www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
SZKOLENIE PRZEZ RATOWNIKA WODNEGO
Autor Wiadomo¶æ
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Czw Pa¼ 16, 2014 8:18 am   SZKOLENIE PRZEZ RATOWNIKA WODNEGO

Posiłkując się artykułem : http://rwr.pl/oddzialy/za...ry-szkoleniowej

Cytat, który mnie najbardziej interesuje (ale zachęcam przeczytać całość) :

"W ocenie Departamentu Ratownictwa i Ochrony Ludności MSW przez doświadczenie w wykonywaniu działań ratowniczych należy rozumieć doświadczenie uzyskane w trakcie podejmowania działań ratowniczych z zakresu ratownictwa wodnego na podstawie stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, wolontariatu, itp. Tak więc, na co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu działań ratowniczych składają się okresy wykonywania tych zadań."

- Konkretnie chodzi mi o wolontariat, jeśli zawrę umowę o wolontariacie z krytą pływalnią i będę miał, bez przerwy ją przez trzy lata, zostanie to uznane jako : "doświadczenie uzyskane w trakcie podejmowania działań ratowniczych z zakresu ratownictwa wodnego" ? Czyli na umowie będzie napisane, że byłem wolontaruszem od 2012 roku do 2015 roku?, czy to wystarczy?



- Przechodzę teraz do kwestii : kursu : Pedagogiczny dla wykładowców pozaszkolnych form kształcenia. - do takiego kursu wystarczy wykształcenie średnie.

Taki kurs odbędę, otrzymam stosowne zaświadczenie, czy wtedy według prawa mogę szkolić Ratowników Wodnych?


Wiem, że na forum podchodzi się do spraw poważnie i wypowiadający się mają ogromne doświadczenie prawne i olbrzymią zdolność do interpretacji przepisów, więc proszę o precyzyjną odpowiedź.

Dziękuję za odpowiedzi.

----
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Czw Pa¼ 16, 2014 8:44 pm   

Myślę, że nawet to formu (z wieloma doświadczonymi ratownikami i specami od ratownictwa), nie jest miejscem na poszukiwanie odpowiedzi na Twoje wątpliwości. Moim skromnym zdaniem, jesli chcesz zadać takie pytania - zwróć się do instytucji, która ma prawo się w tej materii wypowiadać. Np. MSW. Odpowiedź od nich otrzymana jest jakąś wykładnią (nawet jeśli wielu się z nimi nie zgadza).
Na przytoczonej przez Ciebie stronie jest zaprezentowane konkretne stanowisko w konkretnej sprawie - za zadane konkretnie pytania. Niewiele jest takich miejsc w interenecie, które w ogóle jakkolwiek informują, wyjaśniają ...
Dobrze, że szukasz, że zadajesz pytania, że chcesz wiedzieć ...
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Czw Pa¼ 16, 2014 9:16 pm   

Według mnie (co specjalnie podkreślam :wink: ) skoro kierownik pływalni (czy inna uprawniona osoba) podpisze z tobą umowę (niezależnie od jej formy: umowa o pracę, umowa zlecenie, wolontariat) i powierzy ci w niej pracę na pływalni w charakterze ratownika wodnego to znaczy że przez wymieniony na umowie czas podejmowałeś działania ratownicze z zakresu ratownictwa wodnego.

Jeśli natomiast chodzi o wymieniony przez Ciebie kurs pedagogiczny dla wykładowców pozaszkolnych form kształcenia jeśli jest on tożsamy z kursem pedagogicznym dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu w wymiarze 150h. to według MSW spełnia on wymóg posiadania przygotowania pedagogicznego.

Pamiętać jednak należy że posiadanie trzyletniego doświadczenia w wykonywaniu działań ratowniczych oraz przygotowania pedagogicznego nie wypełnia wszystkich wymogów których spełnienie uprawnia do prowadzenia zajęć na kursie ratowników wodnych.
Należy także posiadać aktualną wiedzę i umiejętności z zakresu objętego ramowym programem a ktoś mógłby powziąć wątpliwość czy legitymując się pracą w charakterze ratownika wodnego wyłącznie na pływalni posiadasz odpowiednią wiedzę i umiejętności umożliwiające zrealizowanie ramowego programu kursu. Z drugiej jednak strony taką wiedzę i umiejętności powinieneś chyba posiadać po własnym kursie ratowników wodnych. :cool:
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Czw Pa¼ 16, 2014 9:52 pm   

Ze strony :

http://www.centrumpracy.p...lontariatu.html

Kto może być beneficjentem pracy wolontariusza?
- organizacje pozarzÄ…dowe tj. stowarzyszenia, fundacje,
- organy administracji,
- ustawa wyklucza wszelkie podmioty prowadząca działalność gospodarczą.

I co ? Mam zawrzeć ją w WOPR ? Szambo w tych przepisach - gdzie się nie ruszysz to mur ...


-------
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Sob Pa¼ 25, 2014 5:46 pm   

Dobra to wracając do tematu i chcąc ogarnąć materię, z kim taką umowę wolontariatu można podpisać ? Może to być Gestor - właściciel np. kompleksu basenów ? Może to być kierownik pływalni ?
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Sro Pa¼ 29, 2014 11:22 am   

PB napisa³/a:
Bienio - umowę wolontariacką możesz podpisać z kim chcesz. To jest wtedy pracodawca w rozumieniu przepisów. Wiąże się to oczywiście z obowiązkami pracodawcy.


