www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
WOPR a katastrofy
Autor Wiadomo
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Doczy: 29 Mar 2005
Posty: 336
Skd: Kostrzyn nad Odrą
Wysany: Nie Sty 29, 2006 5:24 pm   WOPR a katastrofy

Tak sobie ogladam TV i slucham relacji ze Slaska. Wszedzie slychac ze oprocz PSP no i GOPR (jakby nie patrzec cala ta zawalona hala to jakby teren lawiniska) w akcji pomagała Zandarmeria Wojskowa, Straz Graniczna. Czy sadzicie ze WOPR w jakis sposob mogłby pomoc w tego typu działaniach? Oczywiscie nie mowie o wchodzeniu do bezposredniej strefy zagrozenia,chociazby z uwagi na brak sprzetu (chociaz pogotowie biegało bez kaskow i w chodaczkach) ale chodzi mi jakas pomoc posrednia?? Czy jednak powinnismy siedziec tylko przy wodzie, i angazowac sie tylko w tego typu działania?
Moze ktos tu jest z Katowic/Chorzowa i widział teren wypadku na zywo, jak wygladała cała akcja i czy wpuszczane byly jakies grupy nie zawodowe??
 
 
 
pioro6 
Starszy Forumowicz WOPR
RW



Wiek: 37
Doczy: 09 Wrz 2005
Posty: 333
Skd: Pomorskie
Wysany: Nie Sty 29, 2006 8:40 pm   

Z tego co słysze w TV akcja ratownicza była dobrze zorganizowana, trudne pytanie :?:
Jężeli chodzi pomoc przedmedyczną to byli tam ludzie odpowiednio przeszkoleni medycznie z odpowiednim sprzetem, więc nasze umiejętności nie byłyby niezbędne :|

Z MOJEJ STRONY WYRAZY WSPÓŁCZUCIA DLA RODZIN POSZKODOWANYCH, OBY TAKA TRAGEDIA NIGDY JUŻ SIĘ NIE WYDARZYŁA :cry:
 
 
 
michal88 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 17 Maj 2005
Posty: 194
Skd: owni
Wysany: Nie Sty 29, 2006 8:48 pm   

No włąsnie na poczatku kondolencje dla rodzin i wieczny spoczynek zmarłym.

[*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*][*] [*] [*] [*]

P.S Myślę ze można by się zaangażować. Przynieść łopaty, koce i pomagać się da, a jeśli by nas potrzebowali to chyba każdy by pomagał. Myslę ze jako ratownicy powinniśmy też angażować się we wszystkie sprawy związane z ratowaniem, nie tylko ludzkiego życia.
 
 
R 
Forumowicz WOPR


Doczy: 29 Lis 2005
Posty: 33
Skd: Śląsk
Wysany: Nie Sty 29, 2006 9:46 pm   

Zastanawiałem się nad tą kwestią już wcześniej, gdyż niestety istniało duże prawdopodobieństwo, że taka katastrofa w najbliższym czasie może się wydarzyć. Spodziewałem się jednak (chyba nie tylko ja), że nastąpi to na skutek zamachu terrorystycznego.

MOIM SKROMNYM ZDANIEM to po pierwsze, ażeby włączyć się do akcji to trzeba być choć trochę zorganizowanym i przygotowanym na taki wypadek.

NA PRZYKŁAD: (na poziomie oddziału, drużyny)
Należało by wcześniej zrobić listę potencjalnych pełnoletnich ochotników. Utworzyć (np. w biurze) mini magazyn i skompletować sprzęt jak np.: namiot, kaski, łopaty, łomy, liny, karabinki, plecaki, termosy, suche żarcie, środki opatrunkowe, środki łączności i itp. Każdy ochotnik winien mieć w domu przygotowaną odpowiednią odzież (w tym oznakowane czerwone np. kurtki).
Jak przychodzi ten krytyczny czas odpowiedzialna za to osoba dzwoni po wszystkich i ogłasza alarm oraz miejsce zbiórki np. przy magazynie. Kto może ten przychodzi, nie ma proszenia się i tłumaczenia.
Tak moim zdaniem mogłoby to wyglądać.

Myślę, że Nasz zorganizowany udział w Katowicach ograniczyłby się do pomocy w zabezpieczeniu logistycznym. Odniosłem wrażenie, że cała akcja wymagała ogromnej precyzji i profesjonalizmu. Wbrew pozorom to stosunkowo niewielki teren, a bardzo trudny dostęp do poszkodowanych. Gdyby zawaleniu uległaby budowla murowana, wówczas napewno potrzebaby znacznie większą ilość rąk do odkopywania i usuwania gruzu. A wtedy zorganizowana i zdyscyplinowana grupa woprowców napewno okazałaby się bardzo przydatna na pierwszej linii.

