www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: DeVu
Nie Gru 21, 2014 2:32 pm
National Pool Lifeguard Course - kurs ratownika w Anglii
Autor Wiadomo¶æ
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Pi± Lut 08, 2008 3:30 am   National Pool Lifeguard Course - kurs ratownika w Anglii

od dziÅ› jestem jednym z 12 (maxymalna ilosc osob na kursie) osob ktore robia kurs ratownika na jednym z basenow w Anglii. calosc bedzie trwala jakos 2-3 tygodnie okolo 50 godzin zajec. koszt 139funtow ale osoby do 16 roku zycia maja darmowy. roznice programowe sa bo jak sama nazwa wskazuje jest to kurs typowo basenowy. pokazano nam 3 sosoby holowania juz na pierwszych zajeciach z czego tylko za zuchwe sie pokrywal z naszymi. przerobilismy tez holowanie 2 osob jednoczesnie co jest ciekawe lecz niestety nie do zrobienia na morzu (przypominam kurs basenowy). dosc dobrze mielismy pokazane jak ocenic stan poszkodowanego co niestety na moich kursach w Polsce bylo jakos bez wiekszego nacisku robione. z programu ktory nam przedstawiono widac duzy nacisk na PP. co ciekawe czesc w wodzie musimy robic w koszulce i spodenkach. tak tez sa tu prowadzone lekcje plywania jesli instruktor wchodzi do wody. postaram sie przedstawic wam wiecej roznic programowych w trakcie robienia kursu i czekam tez na jakies pytania. Polakow jest dwoch i jestesmy zdecydowanie najstarsi:) zarobki ratownika na basenie na ktorym sie szkole to okolo 950 funtow miesiecznie przy 37 godzinnym tygodniu pracy. mozna tu tez byc zatrudnionym jako operator basenowy ale sprowadza sie to do czyszczenia plaskich i innych powierzchni tyle ze wtedy stawka jest duzo duzo nizsza (5.52).
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Pi± Lut 08, 2008 7:45 am   Re: National Pool Lifeguard Course - kurs ratownika w Anglii

kovalsz napisa³/a:
z programu ktory nam przedstawiono widac duzy nacisk na PP


No to chyba dobrze, na basenie akurat chyba częściej się zdarza ze musimy udzielać Pierwszej pomocy niż skakać do wody.

A jak to tam wygląda ratownictwem na basenie zajmuje się inna organizacja niż ratownictwem nad morzem?

I czy sÄ… tam tak jak u nas stopnie ratownicze?

Pozdrawiam
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Pi± Lut 08, 2008 12:01 pm   

Ubu napisa³/a:
No to chyba dobrze, na basenie akurat chyba częściej się zdarza ze musimy udzielać Pierwszej pomocy niż skakać do wody.

akurat uwazam ze PP jest potrzebna niezaleznie od akwenu bo moze na morzu jest mniej PP ale zdarzenia sa grozniejsze...
Ubu napisa³/a:
A jak to tam wygląda ratownictwem na basenie zajmuje się inna organizacja niż ratownictwem nad morzem?

powiem szczerze ze jeszcze nie mielismy struktory ale sadze ze to ta sama organizacja tyle ze inny kurs. o stopniach tez wypowiem sie gdy bede mial omowiona struktore ale nie sadze by byl podzial.
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
k_atasza 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR


Wiek: 31
Do³±czy³a: 19 Pa¼ 2007
Posty: 42
Sk±d: WodzisÅ‚aw ÅšlÄ…ski
Wys³any: Pi± Lut 08, 2008 8:38 pm   

jak można się na takie coś zapisać? ;P
_________________
'So others may live!'
 
