www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Nowa pozycja książkowa na temat ratownictwa wodnego
Autor Wiadomo¶æ
SebaD 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Wiek: 39
Do³±czy³: 16 Cze 2007
Posty: 98
Sk±d: OstroÅ‚Ä™ka
Wys³any: Pon Mar 15, 2010 2:48 pm   Nowa pozycja książkowa na temat ratownictwa wodnego

W ostatnich dniach na Targach Wiatr i Woda w Warszawie miała miejsce promocja nowej publikacji na temat ratownictw wodnego tj. "podręcznik dla Młodszego Ratownika WOPR i Ratownika WOPR" autorstwa Pawła Błasiaka.

więcej informacji http://www.wopr.warszawa....=article&id=150

Przypominam, że Paweł Błasiak jest jednym z współautorów dobrze nam znanej pozycji książkowej "Ratownictwo wodne Vademecum" Błasiak, Chadaj, Kurek
_________________
Sebastian Dawid
Instruktor WOPR #1083
Instruktor motorowodny #1253
Instruktor z zakresu ratownictwa lodowego
dawid.sebastian(a)gmail.com
 
 
     
szczurozo 
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 08 Lut 2010
Posty: 16
Sk±d: Ostróda
Wys³any: Pon Mar 15, 2010 7:53 pm   

Ciekawa książka (chociażby widząc opis tego co jest w niej zawarte);].
_________________
RW
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Sro Mar 17, 2010 12:43 am   

Tytuł strasznie nie trafiony :razz: Przecież teraz ani MRW ani RW nie może pracować samodzielnie bez kogoś wyższego stopniem. A tak ogólnie przydałaby się naprawdę dobrze opracowana i AKTUALNA biblia ratownictwa wodnego. Póki co mamy burdel i jak coś się poukłada to już jeden rozdział i kilka podrozdziałów z książki będzie można użyć w celach innych niż dydaktyczne :razz: Dziwie się autorowi, że nie wstrzymał się z wydaniem do czasu flauty na morzu reform bo póki co mamy sztorm i to w niemal całym środowisku ratowniczym.

Także ja na chwile obecną nie zainwestuje bo kurcze pieczone ledwo książka dojdzie a już się pozmienia. Za to ebooka czy jakiegoś pdf'a chętnie przewertuje.
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Sro Mar 17, 2010 12:12 pm   

Nie bardzo wiem co ma samodzielna praca do tytułu książki ,aby zaczać samodzielną pracne należy przejść kurs MRW I RW czy może coś mnie omineło i już nie ma takiego wymogu ?jeżeli chodzi o mnie to bez zastanowienia moge zapłacić 29 zł bo przecież to nie miajątek a jednak sadzę że jest to przydatna książka.Pozdrawiam MONIA
 
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Sro Mar 17, 2010 4:59 pm   

Tylko po co wydawać min. 29 PLN skoro reforma jest cały czas w toku i może się okazać że właśnie zebrało się Prezydium ZG WOPR i wprowadziło nowe ustalenia dotyczące obowiązujących stopni i uprawnień a w konsekwencji książka stała się nieaktualna.
Warto pamiętać że 31 grudnia 2009 skończył się dopiero etap pilotażowy reformy , cały rok 2010 i 2011 (do 31 grudnia 2011) to etap wdrożeniowy. Potem czeka nas jeszcze w roku 2012 etap kończący. Trzeba być wielkim optymistą aby mieć nadzieje że włodarze WOPRu nie wymyślą jeszcze czego przez kolejne 3 lata co oczywiście przyniesie zarządowi więcej pieniędzy.
Nie wiem o co chodziło KcK z tym tytułem ale z całą resztą postu nie sposób się nie zgodzić.
Jeśli ktoś chce poznać tajniki ratownictwa wodnego to oczywiście pozycję warto polecić niezależnie czy się szybko zdezaktualizuje jeśli chodzi o przepisy czy nie (w końcu pod tym względem wszystkie inne są już nieaktualne).
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Sro Mar 17, 2010 11:51 pm   

