www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Nowe wytyczne BLS
Autor Wiadomo¶æ
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Nie Gru 11, 2005 8:45 pm   

Ogolnie co do fantomow to rozroznia sie obecnie 2 "trendy" w szkoleniu: albo wykorzystuje sie te najprostsze bez jakichkolowiek wskazników lub jesli juz to te z komputerem i % zliczenaniem skutecznosci.
A co do nauki RKO i skutecznosci to nie jest to zbyt wielka filozofia osiagniecia tych 80 % - wiadomo kazdego fantoma mozna wyczuc (zreszta kto duzo cwiczyl ten wie).
Jako ciekawostke moge podac ze na kursie Ratownika Medycznego ZHP na egzaminie wymaga sie skutecznosci pow. 80 % (kurs trwa 2 weekendy) - wiec albo szkolenie stoi do wysokim poziomie albo to nie jest takie trudne.
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
 
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Do³±czy³a: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Sk±d: B-stok
Wys³any: Sro Gru 14, 2005 10:08 am   

Hej!!


Antonlavey napisa³/a:
kazde podjecie akcji zwieksza szanse na przezycie poszkodowanego o polowe.


Przeczytaj sobie artykul na stronce, do ktorej link podalam w poprzednim poscie.


Antonlavey napisa³/a:
nawet lakarze nie zawsze prowadza reanimacjie mieszczac sie w tych granicach wiec osoby niemedyczne tez nie musza...


Wiesz co: bylam kiedy swiadkiem wypadku. Starsza kobieta zostala potracona przez samochod. Tak "na oko" rana na glowie na glebokosc ok 1/2 paznokcia, zlamana noga, ale w wieku tej poszkodowanej nalezy tez brac pod uwage zlamania szyjki kosci udowej (mam nadzieje, ze nie jest to zbyt skaplikowane). Slabo mi sie zrobilo, jak swiadkowie, ktorzy byli blizej kazali kobiecie wstac i przejsc w inne miejsce. Pierwsza rzecza jaka zrobilam to polozenie kurtki na ziemi i posadzenie kobiety oraz oczywiscie zatamowanie krwawienia. Nogi niestety nie bylo czym unieruchomic, ale karetka juz byla w drodze. Pierwsze slowa lekarki z karetki do tej pacjentki: "prosze przejsc do karetki" :evil:

Lekarze to tez ludzie. My powinnismy nauczyc sie na tyle, zeby wiedziec co robic i byc pewni, ze robimy to dobrze (kazdy kto udzielal kiedys pomocy wie, ze pozniej zawsze sa watpliwosci, ale w momencie udzielania pomocy nie mozemy sie zawahac).

Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
 
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Sro Gru 14, 2005 8:52 pm   

Przeczytaj sobie artykul na stronce, do ktorej link podalam w poprzednim poscie. - czytalem to no i fakt nie wyglada to milo. Ale mimo wszystko nie wiem co chcesz przez to pokazac? Nie ratowac czy jak?
A co do wypadku no coz....nie chce nikogo urazic...ale ani proszenie kobiete o wstanie....ani sadzenie jej po wypadku komunikacyjnym nie dobrym postepowaniem ratowniczym. Juz nie mowiac o lekarzu z karetki ale to norma, juz sie przyzwyczailem ze zespoły ratunkowe nie do konca wiedza do czego kołnierz....a juz nie mowiac o tym czyms zołtym co przypomina jakas deske....:)
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
 
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Do³±czy³a: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Sk±d: B-stok
Wys³any: Czw Gru 15, 2005 2:43 pm   

Hej!!


Skacowany napisa³/a:
czytalem to no i fakt nie wyglada to milo. Ale mimo wszystko nie wiem co chcesz przez to pokazac? Nie ratowac czy jak?


Moj komentarz odnosil sie do konkretnej wypowiedzi. Zeby znalezc odpowiedz na swoje pytanie przeczytaj jeszcze raz posty.


Skacowany napisa³/a:
co do wypadku no coz....nie chce nikogo urazic...ale ani proszenie kobiete o wstanie....ani sadzenie jej po wypadku komunikacyjnym nie dobrym postepowaniem ratowniczym


Co Ty bys zrobil w takiej sytuacji??
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
 
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Pi± Gru 16, 2005 12:36 am   

Wzialem dzis udzial w Otwartym Zebraniu Komitetu Wykonawczego Polskiej Rady Resuscytacji poÅ‚Ä…czonego z SesjÄ… NaukowÄ… pt „Zmiany w Wytycznych Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej 2005”. Zaineteresowanie przeroslo wyobrazenia organizatorow przez co panowal lekki tlok lecz istota rzeczy zostala w bardzo przystepny sposob przkazana :) Chcialbym uniknac w tym miejscu rozpisywania sie na temat zmian i pragne odeslac zainteresowanych do strony:

http://www.prc.krakow.pl/wyty/wyt2005.html

gdzie przedstawione sa wszystkie nowosci w bardzo przystepny, poukladany kategoriami sposob 8) Pozdrawiam :mrgreen:
 
 
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Sob Gru 17, 2005 12:49 am   

wywyjec napisa³/a:
Co Ty bys zrobil w takiej sytuacji??

