www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: DeVu
Pi± Maj 25, 2012 1:42 pm
Pierwsza pomoc
Autor Wiadomo¶æ
Jacek 
Forumowicz WOPR


Wiek: 32
Do³±czy³: 26 Mar 2007
Posty: 38
Sk±d: z daleka
Wys³any: Czw Kwi 12, 2007 7:43 pm   Pierwsza pomoc

Jak to jest teraz z ta resustytacja bo to sie co chwile zmienia? Mnie uczyli 30 ucisniec na 2 wdechy. Jak to teraz jest moze cos sie zmienilo. Brałem juz udzial w takiej akcji i uciskalem wlasnie 30 razy, jest to bardzo meczace robic tak kilka serii na dodatek po tym jak to ty go wyciagniesz z wody no i tych sil juz nie ma tak duzo. wiec chyba sie nic nie stanie jak bede robil 15/2?
 
     
BarMos 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR 2005


Do³±czy³: 05 Sty 2006
Posty: 89
Sk±d: WÅ‚odawa
Wys³any: Czw Kwi 12, 2007 9:41 pm   

Obowiązująca ilość to 2:30. My nie jestesmy od myslenia tylko od wykonywania nad iloscia w reanimacji mysla profesorowie którzy wiedzą ze tak a nie inaczej powinno byc. Przeciez gdy reanimujesz masz chyba kolege obok i mozeciez sie zmienic...
_________________
2005- MÅ‚odszy ratownik WOPR
2006- Sternik motorowodny
2008- Ratownik WOPR
 
 
     
krawiec 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Wiek: 32
Do³±czy³: 29 Gru 2006
Posty: 143
Sk±d: Szczecin
Wys³any: Czw Kwi 12, 2007 10:04 pm   

Ale 15:2 jest bardziej męczące :)
 
 
     
RatMed
Doświadczony Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 18 Kwi 2007
Posty: 84
Sk±d: Zielona Góra
Wys³any: Sro Maj 02, 2007 5:58 pm   

szczerze mowiac nie widze roznicy miedzy 2:15 a 2:30 jak chodzi o poziom zmeczenia :) )
a tak z innej beczki powiem ze "przepisowo" jest 2:30 ale wg mnie wazniejsze od proporcji jest poprawnosc wykonywania ucikow i wdechow. O ile sie nie myle europejska rada ds resuscytacji zbiera sie co 4 lata i wlasnie co tyle sie zemieniaja zasady :) 1:5 2:15 2:30 wiec pewnie przy kolejnym spotkaniu madrych panow znowu sie cos zmieni jeszcze wspomnicie moje slowa :)
Wg mnie najwazniejsze jest to ze jak zaczniesz 2:15 (2:30) to cala akcja powinna byc tak prowadzona obojetnie czy "pompujesz" ty czy twoj kolega cala akcje robicie tak samo. Poza tym z doswiadczenia wiem ze jesli chodzi o masaz to ludzie zazwyczaj nie maja az tak wielkicj problemow. Za to wentylacja..... pewnie nie raz czytaliscie wspominki ratownikow ktorzy opisywali jak osoby ktore resuscytowali wymiotowaly a spowodowane to jest bardzo czesto tym ze powietrze zamiast pakowac w pluca pakuja do zoladka no a pozniej jest efekt.
W czasie gdy milem praktyki na OIOMie mialem taka akcej gdy przejmowalem pacjenta od pielegniarki. Pacjent byl wentylowany (nieumiejetnie) przy pomocy "ambu" i pielegniarki na pompowaly tak gosciowi zoladek ze jak tylko wlozylem laryngoskop zeby go zaintubowac zamiast krtani zobaczylem wylewajace sie wymiociny - poniewaz bylem praktykantem stwierdzilem ze nie dam rady i oddalem laryngoskop mojemu opiekunowi. Moral z opowiesci jest taki ze jesli przy wdechu ratowniczym zamiast klatki unosi sie brzuch znaczy ze jest cos nie tak.... :)

Wiadomo jak bedziesz przestrzegac procedury 2:30 to nikt ci nic nie powie i tak na pewno bedzie lepiej dla twojego wizerunku. Jesli to jednak sprawia ci to jakis klopot to rob tak jak ci wygodnie np 2:15 jesli zachowasz pozostale zasady akcja ta nie bedzie mniej warta niz jak bys ja wykonal 2:30 - przeciez przez ostatnie 4 lata wlasnie tak wszyscy postepowali i jakos bylo dobrze...
 