Faktycznie moja wypowiedź w kwesti tytułu mogła zostać zrozumiana inaczej niż miałem w założeniu. Mój błąd. Już precyzuję. Z racji na to, co zauważył Perykles, książek w tej tematyce zbyt wielu nie ma, a jeśli są to nieaktualne. Co gorsza nie ma żadnej książki dla ratowników, którą byłaby uniwersalna- od MR po SRW. Poprostu zbiór zagadnień dla ratowników, dla każdego. MONIKA w/w książka ma tytuł "podręcznika" w związku z czym kojarzy się z materiałem obowiązującym daną grupę do której jest adresowana - w tym wypadku MR RW, natomiast przeglądając spis treści widzę materiał znacznie obszerniejszy niż przewiduje program kursów. Także w mojej własnej opini tytuł jest nie trafiony. Lepiej by brzmiało (zarazem znajdując większe grono odbiorców) poprostu "podręcznik ratownika WOPR" albo "podręcznika każdego ratownika" chyba że autor ma zamiar wydać następne książki adresowane dla innych stopni a w sumie będą zawierały to samo z nieznacznym rozszerzeniem. Się rozpisałem... a chodziło tylko o to, że mi tytuł nie pasował :razz:

Jeśli podoba Ci się książka to kupuj. Ja poczekam na second edition, którą będę mógł postawić na półce w dziale WAŻNE a nie HISTORIA WOPR :wink:
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
MÅ‚oody 
Stały bywalec


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 537
Sk±d: chleb!
Wys³any: Pi± Mar 19, 2010 1:03 am   

Moim zdaniem Autor zrobił dobry krok...

Obecnie na rynku nie było ŻADNEJ książki, której mogliby używać kursanci kursów MR i RW do przygotowań do egzaminu. Wydanie [nawet w trakcie reformy] książki jest dobrym posunięciem ze względu na zapotrzebowanie ($$$$$) powstałe na tym rynku. Podejrzewam że po reformie autor wyda kolejną edycję, poprawioną o zmiany wprowadzone przez Prezydium ZG.

Zresztą miałem okazję przekartkować tą książkę i na wstępie p. Paweł pisze że nie zgadza się całkowicie z reformą edukacji w WOPR-ze (taka ciekawostka :wink: )
 
     
Osiola 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 2 razy
Do³±czy³: 30 Wrz 2007
Posty: 499
Sk±d: ÅšwinoujÅ›cie
Wys³any: Pi± Mar 19, 2010 1:10 am   

MÅ‚oody napisa³/a:
Podejrzewam że po reformie


a kiedy to bedzie to nikt nie wie
_________________
1183

www.wopr.swi.pl
http://www.facebook.com/wopr.swinoujscie
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Pi± Mar 19, 2010 1:28 am   

MÅ‚oody napisa³/a:
i na wstępie p. Paweł pisze że nie zgadza się całkowicie z reformą edukacji w WOPR-ze (taka ciekawostka :wink: )


Poza pojedynczymi asami ZG chyba nikt całkowicie się nie zgadza z tą reformą. Nie chce mi się już na nią narzekać, temat przewałkowany tyle razy, a oni i tak mają to wszystko gdzieś.
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pi± Mar 19, 2010 10:13 am   

Osiola napisa³/a:
MÅ‚oody napisa³/a:
Podejrzewam że po reformie


a kiedy to bedzie to nikt nie wie


Ja to jestem ciekaw, czy jak kiedyś te władze zostaną obalone to czy ludzie nie będą chcieli powrócić do starych zasad....dopiero byłoby śmiesznie :lol:
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Pi± Mar 19, 2010 10:40 am   

Osiola napisa³/a:
MÅ‚oody napisa³/a:
Podejrzewam że po reformie

a kiedy to bedzie to nikt nie wie

No trochę jednak wiadomo. Parę postów wyżej napisałem dość dokładny terminarz wprowadzania kolejnych etapów reformy.
Skoro na rok 2012 przewidziano etap kończący reformy to znaczy że "po reformie" oznacza rok 2013 :cool: o ile oczywiście po drodze czegoś nie zmienią.

