www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Mnożą nam się podmioty
Autor Wiadomo
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Pon Wrz 09, 2013 11:13 am   

eR napisa/a:
Z racji właśnie zakończonego sezonu na wodzie otwartej w jednej z podlaskich gmin powiem tak w tej dyskusji:

Po kilku naradach prawnych przeprowadzonych z radcami gminnymi moje stanowisko jest takie:

Gmina może zatrudniać Ratowników Wodnych(bezpośrednio; bez potrzeby angażowania w to podmiotów uprawnionych do wykonywania RW), gdyż jak już zostało wspomniane wyżej ma ona PRAWNY OBOWIĄZEK zapewnienia bezpieczeństwa na podległym mu obszarze wodnym. Może to zrobić zlecając to firmie zewnętrznej w formie przetargu - i tu bez dwóch zdań jednym z kryteriów konkursu jest posiadanie zgody na wykonywanie Ratownictwa Wodnego; lub po prostu zawrzeć umowę z Ratownikiem. Wynagrodzenie może wynosić 0 zł lub 10 000 -> za ile zgodzi się Ratownik tyle ma. Sprzęt niezbędny do wykonania pracy musi być zapewniony i zgodny z Ustawą - kolejne przepisy. Dlaczego tak? Ratownik, aby mógł wykonywać swoją pracę, oprócz pozostałych wymagań, MUSI być członkiem Podmiotu Uprawnionego Do Wykonywania Ratownictwa Wodnego. W myśl interpretacji Podmiot ten ZAPEWNIA(POTWIERDZA) zdolność i umiejętności Ratownika :cool:

Nie wiem czy ktoś zrozumiał co chciałem powiedzieć, ale co tam... hehe


I jest to stanowisko jak najbardziej poprawne z jednym zastrzeżeniem - moim zdaniem zatrudnienie ratownika powinno być na podstawie umowy o pracę - nie zlecenia.
Gmina odpowiada w momencie zatrudnienia ratowników za bezpieczenstwo
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Pon Wrz 09, 2013 2:44 pm   

No i nie masz racji. Kilka WOPR-ów dostało już zgodę na wykonywanie ratownictwa wodnego, a ich ratownicy (wiekowi) mają uprawnienia z przed ustawy. KPP zrobili w Bydgoszczy, a weryfikować ich uprawnień nie można bo ustawa tego nie przewiduje. I jak potwierdzisz jego umiejętności jak wiesz, że jest z niego ofiara wodna i nigdzie poza płytkim basenem pracować nie może. a ze stowarzyszenia tak łatwo nie można wyrzucić, jeżeli nie narusza się postanowień statutu..
To że gmina ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa to nie znaczy że może wykonywać ratownictwo wodne. Wykonywanie ratownictwa wodnego to jest - między innymi - podejmowanie działań ratowniczych siłami i środkami jakie się posiada.
Jeżeli gmina kupi sobie sprzęt i zatrudni ratowników to posiada takie siły i środki ale jeżeli Ci ratownicy "pójdą" do akcji to jest to już podejmowanie działań ratowniczych, a więc i wykonywanie ratownictwa wodnego do czego ani gmina ani samodzielny ratownik nie ma prawa.
Wiem, że radcy prawni gmin i OSiRów działają na rzecz swoich pracodawców, weięc co mają mówić.
A jeżeli już - jak to określacie - "na ratownikach zarabiają podmioty" to w końcu zarabiają również i na was i na edukację młodzieży. przynajmniej u nas tak jest. Jeżeli tego nie robią to zmieńcie władze albo zmieńcie podmioty.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Pon Wrz 09, 2013 9:37 pm   

PB napisa/a:
Jeżeli gmina kupi sobie sprzęt i zatrudni ratowników to posiada takie siły i środki ale jeżeli Ci ratownicy "pójdą" do akcji to jest to już podejmowanie działań ratowniczych, a więc i wykonywanie ratownictwa wodnego do czego ani gmina ani samodzielny ratownik nie ma prawa.

A tak o tym mówi wykładnia MSW.
Cytuję za RWR - całe pismo na:
http://rwr.pl/aktualnosci...-co-i-kto-moze?

"Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 10 października 2012 r. (znak: SPS-023-9924/12) dotyczącego interpelacji pani Krystyny Łybackiej, posłanki na Sejm RP, w sprawie podmiotów uprawnionych do wykonywania czynności w ramach ratownictwa wodnego uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
(...)
W odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości organizowania ratownictwa wodnego przez osobę fizyczną z uprawnieniami ratownika wodnego pragnę poinformować, że jeden ratownik nie może wykonywać ratownictwa wodnego, bowiem działanie takie zostało zarezerwowane dla podmiotów, które uzyskały zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy zarządzający może zlecić, w drodze umowy, organizowanie, kierowanie i koordynowanie działań ratowniczych podmiotom uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego. W przypadku zatem, gdy przedmiotem zlecenia będzie organizowanie, kierowanie i koordynowanie działań ratowniczych, zadania takie powinny zostać powierzone podmiotom uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego.
Z normy zawartej w ww. przepisie prawa wynika uprawnienie, nie zaś obowiązek, do zlecania przez zarządzającego wyznaczonym obszarem wodnym organizowania, kierowania i koordynowania działań ratowniczych podmiotowi uprawnionemu do wykonywania ratownictwa wodnego. Stosownie do art. 21 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 2 pkt 2 ustawy na zarządzającym spoczywa obowiązek organizacji działań ratowniczych oraz zapewnienia stałej kontroli wyznaczonego obszaru wodnego przez ratowników wodnych. W związku z tym w ramach uprawnienia do organizowania działań ratowniczych zarządzający obszarem wodnym może zatrudnić (w formie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej) osobę będącą ratownikiem wodnym.
(...)
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Stanisław Rakoczy
Warszawa, dnia 9 listopada 2012 r."

Mimo, że w pewien sposób podzielam wątpliwości Pb, który zwraca uwagę ( i ten jego wywód jest logiczny) na niejasności w zapisie ustawy ad. "organizowanie, kierowanie i koordynowanie działań" a "wykonywanie ratownictwa wodnego", bo to sformułowanie zniknęło gdzieś przy zgodnym z ustawą, zlecaniu zadań przez zarządzającego obszarem wodnym. W interpretacji MSW włożono "wykonywanie ratownictwa wodnego" w pojęcie "organizowanie" co właśnie może budzić wątpliwości - bo to już interpretacja, tak jak by tego nie można było precyzyjnie i jednoznacznie określić w ustawie (jeszcze jeden przykład małej staranności lub nie do końca przemyślanych, zapisów w ustawie).
Jednak, cóż ma nas obowiązywać w przypadku wątpliwości - nasze przekonania - raczej nie (choćby były jak najbardziej uzasadnione), jedyne racjonalne wyjście to trzymać się jednak INTERPRETACJI URZĘDOWYCH, jeśli one miałyby być poddawane w wątpliwość to pozostaje tylko chyba skarga do instytucji sądowniczych (nie wiem :???: - Naczelny Sąd Administracyjny, Sąd Najwyższy czy Trybunał Konstytucyjny).
Co do jakości - to jednak podmiot uprawniony powinien "zadbać" o jakość swojego członka i w tym sensie wcale nie pozostaje on poza kontrolą (a może i pracodawca - jeśli będzie chciał i miał tego świadomość). W końcu co roku uzyskuje przedłużenie członkostwa w podmiocie.
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Czw Wrz 12, 2013 2:03 pm   

Chciałbym zaznaczyć, że właśnie "wykonywanie" ratownictwa wodnego było celowo nie umieszczone razem z "organizowaniem, koordynowaniem i kierowaniem" w art. 21 dlatego, że podmiot nieuprawniony do wykonywania ratownictwa wodnego (a takim jest np. gmina) nie może tego zlecić bo nie ma prawa tego w ogóle robić. Może sobie organizować, koordynować i kierować (aczkolwiek do dwóch ostatnich też mam zastrzeżenia czy może skoro nie potrafi) abo powierzyć to komu innemu.
I właśnie. Dlaczego gmina (zostańmy już przy niej) nie może powierzyć tego całego bałaganu podmiotowi, który nie ma zgody na wykonywanie ratownictwa wodnego? Przecież to jest niezgodne z ustawą o działalności gospodarczej. Właśnie dlatego, że powierzyć można tylko to co samemu można wykonywać. Skoro więc ustawa mówi, że powierzyć organizowanie, koordynowanie i kierowanie można TYLKO podmiotowi uprawnionemu do wykonywania ratownictwa wodnego to znaczy, że tylko ten podmiot może to przejąć.