     
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Pon Maj 07, 2007 4:55 pm   

Jacek napisa³/a:
Jak to jest teraz z ta resustytacja bo to sie co chwile zmienia? Mnie uczyli 30 ucisniec na 2 wdechy. Jak to teraz jest moze cos sie zmienilo. Brałem juz udzial w takiej akcji i uciskalem wlasnie 30 razy, jest to bardzo meczace robic tak kilka serii na dodatek po tym jak to ty go wyciagniesz z wody no i tych sil juz nie ma tak duzo. wiec chyba sie nic nie stanie jak bede robil 15/2?


Zgodze sie z przedmówcami 15:2 wcale nie jest mniej męczące od 30:2.

Europejska rada resuscytacj Wprowadziła 30:2 ponieważ według najnowszych badań daje to większą skuteczność, gdyz zdąży sie wytworzyć na tyle wysokie ciśnienie krwi że podczas przerwania ucisków w celu wykonania 2 wdechów nie spadnie ono tak znacznie jak przy schemache 15:2

Brałeś juz udział w takiej akcji wiec pewnie wiesz że wtedy nie myśli sie o zmeczniu, pozatem można sie zmieniać, o ile nie jesteś sam. Wiem ze ja wykonywał bym RKO do puki bym tylko mogł, miałem juz okazje sie o tym przekonac...
 
     
rafaco
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 01 Kwi 2007
Posty: 180
Sk±d: Bialystok/ Sopot
Wys³any: Pon Maj 21, 2007 8:56 pm   

ratmed piszeszo 2:30 a przypadkiem nie jest 30:2 instruktor uczyl mnie na kursie(jestem w trakcie kursu) ze po sprawdzeniu oddechu jesli go nie wyczuwamy to robimy 30 ucisniec a pozniej 2 wdeczy?????????potwierdz

ps to przypadek osoby doroslej
 
     
Ziemniok 
Forumowicz WOPR
Wodny Ratownik


Wiek: 33
Do³±czy³: 13 Maj 2007
Posty: 31
Sk±d: Katowice
Wys³any: Pon Maj 21, 2007 9:56 pm   

Jak to jest ? najpierw dwa wdechy czy 30 uciśnieć ?
_________________
Pozdrawiam, Krzysiek :)

2004 - MR
2007 - BLS - AED
2009 - WR, Sternik Motorowodny
 
 
     
rafaco
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 01 Kwi 2007
Posty: 180
Sk±d: Bialystok/ Sopot
Wys³any: Pon Maj 21, 2007 10:23 pm   

duzo pisania szczeze to nie chce mi sie juz pisac nie licz na innych zrób tez cos sam i poszukaj w necie
 
     
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Pon Maj 21, 2007 11:29 pm   

Najważniejsze jest żeby po prostu to zrobić a nie stać bezczynnie, lub sie zastanawiać.
Uczy sie raczej żeby najpierw wykonać 30 uciśnięć a potem 2 wdechy z prostej przyczyny:
Po pierwsze często płucach znajduje sie jeszcze trochę tlenu
Po drugie wielu ludzi może mieć barierę psychiczna przed wykonaniem wdechu (różni w końcu są poszkodowani, nie są to niestety tylko piękne młode dziewczyny jak na filmach) poprzez wykonanie 30 uciśnięć w pewien sposób angażuje sie w "akcje" i zwiększa to szanse na to że wykona 2 wdechy...
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
krawiec 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Wiek: 32
Do³±czy³: 29 Gru 2006
Posty: 143
Sk±d: Szczecin
Wys³any: Wto Maj 22, 2007 4:07 pm   

Cytat:
poprzez wykonanie 30 uciśnięć w pewien sposób angażuje sie w "akcje" i zwiększa to szanse na to że wykona 2 wdechy...


