mógłbyś podać jakieś szczegóły dotyczące kandydatów na instruktorów ??? (oczywiście tyle ile pamiętasz: wymagania, ile było kondydatów)


Kandydaci na instruktora mieli egzmain równoregle z nami. Niestety nie bardzo się na nich koncentrowałem, więc napiszę tylko to, co jestem pewny.
Było ich około 5. Od razu odpadło 4, czyli do testu przystąpił 1 oraz 1 który zapowiedział że będzie się odwoływał.
W części praktyczej mieli:
- 100m zmiennym (niestety nie pamiętam limitu czasu, ale chyba 1:20)
- holowanie 100m (żeglarski, oburącz żuchwa, oburącz pachy, jednorącz żuchwa)
- 35m pod wodÄ… z czepkiem na oczach
- stójka 2:30 z butelkami 2x2L
Może coś jeszcze, ale nie zwróciłem uwagi.
Test teoretyczny mieli taki sam jak na SRW.
 
 
 
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Nie Lut 05, 2006 10:48 pm   

buli82 napisa³/a:
Uważam jednak, że WOPR powinien stawać się coraz bardziej profesjonalny, tzn że Ratownik WOPR powinien umieć po stokroć więcej niż jakiś gość z ulicy. Krzywo popłynąć pod wodą potrafi listonosz, górnik ...

to moze zrobmy jeszcze w tamie skoki ze spadochronem, wspinaczke, podnoszenie 200 kg sztangi, bieg maratonski i zadania matematyczne dla pasjonatow bo taki zwykly test to kazdy gornik przejdzie...
ktos kiedys uzyl piorkowania na akcji?? albo plynal 35 m w lini prostej w metnej wodzie?? mozemy wymyslac rozne konkurencje ale pamietajmy ze jestesmy ratownikami wodnymi a nie cyrkowcami...
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
 
pioro6 
Starszy Forumowicz WOPR
RW



Wiek: 37
Do³±czy³: 09 Wrz 2005
Posty: 333
Sk±d: Pomorskie
Wys³any: Nie Lut 05, 2006 11:33 pm   

To co kovalsz proponujesz innego :?: Nie wiem w czym widzisz problem, mi się ta konkurencja podoba, jakieś urozmaicenie jest przynajmniej. Jakoś trzeba zrobić selekcje, a robienie selekcj głównie czasem na 100 m jest moim zdaniem złe :wink: Są jeszcze inne konkureencje, też uważasz, że są cyrkowe np. stójka :?: :wink:

Pozdrawaiam !!!
 
 
 
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Nie Lut 05, 2006 11:58 pm   

Powiem szczerze ze test kwalifikacyjny przeprowadzany na Slasku bardzo mi sie podoba gdyz mobilizuje do cwiczen i wprowadza prawdziwa, zdrowa selekcje (co do kosztow to juz sie wypowiadalem :evil: ). Co do konkurencji zawsze mozna sie spierac i uwazam iz zawsze beda podzielone zdania na ten temat ale z czegos trzeba eliminacje przeprowadzic i ograniczajac test do banalnych rzeczy mija sie z celem prowadzenie jakichkolwiek kwalifikacji. Sadze ze jesli ktos pozytywnie przejdzie prowadzony na Slasku sprawdzian i nie spocznie na laurach to z pewnoscia bez najmniejszych problemow ukonczy kurs na SRW a rowniez smiem twierdzic ze niektore osoby ktore odpadly rowniez dalyby sobie rade na szkoleniu centralnym gdyz czesc wymogow na kwalifikacjach jest wedlug mnie nawet wyzsza (mimo tego iz odbywaja sie na basenie) od tych w Tamie.

Co do nurkowania w czepku to jesli odbywalo sie to tak jak kolega pisal pod pelna kontrola to mysle ze jest to dobra imitacja nurkowania w jeziorze. Faktycznie moze byc dyskusyjne czy kiedykolwiek taka zdolnosc nam sie przyda ale uwazam ze ma ona przygotowac nas nie do nurkowania w dal a do wielokrotnych zanurzen na krotsze odleglosci w niewielkich odstepach czasowch (np podczas poszukiwan).
U mnie na kursie centralnym instruktorzy zaliczali ta konkurencje na podstawie obserwacji calego pokonywanego dystansu :) A mianowicie jak ktos plynal 20 m prosto i przed koncem zboczyl z kursu i wyplynal do mniej wiecej metra od wyznaczonego toru to otrzymywal zaliczenie (bezblednie trafilo pare osob jedynie). Ale wiadomo ze przy tej konkurencji zdarzaly sie przypadki ze ktos tak zbaczal nieswiadomie z kursu ze robiac to celowo nawet tak by nie skrecil :| Ale pozniej udawalo sie zaliczac gdyz na sprawdzianie wstepnym sprawnosciowym odsylanym sie bylo z kwitkiem po niezaliczniu jedynie 100 dowolnym. Nurkowania mozna bylo powtarzac na kursie i bylo sie kwalifikowanym warunkowo (wiadomo jesli mialo sie do zaliczenia pojedyncze rzeczy). Byc moze ktos pomysli iz kadra ktora mi sie trafila byla bardzo wyrozumiala ale nie sadze zeby byli poblazliwi a jedynie wiedzieli na co nalezy najwiekszy nacisk klasc :wink:

Odnosnie piorkowania to obilo mi sie o uszy ze rozwazane jest wycofanie go jako zaliczenia na kursie (oczywiscie plywanie przy uzyciu jednego wiosla pozostanie w wymogach pokonywania toru ILS).

Pozdrawiam :mrgreen:
 
 
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Pon Lut 06, 2006 8:58 am   

pioro6 napisa³/a:
To co kovalsz proponujesz innego

zamiast konkurencji wyssanych z palca wprowadzic dodatkowe zajecia z PP i z kierowania grupa ratownicza. to chyba najwazniejsze cele szkolenia w Tamie...

[ Dodano: 6 Luty 2006, 08:01 ]
pioro6 napisa³/a:
Są jeszcze inne konkureencje, też uważasz, że są cyrkowe np. stójka

akurat te cwiczenie ma zastosowanie w ratownictwie i to duze. wzmacnia miesnie nog co przydaje sie przy wszelkim holowaniu. cwiczenie podpatrzone od waterpolistow...
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16