[ Dodano: PiÄ… Mar 19, 2010 10:53 am ]
DeVu napisa³/a:
Ja to jestem ciekaw, czy jak kiedyś te władze zostaną obalone to czy ludzie nie będą chcieli powrócić do starych zasad....dopiero byłoby śmiesznie :lol:

Tak całkowicie wrócić do starych zasad to już się chyba nie da chociażby ze względu na Ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku.
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Pi± Mar 19, 2010 6:31 pm   

W 2012 ma być etap kończący reformę? To się pokrywa z zapowiadanym koncem świata. :mrgreen: Majom pewnie o to chodziło: :razz: Jeśli WOPR jest całym Twoim światem to w 2012 będzie koniec Twojego świata...
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pi± Mar 19, 2010 9:12 pm   PodrÄ™cznik

Fajne są te uwagi na temat Podręcznika. I te na "+" i te na "-". Owszem, książka nie pokrywa się w pełni z reformą szkolenia co wyjaśnione już jest we Wstępie. Podaje ona podstawową wiedzę dla młodych ratowników i właśnie ta wiedza może przydać się i na kursach i w czasie pełnienia dyżurów.
Wydenie pełnego kompedium (vademecum, od A do Z) czy jak to tam sobie nazwiemy, w jednej pozycji jest niemożliwe ze względu na zasób materiału jaki powonien w obecnej fazie znać ratownik wodny - zwany "zawodowym" - nie mówiąc już o starszym ratowniku wodnym. Dochodzą przecież przepisy prawa pracy, odpowiedzialność karna i cywilna w dużo większym zakresie niż poruszana w Podręczniku, no i cały szereg szkoleń specjalistycznych (lodowe, Wietrznice, skutery, nurkowe itd), które moim zdaniema dla "zawodowca" winny być obowiązkowe w zakresie podstawowym, a dla starszego ratowika w zakresie wyższym.
Podręcznik nie mógł być grubszy gdyż gimnazjalista by po niego nie sięgnął. Z tej też racji nie może zawierać tego wszystkiego o czym my już wiemy i co chcielibyśmy w nim ujrzeć (każdy pewnie coś nowego). Pamietajcie jednak, że na forum są RATOWNICY, a nie kandydaci na kursy (no może jest kilku). My już patrzymy z innej perspektywy.
Podręcznik dla Was musiałby być oparcowany przez odpowiedni zespół instruktorów i specjalistów, a nie jedną osobę - co w przypadku tej publikacji chyba wystarczy.
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Sob Mar 20, 2010 6:40 pm   

Przydałaby się książka zawierająca wszystko, choćby miała być wielka i gruba. Albo podzielona na kilka tomów. Z kolei szkoleń specjalistycznych jednak bym w niej nie zawierał. Z tego można zrobić pojedyncze oddzielne skrypty po 1 na każde szkolenie. O ile prawo pracy, zagadnienia z zakresu odpowiedzialności itd przyda się każdemu to specyfika szkoleń skuterowych czy linowych niekoniecznie.
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
eselfunk 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW



Wiek: 38
Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 173
Sk±d: miasto włókniarzy
Wys³any: Pon Kwi 19, 2010 4:06 pm   

Czy ktoś już czytał w/w książkę? Jakie są Wasze opinie? Jak wypda w porównaniu do "Vademecum"?
_________________
www.freediving.com.pl

2001- Żeglarz Jachtowy
2002- MRW
2007- RW
2007- oxygen provider
2008- szkolenie na wodach szybkopłynących A
2008- radiooperator SRC
2009- Starszy Sternik Motorowodny
2010- KPP
2010- P2** CMAS
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16