Oczywiscie zadnego poruszania poszkodowanego z miejsca zdarzenia (w koncu to wypadek komunikacyjny i zawsze przy takim zdarzeniu przyjmujemy ze nastapil uraz kregosłupa), czyli stabilizacja reczna odcinka szyjnego kregosłupa i dalej postepowanie ok...tamowanie krwotoku....Z usztywnianiem konczyny dalbym sobie spokoj bo ekipa PR napewno po przyjezdzie zalozyła by swoja szyne wiec po co narazac poszkodowanego na podwojny bol (to moje osobiste zdanie). Do tego w miare mozliwosci komfor termiczny.
A co do postepowania lekarza....szkoda slow...niektorzy lekarze nie do konca chyba wiedza po co jest ten smieszny kawalek plastiku który zaklada sie na szyje....nie mowiac juz o tym co wyglada jak kawal deski tylko ze ma zołty albo pomaranczowy kolor.
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
 
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Do³±czy³a: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Sk±d: B-stok
Wys³any: Nie Gru 18, 2005 1:49 pm   

Hej!!


Skacowany napisa³/a:
Oczywiscie zadnego poruszania poszkodowanego z miejsca zdarzenia (w koncu to wypadek komunikacyjny i zawsze przy takim zdarzeniu przyjmujemy ze nastapil uraz kregosłupa), czyli stabilizacja reczna odcinka szyjnego kregosłupa i dalej postepowanie ok...tamowanie krwotoku....


Bylam jakies 200 m od wypadku i jak juz dobieglam na miejsce kobieta stala sobie na ulicy. W tej sytuacji chyba najlogiczniejsze bylo jej posadzenie. Z pozycji lezacej zrezygnowalam z dwoch powodow: kobieta byla przytomna (nigdy nie nalegam na pozycje lezaca a ja jedynie proponuje), a wypadke mial miejsce zaraz po deszczu, wiec bylo po prostu mokro. Bolu (poza glowy i nogi) nie zglaszala. Oczywiscie zawsze moze byc tak, ze poszkodowany po pewnym czasie od wypadku (kiedy juz szok troszke przejdzie) straci przytomnosc albo odczuje bol, ktorego wczesniej nie odczuwal.


Skacowany napisa³/a:
Z usztywnianiem konczyny dalbym sobie spokoj


Jesli zastosujesz schemat, o jakim wspomniales to sie zgadzam. Jest to bardzo wazne przy jakimkolwiek przemieszczaniu poszkodowanego. W tamtych okolicznosciach mysle, ze by sie przydalo. :|


Skacowany napisa³/a:
Do tego w miare mozliwosci komfor termiczny


:) Dobrze, ze o tym wspomniales, poniewaz jest to bardzo wazne. Nawet gdy jest cieplo dobrze poszkodowanego czyms dodatkowym okryc.

Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
 
mengel 
Doświadczony Forumowicz WOPR
swim or die.....



Do³±czy³: 12 Sty 2005
Posty: 76
Sk±d: zielona gora -Falubaz
Wys³any: Sro Gru 21, 2005 11:45 pm   

witam.super.juz mam i przyjalem do wiadomosci!!dzieki..pozdrawiam wszystkich z lubuskiego!!1tez kovalsza.....mengel
 
 
 
Timon 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Ratownik


Wiek: 35
Do³±czy³: 20 Wrz 2005
Posty: 225
Sk±d: ÅšwiÄ™tokrzyskie
Wys³any: Czw Lut 23, 2006 10:37 am   

w życiu nie spodziewałem się że, mój temat zyska tyle komentarzy :D
_________________
2005-MÅ‚odszy Ratownik WOPR
2006-Sternik Motorowodny
2008-Ratownik WOPR
2008-KPP
2009-Ratownik Śródlądowy, Pływalni, Morski
2010-Ratownik Medyczny

''zmieniamy horyzont, w natchnieniu, w zachwycie, bo jedno, bo jedno jest życie.''
 
 
 
RafalMilczuk 
Czasem zaglÄ…da
rafikkk


Wiek: 34
Do³±czy³: 16 Mar 2009
Posty: 2
Sk±d: BiÅ‚goraj
Wys³any: Pon Mar 16, 2009 8:56 pm   

Czy ktoś może wie gdzie mozna kurs przedmedyczny zrobic ??
_________________
Rafal Milczuk
 
 
     
pingod 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Do³±czy³a: 26 Lip 2005
Posty: 183
Sk±d: BiaÅ‚ystok
Wys³any: Pon Mar 16, 2009 9:35 pm   

Jako ratownik wopr pomysl o kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
_________________
Train one, save many.
 
 
     
funkrus 
Forumowicz WOPR
AMATOR



Wiek: 33
Do³±czy³: 16 Maj 2008
Posty: 34
Sk±d: Lubin
Wys³any: Pon Mar 16, 2009 9:48 pm   

można się powoli spodziewać zmiany wytycznych na 2010 rok. Może dla wodniaków nie będzie duża lecz jeśli chodzi o nzk z przyczyn "sercowych" jako świadkowie wypadku pozostanie nam tylko uciskać. AHA już wprowadziła nowe wytyczne. Czyli samo "pompowanie". Przyczyny oczywiste dla ludzi w temacie.
_________________
- Więc dlaczego nie zaczniesz nosić czerwonego mundurku jak reszta?
- Nie chcę, żeby pomyśleli, że jestem ratownikiem...
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 17