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Sob Lut 09, 2008 3:49 am   

k_atasza napisa³/a:
jak można się na takie coś zapisać? ;P
nalezy zaczac od wyjazdu do Anglii a pozniej to popytac sie na basenach.
dzis byl drugi dzien zajec. zdecydowanie nastawiony na prace zespolowa co nie wystepuje raczej w polskich kursach. ciekawostka bylo to ze jeden z kursantow nie potrafil zanurkowac na glebokosc 2 metrow a instruktor poprostu pokazal mu inny sposob na wyciagniecie manekina z dna. niewazne jak wazne ze skutecznie. niestety w Polsce liczy sie jak a nie skutek...(plywanie w lini prostej pod powierzchnia na Tamie)

[ Dodano: Pon Lut 11, 2008 2:17 am ]
dzis trafil mi sie pierwszy bubel nakursie: holowanie za biceps:) powinni tego zabronic:)
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
pingod 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Do³±czy³a: 26 Lip 2005
Posty: 183
Sk±d: BiaÅ‚ystok
Wys³any: Pon Lut 11, 2008 8:26 am   

Szkoleniami nad morzem i na basenie zajmuje sie ta sama organizacja ale wydaje 2 rozne uprawnienia Pool Lifeguard i Beach Lifeguard.
W poludniowo zachodniej Anglii zabezpieczeniem plazy zajmuje sie RNLI, ale poszukujac ratownikow wymagaja uprawnien RLSS.

Jesli chodzi o NPLQ to egzamin sklada sie z 3 czesci i tylko jedna dotyczy wody.
Nie wiem kovalsz czy juz mailes ale dla mnie na kursie najbardziej podobala sie deska- przecwiczona na kazdej mozliwej pozycji. To jest staly punkt egzaminu.
Reanimacja- u nas kazda para dysponowala trzema manekinami do cwiczen (dorosly, dziecko, noworodek).
Roznic jest wiele. Wedlug mnie kurs w Anglii mimo tego ze nie ma nacisku na umiejetnosci plywackie jest trudniejszy do ukonczenia, ale jednoczesnie lepiej przygotowuje do pracy.
Na kursie uczylismy sie wypelniac dokumentacje co jest stalym elementem pracy ratownika, omawiane byly algorytmy postepowania w sytuacjach kryzysowych- powazny uraz ciala, pozar w budynku- jak ewakuaowac ludzi, itd.
Ratownik byl przygotowywany do pracy w uslugach rekreacji- jak rozmawiac z klientem, jak rozwiazywac jego problemy- najrozniejsze. I to jest bardzo cenne, bo od pierwszego dnai w pracy masz jakies wytyczne.
Czesto kurs odbywa sie w miejscu w ktorym chcesz pozniej pracowac.

Sam egzamin prowadzony jest przez zewnetrznych egzaminatorow (jeden na kazde 6 osob).
_________________
Train one, save many.
 
 
     
elkotos 
Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 11 Mar 2007
Posty: 38
Sk±d: Lublin
Wys³any: Nie Lut 17, 2008 8:27 pm   

(Jestem w Londynie) Tutaj kursy trwają 4-7dni i odbywają się 2-5w miesiącu w różnych miejscach, organizowane przez różne osoby. Mają troche bubli np. holowanie poszkodowanego z urazem kręgosłupa (ratownik może się utopić, bo jest pod poszkodowanm). Ratownicy tu nie muszą potrafić dobrze pływać, ale na basenie czy trzeba być pływakiem? Poza tym w Polsce nie ćwiczy się tyle z urazami kręgosłupa (np ja odwrócić poszkodowanego na plecy?? lub jak go holować bezpiecznie?).
Jest troche różnic głównie to ta że w polsce jesteś przygotany do pomocy samodzielnie w Angli to jest bardziej praca zespołowa. ...ale nie potrafię powiedzieć który kurs jest lepszy, jeden i drugi ma wady i zalety.
Zaletą jest np to że co miesiąc są przeprowadzane treningi dla ratowników.
_________________
Kim siÄ™ czujesz tym siÄ™ stajesz

www.pomaranczowi.ovh.org
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Sro Lut 20, 2008 2:59 am   

pingod napisa³/a:
Szkoleniami nad morzem i na basenie zajmuje sie ta sama organizacja ale wydaje 2 rozne uprawnienia Pool Lifeguard i Beach Lifeguard.
W poludniowo zachodniej Anglii zabezpieczeniem plazy zajmuje sie RNLI, ale poszukujac ratownikow wymagaja uprawnien RLSS.

