www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Wszystko o nurkowaniu
Autor Wiadomo¶æ
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Pon Cze 26, 2006 12:34 am   Wszystko o nurkowaniu

Witam. Zastanawiałem się czy nie zrobić sobie uprawnień płetwonurka, przejrzałem google i doszedlem do wniosku, że nieco się w tym wszystkim gubię. Czy ktos mógłby w prosty sposób wyjaśnić mi po koleji jakie są stopnie i jakie uprawnienia dają, oraz o co chodzi z tymi skrótami typu: CMAS, PADI, KP KDP i wiele innych :roll:

Zapewne tam również jest jakaś drabinka, najpierw trzeba mieć taki stopień, który pozwala na... później nastepny który pozwala... itd. Jesli ktos jest obeznany w tym prosiłbym o pomoc albo link do jakiejs strony dla bardzo poczatkujących czy też nie mających pojecia o tym :wink:

Pozdrawiam
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
diverko 
MÅ‚odszy Forumowicz
RW,LOK P2


Wiek: 52
Do³±czy³: 26 Cze 2006
Posty: 16
Sk±d: z za winkla
Wys³any: Pon Cze 26, 2006 9:14 am   

Witam!
FORUM Nuras na tym Forum znajdziesz odpowiedź na większość pytań . Zobacz też na portal NURKOMANII
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pon Cze 26, 2006 11:41 am   

Ja osobyście polacem PADI, gdyż jest to najpopularniejsza organizacja na świecie i prawie wszędzie można napotkać na bazy PADI. Kusy są droższe od innych organizacji ale warto zainwestować w ten interes. CMAS natomiast jest honorowane przez policjantów, strażaków czy ratowników ale jest to mały procent. Większosć osób przeżuca się potem na PADI. Posiada lokalne biura i komercyjne centra nurkowe w ponad 90 krajach. Ponad 70 % certyfikatów nurkowych nadawanych na świecie to certyfikaty PADI.

Więcej znajdziesz na www.padipolska.pl

Pozdrawiam
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Pon Cze 26, 2006 2:12 pm   

Musisz sie zastanowic co chcesz robic po kursie. PADI to typowa organizacja szkolaca pletwonurkow rekreacyjnych. Powstala w USA gdzie nurkowanie jest o wiele prostsze, ze wzgledu na warunki panujace pod woda (dlatego podstawowy kurs OWD mozna zrobic w 2 weekendy). CMAS to francuska organizacja stworzona przez prekursora nurkowania swobodnego czyli J. Custou (nie wiem jak sie pisze). Szkolenia CMAS bogatsze sa w zagadnienia zwiazane z fizjologia i budowa sprzetu nurkowego, no i masz wiecej nurkowan. Wiecej jest cwiczen na bezdechu. W CMAS na podstawowym kursie masz juz np. nurkowanie nocne a w PADI liczone to jest jako osobna specjalizacja (co oczywiscie Å‚aczy sie kasa).
Jesli wiazesz przyszlosc z praca w sluzbach ratowniczych to polecam CMAS ( w Panstwowej Straży Pożarnej liczy sie CMAS i LOK chociaz tam i tak przechodzi sie odrebne wewnetrzne szkolenia)
Jednak nie federacja nurkowa PADI, CMAS, SSI czy LOK zrobi z Ciebie płetwonurka, ona Ci da tylko solidne podstawy (jesli wybierzesz dobra organizacje i dobrego instruktora). Dopiero godziny wyplywane pod woda najwiecej Ciebie naucza.
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Pon Cze 26, 2006 2:22 pm   

Dzieki za informacje. Z tego co widze PADI jest bardziej popularną organizacją, ale ma jakby słabiej rozwinięte stopnie... CMAS sprawia wrażenie lepiej zorganizowanej pod tym względem. Jasno sa podanie stopnie czy też gwiazdki i jest ich wiecej niż w PADI.

