www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Ratwonik Medyczny
Autor Wiadomo¶æ
Ratownik^Bartek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 14 Kwi 2011
Posty: 73
Sk±d: Mazowieckie
Wys³any: Pi± Lut 03, 2012 1:00 pm   Ratwonik Medyczny

Witam mam takie pytanie czy jest coÅ› takiego jak technikum o profilu ratownik medyczny,
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Pi± Lut 03, 2012 1:05 pm   

Jest szkoła policealna której nie polecam, bo z tego co się orientuję trzeba posiadać licencjat. Po szkole policealnej nie popracujesz m.in. w pogotowiu ratunkowym.
 
     
Ratownik^Bartek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 14 Kwi 2011
Posty: 73
Sk±d: Mazowieckie
Wys³any: Pi± Lut 03, 2012 10:26 pm   

Znaczy to ze jest studium policealne 2 lata, w woj. KUJ-POM dokładniej inowrocław po ktorym spokojnie dostaniesz sie do pracy, tylko chodzi mi tu taj o szkole srednia a dokladniej technikum 4 letnie po ktorym mam zawod Ratownik medyczny
 
     
BoruÅ› 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
mr


Do³±czy³: 28 Lut 2007
Posty: 191
Sk±d: ÅšlÄ…sk
Wys³any: Pi± Lut 03, 2012 10:33 pm   

Nie ma takiej możliwości, żebyś już po szkole średniej czyli np. technikum miał tytuł ratownika medycznego, owszem są szkoły z klasami o profilu ratownictwo medyczne, lecz w tych klasach są tylko zajęcia dodatkowe o z tej dziedziny, które przybliżają ten zawód, lecz nie przygotowują do pracy w nim, więc najpierw szkoła średnia, a dopiero potem kierunek ratownictwo medyczne :wink:
 
 
     
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Pi± Lut 03, 2012 10:58 pm   

DeVu napisa³/a:
Jest szkoła policealna której nie polecam, bo z tego co się orientuję trzeba posiadać licencjat. Po szkole policealnej nie popracujesz m.in. w pogotowiu ratunkowym.

A skąd Ci się to wzięło że nie popracujesz w pogotowiu?
Są miejsca w Polsce gdzie dyrekcji nie robi to różnicy jaką kto skończył szkołę, bo na dzień dzisiejszy ratownik po 2 letnim studium i 3 letnich studiach licencjackich ma takie same uprawnienia.
W pogotowiu w którym Ja pracuje jest pół na pół jeżeli chodzi o pracowników po studiach a po technikum, a każdy pracownik przed przyjęciem jest odpytywany z leków, procedur itp.
więc jak się nie umie to się nie przejdzie raczej.

Ratownik^Bartek napisa³/a:
Znaczy to ze jest studium policealne 2 lata, w woj. KUJ-POM dokładniej inowrocław po ktorym spokojnie dostaniesz sie do pracy, tylko chodzi mi tu taj o szkole srednia a dokladniej technikum 4 letnie po ktorym mam zawod Ratownik medyczny


Na dzień dzisiejszy tytuł Ratownika Medycznego można uzyskać na 2 sposoby:

- 3 letnie studia licencjackie (na Kierunku Ratownictwo Medyczne)

- 2 letnie studium wieczorowe (w charakterze szkoły policealnej do której może dostać się osoba która skończyła średnie wykształcenie - Technikum lub Liceum i nie koniecznie musi posiadać maturę)

Z pracą jest bardzo ciężko szkół policealnych oraz uczelni wyższych w ostatnich latach pojawiło się w kraju naprawdę mnóstwo (z różnym standardem kształcenia) co spowodowało taki wysyp ratowników medycznych na rynek że o prace bardzo, bardzo ciężko. W moim rodzinnym 200 000 powiecie jest jedno pogotowie ratunkowe i 6 szpitali. oraz 2 szkoły policealne i uczelnia wyższa które rocznie wypuszczają na rynek przynajmniej 60 ratowników medycznych (a zakładam że więcej). Na uczelni jest także Pielęgniarstwo (min. 60 pielęgniarek rocznie) więc gdzie ci ludzie mają znaleźć miejsca pracy. A ten problem napewno jest w całej południowej Polsce (bo nie wiem jak nad morzem)

Podsumowując, kierunek polecam każdemu kto poczuł bakcyla w tym pionie ratownictwa, natomiast realnie rzecz biorąc o czym miałem szanse się przekonać, znalezienie pracy nie jest takie łatwe

Pozdrawiam
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
Osiola 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 2 razy
Do³±czy³: 30 Wrz 2007
Posty: 499
Sk±d: ÅšwinoujÅ›cie
Wys³any: Sob Lut 04, 2012 12:57 am   

dodam od siebie tylko tyle ze jezeli ktos chce robic zaoczne ratownictwo medyczne i miec licencjat to musi miec minimum 2 letnia szkole policealna na kierunku raotniwctwo medyczne, wiekszosc uczelni wymaga dyplomu ratownika medycznego przed przyjeciem na studia licencjackie, ja sie tak wybieralem na zaoczne ratownictwo medyczne i niestety wiekszosc uczelni by mnie odrzucila bo nie posiadam dyplomu ratownika medycznego

