www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Jak powinna funkcjonować wzorcowa organizacja ratownicza
Autor Wiadomo
Jarek R. 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Doczy: 22 Gru 2005
Posty: 86
Skd: Trójmiasto
Wysany: Sob Lip 09, 2011 11:37 am   Jak powinna funkcjonować wzorcowa organizacja ratownicza

Zapraszam do koncertu życzeń :lol:
Jakiej wymarzonej organizacji chciałbym być członkiem? Do jakiej skłonny byłbym się zapisać, gdyby powstała?
Struktura organizacyjna, teren działania, zadania, kompetencje, system stopni, system szkoleń, system finansowania, prawa, obowiązki itp.

Pozdrawiam
_________________
Dupa blada, dupa zimna, dupa pływać nie powinna
http://polrescue.aq.pl/glowna/glowna.htm
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Nie Lip 10, 2011 6:41 pm   

Moim życzeniem jest, aby wymarzona organizacja ratownicza nie zarabiała na ratownikach tylko dbała o interes i dobro swoich członków. Żeby nie było podziału na równych i równiejszych, aby nie załatwiało się spraw za pomocą wódki z niektórymi wpływowymi osobami.
 
     
Mateo 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Ratownik WOPR


Wiek: 31
Doczy: 19 Wrz 2011
Posty: 140
Skd: London, United Kingdom
Wysany: Wto Mar 20, 2012 7:20 am   

Ooo Ciekawy temat ;)

Rejon Działania: Woda i obszary woku niej
Ratownictwo na podobnych prawach jak Ochotnicza Straż Pożarna(pozwalało by to na rentowność jednostkich). Gdzie zarządza tym specjalista- menager który potrafi zadbać o rentowność i jakoś świadczonych "usług" ratowniczych.
Ponadto włączenie oczywiście do systemu 112 organizacji,

601 100 100- jest dziełem paru osób i dobre ono jest, ale sory taka prawda że tego numeru nie powinno być, tylko ogólnopolski numer ratunkowy 112.

System stopnii; hmm tu ciężko mi powiedzieć, ale na pewnon nie tak że każda jednostka ma inne zupełnie...(jakieś ujednolicenie na pewno)

Sytem szkoleń; przedewszystim dbanie o przyszłą kadrę(nacisk na szkolenie młodzierzy). No i doskonalenie obecnej.

Finansowanie; możliwośc z prowadzonej działalności + MSW, można tak powiedzieć.

Prawo; Nie tolerowanie przedewstystim tego co na własnym doświadczeniu poznałem w pewnej jednostce czyli; kolesiostwa, nepotyzmu, cwaniactwa no i chamstwa pijaństwa ratowników(zwłaszcza pewnego RWM o pseudonimie pięknej Krakowskiej zabawki ludowej....)

aby nie było takiej sytuacji że szeregowy ratownik zarabia grosze, a kierownik(oparte na prawdziwych faktach.. niestety) i jego dzieci i znajomi to stać ich z pensji na poruszanie się nowymi np. toytoą land-cruzer, subaru, vw, itp...

z resztą czasem mam takie uczucie, że zarząd naszej kochanej organizacji jest jak zarząc polskiego zwązku piłki nożnej.....
_________________
W stanie spoczynku(chwilowo)...
 
     
wopr rewal 
Stały bywalec



Pomg: 1 raz
Doczy: 20 Lut 2006
Posty: 535
Skd: Sosnowiec
Wysany: Wto Mar 20, 2012 10:59 am   

Witam,ciekawy temat.
1.Popieram dzialanie na zasadach podobnych do OSP,daje sporo możliwości-nie tylko finansowych,przede wszystkim finansowanie przez samorządy.
2. Teren działania - cały kraj
3. Jeden prosty system szkoleniowy.Większy nacisk na służbę nadmorską
4. trzy stopnie ,,podstawowe" Młodszy Ratownik. Ratownik, Starszy Ratownik.Następnie stopnie z mianowania(uwzględnienie lat służby,pełnionych funkcji itp.)
5. Prosty i czytelny Statut - dostosowany do realiow polskiego prawa,a nie bzdetów z ILS,to oni powinni równać do nas a nie odwrotnie.
6.Włączyć organizacje do KSRG
7.Jednostki Terenowe zgodne z podziałem administracyjnym kraju(cholernie ułatwi życie)
8.Wprowadzić nr. tel 112 np 991- ale będzie to wymagało praktycznie w rejonach(województwach)wprowadzenia służby zawodowej
9.Tanie kursy(dofinansowane)
10.NO TO ZRÓB JARKU WRESZCIE TEN ZJAZD ZAŁOŻYCIELSKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
     
Mateo 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Ratownik WOPR


Wiek: 31
Doczy: 19 Wrz 2011
Posty: 140
Skd: London, United Kingdom
Wysany: Wto Mar 20, 2012 11:18 am   

Jeśli chodzi o numer tel. to nie wiem jak to jest w OSP ale jak ktoś dzwoni na 112 to wezwanie idzie do nich. Więc teoretycznie można to na WOPR przełożyć.