Jaka organizacje polecacie (patrząc obiektywnie) i biorąc pod uwage wszystkie czynniki: od uprawnień i możliwości jakie daje przez ceny do tego jak jest honorowana w polsce i na świecie.

Pozdrawiam
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pon Cze 26, 2006 2:56 pm   

Skacowany napisa³/a:
podstawowy kurs OWD mozna zrobic w 2 weekendy


Nie potrzebne te wyliczenia. Można zrobić w 2 dni albo w 2 miesiace. W zależności od wolnego czasu. Ja robilem okragły miesiac i jestem zadowolony.

Kck, zastanów się, czy robisz kurs tylko dla patentu czy chcesz dalej iśc w tym kierunku. W CMASie się więcej nauczysz, ale tak naprawdę doświadczenie się zdobywa od ilości nurkowań a nie od organizacji.
 
     
baca 
Zasłużony dla Forum WOPR

Do³±czy³: 04 Pa¼ 2005
Posty: 348
Sk±d: Podhale
Wys³any: Pon Cze 26, 2006 8:38 pm   

KcK napisa³/a:
CMAS sprawia wrażenie lepiej zorganizowanej pod tym względem. Jasno sa podanie stopnie czy też gwiazdki i jest ich wiecej niż w PADI.

BÅ‚Ä…d... obie organizacje majÄ… bardzo podobnÄ… strukturÄ™ stopni nurkowych.
Jeśli jednak podobają Ci się gwiazdki to szkol się w CMAS. Jednak to kiepski powód do wybrania takiej czy innej organizacji nurkowej.
Dla równowagi PADI ma ładniejsze :twisted: plastiki :mrgreen:

baca
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Wto Cze 27, 2006 12:28 am   

DeVu napisa³/a:

Kck, zastanów się, czy robisz kurs tylko dla patentu czy chcesz dalej iśc w tym kierunku. W CMASie się więcej nauczysz, ale tak naprawdę doświadczenie się zdobywa od ilości nurkowań a nie od organizacji.


Właśnie o to chodzi, że chce dalej iść w tym kierunku więc jeśli mam w coś inwestować to chce, żeby to było jak najlepsze. To, że uprawnienia jednej federacji są brana pod uwagę w policji czy straży to również duży atut mimo, że nie wybieram sie w tym kierunku (ale w życiu nigdy nie wiadomo). Wolę poświęcić czas i nerwy na wybranie odpowiedniej federacji i później nie żałować... wygram wycieczke na Rodos czy gdzie indziej i usłysze, że nie honoruja takich uprawnień :wink: W zupełności zgadzam się, że doświadczenie i umiejetności musze zdobyc sam... ale porządne zaplecze i możliwosci musi mi dać federacja... odpowiednia federacja :)

Pozdrawiam
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Wto Cze 27, 2006 12:49 am   

Wydaje mi sie ze CMAS jednak na nasze rodzime wody nadaje sie najlepiej. W zasadzie sam robilem kurs w PADI ale to ze wzgledu na to, że w okolicy nie bylo CMAS-u. Jesli chodzi honorowanie uprawnien to nie powinno byc problemu ani z CMAS-em, ani SSI i tym bardziej PADI. Problemy moga sprawiac uprawnienia naszego rodzimego LOK-u gdyz z tego co wiem nie maja podpisanych porozumien z miedzynarodowymi federacjami. Podsuniesz komus legitymacje LOK-owska i ktos sie moze zdziwic ze to jakis dziwny LOk-Book :-)

PS. Fakt plastiki PADI sa piekne :D niczym karty kredytowe MasterCard :) )
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
Nightwolf 
Doświadczony Forumowicz WOPR
RW



Wiek: 35
Do³±czy³: 15 Sty 2006
Posty: 93
Sk±d: Przeworsk
Wys³any: Wto Cze 27, 2006 10:15 am   

wszyscy czlonkowie Grupy Interwencyjnej WOPR Tychy maja stopnie w KDP CMAS (powazna grupa posiadajaca status jednostki)