A co powiesz na to - pisałem o tym wyżej, ale wkleję jeszcze raz ponieważ się w tym "pomieszanym" temacie zagubiło :

Ze strony :

http://www.centrumpracy.p...lontariatu.html

Kto może być beneficjentem pracy wolontariusza?
- organizacje pozarzÄ…dowe tj. stowarzyszenia, fundacje,
- organy administracji,
- ustawa wyklucza wszelkie podmioty prowadząca działalność gospodarczą.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Sro Pa¼ 29, 2014 10:47 pm   

No i jeszcze organizacje pożytku publicznego bo o tym mówi ustawa. Oczywiście wolontariusz nie może wykonywać pracy związanej z działalnością gospodarczą podmiotu na rzecz którego pracuje ale to się tyczý równierz stowarzyszeń, fundacji, organów(jednostek) administracji publicznej itd.
Tak więc wolontariusza może zatrudnić firma ale musi spełniać szereg warunków a to jest trudne.
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Pi± Pa¼ 31, 2014 6:50 am   

PB napisa³/a:
Tak więc wolontariusza może zatrudnić firma ale musi spełniać szereg warunków a to jest trudne.


No jak wszystko w tym kraju ... szkoda słów. Ma ktoś coś jeszcze do dodania ?
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
eR 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Swimming Association


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 19 Wrz 2012
Posty: 221
Sk±d: BiaÅ‚ystok/Warszawa
Wys³any: Nie Lis 02, 2014 12:06 am   

Ja dodam tylko, że mówimy o zdolności do prowadzenia szkolenia (a nie egzaminowania) więc tutaj uznałbym kwestię za mniej istotną czy wolontariat jest u gestora czy w podmiotów uprawnionym do Rat. Wodn. Tylko co jest w treści umowy...
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Nie Lis 02, 2014 12:37 am   

eR napisa³/a:
Ja dodam tylko, że mówimy o zdolności do prowadzenia szkolenia (a nie egzaminowania) więc tutaj uznałbym kwestię za mniej istotną czy wolontariat jest u gestora czy w podmiotów uprawnionym do Rat. Wodn. Tylko co jest w treści umowy...

No tak ale zdolność taką ma podmiot ... Ma sprzęt, kadrę i zatwierdzony program.
No niestety jak ktoś chce być strażakiem to nie wystarczy jak ma kask i toporek. Musi jeszcze być w czymś co ma prawo gasić pożary i szkolić strażaków - czyli w czymś (tu: PSP) co daje rękojmię działania.
 
     
eR 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Swimming Association


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 19 Wrz 2012
Posty: 221
Sk±d: BiaÅ‚ystok/Warszawa
Wys³any: Nie Lis 02, 2014 10:12 am   

PB ja się z Tobą całkowicie zgadzam, dlatego napisałem że istotą jest treść umowy! Rozumiem przez to ze pracuje jako ratownik wodny czyli spełnia szereg wymagań z tym związanych...
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Nie Lis 02, 2014 3:57 pm   

To z kim taką umowę można zawrzeć ? Z treści wypowiedzi wynika, że z podmiotem uprawnionym do wykonywania Ratownictwa Wodnego, a z takiego podmiotu kierownik pływalni zatrudnia, bo sam nie ma takich uprawnień. Czyli co z WOPR gdzie jestem członkiem ? A jak jestem członkiem to i ochotnikiem, czyli jak składałem przysięgę jestem cały czas w gotowości nieść pomoc :)
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
eR 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl
Swimming Association


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 19 Wrz 2012
Posty: 221
Sk±d: BiaÅ‚ystok/Warszawa
Wys³any: Nie Lis 02, 2014 4:35 pm   

Bienio, pisząc z samochodu zmierzającego na basen powiem chwilowo tylko tyle, że nasza przysięga ma się tak do przepisów jak słowo ochotnicze w skrócie WOPR do codziennej, ciężkiej pracy ratownika...
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Nie Lis 02, 2014 7:07 pm   

Dobra, bo temat się rozmywa. KoNkReTy ;) poproszę, jeśli ktoś ma wiedzę ;)
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Nie Lis 02, 2014 11:18 pm   

bienio napisa³/a:
To z kim taką umowę można zawrzeć ? Z treści wypowiedzi wynika, że z podmiotem uprawnionym do wykonywania Ratownictwa Wodnego, a z takiego podmiotu kierownik pływalni zatrudnia, bo sam nie ma takich uprawnień.

Pytanie główne - po co Ci ta umowa?

bienio napisa³/a:
A jak jestem członkiem to i ochotnikiem, czyli jak składałem przysięgę jestem cały czas w gotowości nieść pomoc :)

Jako członek organizacji możesz zawsze wykonywać jej zadania statutowe i nie musisz do tego mieć umowy wolontariackiej. Natomiast jeżeli ją masz to przysługują Ci dodatkowe prawa (między innymi ubezpieczenie) bo jest to praca w rozumieniu prawa pracy tylko nie wykonywana za kasiorę.
Masz przełożonego, można Ci powierzyć sprzęt i za niego odpowiadasz prawnie. Z tym statutowym powierzaniem na zasadach uchwał jest dużo ciężej go potem odzyskać itp.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytañ do SQL: 17