www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Tlenoterapia- wytyczne
Autor Wiadomo¶æ
Rato92 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Everybody Lies



Do³±czy³: 29 Sty 2010
Posty: 57
Sk±d: Rejonowe PÅ‚ockie WOPR
Wys³any: Sob Sty 30, 2010 2:41 pm   

Skoro ty taki mÄ…dry jesteÅ› to powiedz co ty wiesz..
_________________
Otarcie się o śmierć nic nie zmienia, Śmierć zmienia wszystko.
 
     
unterwater 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 09 Lut 2009
Posty: 53
Sk±d: Pomorze
Wys³any: Sob Sty 30, 2010 3:22 pm   

Dziękuję Ci uprzejmie za podanie źródła.
Jesli jest to "woprowskie kpp" to rozumiem frustracje.
Rato92 napisa³/a:
W skrócie wygląda to tak w tlenoterapi przepływ tlenu wynosi od 12l-15l zależy od sytuacji
jeżeli jest to reanimacja to 15l wiec butla z R-1 starczy na jakieś 20 min przy innych sytuacjach w zależnosci od uznania. U astmatyków przepływ wynosi od 6l-7l
a przy użyciu cewnika do nosa do 3l


W reanimacji (w bardzo "dużym skrócie") stosuje się przepływy od 6 do 25 litrów (inaczej u dzieci, inaczej u dorosłych, inaczej przy zastosowaniu respiratora, inaczej przy zastosowaniu worka, inaczej w zimie, inaczej w lecie, inaczej z zastosowaniem ogrzewacza, inaczej przy zastosowaniu maski zwrotnej, inaczej przy zastosowaniu maski bezzwrotnej, inaczej przy zastosowaniu masek z workiem rezerwuarowym, inaczej bez worka, inaczej kiedy pojemność worka rezerwuarowego przekracza objętość oddechową poszkodowanego, inaczej kiedy nie przekracza, inaczej przy wielu poszkodowanych korzystających z jednej butli, inaczej przy długim okresie oczekiwania na wykwalifikowana pomoc medyczną, inaczej u osób u których wywiad chorobowy dał określone informacje, różnie w zależności od przyczyny zatrzymania oddechu, itd). Temat rzeka. Ludzie piszą artykuły na ten temat.
Przy oddechu wspomaganym jest podobnie.
Po to profesjonalny sprzęt ma przepływomierz w zakresie od 2 do 25 l/min.
Rato92 napisa³/a:
jeżeli jest to reanimacja to 15l wiec butla z R-1 starczy na jakieś 20 min

Wyższa matematyka (nie stosowana na woprowskich kpp) daje możliwość obliczenia czasu butli przy zastosowanych przepływach. Np.
butla 2,7 l x 200 bar (20 MPa) = 540 litrów tlenu
540 : przez przepływ 15 l/min = 36 min.
Nie 20 min. jak sugerujesz.
Gratuluje również zastosowania cewnika wprowadzanego przez nos. Może jeszcze intubacja dotchawicza?
 
     
Rato92 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Everybody Lies



Do³±czy³: 29 Sty 2010
Posty: 57
Sk±d: Rejonowe PÅ‚ockie WOPR
Wys³any: Sob Sty 30, 2010 3:46 pm   

nie będę się kłucił bo nie na tym to polega napisałem co wiem co mnie uczyli wszystko zawsze zależy od sytuacji i odrębności RM nie jestem więc takiej wiedzy na ten temat nie posiadam nie przesadzaj z ta intubacja :p

[ Dodano: Sob Lut 06, 2010 4:53 pm ]
Europejska Rada Resuscytacji zaleca jeden przepływ >12 L/min (faktycznie zwykle stosuje się 15 L/min) w przypadku maski z rezerwuarem.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa- 15l/min
Wszelkie postacie wstrzÄ…su-15l/min
Podejrzenie zawału mięśnia sercowego-12l-15l/min
Urazy mózgowo-czaszkowe -12l-15l/min ale należy uważać w takich przypadkach i nie przesadzać z tlenem bo mogą wystąpić skutki niepożądane
duszności-6l-15l/min
potopienia,topielcy-12l-15l/min