PADI to typowo komercyjna organizacja (ich motto Dive Today! mowi samo za siebie:/) Definitywnie PADI nie dla ratownikow - ludzi oczekujacych czegos wiecej niz nurkowanie i ogladanie rybek.
pozdrawiam
_________________
2006 MR, CMAS/P1 diver
2007 RW
2008 NPLQ, AED, First Aid at Work
2009 Starszy Sternik M-wodny
 
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Wto Cze 27, 2006 11:53 am   

Skacowany karty CMAS widziałem- wyglądają biednie (i do tego mają taki napis: Komisja Działalności Podwodnej) także biednie polsko wyglądają, ale karty PADI niegdy nie miałem okazji zobaczyć i w necie również nie znalazłem. Jesli możesz daj linka albo zamieść foto takiej karty :) Z czystej ciekawości bym sobie zobaczył.

Jednak karta jest po to zeby ją sobie wsadzić... do kieszeni :wink: a mnie interesują możliwości jakie daje :) Z tego co widze osoby kończące CMAS chwalą swoje, a Ci po PADI też swoje. Znajomy żeby mnie przekonać dodał "więcej ludzi topi się z PADI" :? Zależnie kto co konczył ten swoje chwali a wybór i tak cięzko podjąć.

Pozdrawiam i wpisujcie dalej wady i zalety tych federacji. Każda uwaga z strony osoby konczącej kurs/y jest dla mnie naprawdę cenna.
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
Nightwolf 
Doświadczony Forumowicz WOPR
RW



Wiek: 35
Do³±czy³: 15 Sty 2006
Posty: 93
Sk±d: Przeworsk
Wys³any: Wto Cze 27, 2006 1:18 pm   

nie rozumiem... jakie zalety widzisz ciagle w PADI? rozumiem ze Twoim celem nie jest nurkowanie rekreacyjne, PADI w tym wypadku samo sie wyklucza. Co wiecej potrzebujesz? chyba wszystko zostalo juz powiedziane

wystarczy spojrzec w programy szkolen PADI i CMAS
CMAS to organizacja zajmujaca sie opracowywaniem jak najlepszych programow szkolen CMAS nie wypusci Cie pod dwoch dniach na nurkowanie, CMAS przygotuje Cie na wiele wiecej rzeczy niz PADI, bedac po kursie w CMAS nie spotkasz sie z sytuacja, gdzie kompletnie nie bedziesz wiedzial co zrobic

PS: ja rowniez mysle zrobic kurs nurkowania na tych wakacjach;) ciezko jednak znalezc jakis oboz w terminie pozniejszym niz poczatek lipca
_________________
2006 MR, CMAS/P1 diver
2007 RW
2008 NPLQ, AED, First Aid at Work
2009 Starszy Sternik M-wodny
 
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Wto Cze 27, 2006 3:46 pm   

Mysle, ze ta dyskusja jest troszke bez sensu, podobne tocza sie na wszystkich forach nurkowych i nie przynosza zadnych konstruktywnych wnioskow. Kazdy chwali swoja federacje. Ja jakos nie czuje sie mocno zwiazany z PADI, po prostu potrzebowalem uprawnien i "do PADI" bylo mi najblizej. Ciezko wymienic + i -. Zazwyczaj przebieg szkolenia zalezy od instruktora - jesli jest rzetelny to nauczy Ciebie solidnych podstaw czy to w PADI czy to w CMAS. Zawsze jesli nie spodoba Ci sie w CMAS moze kolejne stopnie zrobic w PADI i na odwrot.
Nightwolf napisa³/a:
CMAS nie wypusci Cie pod dwoch dniach na nurkowanie
---> a po ilu wypusci Ciebie na nurkowanie??? Skoro kurs na P1 trwa 5 dni? Bez przesady w koncu to kurs nurkowania.