Ubu - zeby isc na studia licencjackie i tak wymagaja w wiekszosci dyplomu ratownika medycznego wiec jezeli juz skoncze policealna i moge miec prace to po kich pies robic studia ?

kocopol straszliwy (z mojej wypowiedzi takze wiec prosze o wyrozumialosc :) )
_________________
1183

www.wopr.swi.pl
http://www.facebook.com/wopr.swinoujscie
 
     
cybul 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 16 Kwi 2009
Posty: 48
Sk±d: GrudziÄ…dz
Wys³any: Sob Lut 04, 2012 8:58 am   

Osiola napisa³/a:
dodam od siebie tylko tyle ze jezeli ktos chce robic zaoczne ratownictwo medyczne i miec licencjat to musi miec minimum 2 letnia szkole policealna


na jakiej uczelni tak jest? Pomysł jak najbardziej dobry, bo z własnego doświadczenia wiem, że na zaocznych wiele kwestii jest pomijanych bo wykładowcy myślą, że mają już przed sobą już osoby pracujące w zawodzie, a w wielu przypadkach tak nie jest i wtedy wychodzi dużo osób niedouczonych co w praktyce skutkuje tym jak ludzie spostrzegają ratowników ( jednostki rzutują na całość z resztą jak wszędzie )

Co do studium policealnym to przynajmniej u mnie w mieście i na uczelni chodzą słuchy, że mają je po mału zamykać już niedługo lub że wejdzie nowelizacja do ustawy i będzie rozgraniczone Ratownik Medyczny po studiach, Ratownik Medyczne po studium (oczywiście inaczej to nazwą)

Studium ma tą przewagę, że ma więcej zajęć obowiązkowych praktycznych, a na studiach jest więcej teorii, więcej zagadnień poruszonych, ale czy wszystkie są potrzebne ratownikom? Raczej nie. Wiadomo wszystko zależy od kadry. Jednak na studiach praktykę można nadrobić chociażby przez wolontariat.
Szkolenie ratowników medycznych niestety w Polsce jeszcze kuleje ze względu, że zawód jak i studia są w sumie od niedawna w naszym kraju i tak do końca nie wszyscy rozumieją jak nas szkolić itd.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sob Lut 04, 2012 10:53 am   

Ubu napisa³/a:
DeVu napisa³/a:
Jest szkoła policealna której nie polecam, bo z tego co się orientuję trzeba posiadać licencjat. Po szkole policealnej nie popracujesz m.in. w pogotowiu ratunkowym.

A skąd Ci się to wzięło że nie popracujesz w pogotowiu?

Z uwagi na rynek pracy. Widzę, że przedstawiłeś mi bardzo dobry argument, bo tak na prawdę zarówno ratownicy medyczni po szkole policealnej jak i po studiach mogą pracować w pogotowiu, jednak w moim rejonie praca po studium graniczy z cudem, po prostu mówią takim osobom "do widzenia". Dlatego jeżeli mam polecić koledze "mniejsze zło" to chyba lepiej żeby poszedł na studia aniżeli studium?
Osiola napisa³/a:
dodam od siebie tylko tyle ze jezeli ktos chce robic zaoczne ratownictwo medyczne i miec licencjat to musi miec minimum 2 letnia szkole policealna na kierunku raotniwctwo medyczne

Nie wszędzie. Są studia zaoczne ( www.cm.edu.pl ) gdzie nie trzeba wcześniej posiadać nic.
 
     
cybul 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 16 Kwi 2009
Posty: 48
Sk±d: GrudziÄ…dz
Wys³any: Sob Lut 04, 2012 12:22 pm   

DeVu napisa³/a:
Nie wszędzie. Są studia zaoczne ( www.cm.edu.pl ) gdzie nie trzeba wcześniej posiadać nic.

Dużo uczelni jest gdzie nie trzeba... CM UMK Bydgoszcz jako kolejny przykład

DeVu napisa³/a:
Dlatego jeżeli mam polecić koledze "mniejsze zło" to chyba lepiej żeby poszedł na studia aniżeli studium?

Chyba tak, bo teraz coraz więcej pracodawców po prostu wymaga studiów. Chociaż chodzą słuchy, że mają być utworzone pomostówki jak zamkną studium, dla tych którzy je kończyli.
 
     
Ratownik^Bartek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 14 Kwi 2011
Posty: 73
Sk±d: Mazowieckie
Wys³any: Sob Lut 04, 2012 5:34 pm   

a czym sie rozni bo Ratownik Medyczny po studiach od Lekarza Ratownictwa Medycznego bo w TV ostania sie wypowiadal na jkais temat i mial podpisane "Lekarz Ratownictwa Medycznego"
 
     
BoruÅ› 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
mr


Do³±czy³: 28 Lut 2007
Posty: 191
Sk±d: ÅšlÄ…sk
Wys³any: Sob Lut 04, 2012 5:40 pm   

Ratownik Medyczny to ratownik, a Lekarz Ratownictwa Medycznego to lekarz ze specjalizacjÄ… Ratownictwo Medyczne :smile:
 
 
     
Ratownik^Bartek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 14 Kwi 2011
Posty: 73
Sk±d: Mazowieckie
Wys³any: Sob Lut 04, 2012 5:41 pm   

A jezeli pojde do liceum i potem na studia dokladniej na medycyne i skoncze kierunek lekarz ratownictwa medycznego to tez mam szanse na prace w pogotowiu, ale gdzie jeszcze?
 