Jednak do tego jak napisałem wcześniej trzeba się zorganizować, w innym razie co najwyżej możesz zrobić dobry uczynek przynosząc ciepłą herbatkę.
 
 
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Doczy: 29 Mar 2005
Posty: 336
Skd: Kostrzyn nad Odrą
Wysany: Nie Sty 29, 2006 10:33 pm   

Całkiem fajne podejscie. Szkoda ze np. nasze ciuchy Nieva nie nadaja sie do takich działan:). A raczej na ciuchy z akatexu nas nie stac. Tylko teraz pytanie jak wygladaja uregulowania prawne w takiej sytuacji czy w zasadzie ochotnicy niezawodowi byliby wpuszczeni na teren gruzowiska?
A tak w ogole to mi sie dzisiaj duzo pytan nasuwa:)
Jak sie układa u was wspołpraca z PSP, PR czy innymi zawodowymi sluzbami? Czy działacie obok siebie niezaleznie traktujac sie jako zło konieczne, czy moze organizujecie wspolne cwiczenia, szkolenia?
A jesli juz dojdzie do jakiegos zdarzenia dostajecie sygnal ze np. PSP prowadzi poszukiwania kogos na wodzie i wlaczacie sie do akcji, czy raczej dowiadujecie sie o wszystkim z gazety tydzien po ;) )
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
 
BarMos 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR 2005


Doczy: 05 Sty 2006
Posty: 89
Skd: Włodawa
Wysany: Nie Sty 29, 2006 11:55 pm   

Skacowany! Nie wiem czy wiesz ale WOPR brał udział w akcji ratunkowej - takie informacje podano niedawno na TVP2!
_________________
2005- Młodszy ratownik WOPR
2006- Sternik motorowodny
2008- Ratownik WOPR
 
 
 
sztondi 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 38
Doczy: 11 Lis 2005
Posty: 359
Skd: Częstochowa
Wysany: Pon Sty 30, 2006 10:04 am   

Wopr brał udział w akcji chyba to wynoszenia Gołębii :? Ta katastrofa uświadamia nas że system Ratowniczy w Polsce jest zły lecz jeśli tragedia wydarzyła by sie gdzie indziej skutki były by o wiele większe. Podziw dla Ratowników z naszego województwa jesteście najlepsi 8) Mój Wujek wyszedł z tych targów o 17:00 Bóg nad nim czuwał :)
 
 
 
R 
Forumowicz WOPR


Doczy: 29 Lis 2005
Posty: 33
Skd: Śląsk
Wysany: Pon Sty 30, 2006 12:55 pm   

Też mi się wydaje, że gdyby doszło do podobnej tragedii w innej części kraju przykre skutki mogły być znacznie większe.
MTK znajdują się praktycznie na granicy 3 miast (Katowice, Siemianowice, Chorzów), można powiedzieć w sercu Górnego Śląska. Zresztą chyba wszyscy wiedzą, że na Śląsku wiele miast ściśle ze sobą graniczy.
Znajduje się zatem blisko siebie wiele jednostek Straży Pożarnej, w tym specjalistycznych. Max 15 km od MTK znajduje się Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego. Stosunkowo blisko mają ekipy GOPR, TOPR i znana ekipa PSP z psami z Nowego Sącza. W Katowicach koszary mają Oddziały Prewencji Policji. Każde miasto posiada Straż Miejską. W Gliwicach stacjonuje Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej. W okolicy znajduje się wiele dobrych i znanych szpitali (np. "oparzeniówka" w Siemianowicach, czy "urazówka" w Piekarach"). To wszystko jest "zebrane do kupy".

Smuci mnie tylko fakt, że na tej tragedii naczyna sobie punkty nabijać Nasz Rząd. Nagle znaleźli w swoich szufladach projekt ustawy o ratownictwie medycznym (bodajże z maja 2003), chwalą organizację, heroiczny trud i poświęcenie ratowników oraz lekarzy. Jednak praktycznie nic się nie zmieni. Za tydzień wrócą do politycznych przepychanek, a los krajowego systemu ratownictwa i grup w skład niego wchodzących odejdzie na dalszy plan. Bo gdy znów coś się wydarzy, to "jakoś sobie poradzą".
 
 
sfrustrowany 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
SR_WOPR


Doczy: 09 Lis 2005
Posty: 128
Skd: POLSKA
Wysany: Pon Sty 30, 2006 5:24 pm   

Sztondi napisa/a:
Bóg nad nim czuwał

Człowieku co ty..........
A co powiesz o katastrofie: Bóg tak chciał?????
Nad tymi co zgineli tez pewnie czuwał Bóg (????)
Człowieku jak dla mnie to jestes BEZNADZIEJNY.