Prosty statut ja najbardziej, stopnie także,

Jednostki zgodne z podziałem administracyjnym; tu bałbym się że znowu będzie kolesiostwo, itd Tutaj do zarządzania jest potrzebny dobry menager znający się na ratownictwie.

No i jak już mowa o stopniach, to jeszcze jedna sprawa, przy tym pensja adekwatna(i też rozliczanie ratowników na szczeblu zarządzającym z efektów ich pracy, a nie to że biorą pensję i robią tak aby było im dobrze).

Bo naprawdę jest to aż przykre że taki kierownik czy prezes jeździ wypasionym samochodem a szeregowego ratownik to może sobie pomarzyć o takich zarobkach.....
do tego tolerancja "wybrańców"(mam na myśli nepotyzm) i przymykanie oka na niektóre incydenty i zamiatanie ich pod dywan(np. jak wspomniałem o pijaństwie z tym ratowaniem o pięknym pseudonimie Krakowskiej zabawki, albo jak ktoś woli marki paluszków xD)

Patrząc na przykładzie co zrobiło Mazurskie WOPR/teraz MOPR to chyba jest mądry krok aby rozwinąć działalność ratowniczą(czyli to co jest najważniejsze, nieść pomoc potrzebującym ludziom, a nie martwić się decyzjami góry)

Całkowicie masz rację WOPR rewal, tylko niestety wszystko zaczyna się od marzeń i na nich się kończy.....
_________________
W stanie spoczynku(chwilowo)...
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 183
Skd: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wysany: Wto Mar 20, 2012 12:18 pm   

wopr rewal napisa/a:
3. Jeden prosty system szkoleniowy.Większy nacisk na służbę nadmorską


Lobby morskie ;) A czemu jeziora są gorsze? No, ale chyba wiem o co Ci chodzi :)

wopr rewal napisa/a:
8.Wprowadzić nr tel. 112 np 991- ale będzie to wymagało praktycznie w rejonach(województwach)wprowadzenia służby zawodowej


Nie widzę tego jakoś. Czy my na serio mamy aż tyle wody i wypadków z nią związanych, że trzeba na to uruchamiać osobny numer? Równoległy z policją, strażą pożarną i pogotowiem ratunkowym, które potrzebne są na co dzień. Wystarczyłoby włączyć nas do systemu związanego 112, a zawodowych ratowników zatrudniać w straży pożarnej. Nie ma sensu mnożyć bytów ponad miarę. Zbyt ambitne.
 
     
Mateo 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Ratownik WOPR


Wiek: 31
Doczy: 19 Wrz 2011
Posty: 140
Skd: London, United Kingdom
Wysany: Wto Mar 20, 2012 12:29 pm   

Nie Lobby morskie, ale chodzi o to że nad morzem jest trudniejsza specyfika pracy niż na jeziorach. Niemniej nie można pomijać kąpielisk śródloądowych.
_________________
W stanie spoczynku(chwilowo)...
 
     
mati4991 
Doświadczony Forumowicz WOPR
(((d[-.-]b)))


Doczy: 12 Lis 2009
Posty: 50
Skd: Wrocław
Wysany: Wto Mar 20, 2012 12:52 pm   

wopr rewal napisa/a:
8.Wprowadzić nr. tel 112 np 991- ale będzie to wymagało praktycznie w rejonach(województwach)wprowadzenia służby zawodowej


W Szczecinie i w okolicach oprócz numeru 601100100 wprowadzono numer alarmowy 984. Krótszy i łatwiejszy do zapamiętania, według mnie powinni zacząć wprowadzać go w innych województwach :!:


http://www.radioszczecin....idp=1&idx=72616
 
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 183
Skd: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wysany: Wto Mar 20, 2012 1:11 pm   

mati4991 napisa/a:
wopr rewal napisał/a:
8.Wprowadzić nr. tel 112 np 991- ale będzie to wymagało praktycznie w rejonach(województwach)wprowadzenia służby zawodowej


W Szczecinie i w okolicach oprócz numeru 601100100 wprowadzono numer alarmowy 984. Krótszy i łatwiejszy do zapamiętania, według mnie powinni zacząć wprowadzać go w innych województwach :!:


http://www.radioszczecin....idp=1&idx=72616


Ok, fajnie.

