www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Projekty rozporządzeń
Autor Wiadomo
SebaD 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Wiek: 39
Doczy: 16 Cze 2007
Posty: 98
Skd: Ostrołęka
Wysany: Czw Lis 17, 2011 10:49 pm   Projekty rozporządzeń

ZAPEWNE ZAINTERESUJE TO NIEJEDNĄ OSOBĘ WŁAŚNIE DZIŚ SIĘ UKAZAŁY PROJEKTY.

MOŻNA POCZYTAĆ.

Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wymagań dotyczących wyposażenia wyznaczonych obszarów wodnych w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne (w brzmieniu skierowanym do uzgodnień międzyresortowych.)

http://bip.mswia.gov.pl/p...prawie_wym.html

Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie sposobu oznakowania i zabezpieczania obszarów wodnych oraz wzorów znaków zakazu, nakazu oraz informacyjnych i flag (w brzmieniu skierowanym do uzgodnień międzyresortowych.)

http://bip.mswia.gov.pl/p...prawie_spo.html
_________________
Sebastian Dawid
Instruktor WOPR #1083
Instruktor motorowodny #1253
Instruktor z zakresu ratownictwa lodowego
dawid.sebastian(a)gmail.com
 
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 183
Skd: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wysany: Pi Lis 18, 2011 9:57 am   

Wielkie dzięki ale widzę, że całkiem zmieniła się koncepcja...

Całkiem niedawno otrzymałem pakiet 4 projektów (ze wcześniejszej fazy) i są one ZUPEŁNIE INNE niż te przekazane do konsultacji. Były one znacznie obszerniejsze i regulowały znacznie więcej kwestii. Według mnie przeładowane - ponadto napisane nieortograficznie, niegramatycznie i nielogiczne.
Możecie je sobie obejrzeć tutaj.
https://docs.google.com/open?id=0BxFkJuBpiONHN2JjODIzZjctOGFjOC00MzRmLTk2ZTEtZmVhNGEyNjFlNjQ1

Tutaj poszli w drugą skrajność - w zasadzie podzielili stare rozporządzenie z 1997, dodali kilka nowości i stare błędy zostały - np. ten z czerwoną flagą (czyżby lobby producentów czerwonego płótna?).

Podane przez Ciebie w linkach rozporządzenia regulują:
- oznakowanie i zabezpieczenie obszarów wodnych
- wyposażenie apteczek
W "mojej" paczce są jeszcze dwie - regulujące:
- stopnie ratownicze i sprawy szkoleniowe
- obsadę ratowników na obszarach wodnych i imprezach


Przeczytam to dokładnie i będę zgłaszał swoje opinie. Wiesz gdzie mogę te uwagi zgłaszać bezpośrednio? Kto jest odpowiedzialny za kształt tych rozporządzeń?


Ponadto temat ten ma być dyskutowany na posiedzeniach plenarnych ZW WOPR - oni mają chyba większą siłę przebicia, więc piszcie do swoich przedstawicieli.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Pi Lis 18, 2011 12:41 pm   

Rozumiem, że te projekty (podane przez SebaD) wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2012?
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 183
Skd: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wysany: Pi Lis 18, 2011 12:47 pm   

"Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku." Więc tak. I znowu wszystko na ostatnią chwilę...
 
     
immortal 
Stały bywalec



Doczy: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Skd: sercem na morzu...
Wysany: Pi Lis 18, 2011 4:24 pm   

Doman napisa/a:
. I znowu wszystko na ostatnią chwilę...

No tak, nie zdążymy napisać do swoich przedstawicieli...:P
Dzięki SebaD za linki.
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 183
Skd: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wysany: Pi Lis 18, 2011 11:19 pm   

A po co masz pisać do przedstawicieli. W jednym z pdfów jest kontakt do osoby z MSWiA: joanna.zych@mswia.gov.pl - mają obowiązek wysłuchać twoich uwag. A "baboli" już na pierwszy rzut jest masa:
- na miejscu wykorzystywanym do kąpieli mają być tylko czerwone liny, które ograniczają strefę dla nieumiejących pływać, czyli brak strefy dla umiejących pływać?
- za mało kryteriów wywieszania czerwonej flagi - a jak np. będzie burza czy skażenie wody?
- znowu nie ma zapisu o braku flagi w przypadku braku dyżuru (w tych niedorobionych projektach był taki zapis)
 
     
Młoody 
Stały bywalec


Pomg: 1 raz
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 537
Skd: chleb!
Wysany: Sob Lis 19, 2011 10:34 am   

To są na razie projekty - wejdą w życie jeśli zostaną oficjalnie zaakceptowane więc na razie nic nie wiadomo :)
_________________
Lifeguard -> Trained to save your ass, not kiss it.
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 183
Skd: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wysany: Sob Lis 19, 2011 11:39 am   

No właśnie Młoody - projekty, przesłane do konsultacji społecznych, po to, żeby każdy zainteresowany mógł się wypowiedzieć i wprowadzić poprawki. Po prostu można powiedzieć, że jest to przedostatnia wersja rozporządzeń, po zebraniu opinii będzie przeformułowana i uchwalona.

Stąd nasza rola to m.in. przeczytać i wytknąć ewentualne błędy.
 