O tym to chyba nawet w Europejskiej Radzie Reuscytacji nie wiedzÄ… :)

Fakt faktem, że wykonywanie samych uciśnięć i tak wspomaga dotlenienie organizmu, bo ulatwia dyfuzje tlenu znajdujacego sie w krwi do komórek, ale z tymi 2 wdechami to niestety nie ma szans zeby nagle poszkodowany zrobił dwa wdechy;]
_________________
2007-MR
2007- Padi OWD
2008-BLS/AED, KPP
 
 
     
Jacek 
Forumowicz WOPR


Wiek: 32
Do³±czy³: 26 Mar 2007
Posty: 38
Sk±d: z daleka
Wys³any: Wto Maj 22, 2007 4:51 pm   

Nie chodziło o to ze poszkodowany wykona dwa wdechy tylko ze ratownik wykonujac 30ucisniec bardziej angazuje sie w akcje i latwiej zrobic mu 2 wdechy :wink:
 
     
tomanek 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR


Wiek: 34
Do³±czy³: 26 Lis 2005
Posty: 44
Sk±d: Zach-Pom
Wys³any: Wto Maj 22, 2007 5:06 pm   

Tak - najpierw należy wykonać 30 uciśnięć, potem dopiero 2 wdechy. Ale należy także pamiętać, że w przypadku ofiar tonięcia przed wykonaniem 30 uciśnięć należy najpierw wykonać 5 wdechów.
_________________
2006 - MÅ‚odszy Ratownik WOPR
2007 - Sternik Motorowodny
2007 - KPP
2008 - Ratownik WOPR
 
     
BarMos 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR 2005


Do³±czy³: 05 Sty 2006
Posty: 89
Sk±d: WÅ‚odawa
Wys³any: Wto Maj 22, 2007 7:13 pm   

tomanek najpierw wykonujemy 2 oddechy a pózniej 30 ucisków stosunek jest 2:30 kiedyś były najpier uciski 15:2....a u tonącego oceniasz czy docholujesz go szybciej niz w pięc minut jesli tak to holujesz po wyciagnięciu robisz oddechy przez minute i sparwdzasz jesli nie ma oznak zycia robisz reanimacje 2:30 radze sie troszke podszkolic
_________________
2005- MÅ‚odszy ratownik WOPR
2006- Sternik motorowodny
2008- Ratownik WOPR
 
 
     
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Do³±czy³a: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Sk±d: B-stok
Wys³any: Wto Maj 22, 2007 8:34 pm   

Hej!

BarMos - tomanek ma racjÄ™.

BarMos napisa³/a:
radze sie troszke podszkolic


No właśnie :lol:

Pozdrawiam
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
     
tomanek 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR


Wiek: 34
Do³±czy³: 26 Lis 2005
Posty: 44
Sk±d: Zach-Pom
Wys³any: Czw Maj 24, 2007 4:01 pm   

BarMos
Cytat:
najpierw wykonujemy 2 oddechy a pózniej 30 ucisków stosunek jest 2:30 kiedyś były najpier uciski 15:2....
Totalnie na odwrót. Z tego co wiem kiedyś było 15:2 ale z 2 wdechami na początku (nie jestem pewien, bo jak robiłem kurs uczono nas już wg nowych zasad). Teraz jest 30:2 i zaczynamy od ucisków! No chyba, że chodzi o ofiary tonięcia - wtedy najpierw 5 wdechów.

Cytat:
radze sie troszke podszkolic

http://www.prc.krakow.pl/

Pozdrawiam :D
_________________
2006 - MÅ‚odszy Ratownik WOPR
2007 - Sternik Motorowodny
2007 - KPP
2008 - Ratownik WOPR
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 18