A co do interpretacji to proszę pamiętać, że to nie minister je pisze, a osoby, które chciały aby WOPR nie był monopolistą (chyba zresztą słusznie ale pewny nie jestem) i tak formułują treść interpretacji aby była właściwa.
Z tej interpretacji (a znam ją równie dobrze) wynika jedynie, że zarządzający może zatrudnić ratownika wodnego. Owszem może. Może też zatrudnić ratownika medycznego ale nie znaczy to, że może wykonywać ratownictwo medyczne. Może zatrudnić kierowcę z uprawnieniami ale nie znaczy, że może świadczyć usługi transportowe. Gmina MA ZAPEWNIĆ pewne rzeczy i na niektóre ma zgodę (lub obowiązek) ustawową, a na niektóre nie i do tego celu MUSI korzystać z podmiotów które takie uprawnienia (w formie koncesji, zgody, pozwolenia, lub tylko zgłoszenia) posiadają.

Zdaję sobie sprawę, że jest to spora dziura ustawowa w tej kwestii i zdani jesteśmy na interpretację osób, którzy o ratownictwie wodnym pojęcie mają małe. Ale skoro zarządzający mogą zatrudniać ratowników wodnych, którzy podejmują działania ratownicze (ale zgodnie z interpretacją nie mogą wykonywać ratownictwa wodnego) to kto wykonuje ratownictwo wodne skoro ratownik nie może bo tak napisał w interpretacji Pan Minister, a zarządzający nie wykonuje bo nie ma zgody Ministra.

Na logikę wychodzi z tej interpretacji, że zatrudnieni przez wójta ratownicy ratując ludzi nie wykonują ratownictwa wodnego. To że należą do podmiotu uprawnionego (albo do kilku) nie świadczy przecież o tym, że na pływalni gdzie oni pracują ten podmiot wykonuje ratownictwo wodne, bo ani nie wie kto tam pracuje w danej chwili, ani nie wie jakim sprzętem dysponują ani nie musi od nich otrzymywać żadnych informacji.

Z tej interpretacji wynika jedynie pytanie - po co są podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego. Zarządzający w myśl tej interpretacji zaraz zatrudnią instruktorów, którzy będą szkolić - przecież to właściwie to samo. Skoro może zatrudniać ratowników do ratowania to może zatrudniać instruktorów do szkolenia. :grin:
 
     
siłaczka 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczya: 09 Sty 2012
Posty: 162
Skd: Pomorze
Wysany: Czw Wrz 12, 2013 2:41 pm   

Jak zwykle ustawa po łebkach.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Czw Wrz 12, 2013 9:17 pm   

Ano po łebkach
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Czw Wrz 12, 2013 9:57 pm   

Też się zgadzam, że w tej naszej Ustawie, jest wiele błędów, niedomówień i niejasności. Toniemy w interpretacjach, wyrażanych stanowiskach i opiniach - i z tym mamy problemy bieżące. Natomiast problem szerszej natury polega na tym, że jak ustawodawca coś ogłosił, to nawet jak okazuje się, że są błędy to aby to poprawić, zmienić, doprecyzować - nie ma woli. Sprawa załatwiona - jest Ustawa - jest, więc w skali globalnej problemu nie ma ( został rozwiązany). Zwróćcie uwagę, że MSW też nie jest zainteresowane powszechnym upublicznianiem swoich stanowisk (w wielu przypadkach pomijając ich, delikatnie mówiąc niespójność -a może właśnie dla tego) i choćby w ten, być może ułomny, ale jednak urzędowy sposób, próbować wyjaśniać problemy. Każdemu pytającemu odpowiada indywidualnie w efekcie inni równie zainteresowani problemem nic o tym nie wiedzą w efekcie każdy (podmiot, osoba fizyczna) ma te mądrości tylko na własny użytek i każdy zainteresowany rozwianiem jakiegoś problemu musi go drążyć indywidualnie i to od zera.
Na marginesie - tak naprawdę trzeba ogromnej staranności i trudu aby coś w akcie prawnym dobrze opisać, a i tak wyjdą jakieś niuanse, a cóż dopiero jak coś pisane jest tak trochę aby się pozbyć problemu, a do tego chyba też z bliżej nie wyartykułowanym zamysłem.
_________________
Pozdrawiam
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Doczy: 04 Gru 2007
Posty: 629
Skd: woj.łodzkie
Wysany: Pi Wrz 20, 2013 11:26 pm   