Co do POChP-owców (Przewlekła obturacyjna choroba płuc) i astmatyków
od 3l-7l/min Napęd oddechowy osób chorych na POChP jest napędem hipoksemicznym. Osoby te zaadaptowane są do wyższych wartości PaO2 niż normalny człowiek i podanie 100% tlenu o FGF 15 L/min spowoduje u tej osoby "wypłukanie" CO2 z organizmu. Jak wiadomo ośrodkowy receptor oddechowy jest wrażliwy na PaCO2 a nie na PaO2. Skoro "wypłuczemy" POChP-owcowi CO2 i jego poziom spadnie to siądzie mu napęd oddechowy!

U dzieci tlen podajemy wcześniej i szybciej niż u dorosłych, stosując jednak te same przepływy :!: Dlaczego :?: A dlatego, że niewydolność oddechowa, hipoksja, hipoksemia są w przypadku dzieci główną przyczyną pogorszenia stanu i zatrzymania krążenia. W przypadku wentylacji zastępczej dziecka zaraz po urodzeniu warto pamiętać o zastosowaniu dodatniego ciśnienia końcowowydechowego w drogach oddechowych celem rozprężenia płuc.

Jeżeli chodzi o używanie worka samorozprężalnego to przepływ oczywiście 15l/min
Przepływ 25l/min stosujemy tylko i wyłącznie u osób z nasilonym oddechem (hiperwentylujących) i podczas podawania tlenu z jednej butli dwóm poszkodowanym.
Tlen należy podać osobą z zaburzeniami oddychania ,rożnego rodzaju wstrząsami , ciężkimi urazami,zaburzeniami świadomości trzeba niezwłocznie podać tlen.
A tutaj wykres http://w13.wrzuta.pl/obra...sA/tlenoterapia

[ Dodano: PiÄ… Lut 12, 2010 10:54 am ]
25l/min można też podawać osobą po ciężkich podtopieniach,osób zatrutych dwutlenkiem węgla,kobietą w ciąży
_________________
Otarcie się o śmierć nic nie zmienia, Śmierć zmienia wszystko.
 
     
sharky
Starszy Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 04 Cze 2007
Posty: 316
Sk±d: 3M
Wys³any: Nie Lut 21, 2010 3:44 pm   

Rato92 napisa³/a:
Europejska Rada Resuscytacji zaleca jeden przepływ >12 L/min


A możesz podać źródło PRC, które to zaleca?

Rato92 napisa³/a:
Co do POChP-owców (...) Osoby te zaadaptowane są do wyższych wartości PaO2 niż normalny człowiek


Ile może wynosić ta różnica?

Rato92 napisa³/a:
osobą po ciężkich podtopieniach

A co oznacza "ciężkie podtopienie" i czym różni się od "lekkiego podtopienia"albo "podtopienia"?
 
     
Rato92 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Everybody Lies



Do³±czy³: 29 Sty 2010
Posty: 57
Sk±d: Rejonowe PÅ‚ockie WOPR
Wys³any: Nie Lut 21, 2010 4:52 pm   

Rato92 napisał/a:
Co do POChP-owców (...) Osoby te zaadaptowane są do wyższych wartości PaO2 niż normalny człowiek

tutaj się pomyliłem powinno być PaCO2 chodzi o to że u osób z tą chorobą stężenie CO2 jest wyższe a organizm jest bardziej wrażliwy na brak CO2 w organizmie i u tych osób przez podanie dużej ilości tlenu który wypłucze CO2 może dojść to zatrzymania oddechu.

