www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
SZKOLENIE PRZEZ RATOWNIKA WODNEGO
Autor Wiadomo¶æ
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Pon Lut 02, 2015 10:14 pm   

MONIKA napisa³/a:
Krótka piłka nie ma stopnia Instruktor Ratownictwa Wodnego :) Pozdr


- No to takie kursy są organizowane, kosztują 2000 zł
- Kto teraz (ma prawo) szkoli Ratowników Wodnych i egzaminuje - i tu wracamy do sedna mojego zapytania i tematu.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Pon Lut 02, 2015 10:29 pm   

bienio napisa³/a:
No to takie kursy są organizowane, kosztują 2000 zł
szczerze nie miałam okazji spotkać się z takim kursem możesz coś więcej napisać o tym np gdzie są organizowane takie kursy albo jakiś odnośnik do takiej informacji ?

bienio napisa³/a:
Kto teraz (ma prawo) szkoli Ratowników Wodnych i egzaminuje
każdy podmiot który uzyskał zgodę od MSW na wykonywanie ratownictwa wodnego np RWR, RWA, a na dzień dzisiejszy tych organizacji jest 94 :)
 
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Pon Lut 02, 2015 10:43 pm   

Cytat:

bienio napisał/a:
Kto teraz (ma prawo) szkoli Ratowników Wodnych i egzaminuje
każdy podmiot który uzyskał zgodę od MSW na wykonywanie ratownictwa wodnego np RWR, RWA, a na dzień dzisiejszy tych organizacji jest 94



MONIKA, ale to nie może być człowiek, który zna się na obsłudze betoniarki.


MONIKA napisa³/a:
możesz coś więcej napisać o tym np gdzie są organizowane takie kursy albo jakiś odnośnik do takiej informacji ?


Poszedł link na PW - nie chcę robić reklamy i upubliczniać.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Pon Lut 02, 2015 11:51 pm   

Idąc ścieżką rozwojową WOPR wymogi jaki musi spełnić kandydat na Instruktora WOPR to

1. Uczestnik ma mieć ukończony 20 rok życia.
2. Uczestnik ma posiadać:
1) ważną legitymację członka WOPR;
2) stopień starszego ratownika wodnego i młodszego instruktora WOPR;
3) ważną kartę identyfikacyjną starszego ratownika wodnego;
4) ważne zaświadczenie o uzyskaniu tytułu ratownika na podstawie Ustawy
o Państwowym Ratownictwie Medycznym lub jeden z tytułów: lekarz systemu,
pielęgniarka systemu, ratownik medyczny.
3. Uczestnik ma posiadać wypełnioną kartę kwalifikacyjną kandydata na kurs
potwierdzającą odbycie w sumie 500 godzin kształcenia zawodowego ponad
te dokumentowane do stopnia starszego ratownika wodnego obejmujÄ…cego
co najmniej:
1) czwarty patent lub uprawnienie przydatne w ratownictwie wodnym (wyłącznie
oryginały);
2) udokumentowane prowadzenie zajęć na 2 kursach na stopień młodszego
ratownika WOPR i odbycie stażu na 2 kursach na stopień ratownika WOPR,
(wypełnione karty asystenta, odbyte staże liczą się po uzyskaniu stopnia
młodszego instruktora WOPR lub starszego ratownika WOPR uzyskanego w Tamie
do 2008);
3) udokumentowane odbycie stażu co najmniej 200 godzin pracy na kąpieliskach
morskich.
4. Uczestnik ma przedstawić przygotowaną pracę instruktorską.

Idąc ścieżką rozwojową innego podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego np RWA

1. Jest członkiem RWA.
2. Jest pełnoletnia.
3. Wypełniła formularz zgłoszeniowy wraz z klauzulą o przetwarzaniu danych osobowych
zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi w tym zakresie przepisami.
4. Zapoznała się i przyjęła do wiadomości treść Regulaminu Szkolenia.
5. Dostarczyła oświadczenie o stanie zdrowia.
6. Dokonała wpłaty, pełnej wysokości kursu- najpóźniej w dniu rozpoczęcia szkolenia.
7. Przedstawiła dokument potwierdzający posiadanie przygotowania pedagogicznego.
W przypadku, gdy do szkolenia na stopień INSTRUKTORA zakwalifikowana została osoba, która nie
ukończyła szkolenia ratowników wodnych, zdaje ona wstępny, polegający na wykonaniu zadań
praktycznych egzaminu na stopień ratownika wodnego.