Informacje ze strony https://msw.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/nadzor-nad-ratownictwe/ratownictwo-gorskie-i/10071,Podmioty-uprawnione-do-wykonywania-zadan-ratownictwa-gorskiego-i-wodnego.html na dzień 20.09.2013

Wykaz podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego:

Na podstawie art. 40 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240):
1.Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ul. Pytlasińskiego 17, 00-777 Warszawa
2.Mazurska Służba Ratownicza, Okartowo, 12-250 Orzysz

Na postawie zgody Ministra Spraw Wewnętrznych na wykonywanie ratownictwa wodnego, wydanej na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych:
1.Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej, ul. H. Sawickiej 20, 62-800 Kalisz
2.Wiesław Borowski Wibor – Ratownictwo Morskie, ul. Słoneczna 3, 72-420 Dziwnów
3.Romuald Kowalski Zakład Handlowo-Usługowy „Romulus”, Świerczewo 26, 72-200 Nowogard
4.Ratownictwo Wodne Asekuracja Sp. z .o. o., ul. Modrzejowska 20, 41-200 Sosnowiec
5.Tomasz Sułkowski, ul. Starokunowska 1/7/19, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski; Artur Tokarski, ul. Polna 82/69, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, „ARTO” s. c., ul. Starokunowska 1/7/19, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
6.Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ul. Gen. W. Sikorskiego 11, 05-119 Legionowo
7.Jarocki Tomasz Multi Grupa, ul. Chłopska 18, Smolec, 55-080 Kąty Wrocławskie
8.„Wodniak” s.c. Biskupski Marek, Dudka Zbigniew, Kina Grzegorz, Rzeźnik Zbigniew z siedzibą w Słoku, 97 – 400 Bełchatów
9.Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ul. Nadbrzeżna 15, 11-500 Giżycko
10.Słupskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ul. Szczecińska 99, 76-200 Słupsk,
11.Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe Delphinus Sport Promotion, ul. Macedońska 7/9, 51-113 Wrocław,
12.Ratownictwo Wodne Sława, ul. Jeziorna 11, Radzyń, 67-410 Sława,
13.Maciej Tylus Sport Academy, Grzebień 51, 97-500 Radomsko
14.Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Warszawie, ul. Pytlasińskiego 17, 00-777 Warszawa
15.Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ul. Pytlasińskiego 17, 00-777 Warszawa
16.Bud-Blok Karol Wasielewski, ul. Żółkiewskiego 14/8, 70-346 Szczecin
17.Sport Mega Marketing Sp. z o.o., ul. Szarych Szeregów 29, 60-462 Poznań
18.Rock s.c. Joanna Matusiak Tomasz Czuper, ul. Przedwiośnie 26/3, 44-119 Gliwice
19.Ochotnicza Straż Pożarna – Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Gospodarcza 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
20.Środowiskowo-Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu, ul. Przerwy-Tetmajera 13, 26-600 Radom
21.Pułtuskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ul. Stare Miasto 28, 06-100 Pułtusk
22.Koordynator Terenowy Sp. z o.o., ul. Żniwna 2a, 10-811 Olsztyn
23.Ratownictwo Wodne "Doran" Paweł Dorantowicz, ul. B. Prusa 20, 95-050 Konstantynów Łódzki
24.Inwestycje Kapitałowe "Profit" Piotr Kuc, ul. Jurajska 277, 32-082 Bolechowice
25.Rejonowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Zamościu, ul. Zamoyskiego 62 A, 22-400 Zamość
26.Śląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Al. W. Korfantego 66/6, 40-161 Katowice
_________________
s.o.
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Pon Pa 21, 2013 10:38 am   