Ciężkę podtopienie chodziło mi o to że u osób które oddychaj bardzo ciężko bo w ich płucach jest znaczna ilość wody których stan jest na pograniczu zatrzymania oddech a lekko to osoby które oddychają dosyć sprawnie i w płucach jest znikoma ilość wody

może trochę źle to wcześniej sprecyzowałem a źródła to nie mogę ci powiedzieć do końca bo tak sprecyzował mi to kolega który jest RM przedstawił mi przepływy które są bezpieczne stosowane przez osoby nie medyczne :smile:
_________________
Otarcie się o śmierć nic nie zmienia, Śmierć zmienia wszystko.
 
     
sharky
Starszy Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 04 Cze 2007
Posty: 316
Sk±d: 3M
Wys³any: Nie Lut 21, 2010 5:27 pm   

Rato92 napisa³/a:
może trochę źle to wcześniej sprecyzowałem a źródła to nie mogę ci powiedzieć do końca bo tak sprecyzował mi to kolega który jest RM przedstawił mi przepływy które są bezpieczne stosowane przez osoby nie medyczne :smile:


Czyli tak, jak myślałem - kopiuj wklej bez zastanowienia
Pozdrów kolegę
 
     
wowek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 23 Lut 2010
Posty: 43
Sk±d: Kraina 1000 i 1 komara
Wys³any: Pi± Maj 14, 2010 3:42 pm   

Rozumiem, że cały czas rozmawiamy o tlenoterapii w ramach KPP. Jeśli tak to sytuacja jest prosta 15L/min przepływ. Dopuszcza się zmniejszenie przepływu (jednocześnie stężenia tlenu) przy sytuacji gdy zapas tlenu w butli jest mniejszy od przewidywanego czasu nadejscia pomocy. Tak mnie uczono i tak podaje np. skrypt Podstawy ratownictwa medycznego dla funkcjonariuszy PSP.... (pełnym tytułem służe później).


unterwater napisa³/a:
W reanimacji

Przy KPP mówimy tak jak przy BLS o resuscytacji.

Czy możesz rozwinąć temat różnic dotyczących przepływów wynikających ze sprzętu? Pojemność rezerwuaru dla dorosłego to 2500 ml a przy wdechu wtłaczasz od 800-1200 ml więc rezerwuar zawsze przekracza to ile klient wdycha. W przypadku noworodków i dzieci worki proporcjonalnie są mniejsze.

Nigdy natomiast nie zastanawiałem się na temat wpływu temperatury otoczenia na stosowany przepływ czy mógłbyś rozwinąć ten problem?

Tak na marginesie przepływ 15 l/min jest w 90% wystarczający. Pomijam w tym wypadku problemy pulmonologoczne poszkodowanych.
Zwróćcie uwagę że jeśli chodzi o reduktory np. za oceanem ciężko jest znaleźć większe niż pozwalające na zastosowanie przepływu przekraczającego 15 l/min.
 
     
BarMos 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR 2005


Do³±czy³: 05 Sty 2006
Posty: 89
Sk±d: WÅ‚odawa
Wys³any: Pi± Maj 21, 2010 3:04 pm   

Wowek sorry ale o jakim wtłaczaniu 800-1200 ml? jesteś swiadomy tego co piszesz? Standard to 500ml ale prawidłowy przelicznik to 6-7 ml/kg m.c...czyli jesli facet waży 80 kg to na jednym wdechu przez maske dostaje 560 ml powietrza...Takimi ilościami jakimi piszesz doprowadzisz do uszkodzenia pęcherzyków lub "wtłoczysz" powietrze do żoładka i dopowadzisz do wymiotów i zachłystowego zapalenia płuc...
_________________
2005- MÅ‚odszy ratownik WOPR
2006- Sternik motorowodny
2008- Ratownik WOPR
 
 
     
wowek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 23 Lut 2010
Posty: 43
Sk±d: Kraina 1000 i 1 komara
Wys³any: Pi± Maj 21, 2010 3:35 pm   

400-600 ml - słuszna uwaga, co potwierdza że rezerwuar jest wystarczającym "magazynem" tlenu i jeśli między wdechami wypełnia się w całości jest wystarczający przepływ.
 
     
juve17
Doświadczony Forumowicz WOPR
juve17


Do³±czy³: 16 Mar 2010
Posty: 92
Sk±d: Szczecin
Wys³any: Czw Maj 27, 2010 11:13 pm   

