www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Tlenoterapia- wytyczne
Autor Wiadomo
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Doczy: 25 Lip 2005
Posty: 414
Skd: Starogard Gdański Opole Poznań
Wysany: Pon Maj 11, 2009 10:29 pm   

Owszem :mrgreen:

Padło pytanie, znalazła się jedna jedyna odpowiedź (mało szczegółowa) ale widać nikt więcej nic nie wiem i nie dodał w ramach uzupełnienia odpowiedzi. Wywiązała się dyskusja związana z tematem i stopniowo od niego odbiegająca. To zjawisko można nazwać dygresją podczas dyskusji.

Niesamowicie nudne byłoby to forum gdyby nie toczyły się dyskusje co nie? A dygresje zdażają się w każdej dyskusji :razz:

Pozdrowionka :)
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
wopr rewal 
Stały bywalec



Pomg: 1 raz
Doczy: 20 Lut 2006
Posty: 535
Skd: Sosnowiec
Wysany: Wto Maj 12, 2009 11:36 am   

Kck,można rozwinąć nowy post(wyjec ma racje z tematem)wydaje się bardzo interesujący zwłaszcza przed sezonem.Pzdr
 
     
bandit 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Doczy: 23 Kwi 2008
Posty: 79
Skd: Lublin
Wysany: Wto Maj 12, 2009 2:43 pm   

To może ja. Długo mnie nie było ale praca, studia etc.

Tlenoterapia nie jest prostym zagadnieniem.

Zależy przez co będziecie podawać tlen i w jakiej sytuacji.

Pilne wskazania do tlenoterpai wymagąją zastosowania maski twarzowej i najlepiej kontroli gazometrycznej co możliwe jest tylko w szpitalu.

U pacjentów stabilnych powinny być stosowane wąsy tlenowe. Tak samo u pacjentów z dusznością np. przy zawale , ponieważ maska twarzowa nasila uczucie duszności.



Niewłaściwe stosowanie tlenu może powodowac powikłania - także nie robić w myśl zasady - "nie ważne co mu jest - dajemy wszystko co mamy i na maksa" - primum non nocere :cool:

Czasem przez podanie tlenu pacjent może wam sie pogorszyć - np. w przypadku POChP - obniżycie stęzenie CO2 (co mobilizuje organizm do oddychania) i gość wam może nawet zejść jak sie niepokapujecie w czas ocb.



U pacjentów urazowych i przy RKO wskazane jest podanie tlenu w wysokich przepływach.

Teraz w zalezności od sytuacji i dostępnego sprzętu (stosować tylko to na co macie uprawnienia nie bawić sie w turboratowników jak nie wiecie - nie wstydem jest nie wiedzieć - wstydem jest niewiedzieć i sie nie przyznać lub nie poprosić o pomoc :!: :!: ).


RKO i pacjenci urazowi:

Duże przepływy 10-15 l/min pozwalają uzyskac następujące stężenia wdychanego tlenu w zalezności od tego czym podajemy:


- prosta maska twarzowa 40-50% tlenu w mieszaninie oddechowej ("twmo")

- bezzwrotna maska z dodatkowym zbiornikiem 60-90% "twmo"

- wąsy tlenowe (są dobrze tolerowane przez pacjentów) 25-30% "twmo"


Jeśli prowadzicie RKO i macie maske (powinien być na niej łacznik do podłączenia tlenu ) jesli łacznika brak wkładacie dren z tlenem (jak nie wiesz co to - zostaw butle z tlenem :cool: ) pod maske i prowadzicie oddech zastępczy na przepływach 10-15 l/min to da stęzenie "twmo" na poziomie 20-30%.



Jeśli macie zestaw AMBU to stężenia będą następujące:

- worek samorozprężalny z maską przy przepływie 10-12 l na minute pozwalją osiągnąć stężenia "twmo" na poziomie 40-50%

- jak macie rezerwuar to podłączcie obowiązkowo do worka bo ----> worek z rezerwuarem na przepływach 10-12 l/min pozwala uzyskać stężenia "twmo" nawet ponad 90%.