[ Dodano: Pon Sty 30, 2006 4:28 pm ]
Polskie służby ratownictwa są tak wspaniałe, ze odprawili ekipy ratwoników przybyłę z niemiec. Widać sprawa nie jest czysta i ktoś nie chce aby pewne informacje wydostały się na zewnątrz.
Wolimy widać pospolite POLSKIE ruszenie niz ekipe ZAWODOWCÓW z zachodu.
Oj Panowie, panowie.......
 
 
sztondi 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 38
Doczy: 11 Lis 2005
Posty: 359
Skd: Częstochowa
Wysany: Pon Sty 30, 2006 6:38 pm   

U Pszesadziłeś Frajerze ten Post mnie obraża masz jakis problem to zapraszam na Priv widać że nieczytałeś REGULAMINU :evil: Więc człowieku opanuj sie z wypowiedzią bo porozmawiamy inaczej, Jak byś był inteligenty sam byś sobie odpowiedział na zadane pytania :?: Więc Chłopie jesteś FRAJEREM :x i Człowiekiem niestety Bez Wyobrażni :twisted:
 
 
 
HDS 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 40
Doczy: 20 Lip 2005
Posty: 420
Skd: Nowa Huta
Wysany: Pon Sty 30, 2006 7:04 pm   

uuuuuuu chyba zaraz posypia sie ostrzezenia....
_________________
www.hdkhutnik.com.pl
 
 
 
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Doczy: 29 Mar 2005
Posty: 336
Skd: Kostrzyn nad Odrą
Wysany: Pon Sty 30, 2006 7:52 pm   

Ludziki wyluzujcie troszke, jakby ktos nie zauwazyl to odbiegacie od głownego tematu. Jak dla mnie Sztondi to troszke tez powinnines zaczac przebierac w slowach. A jak chcesz kogos wyzywac od frajerow do zmien forum. Pozdrawiam....
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
 
sztondi 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Wiek: 38
Doczy: 11 Lis 2005
Posty: 359
Skd: Częstochowa
Wysany: Pon Sty 30, 2006 8:20 pm   

Che wszystkich przeprosić za moja wypowiedz lecz naprawde wybuchłem bo nikt z takiego głupiego powodu na mnie złego słowa nie napisał i nie pozwole żeby któś pisał że jestem beznadziejny nikogo niechciałem urazić i w moim poscie pierwszym nie ma nic obrażającego kogoś przesadził Sfrustrowany miał problem mógł zgłosić to na priv a nie pisać na forum swoje obrażliwe poglądy, wiem że złamałem regulamin ale miałem powód :evil: i się to nigdy nie powtórzy lecz ten Człowiek przesadził :twisted:
 
 
 
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Doczy: 15 Cze 2005
Posty: 883
Skd: Bognor Regis - UK
Wysany: Pon Sty 30, 2006 8:44 pm   

MODERATOR
sfrustrowany, Sztondi temat beznadziejności i frajerow uwazam za zamkniety. jesli ktorys z was napisze w podobnym stylu zostanie wynagrodzony.
jesli obaj wyrazicie na prv zgode to usune oba posty.
MODERATROR
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
 
baca 
Zasłużony dla Forum WOPR

Doczy: 04 Pa 2005
Posty: 348
Skd: Podhale
Wysany: Pon Sty 30, 2006 9:16 pm   

sfrustrowany napisa/a:
Wolimy widać pospolite POLSKIE ruszenie niz ekipe ZAWODOWCÓW z zachodu.

A w czymże Ci ZAWODOWCY są lepsi od naszych służb ratownictwa ?? W tym że nie mówią po polsku ?? To ciekawe że w czasie katastrof na świecie wzywa się POLSKIE SŁUŻBY (np. ratowników z psami z Nowego Sącza) do poszukiwań osób...
Pospolite ruszenie ?? Wytłumacz może Twoje zastrzeżenia do działań polskich służb ratowniczych...

baca
 
 
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapyta do SQL: 16