s.o. napisa/a:
Informacje ze strony https://msw.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/nadzor-nad-ratownictwe/ratownictwo-gorskie-i/10071,Podmioty-uprawnione-do-wykonywania-zadan-ratownictwa-gorskiego-i-wodnego.html na dzień 20.09.2013

Wykaz podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego:

Na podstawie art. 40 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240):
1.Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ul. Pytlasińskiego 17, 00-777 Warszawa
2.Mazurska Służba Ratownicza, Okartowo, 12-250 Orzysz

Na postawie zgody Ministra Spraw Wewnętrznych na wykonywanie ratownictwa wodnego, wydanej na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych:
1.Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej, ul. H. Sawickiej 20, 62-800 Kalisz
2.Wiesław Borowski Wibor – Ratownictwo Morskie, ul. Słoneczna 3, 72-420 Dziwnów
3.Romuald Kowalski Zakład Handlowo-Usługowy „Romulus”, Świerczewo 26, 72-200 Nowogard
4.Ratownictwo Wodne Asekuracja Sp. z .o. o., ul. Modrzejowska 20, 41-200 Sosnowiec
5.Tomasz Sułkowski, ul. Starokunowska 1/7/19, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski; Artur Tokarski, ul. Polna 82/69, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, „ARTO” s. c., ul. Starokunowska 1/7/19, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
6.Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ul. Gen. W. Sikorskiego 11, 05-119 Legionowo
7.Jarocki Tomasz Multi Grupa, ul. Chłopska 18, Smolec, 55-080 Kąty Wrocławskie
8.„Wodniak” s.c. Biskupski Marek, Dudka Zbigniew, Kina Grzegorz, Rzeźnik Zbigniew z siedzibą w Słoku, 97 – 400 Bełchatów
9.Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ul. Nadbrzeżna 15, 11-500 Giżycko
10.Słupskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ul. Szczecińska 99, 76-200 Słupsk,
11.Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe Delphinus Sport Promotion, ul. Macedońska 7/9, 51-113 Wrocław,
12.Ratownictwo Wodne Sława, ul. Jeziorna 11, Radzyń, 67-410 Sława,
13.Maciej Tylus Sport Academy, Grzebień 51, 97-500 Radomsko
14.Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Warszawie, ul. Pytlasińskiego 17, 00-777 Warszawa
15.Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ul. Pytlasińskiego 17, 00-777 Warszawa
16.Bud-Blok Karol Wasielewski, ul. Żółkiewskiego 14/8, 70-346 Szczecin
17.Sport Mega Marketing Sp. z o.o., ul. Szarych Szeregów 29, 60-462 Poznań
18.Rock s.c. Joanna Matusiak Tomasz Czuper, ul. Przedwiośnie 26/3, 44-119 Gliwice
19.Ochotnicza Straż Pożarna – Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Gospodarcza 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
20.Środowiskowo-Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu, ul. Przerwy-Tetmajera 13, 26-600 Radom
21.Pułtuskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, ul. Stare Miasto 28, 06-100 Pułtusk
22.Koordynator Terenowy Sp. z o.o., ul. Żniwna 2a, 10-811 Olsztyn
23.Ratownictwo Wodne "Doran" Paweł Dorantowicz, ul. B. Prusa 20, 95-050 Konstantynów Łódzki
24.Inwestycje Kapitałowe "Profit" Piotr Kuc, ul. Jurajska 277, 32-082 Bolechowice
25.Rejonowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Zamościu, ul. Zamoyskiego 62 A, 22-400 Zamość
26.Śląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Al. W. Korfantego 66/6, 40-161 Katowice


Doszedł nowy Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Warmińsko - Mazurskiego
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Czw Pa 24, 2013 9:15 am   