To było o pacjentach urazowych i RKO - podsumowując- staramy się osiągnąć jak największe stężenie '"twmo" za pomocą dostępnych środków.



W innych przypadkach podajemy tlen mniej "hardcorowo" na mniejszych przepływach w zależności od sytuacji i tu nikt wam dokłądnie tego nie powie raczej (jeśli powie to niech pisze bo ja sie nie dowiedziałem konkretnie na studiach :/)

Przewijały sie przepływy 2-3l/ min i 5-7l/min maska, maska z workiem lub 'wąsy' tlenowe.


Powyższe informacje pochodzą z książek, z których uczyłem sie do egzaminu dyplomowego na studia (ratmed) oraz z drobnej praktyki spzitalno-karetkowej.

Nie jestem alfą i omegą, post zamieszczam w CELACH INFORMACYJNYCH a NIE JAKO WYTYCZNE :!:



NIE ODPOWIADAM ZA STOSOWANIE POWYŻSZYCH INFORMACJI PRZEZ KOGOKOLWIEK. Jeśli ktoś skorzysta prosze bardzo - NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ - szczególnie jesli nie ma uprawnień lub zielonego pojęcia o KPP chociażby...


Przepraszam za używanie dużej czcionki - potraktujcie ją jako WYSZCZEGÓLNIENIE a nie jako krzyk.

Przyjmuje wszelkie słowa krytyki oraz poprawki.


Pozdrawiam Michał.
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Doczy: 25 Lip 2005
Posty: 414
Skd: Starogard Gdański Opole Poznań
Wysany: Sro Maj 13, 2009 6:56 pm   

Mi się jakiś wzór kojarzy... ilość tlenu zależna od masy ciała pacjenta... Coś się przez coś mnożyło razy 10 chyba. Co i jak nie wiem, zanim otworzyłem zeszyt żeby zanotować omawiane było już zagadnienie 2 tematy dalej. Ekspresowy był kurs...

Ktoś coś kojarzy z tym wzorkiem i mnożeniem?
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
kedzior 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Doczy: 11 Lis 2008
Posty: 74
Skd: Gdzieś z morza pisze...
Wysany: Sro Maj 13, 2009 10:30 pm   

Wzory pamietam byly... ale zarowno nam pan dr jak i pan kpt. z psp powiedzial, ze i tak z nich nikt nie korzysta a robi na wyczucie... a z reszta i tak zapomnicie (no to bylo powiedziane niezlosliwie ale zyciowo)... Dzieki bandit za rozszerzenie wiedzy, poki co jestem na statku zdala od magicznego zeszyciku z notatkami z kursu ktory mam w domu, a probowalem sobie ostatnio przypomniec jak to jest z tym tlenem... mam na statku w torbie zestaw i ostatnio na cwiczeniach, ktoś mnie zapytał jak tego używać... Mam nadzieje, że przekazując to co napisałem w którymś z wcześniejszych postów nic temu komuś nie namieszałem... Szczególnie, że po angielsku musiałem tłumaczyć. Co jakiś czas do owego zeszytu zaglądam zeby sobie przypomniec, ale jak sie czegos regularnie w praktyce nie zrobi to nie ma szans... w koncu po cos jest to odnawianie kursow co 3 lata...
_________________
Ratownik WOPR ('stary'), kurs rat.med. KSRG
Ratownik ochotnik BSR (SAR)
mgr inż. of. mar. handl. DPO,
st. sternik i instr. motorowodny, st. jacht.
PADI AOWD
 
     
karolaawf 
Młodszy Forumowicz


Doczya: 05 Sty 2009
Posty: 16
Skd: jaworzno
Wysany: Wto Maj 19, 2009 10:53 am   

jezeli jestesmy juz przy tlanie to czy ratownik po szkoleniu bls-aed moze podawac tlen pacjentowi czy tylko po szkoleniu KPP? prosze o konkrety (jaka ustawa)
_________________
Jedyną przyczyną cierpienia za wyjątkiem fizycznego bólu jest przywiązanie...
 
     
bandit 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Doczy: 23 Kwi 2008
Posty: 79
Skd: Lublin
Wysany: Wto Maj 19, 2009 5:29 pm   

Dla mnie osobiście to posiadanie "papierka" z kursu KPP nie jest wyznacznikiem tego czy moge podawać. Warto by sie było jeszcze cokolwiek orientowac bo niektórzy na KPP to nawet butli nie widzieli i pewnie nie wiedzieli by co do czego podłączyć i jak sie co nazywa...