Nightwolf napisa³/a:
bedac po kursie w CMAS nie spotkasz sie z sytuacja, gdzie kompletnie nie bedziesz wiedzial co zrobic
<--- łacznie nukrkowania na P1 trwaja minimum 2 godziny, wiec jesli nawet trwały by 5 godzin (10 nurkow), to wierz mi lub nie ale to jest zbyt malo czasu, zeby byc zaj.....ym płetwonurkiem przygotowanym na wszystko i radzacym sobie ze wszystkimi sytuacjami. Do tego dochodzi 16 h teori.

W PADI jest 9 nurkow w tym 5 na wodach plytkich a 4 to juz normalne wycieczki podwodne. No i tutaj na niekorzysc PADI wypada ilosc godzin teoretycznych bo ok 10.

KcK jesli faktycznie chcesz ekstra pletwonurkiem zaraz po kursie idz na kurs do LOK-u. Pojedziesz na 14 dniowy oboz nauczysz sie plywac lepiej niz ratownik, po cwiczeniach na bezdechu bedziesz plywac lepiej nic "freediverowcy" no i nie bedziesz tracil czasu na ubieranie sie w szpej na brzegu....bo tam sie to robi pod woda..:-) słynna "saperka" :-)
Jednak po 14 dniach moze sie okazac ze masz juz po prostu wodowstret i nurowsrtet :)
ale co ta moze powolaja Cie do Formozy.

http://www.thilo-langbein.de/tauchen.html <--- link do plastiku PADI

Moze Baca cos napisze? Chyba ze juz na Centralnej siedzi
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
diverko 
MÅ‚odszy Forumowicz
RW,LOK P2


Wiek: 52
Do³±czy³: 26 Cze 2006
Posty: 16
Sk±d: z za winkla
Wys³any: Wto Cze 27, 2006 4:47 pm   

Skacowany napisa³/a:
KcK jesli faktycznie chcesz ekstra pletwonurkiem zaraz po kursie idz na kurs do LOK-u. Pojedziesz na 14 dniowy oboz nauczysz sie plywac lepiej niz ratownik, po cwiczeniach na bezdechu bedziesz plywac lepiej nic "freediverowcy" no i nie bedziesz tracil czasu na ubieranie sie w szpej na brzegu....bo tam sie to robi pod woda..:-) słynna "saperka"
Jednak po 14 dniach moze sie okazac ze masz juz po prostu wodowstret i nurowsrtet
ale co ta moze powolaja Cie do Formozy.


To fakt kurs trwał 14 dni (chociaż ostatnio zeszli juz chyba do 7) i naprawde wygląda tak jak to z grubsza opisałeś, były takie rzeczy jak zejście z automatem+butla+abc+nóż na 8m pozostawienie wszystkiego na dole wypłynięcie na bezdechu pokazanie OK :lol: dla instruktora powrót na bezdechu na dół załozenie ponownie całego szpeju i wynurzenie, ambitni (albo ci którzy sobie zasłuzyli.. :D ) mieli dodatkowo "małe ułatwienie" - musieli odkręcić automat od butli, a później przykrecić, oj było tych różnych "ciekawych zabaw", no i ciagle to pływanie i pływanie... mimo to jakos wodowstrętu się nie nabawiłem
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Wto Cze 27, 2006 5:14 pm   

Hmm.... szok :roll: LOK, który przy omawianych federacjach powinien się schować szkoli stawiając najwieksze wymagania. Może faktycznie oni to robią przygotowując przyszłych kandydatów do Formozy :wink:

Co mnie jeszcze 3ma przy PADI ?? Chyba jedynie to, ze po ich kursie moge schodzic do 20m bez opieki instruktora co w CMAS nie jest możliwe. Jeśli ten argument zbijecie to nie pozostanie nic innego jak szukac najbliższego ośrodka szkolenia CMAS :lol:

Za rok albo dwa mam pracować w USA jako ratownik i to troche mnie prztrzymywało przy PADI, ale jak napisałem przekonaliscie mnie :)

Acha... plastiki PADI faktycznie fajne- dzięki za linka. Podobnie jak nasze WOPR-owskie różnią się odcieniami niebieskiego zależnie od stopnia :D
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 16