     
Młoody 
Stały bywalec


Pomg: 1 raz
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 537
Skd: chleb!
Wysany: Sob Lis 19, 2011 11:40 am   

Na stronie www.wopr.pl można znaleźć link do biuletynu informacji publicznej MSW i tam znajdują się oficjalne projekty rozporządzeń - trochę bardziej stonowane niż te które tutaj zamieścił Doman - z innego źródła :)

Jedyną rzeczą jaka mnie lekko zaskoczyła to obowiązek zapewnienia na kąpielisku łodzi z napędem strugowodnym - niby bezpieczniej ale ile kąpielisk posiada takie łodzie? :lol:
_________________
Lifeguard -> Trained to save your ass, not kiss it.
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 183
Skd: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wysany: Sob Lis 19, 2011 11:41 am   

Napisałem, że to był jakiś bełkot. A te projekty ze strony WOPR (za wyjątkiem jednego - podał SebaD w pierwszym poście).

[ Dodano: Sob Lis 19, 2011 11:46 am ]
Jescze raz, bo sam też zabełkotałem:

- to co ja wysłałem to jakiś bełkot kogoś kto chciał uregulować wszystkie dziedziny życia poprzez ratownictwo wodne
- to co "wisi" na stronie WOPRu (poza jednym rozporządzeniem) wysłał już SebaD. W zasadzie bardziej podobne jest to do starych rozporządzeń... ale przynajmniej można je bez bólu przeczytać.

[ Dodano: Sob Lis 19, 2011 11:59 am ]
W każdym razie wielkie dzięki Młoody

Dla porządku:
Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego

http://www.bip.mswia.gov.pl/portal/bip/218/20243
 
     
jetpilot 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 02 Wrz 2011
Posty: 181
Skd: Świat...
Wysany: Sob Lis 19, 2011 5:06 pm   

Młoody napisa/a:
Na stronie www.wopr.pl można znaleźć link do biuletynu informacji publicznej MSW i tam znajdują się oficjalne projekty rozporządzeń - trochę bardziej stonowane niż te które tutaj zamieścił Doman - z innego źródła :)

Jedyną rzeczą jaka mnie lekko zaskoczyła to obowiązek zapewnienia na kąpielisku łodzi z napędem strugowodnym - niby bezpieczniej ale ile kąpielisk posiada takie łodzie? :lol:


skuter jest taka lodzia, wiec sporo kapielisk;)

ja czekam na dewinicje okreslenia ratownik wodny, taka konkretniejsza
_________________
"Widzicie co tam jest napisane na dachu? Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą"- Z. Kołodziejski
 
     
juve17
Doświadczony Forumowicz WOPR
juve17


Doczy: 16 Mar 2010
Posty: 92
Skd: Szczecin
Wysany: Pon Lis 21, 2011 8:59 pm   

jetpilot ale to by musiała pójść nowelizacja ustawy, nie można tego regulować rozporządzeniem. Ale zgadzam się, że miłoby było coś takiego zobaczyć.
_________________
adsa
 
     
jetpilot 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 02 Wrz 2011
Posty: 181
Skd: Świat...
Wysany: Pon Lis 21, 2011 9:47 pm   

juve17 napisa/a:
jetpilot ale to by musiała pójść nowelizacja ustawy, nie można tego regulować rozporządzeniem. Ale zgadzam się, że miłoby było coś takiego zobaczyć.


tak jestem tego swiadomy, ale mozna zapisac w rozporzadzeniu np na plywalni jeden ratownik wodny plywalni, albo jeden ratownik WOPR z KPP.
Bo przynajmniej moim zdaniem z tego co jest wynika, ze na basenie, nad morzem czy srodladziu, moze pracowac mlodszy ratownik z KPP, prosze mnie poprawic jesli sie myle.
_________________
"Widzicie co tam jest napisane na dachu? Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą"- Z. Kołodziejski
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 183
Skd: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wysany: Pon Lis 21, 2011 10:12 pm   

W rozumieniu ustawy ratownikiem jest:
"ratowniku wodnym — rozumie się przez to osobę posiadającą wiedzę i umiejętności z  zakresu ratownictwa i technik pływackich oraz inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym i  spełniającą wymagania określone w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006  r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z  późn. zm.3)), zatrudnioną lub pełniącą służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub będącą członkiem tego podmiotu"

Czyli w zasadzie rzeczywiście - na logikę młodszy mógłby być, byleby miał KPP

[ Dodano: Pon Lis 21, 2011 10:13 pm ]
Ale ja się zbyt dobrze na prawie nie znam :) Więc poprosimy lepszych specjalistów o rozstrzygnięcie tej kwestii.

[ Dodano: Wto Lis 22, 2011 1:38 pm ]
Ja już swoje uwagi zgłosiłem.

[ Dodano: Sro Lis 30, 2011 9:24 pm ]
Na tych samych stronach co projekty pojawiły się zestawienia uwag zgłaszanych przez organizacje.

Czadu dał ZG - odesłał do MSWiA zupełnie inne rozporządzenia. Te, które wrzuciłem :) Dołączono do tego oficjalną prośbę prezesa Telaka o to, aby to właśnie one zostały uchwalone.

Czegoś tu nie rozumiem... Przecież rzekomo w ministerstwie nad WOPRowskimi projektami debatowano, więc skoro jest odrzucono to znaczy, że coś było nie tak (ja nawet wiem co: językowo to było tak fatalnie napisane, że samo czytanie sprawiało ból, poza tym na pewno nie raz "gryzło" się z innymi przepisami).
 
     
Jarek R. 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Doczy: 22 Gru 2005
Posty: 86
Skd: Trójmiasto
Wysany: Pi Gru 16, 2011 10:04 am   

przedostateczne wersje projektów rozporządzeń są już na stronie http://bip.msw.gov.pl/portal/bip/218/2011.html

Pozdrawiam
_________________
Dupa blada, dupa zimna, dupa pływać nie powinna
http://polrescue.aq.pl/glowna/glowna.htm
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapyta do SQL: 16