Moi koledzy nad jeziorem mieli zestaw do tlenoterapii ale stal i sie kurzył bo kursie KPP dalej nie umieli sie nim obsługiwać. Trzeba troche swojego zainteresowania i wiedzy - bo samo posiadane papierka może nie wystarczyć.


Ja napisalem wskazania z książek i odrobiny praktyki w szpitalu/pogotowiu. Jednak jeśli na miejscu zdarzenia byłby ktoś z większym doświadczeniem walił by do niego odrazu z pytaniami czy napewno mam racje.
 
     
karolaawf 
Młodszy Forumowicz


Doczya: 05 Sty 2009
Posty: 16
Skd: jaworzno
Wysany: Wto Maj 19, 2009 5:44 pm   

wiadomo ze jezeli jest tlen to lepiej go uzyc. tylko np u nas na plywalni czesc ratownikow ma bls-aed (bo taka byla u nas weryfikacja - zeby byc zweryfikowanym przechodzilo sie szkolenie bls-aed) a tam byla tlenoterapia. a czesc ratownikow ma kpp. jakby sie cos stalo to czy prawnie wszyscy moga uzyc tlenu?
_________________
Jedyną przyczyną cierpienia za wyjątkiem fizycznego bólu jest przywiązanie...
 
     
BarMos 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR 2005


Doczy: 05 Sty 2006
Posty: 89
Skd: Włodawa
Wysany: Wto Cze 16, 2009 2:19 am   

Drogi kolego Bandit jak wyobrazasz sobie podawanie tlenu przez wąsy czy maske tlenową przy RKO??!! jak tlen bedzie podawany do płuc? Powinienes to rozdzielic ze przy urazowych maska tlenowa i wąsy a przy RKO worek samopręzny...pamietaj ze tlen podawany przez maskę i wąsy jest wdychany samodzielnie przez poszkodowanego natomiast tlen podawany przez worek samopręzny jest "wtłaczany" do płuc poszkodowanego podczas gdy ten nie oddycha samodzielnie i tu własnie zastosowanie przy RKO...nie mam pojecia skąd wzięłes takie dziwne informacje...
_________________
2005- Młodszy ratownik WOPR
2006- Sternik motorowodny
2008- Ratownik WOPR
 
 
     
Miszak 
Doświadczony Forumowicz WOPR
RW



Doczy: 04 Sty 2007
Posty: 68
Skd: Pisz
Wysany: Sob Cze 20, 2009 11:29 pm   

BarMos napisa/a:
Powinienes to rozdzielic ze przy urazowych maska tlenowa i wąsy a przy RKO worek samopręzny...pamietaj ze tlen podawany przez maskę i wąsy jest wdychany samodzielnie przez poszkodowanego natomiast tlen podawany przez worek samopręzny jest "wtłaczany" do płuc poszkodowanego podczas gdy ten nie oddycha samodzielnie


A co zrobisz jak będziesz miał pacjenta urazowego np. z dusznością i oddechem płytkim powiedzmy 30 oddechów na minutę? Też podasz tlen na wąsy czy użyjesz worka samorozprężalnego aby mu wspomóc oddech?
_________________
>> Ratownik WOPR > Stermotorzysta > Strenik motorowodny > Żeglarz jachtowy > P1 CMAS > Radiotelefonista VHF > Ratownik Medyczny, BLS/AED Instructor >>
>> Należy zawsze wykonać wszystko, co potrzeba, a nie wszystko, co można. <<
 
 
     
bandit 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Doczy: 23 Kwi 2008
Posty: 79
Skd: Lublin
Wysany: Nie Cze 21, 2009 10:53 pm   

Panowie po co te nerwy. Nie bądxmy turboratownikami przez forum ;]

Owe "wytyczne" :lol: To tylko moj jakiś wąski zakres wiedzy z głowy + z książek. Każdy porzypadek jest rozpatrywany osobno nie ma uniwersalnego shematu działań. I nie starczy tu postów zeby to opsiać. Także na spokojnie - PRIMUM NON NOCERE - jak nie wiesz to spytaj alboz rób to co umiesz - to będzie zdecydowanie lepsze dla poszkodowanego.