MSW okroiło program jak tylko mogli idąc tą ścieżką zwykły kowalski z podwórka może iść na instruktora :)

[ Dodano: Pon Lut 02, 2015 11:05 pm ]
Link który otrzymałam to właśnie odnośnik do podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego akurat mają troszkę inne wymogi wiec poszli LEVEL w górę :) nie mniej jednak i tak jak dla mnie to śmiech na sali bo jak ratownik mający 3 letnie doświadczenie w pracy np (kafelkarz ) może przygotować mnie do pracy na wodach otwartych , co może mi powiedzieć o tej specyfice pracy ? :P

[ Dodano: Pon Lut 02, 2015 11:10 pm ]
KADRA DYDAKTYCZNA
(KWALIFIKACJE)
zgodnie z
Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 czerwca 2012 r. (Dz. U. 2012 poz. 747)
w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym, zajęcia na szkoleniu INSTRUKTORÓW
prowadzić może:
1. Zajęcia teoretyczne i praktyczne szkolenia instruktorów- ratownik wodny lub instruktor,
posiadający co najmniej dwunastomiesięczne doświadczenie szkoleniowe z zakresu ratownictwa
wodnego, aktualną wiedzę i umiejętności z zakresu objętego ramowym programem szkolenia oraz
przygotowanie pedagogiczne określone odrębnymi przepisami.
2. Zajęcia teoretyczne szkolenia ratowników wodnych i instruktorów- osoba posiadająca
specjalistyczną wiedzę z zakresu zagadnień objętych zakresem tematycznym szkolenia.
3. Zajęcia praktyczne szkolenia instruktorów mogą, pod dozorem osoby, o której mowa w ust. 1,
prowadzić ratownicy wodni, posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu
działań ratowniczych, aktualną wiedzę i umiejętności z zakresu objętego ramowym programem oraz
przygotowanie pedagogiczne określone odrębnymi przepisami, lub instruktorzy posiadający
przygotowanie pedagogiczne określone odrębnymi przepisami.
 
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Wto Lut 03, 2015 1:01 am   

I tak z resztą gdy nawet ma się "najmocniejsze papiery" czy masz prowadzić kurs decyduje "najważniejszy" i ch...j komu do tego.

Decydent wybiera "swojaków i tyle".

Niestety, nie wiem kto jest obecnie naszym "przedstawicielem" herosem, który mógłby nasz prestiż zrównać choćby z GOPR. Chodzi o uporządkowanie spraw, przywilejów, nawet teraz wychodzi, na to, że tak do końca nie wiadomo kto ma stanąć na brzegu jeziora i prowadzić szkolenie.

Odnośnie :

MONIKA napisa³/a:
7. Przedstawiła dokument potwierdzający posiadanie przygotowania pedagogicznego.


Piszesz o kandydacie, więc kurs można rozpocząć nie mając takiego zaświadczenia. Dopiero prowadzić zajęcia musisz mieć ten "kwit".

Z resztą jak to w Polsce, chcieli zrobić z tego zawód - I ZROBILI :shock:

[ Dodano: Wto Lut 03, 2015 1:05 am ]
Pokolenie wyzysku, pokolenie 1600 - jeśli masz ponad 2000 to pracujesz codziennie po 10 h z niedużymi przerwami. Na basenie umowy zlecenia na tak krótki okres że nawet pralki nie można wziąć na raty. Szkoda gadać :(

[ Dodano: Wto Lut 03, 2015 1:06 am ]
I te wszystkie kursy za własne pieniądze .... :(
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 61
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Wto Lut 03, 2015 6:22 pm   

można tez tak:

Uczestnikiem szkolenia może być osoba, która:
1) jest pełnoletnia;
2) wypełniła formularz zgłoszeniowy wraz z klauzulą o przetwarzaniu danych osobowych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami;
3) zapoznała się i przyjęła do wiadomości treść Regulaminu Szkolenia;
4) dostarczyła zaświadczenie lekarskie lub oświadczenie o stanie zdrowia;
5) dokonaÅ‚a wpÅ‚aty, peÅ‚nej wysokoÅ›ci ceny kursu – najpóźniej w dniu rozpoczÄ™cia szkolenia;
6) przedstawiła dokument potwierdzający posiadanie przygotowania pedagogicznego lub oświadczyła, że przygotowanie pedagogiczne zamierza uzyskać.
7) posiada uprawnienia ratownika wodnego pływalni, ratownika wodnego śródlądowego i ratownika wodnego morskiego lub posiada zaświadczenie o ukończeniu szkolenia ratowników i wykaże się co najmniej 50 godz. stażem na pływalni, kąpielisku (miejscu wykorzystywanym do kąpieli) śródlądowym i kąpielisku (miejscu wykorzystywanym do kąpieli) morskim.
8) posiada co najmniej 2000 godzinne doświadczenie ratownicze (praca na pływalni, kąpieliskach i miejscach przeznaczonych do kąpieli śródlądowych i morskich, zabezpieczenie spływów, regat i innych imprez na wodzie i na wodami, udział w pokazach, udział w działaniach prewencyjnych, udział w zawodach ratowniczych na poziomie co najmniej wojewódzkim wg. przelicznika 10 godz. za zawody jednodniowe i 20 godz. za zawody dwudniowe i dłuższe, przygotowywanie lub sędziowanie zawodów ratowniczych lub pływackich wg. przelicznika 10 godz. za zawody jednodniowe i 20 godz. za zawody dwudniowe i dłuższe, udział w szkoleniach, seminariach i konferencjach.
9) posiada co najmniej trzy uprawnienia z wymienionych poniżej:
- sternik motorowodny (stermotorzysta) lub wyższe,
-żeglarz jachtowy lub wyższe,
-płetwonurek na poziomie podstawowym lub wyższym,
-instruktor rekreacji ruchowej lub sportu w dyscyplinie pływanie, uprawnienia trenerskie (uprawnienia wydane na podstawie przepisów przed deregulacją lub po wprowadzeniu przepisów deregulacyjnych w wymiarze części specjalistycznej nie krótszej niż 70 godzin), wykształcenie wyższe I stopnia lub II stopnia na kierunku (specjalności) wychowanie fizyczne (pedagogika wych. fizycznego lub pokrewnym),
-instruktor lub trener innej dyscypliny sportu związanej z środowiskiem wodnym (uprawnienia wydane na podstawie przepisów przed deregulacją lub po wprowadzeniu przepisów deregulacyjnych w wymiarze części specjalistycznej nie krótszej niż 70 godzin),
-szkolenia specjalistyczne WOPR, szkolenia, seminaria, konferencje organizowane przez inne podmioty posiadające zgodę MSW na wykonywanie ratownictwa, instytucje państwowe, stowarzyszenia i fundacje działające w zakresie ratownictwa wodnego w wymiarze co najmniej 30 godzin.
W przypadku przedstawienia zaświadczeń (potwierdzeń w legitymacji) o szkoleniach w wymiarze krótszym niż 30 godzin, czas tych szkoleń sumuje się i za jedno szkolenie uznaje się szkolenia dające łączny wymiar 30 godzin.
10) spełnia wymagania określone w art. 13 ust. 1 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (posiada aktualne tzw. KPP)
_________________
s.o.
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Wto Lut 03, 2015 7:18 pm   

można :) Fajnie zrobione wymogi i to już mi się podoba nie jest to już na pewno zwykły kowalski z podwórka
 
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 61
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Wto Lut 03, 2015 7:43 pm   

koncepcja wymogów była prosta-wzór stanowią wymogi na starszego ratownika i instruktora z przed 2009 (czyli granicznej daty od której nastąpiły "błędy i wypaczenia" w szkoleniach) zsumowane no i oczywiście urealnione do obecnych czasów min z powodów ustaw deregulacyjnych, dyskusyjne może być to 2000 godz. przy założeniu że jeden miesiąc daje średnio 165 godz. ale dla ambitnych realizujących się także w innych działaniach nie jest to trudne , ponadto jest to zakamuflowany wymóg aby zbyt młodzi nie mający doświadczenia ratowniczego nie brali się za szkolenia ( wymóg wykształcenia także ogranicza minimalny wiek)
_________________
s.o.
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Do³±czy³a: 27 Lis 2005
Posty: 831
Sk±d: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wys³any: Wto Lut 03, 2015 9:44 pm   