jak zwykle Gosiu udzielilas wyczerpujacej odpowiedzi a deska to element kursu ktory najbardziej mi sie podobal.
elkotos napisa³/a:
Mają troche bubli np. holowanie poszkodowanego z urazem kręgosłupa (ratownik może się utopić, bo jest pod poszkodowanm).

chyba wiem o ktory element ci chodzi ale za bubel nie uwazam. jest to tylko jeden z kilku sposobow holowania i nie sadze zeby dotyczyl urazow kregoslupa bo nie zabezpiecza w zaden sposob odcinka szyjnego.
jestem juz po egzaminie i czekam na legitymacje. egzamin nie byl jakis bardzo trudny bo mielismy dosc dobrego instruktora a egzaminator byl dos przyjazny co do obcokrajowcow. na teorii duzy nacisk byl na resuscytacje a na praktyce na urazy kregoslupa co uznal bym za duza zalete kursu.
elkotos napisa³/a:
(Jestem w Londynie)
jakie macie stawki w Londynie na basenie??
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Wto Lut 26, 2008 10:52 pm   

Ja mam takie pytanie jeszcze. Jakie są normy zatrudnienia ratowników w Anglii tzn. Ilu ratowników na jaką powierzchnie.
Tak jak w Polsce np. 1 Ratownik na basen 25m ?chyba nie bo skoro uczÄ… was pracy w zespole to pewnie przynajmniej 2.
Jak to wyglÄ…da.

Pozdrawiam
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
ghost 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 08 Mar 2008
Posty: 2
Sk±d: ToruÅ„
Wys³any: Sob Mar 08, 2008 6:59 pm   

Cześc jestem tu nowy, ale po fachu.

Wodny instruktor pływania z patentem.

NIedługo będe wybierał sie do UK, mam prace ale pomyślałem ze warto sobie uzupełnić ratownika o angielski papierek a z tego co pisaliście już wcześniej nie jest on drogi, tym lepiej.


Mam pare pytań:
To jak w koncu kurs trwa 2/3 tygodnie czy 5/7 dznii - czy po prostu obojętnie jak sie rozłoży 50 h ?

Mając swój stopień wodnego jestem zdolny w Polsce do pracy praktycznie wszędzie ( doświadczenie ). Czy po tym kursie rzeczywiscie jestem w stanie podiąć prace na basenie, bez odrabiania żadnych 100 h społecznie ?? Inaczej podając w CV kurs NPLQ nie mam czego się obawiać ze zostanie jako tako rozpatrzone.
" Czy to nie będzie wyglądał by tak jak mołodszy ratownik w Polsce przyszedł by na basen po prace na stałe? " Co wydawało by mi się troche dziwne śmieszne itp.

Z tego co się orientujecie jak wygląda rynek pracy ratowników, czy żeczywiscie można sie gdzieś załapać? Różne szmatławce pisza że rynek pracy w obecnych czasach ogólnie rynek pracy w UK wygląda albo inaczej wogóle nie wygląda dobrze.

Ale z tego co widziałem w necie np. http://www.jobrapido.co.uk/?q=lifeguard nie jest tak źle, wręcz bym powiedział że jest całkiem nieźle codziennie offerty pracy.

Pozdrawiam z Torunia

[ Dodano: Sob Mar 08, 2008 10:48 pm ]
Obejrzałem sobie filmik i jakoś wróciłem do tematu.

Zabrnełem do tego może komuś się przyda.
Najbliższe terminy i miejsca gdzie odbywać będzie się kurs, powtórka z angielskiego
http://nsvl.org/training/...urses#northwest


Macie jakies materiały do nauki teorii, zapewne i tak duży procent z tego wiecie ale na pewno nie wszystko, jeżeli macie jak to wygląda dostajecie kserówki, kupujecie książke ??
Z czego siÄ™ uczycie?

