www.forum.wopr.net.pl Strona Główna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: DeVu
Pią Maj 25, 2012 4:48 pm
kodeks pracy - zatrudnianie młodocianych
Autor Wiadomość
marcin3m3
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR


Wiek: 26
Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 44
Skąd: znienacka:D
Wysłany: Nie Cze 15, 2008 9:38 pm   kodeks pracy - zatrudnianie młodocianych

witam..
chciałbym dowiedzieć sie co wy myślicie o jednym rodziale z kodeksu pracy... moje pytanie: czy jednak istnieje możliwość (nie mowmy o szansie) zatrudnienia osoby która nie ukończyła 16 rok życia?
spórzmy na to: (przeczytajcie uważnie § 2 a potem § 5)
jak wy to interpretujecie?




DZIAŁ DZIEWIĄTY ZATRUDNIANIE MŁODOCIANYCH

Rozdział I
Przepisy ogólne

Art. 190. § 1. Młodocianym w rozumieniu kodeksu jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat.
§ 2. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat.
Art. 191. § 1. Wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy:
1) ukończyli co najmniej gimnazjum,
2) przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.
§ 2. Młodociany nie posiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego.
§ 3. Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia zasady i warunki odbywania przygotowania zawodowego oraz zasady wynagradzania młodocianych w tym okresie.
§ 4. (skreślony).
§ 5. Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej może w drodze rozporządzenia określić przypadki, w których wyjątkowo jest dopuszczalne:
1) zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum,
2) zwolnienie młodocianych nie posiadających kwalifikacji zawodowych od odbycia przygotowania zawodowego,
3) zatrudnianie osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum,
4) zatrudnianie osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum.
Art. 192. Pracodawca jest obowiązany zapewnić młodocianym pracownikom opiekę i pomoc, niezbędną dla ich przystosowania się do właściwego wykonywania pracy.
Art. 193. Pracodawca jest obowiązany prowadzić ewidencję pracowników młodocianych.




pzdr
 
 
     
tf 
Doświadczony Forumowicz WOPR
RW


Dołączyła: 17 Wrz 2007
Posty: 53
Skąd: tak różnie
Wysłany: Nie Cze 15, 2008 11:28 pm   

interpretacja jest tylko jedna: nie ma takiej opcji, nie ma takiego rozporządzenia i już. Paragraf 2 nie wymaga dodatkowych wyjaśnień.
Pozdrawiam
 
     
ArturD 
Forumowicz WOPR


Dołączył: 06 Maj 2008
Posty: 28
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 16, 2008 9:03 am   

Koledze chodzilo chyba o fragment

§ 5. Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej może w drodze rozporządzenia określić przypadki, w których wyjątkowo jest dopuszczalne:
(...)
3) zatrudnianie osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum,
4) zatrudnianie osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum.

Ja tam do interpretacji tego sie nie nadaje, ale nalezaloby pewnie odnalesc te rozporzadzenia ministra okreslajace te przypadki.
 
 
     
tf 
Doświadczony Forumowicz WOPR
RW


Dołączyła: 17 Wrz 2007
Posty: 53
Skąd: tak różnie
Wysłany: Pon Cze 16, 2008 11:21 am   

Przecież napisałam, że nie ma takiego rozporządzenia. Jeśli chodzi o pracę to powtarzam: nie ma takiej opcji.
 
     
marcin3m3
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR


Wiek: 26
Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 44
Skąd: znienacka:D
Wysłany: Sro Cze 18, 2008 7:15 pm   

to coo? tylko dla picu to sie znajduje w kodexie pracy?:D
pzdr
 
 
     
tf 
Doświadczony Forumowicz WOPR
RW


Dołączyła: 17 Wrz 2007
Posty: 53
Skąd: tak różnie
Wysłany: Czw Cze 19, 2008 2:17 pm   

Nie dla picu tylko dla innych przypadków. A ratownik się do nich nie zalicza. Jak ja nie lubię się powtarzać... :(
 
     
marcin3m3
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR


Wiek: 26
Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 44
Skąd: znienacka:D
Wysłany: Czw Cze 19, 2008 5:51 pm   

no ok to kto sie zalicza? to ratownik jest jakiś...(...) ze go nie biora pod uwage>> nie rozumiem??;>
 
 
     
tytus 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MRrrrr


Dołączył: 26 Cze 2007
Posty: 43
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Czw Cze 19, 2008 6:42 pm   

marcin3m3 napisał/a:
no ok to kto sie zalicza? to ratownik jest jakiś...(...) ze go nie biora pod uwage>> nie rozumiem??;>


Ratownictwo to nie zbieranie truskawek, i to chyba wszytko powinno Ci rozjaśnić w tym temacie.
 
 
     
marcin3m3
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR


Wiek: 26
Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 44
Skąd: znienacka:D
Wysłany: Czw Cze 19, 2008 10:32 pm   

aaaa w tym sensie...;) ok dzieki
pzdr
 
 
     
Axiu 
Wypowie się, choć w ostateczności
MRW


Wiek: 26
Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 13
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Pią Cze 20, 2008 10:06 pm   

ale zbieranie truskawek też jest niebezpieczne. Pracodawca każe ci zbierac po deszczu a tu poślizgnąłeś się na kałuży i wywaliłeś sie. Przywaliłeś głową w ziemię (wstrząs mózgu) i noga oraz ręka złamana
_________________
sory z błędy ort. ale mam dysortografie
Młodszy Ratownik Wopr - 2007
żeglaż jahtowy - 2007
motorowodny - 2008 ?
padi - 2008 ?
 
 
     
ArturD 
Forumowicz WOPR


Dołączył: 06 Maj 2008
Posty: 28
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 20, 2008 10:34 pm   

Ale raczej zbierajac truskawki nie jestes odpowiedzialny za ich zycie i zdrowie :razz:
 
 
     
Kociu 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Ehh


Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 109
Skąd: Szczecin/Bartniki
Wysłany: Pią Cze 20, 2008 10:49 pm   

ArturD napisał/a:
Ale raczej zbierajac truskawki nie jestes odpowiedzialny za ich zycie i zdrowie :razz:


moze za samopoczucie xD?
ale kurde jezeli zbieranie truskawek jest w polowie tak ciezkie jak zbieranie kartofli to ja wole byc ratownikiem i dostawac codziennie udaru slonecznego xD
po 14h roboty na wykopkach nie czulem ani 2 miesnia :D
 
     
mjz18 
Forumowicz WOPR


Dołączył: 14 Kwi 2005
Posty: 31
Skąd: ...
Wysłany: Pon Cze 23, 2008 11:24 am   

a tak swoją drogą, to młodociany musi przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w określonym charakterze i zgodę rodziców na podjęcie pracy...
_________________
Nie każdy dobry pływak jest dobrym ratownikiem. Nawet z najlepszego pływaka nie ma pożytku, jeśli nie robi tego, co do niego należy…
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14