s.o. napisa³/a:
koncepcja wymogów była prosta-wzór stanowią wymogi na starszego ratownika i instruktora z przed 2009
No właśnie tak zauważyłam :) świetne posunięcie brawo

s.o. napisa³/a:
dyskusyjne może być to 2000 godz. przy założeniu że jeden miesiąc daje średnio 165 godz. ale dla ambitnych realizujących się także w innych działaniach nie jest to trudne


Dokładnie dla ambitnych nie sądzę że był by to jakikolwiek problem Osobiście jestem bardzo zadowolona ze szkoleń specjalistycznych w których miałam okazje uczestniczyć .Wiadomo nie każde szkolenie było dla mnie interesujące ale było z czego wybierać dlatego wybrałam te z których mogłam jak najwięcej wynieść .
 
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Sro Lut 04, 2015 2:09 am   

s.o. napisa³/a:
( wymóg wykształcenia także ogranicza minimalny wiek)


To mnie zastanawia. Tzn, żeby być Instruktorem Ratownictwa Wodnego - a tak naprawdę Instruktorem wg MSW trzeba mieć wyższe ?
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Sro Lut 04, 2015 9:42 am   

Sorrki, że nie sięgałem tak daleko (choćby do mojego instruktora z '92) ale chodziło mi o uproszczenie sprawy.
IWOPR to stopień WOPR i powinien być potrzebny w organizacjii bo nie opiera się ona wyłącznie na szkolenkach msw. Szkolenia "zawodowe" to jedna strona medalu ale WOPR (WOPRy) oprócz "produkcji" rw msw mają (powinny mieć) troszkę szersze cele i wyższe wartości niź np. szkoły nauki jazdy (nie doskonalenia, a nauki). My, WOPRy, nie mamy tylko dać kwit ale mamy nauczyć ratować, obserwować, przekazywać wiedzę, kształtować dzieciaki ... i takie tam jeszcze " nikomu nie potrzebne bzdety" - jak ostatnio usłyszałem.
Do tego potrzebny jest system przygotowania (wyszykiwania, kwalifikacji czy jak go zwać) osób wartościowych i jednym ze sposobów był s :grin: ystem szkolenia, który kiedyś (za "zamierzchłych i złych" czasów) nie dopuszczał do pracy nikogo kto nie "był z nami" od co najmniej roku, a najszybsza ścieżka od zera do instruktora trwała 6 lat.
Aby czyć zawodu czyli czynności "wwe wodzie" wystarczy znać zasady metodyczne i mieć konspekty. Aby uczyć bycia ratownikiem w życiu (takie wyższe wartości) trzeba z ratownictwem, a w naszym wypadku z WOPR, być związanym i czuć WOPR . Czy tacy jesteśmy? Jeżeli każdy instruktor " wypóści" tylu pozytywnie zakręconych ile lat jest instruktorem to chyba tak. A jeżeli nie to coś nie tu - w w systemie - nie gra.

Wracając do KE. Proszę ślijcie na biuro@zgwopr.pl info dla KE do pracy dla nich. Zgłaszajcie swoje pomysły, nawet czasem dziwne ale może gdzieś zawsze będzie złoty środek.

Czy jednostki będą słuchać KE? Nie bo nie od tego jest KE i inne komisje. Decyzje w WOPR podejmuje ZG, a nie jak przed 2013 jednoosobowo (no we trójkę). KE ma przedstawić propozycję a Wasi przedstawiciele na NZK 22.11.2014r. wybrali tych którzy mają podjąć osteteczną decyzję.

Może uda się aby ZG WOPR nie był farsą.

[ Dodano: Sro Lut 04, 2015 9:46 am ]
Warto wspomnieć, że instruktorzy kpp posiadać muszą duże doświadczenie zawodowe, natomiast żadnego metodycznego (o pedagogicznym nawet nie wspomonam) - co niestety czasem widać.

I przepraszam za błędy ale z telefonu ciężko się ich ustrzec.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 16