Gratulujemy.
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 4 razy
Doczy: 10 Lut 2013
Posty: 362
Skd: Kalisz
Wysany: Pon Pa 28, 2013 10:36 am   

Lista z poniedziałku 28.10.2013 r. : https://msw.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/nadzor-nad-ratownictwe/ratownictwo-gorskie-i/10071,Podmioty-uprawnione-do-wykonywania-zadan-ratownictwa-gorskiego-i-wodnego.html
Czyli "dobiliśmy" do pełnej trzydziestki podmiotów.
Z tego, co mi wiadomo - kolejnych kilkadziesiąt oczekuje na zgodę MSW (wśród nich wiele wczesniej działających WOPR-ów).
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Pon Pa 28, 2013 8:55 pm   

Ano dobiliśmy do trzydziestki w statystyce. Ale tych zweryfikowanych mamy 11 WOPR-ów. Mało
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Wto Pa 29, 2013 9:42 am   

Mało, bo ciężko obecnie przebrnąć przez procedurę uzyskania zgody. MSW piętrzy wymagania, nawet ponad te ustawowe (z mniej wydumanych, np. żąda kserokopii zaświadczeń; nie wykazów - zaświadczeń) KPP wykazanych ratowników i wielu innych dyrdymałów. Wynika to z tego, że nie ma wzorów dokumentów które trzeba złożyć (ustawa tego nie określiła) ministerstwo też ich nie określiło i co chwilę wymyśla coś nowego. Wydaje mi się, że administracyjna robota, która na nich spadła (zresztą oceniam to jako fatalne rozwiązanie zapisane w ustawie) ich przerasta, a perspektywa panowania nad setkami uprawnionych podmiotów tym bardziej i zaczynają mnożyć trudności aby nie wydawać decyzji uprawniających podmioty do wykonywania ratownictwa wodnego.
Mało, bo jak poprosiłem o podpowiedzi (temat cały czas wisi na Forum) to z nielicznych informacji, które otrzymałem (i za które dziękuję) bardzo mało wynikało. Nie pomagamy sobie - niestety.
_________________
Pozdrawiam
 
     
eR 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Swimming Association


Pomg: 4 razy
Doczy: 19 Wrz 2012
Posty: 221
Skd: Białystok/Warszawa
Wysany: Pi Lis 01, 2013 7:28 pm   

Akurat z robieniem "trudności" w uzyskaniu zgody trochę się zgadzam. Podmiot musi wykazać, że faktycznie jest zdolny do prowadzenia działalności zgodnie z ustawą(co by o niej nie myśleć), a nie zarejestrować się, żeby w pierwszej kontroli dostać nakaz zaprzestania działalności z powodów formalnych...

SoLo ma rację - łatwiej ogarnąć 5-10 podmiotów(bo pewnie taki był zamysł) niż 30! Z tych 30 połowa ma zasięg nawet nie wojewódzki, a miejski(bądź basenowy) <- tu pytanie prywatne: Czy to jest organizacja ratownicza i czy ona ma szkolić nowych Ratowników?(każdy może sobie odpowiedzieć)
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Sob Lis 02, 2013 3:17 pm   

eR napisa/a:
łatwiej ogarnąć 5-10 podmiotów(bo pewnie taki był zamysł) niż 30! Z tych 30 połowa ma zasięg nawet nie wojewódzki, a miejski(bądź basenowy) <- tu pytanie prywatne: Czy to jest organizacja ratownicza i czy ona ma szkolić nowych Ratowników?(każdy może sobie odpowiedzieć)

Właśnie - Ustawa...
Takie same udowodnienie spełniania warunków leży po stronie podmiotu który ubiega się o zgodę a działa na jednej pływalni i takie samo po stronie WOPRu powiatowego, który ma kilkuset członków, przeróżne wody w tym na terenie Parku Narodowego itd.
Wiele podmiotów występuje o zgodę, bo chcą prowadzić działalność gospodarczą - to pomyłka ustawodawcy. Nastąpiło pomieszanie idei z gospodarką - w sposób dalece nieudolny.
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapyta do SQL: 16