Ale z drugiej strony ile numerów jest w stanie zapamiętać przeciętny człowiek - nawet takich trzycyfrowych? Myślałem właśnie, że numer 112 jest wprowadzany po to, żebyśmy pamiętali tylko jeden numer, a dyspozytor rozdzielał zgłoszenia wg kompetencji służb.
 
     
Mateo 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Ratownik WOPR


Wiek: 31
Doczy: 19 Wrz 2011
Posty: 140
Skd: London, United Kingdom
Wysany: Wto Mar 20, 2012 1:25 pm   

mati4991 napisa/a:
wopr rewal napisa/a:
8.Wprowadzić nr. tel 112 np 991- ale będzie to wymagało praktycznie w rejonach(województwach)wprowadzenia służby zawodowej


W Szczecinie i w okolicach oprócz numeru 601100100 wprowadzono numer alarmowy 984. Krótszy i łatwiejszy do zapamiętania, według mnie powinni zacząć wprowadzać go w innych województwach :!:


http://www.radioszczecin....idp=1&idx=72616


I tak de fakto mija się z celem, bo powinno być tak, że dzwoniąc na 112, możesz się dozwonić po pomoc na policje, wopr, strarz, pogotowie, strarz miejską, itd

Jeden ogólnopolski numer pod którym uzyskasz pomoc. To ma rację bytu.

Z całym szacunkiem dla twórców 601 100 100; ale powinni to zlikwidować i jak wyżej napisałem, a centrum kordynacji, nadal ma rację bytu przy 112.
_________________
W stanie spoczynku(chwilowo)...
 
     
wopr rewal 
Stały bywalec



Pomg: 1 raz
Doczy: 20 Lut 2006
Posty: 535
Skd: Sosnowiec
Wysany: Wto Mar 20, 2012 4:59 pm   

Doman,nie żadne lobby,ale na akweny morskie przyjeżdżają ratownicy od razu zarabiać ( i słusznie) a nie znają nawet warunków wywieszenia czerwonej flagi,no to sory ale za co im płacić,przecież ich trzeba od podstaw szkolić i to za darmo,pytanie retoryczne bo w takim razie za co pieniądze biorą instruktorzy bo na pewno nie za szkolenie.Oczywiście są osoby po kursach wymagające tylko ,,obrobienia" i poznania specyfiki pracy,niestety to nawet nie 50 %.Pzdr

[ Dodano: Wto Mar 20, 2012 4:00 pm ]
A co do numeru 112 to zgadzam się z kolegami.W naszej specyfice jest wystarczający
 
     
Powertech 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Diving :)


Pomg: 1 raz
Doczy: 11 Lut 2008
Posty: 70
Skd: WJM
Wysany: Wto Mar 20, 2012 5:03 pm   

Są numery które określone są w urzędzie komunikacji elektronicznej np.:
984 – pogotowie rzeczne
985 – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Niestety znajdziecie wykresy które mówią kto jest odpowiedzialny za ten numer. W większości przypadku jest napisane (brak) link to strony (http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp) 601 100 100 obsługują wiele jednostek w kilku województwach. Niestety dzwoniąc pod niektóre numery jednostek na danym terenie po godzinie 15 słychać w słuchawce głuchy odgłos. 112 jest dobrym rozwiązaniem, ale najpierw musiałyby być dyżury całodobowe ratownictwa wodnego, inaczej straż będzie przejmowała zgłoszenia.
 
     
ZIOMEK 80 
Młodszy Forumowicz
ratownik


Doczy: 08 Lut 2012
Posty: 17
Skd: Sosnowiec
Wysany: Wto Mar 20, 2012 5:18 pm   

A może jakaś ściślejsza współpraca ze strażą,np.dyżury zespołów Ratownictwa Wodnego w PSP.Tylko jak to finansować
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 183
Skd: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wysany: Wto Mar 20, 2012 9:49 pm   

Powertech napisa/a:
inaczej straż będzie przejmowała zgłoszenia.


Ja w ogóle jestem za przejęciem "zawodowej" części ratownictwa wodnego przez PSP. W zasadzie już teraz wielu pracowników PSP jest jednocześnie ratownikami. Taki ratownik jako strażak miałby normalne przywileje służb mundurowych itd. Po co tworzyć masę nowych małych bytów, które ciężko będzie utrzymać.
 
     
Ares 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Doczy: 13 Gru 2011
Posty: 120
Skd: Gorzów Wielkopolski
Wysany: Wto Mar 20, 2012 10:24 pm   

Doman napisa/a:
Ja w ogóle jestem za przejęciem "zawodowej" części ratownictwa wodnego przez PSP.

Chyba ma to sens Doman! Ale rozwiązanie z funkcjonowaniem WOPR-u jak OSP też uważam za fajne rozwiązanie.
_________________
Spartanie nie pytają ilu!
Lecz gdzie są!
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapyta do SQL: 16