     
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Sob Lut 04, 2012 6:03 pm   

Osiola napisa³/a:
dodam od siebie tylko tyle ze jezeli ktos chce robic zaoczne ratownictwo medyczne i miec licencjat to musi miec minimum 2 letnia szkole policealna na kierunku raotniwctwo medyczne

Na śląsku się z czymś takim nie spotkałem, ale nie wiem co praktykuje się w innych częściach kraju.
Osiola napisa³/a:
Ubu - zeby isc na studia licencjackie i tak wymagaja w wiekszosci dyplomu ratownika medycznego wiec jezeli juz skoncze policealna i moge miec prace to po kich pies robic studia ?

W niektórych miejscach za studia masz dodatek do wypÅ‚aty (nie wiem ile) po zatem tak jak już pisaÅ‚ kolega cybul także sÅ‚yszaÅ‚em że szkoÅ‚y policealne „podobno” majÄ… być zamykana, tak jak siÄ™ jakiÅ› czas temu staÅ‚o z liceami dla pielÄ™gniarek. Na chwile obecnÄ… Ratownik po studium i Ratownik z licencjatem mogÄ… tyle samo ale już w przygotowaniu sÄ… projekty o stopniach w ratownictwie medycznym w zależnoÅ›ci od stażu i wyksztaÅ‚cenia, wtedy może siÄ™ coÅ› zmienić w uprawnieniach.

Zawód RM i warunki pracy w każdym miejscu wyglądają inaczej, w niektórych pogotowiach zatrudniają ludzi jak się uzna dyrekcji a wykształcenie ich nie interesuje, w innych chcą po studiach, w jeszcze innych (np. w okolicach Krakowa) jak mój znajomy się przyjmował nie interesowała nikogo jaką szkołę skończył ale czy ma zrobione kursy (ALS, ITLS) oraz czy ma minimum 2 lata doświadczenia zawodowego w innym pogotowiu bądź na SORze.

cybul napisa³/a:
Szkolenie ratowników medycznych niestety w Polsce jeszcze kuleje ze względu, że zawód jak i studia są w sumie od niedawna w naszym kraju i tak do końca nie wszyscy rozumieją jak nas szkolić itd.

Tutaj się muszę zgodzić, system kształcenia kuleje i będzie kulał dopóki będą uczyć nas prof. czy Dr. którzy są Lekarzami. Wiadomo że Anatomii, fizjologii, patofizjologii dobrze jeżeli uczą się lekarze bo znają to dużo lepiej od Ratowników. Jednak medycznych czynności ratunkowych, kwalifikowanej pierwszej pomocy i wszystkich innych ćwiczeń powinni uczyć praktycy, znający specyfike danego zawodu.
Co z tego że Prof. Dr. hab. wytłumaczy mi jak obarczyć tamponadę osierdzi skoro nigdy nie będę mógł tego zrobić.

U mnie na studiach mało który lekarz wiedział co wolno po studiach ratownikowi medycznemu, a wystarczy wyciągnąć ustawę o PRM oraz rozporządzenia do niej.
CzÄ™sto powodowaÅ‚o to spiÄ™cia kiedy student informowaÅ‚ lekarza że ratownikowi nie wolno podawać takich czy innych leków gdyż nasz rozpiska jest ograniczona, wiÄ™kszość z oburzeniem opowiadaÅ‚a „NIE CHCECIE LECZYĆ TO NIE LECZCIE”

Co ciekawym może być dla ratownika WOPR jeżeli chodzi o posiadanie tytułu ratownika medycznego: według USTAWy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych
Ustawa o bezpieczenstwie osob przebywajacych nad woda
Cytat:
Art. 19. Ratownik wodny, posiadający uprawnienia ratownika medycznego, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, przy wykonywaniu działań ratowniczych może wykonywać medyczne czynności ratunkowe w zakresie określonym na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy.


Tutaj Ustawa i rozporządzenia do niej gdzie jasno określone jest co Wolno Ratownikowi Medycznemu (zarówno w pogotowiu jak i w WOPRze).

Zakres czynności ratownika med.
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
Ratownik^Bartek 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 14 Kwi 2011
Posty: 73
Sk±d: Mazowieckie
Wys³any: Sob Lut 04, 2012 6:20 pm   

A na co byscie poradzili isc chodzi mi o szkole srednia aby sie przydalo to w kierunku WOPR, WOJSKO i RATOWNICTWO MEDYCZNE.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytañ do SQL: 16