Pozdro rato ! :cool:
 
     
BarMos 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR 2005


Doczy: 05 Sty 2006
Posty: 89
Skd: Włodawa
Wysany: Pon Cze 22, 2009 12:57 am   

Kolego Miszak ja uzyłbym w tym wypadku maski tlenowej bo według mnie pacjent ma zbyt niski poziom SpO2 i przez to ma dusznosci podajac mu przez maske zwiekszam poziom SpO2 i normuje oddech.

[ Dodano: Nie Cze 21, 2009 11:59 pm ]
Są jeszcze takie trzy zasady w ratownictwie medycznym apropo tlenu.

1. " Nie wiesz co robic podaj tlen"
2. " W ratownictwie maximum tlenu"
3. " W lecznictwie minimum tlenu"
_________________
2005- Młodszy ratownik WOPR
2006- Sternik motorowodny
2008- Ratownik WOPR
 
 
     
bandit 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Doczy: 23 Kwi 2008
Posty: 79
Skd: Lublin
Wysany: Pon Cze 22, 2009 6:00 pm   

Tak i trafisz akurat przypadkiem na poszkodowanego z POChP - zastosujes zpunkt nr 1 i 2 zabijesz gościa. :mrgreen:


Chłopaki na spokojnie, jeszcze może gazometrie będziecie robić ? ;]


A BarMos apropo twoje pytania. :cool:


Jeśli na nasyzm kochanym ratmedzie w Lublinie miałeś już zajęcia z panią dr M. to pewnie znana ci jest lektura taka jak BTLS.

Wczytaj sie uważnie a znajdziesz również sposób na podawanie tlenu przez wąsy przy RKO (wątpie żeby działało ale w literaturze jest - jak bym nie miał innej opcji to pewnie bym spróbował)


Generalnie twoje uwagi są słusze - zawsze możesz skopiowac to co ja napisałem i "przetjuningować" skoro masz lepszy pomysł i większą wiedze - ja nie jest alfa i omegą - praw autorskich do postu również nie zastrzegam. Także smiało poprawiaj.
 
     
Rato92 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Everybody Lies



Doczy: 29 Sty 2010
Posty: 57
Skd: Rejonowe Płockie WOPR
Wysany: Pi Sty 29, 2010 12:05 pm   

W skrócie wygląda to tak w tlenoterapi przepływ tlenu wynosi od 12l-15l zależy od sytuacji
jeżeli jest to reanimacja to 15l wiec butla z R-1 starczy na jakieś 20 min przy innych sytuacjach w zależnosci od uznania. U astmatyków przepływ wynosi od 6l-7l
a przy użyciu cewnika do nosa do 3l
_________________
Otarcie się o śmierć nic nie zmienia, Śmierć zmienia wszystko.
 
     
unterwater 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Doczy: 09 Lut 2009
Posty: 53
Skd: Pomorze
Wysany: Sob Sty 30, 2010 2:29 pm   

Rato92 napisa/a:
W skrócie wygląda to tak w tlenoterapi przepływ tlenu wynosi od 12l-15l zależy od sytuacji
jeżeli jest to reanimacja to 15l wiec butla z R-1 starczy na jakieś 20 min przy innych sytuacjach w zależnosci od uznania. U astmatyków przepływ wynosi od 6l-7l
a przy użyciu cewnika do nosa do 3l


Możesz powiedzieć skąd czerpiesz swoje mądrości? Bo co post, to mi bardziej ręce opadają :twisted:
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapyta do SQL: 16