Niedawno skończyłem KPP i kurs nawet mi się podobał, sporo się nauczyłem. A jeśli chodzi o tlenoterapię to taka jest moja podstawowa wiedza:
TLENOTERAPIA dzieli siÄ™ na:
- czynnÄ… (zazwyczaj osoba nieprzytomna i nieoddychajÄ…ca)
- bierną (osoba posiadająca między 10-30 oddechów)

Tlenoterapia bierna zestaw:
http://www.ospporonin.pl/...24e70712dba.jpg

W tlenoterapii czynnej zamiast maseczki jest ambuł podłączony do butli.

Jeśli chodzi o przepływ tlenu to ratownik medyczny, który prowadził KPP mówił, że zawsze ustawiamy go na 15l/min nie bawiąc się w obliczenia, bo tak jest bezpiecznie i skutecznie (a chyba się zna, bo ma kilka ładnych lat pracy w karetce za sobą).

Zasada jest tak, że po sprawdzeniu przytomności i oddechu wybieramy (jeśli mamy możliwość) rodzaj tlenotrapii.

,,JEŚLI NIE WIESZ CO ROBIĆ PODAJ TLEN."
_________________
adsa
 
     
hiperbaryk
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 05 Cze 2011
Posty: 4
Sk±d: Internet
Wys³any: Nie Cze 05, 2011 9:24 pm   

Może ktoś podać materiały, albo informację gdzie szukać materiałów w uporządkowanej i pewnej wersji?;p
_________________
Dlaczego leczenie tlenem, tlenoterapia, jest tak niepopularna w Polsce?
 
     
misiek600 
MÅ‚odszy Forumowicz



Do³±czy³: 05 Lip 2011
Posty: 15
Sk±d: Lublin/Warszawa
Wys³any: Wto Lip 05, 2011 9:04 pm   

Obawiam się, że jednych, jedynych nie znajdziesz ;] Ja już spotkałem tyle opinii podpartych literaturą, że można się nieźle zapętlić. Szczęśliwie, niektóre zagadnienia pozostają niezmienne.


Tlenoterapia nigdy nie była i nie będzie prosta. Ja może jedynie odwołam się do najnowszych wytycznych ERC 2011 i nie tylko bo także wymienianego już tu BTLSU - przy RKO zdecydowanie gorzej jest "przesadzić" z wentylacją, niż ujmijmy to nie zbyt ładnie "niedowentylować" poszkodowanego.


Nasze gdybania tutaj, nie mogą mieć charakteru źródła wiedzy, mogą się jedynie przyczynić do dokopania się do jak największej ilości źródeł. :]


CzepiajÄ…c siÄ™ nomenklatury:

ZESTAW AMBU:
- worek samorozprężalny
- Å‚Ä…cznik z zasatwkÄ…
- dren (z tlenem, tlenowy)
- maska twarzowa
- rezerwuar tlenowy

;]


Także i tu pojawiają się nieścisłości - różnice choćby w kwestii podłączenia rezerwuaru i stężania tlenu już są spore :] Padły już te wartości więc nie będę przytaczał.


Ktoś zapytał jak podać tlen przez wąsy przy RKO ;] Otóż jak wiadomo czasem ratownik staje w obliczu WIELKIEJ IMPROWIZACJI ;]

Są sposoby, również spotykane w literaturze ;] Ratownik zakłada wąsy tlenowe prowadząc wentylacje lub wąsy tlenowe lub sam dren z tlenem wędruje po maskę twarzową ;] Serio to jest w książkach ;]
_________________
"Pośród zgiełku i pośpiechu, spokojnie idź..."
 
 
     
iskra
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 16 Cze 2011
Posty: 16
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Pi± Pa¼ 14, 2011 12:41 am   

Nie będę się włączał w tak długą dyskusję. Polecam wszystkim zapoznać się z bardzo ciekawym artykułem, może niektórym to pomoże usystematyzować wiedzę:
http://www.mp.pl/artykuly...6C088520567915D
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytañ do SQL: 16