Kolejne pytanie macie skaner bąć ksero pod ręką ??
Idzie się dogadać ze mną :-)


Jak wygląda z lekarzem, trzeba mieć jakies badania ??
I ile kosztuje składka w anglii ??

Pozdrawiam jak będe miał jeszcze jakies pytania to będe walił.
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Wto Mar 11, 2008 6:20 am   

Ubu napisa³/a:
Ilu ratowników na jaką powierzchnie.

moge sie mylic bo to pamietam z kursu a nie moglem znalezc w materialach ktore dostalem ale to zalezy od ilosci osob w basenie. nie chodzi tu o minimalna a powiedzmy srednia. pamietam ze na dwoch ratownikow moze byc 220 osob. jezeli chodzi o inne atrakcje wodne to kazda ma swojego ratownika. na zjezdzalni jeden ratownik jest na gorze.
ghost napisa³/a:
obojętnie jak sie rozłoży 50 h

wazna jest ilosc godzin a nie w jakim okresie sie to rozlozy.
ghost napisa³/a:
Czy po tym kursie rzeczywiscie jestem w stanie podiąć prace na basenie, bez odrabiania żadnych 100 h społecznie ??

tutaj zadnych godzin spolecznie nie ma chyba ze ktos chce. prosze nie mylic WOPR z NPLQ.
ghost napisa³/a:
Czy to nie będzie wyglądał by tak jak mołodszy ratownik w Polsce przyszedł by na basen po prace na stałe?

nie sadze zeby wPolsce bylo to smieszne. na tym basenie gdzie ja sie staram jest rozmowa kwalifikacyjna gdzie pytaja sie o doswiadczenie itp. wiadomo ze pracodawca wezmie tych z wiekszym doswiadczeniem ale nie wykluczam ze prosto po kursie tez wezmie. nie rozpatrywalbym pracy w UK na podstawie polskich doswiadczen.
ghost napisa³/a:
Macie jakies materiały do nauki teorii, zapewne i tak duży procent z tego wiecie ale na pewno nie wszystko, jeżeli macie jak to wygląda dostajecie kserówki, kupujecie książke ??
Z czego siÄ™ uczycie?

kazdy kursant dostaje materialy z ktorych sie przygotowuje do egzaminu. podrecznikiem bym to nie nazwal ale taka role pelni.
ghost napisa³/a:
Jak wygląda z lekarzem, trzeba mieć jakies badania ??

naszczescie takie sprawy to tylko w Polsce...
ghost napisa³/a:
I ile kosztuje składka w anglii ??

zalezy na co sie skladasz:) czlonkowskich skaldek nie ma. dostajesz tylko plastikowa karte wiec nawet nie ma gdzie to wszystko wpisac.
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
ghost 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 08 Mar 2008
Posty: 2
Sk±d: ToruÅ„
Wys³any: Sro Mar 12, 2008 12:56 pm   

Już skonczyłes kurs??
Jak wyglądał egzamin, ustny pisemny??

Czy może już pracujesz???

Zamierzasz robic beach lifeguard?

Czy jest osobny kurs na instruktora pływania;p?

TO wszystko, z góry dzieki za odp.
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Czw Mar 13, 2008 12:01 pm   

ghost napisa³/a:
Już skonczyłes kurs??
Jak wyglądał egzamin, ustny pisemny??

juz dawno po egzaminie. zlozylem aplikacje na jeden z basenow i czekam. egzamin byl ustny w 4 osobowych grupach. niektore pytania byly bezposrednio kierowane do osoby a inne do grupy i odpowiadal ten kto znal odpowiedz a reszta uzupelniala. do tego nalezy pokazac kilka spraw z PP np opatrywanie ran czy resuscytacje (CPR).
ghost napisa³/a:
Zamierzasz robic beach lifeguard?

narazie mnie nie ciagnie bo jak widze angielskie plaze to sie odechciewa no ale nie wykluczam takiej mozliwosci w przyszlosci. czasem mysle ze na plazy to tylko w Polsce...
ghost napisa³/a:
Czy jest osobny kurs na instruktora pływania;p?

jasne ze tak. niestety nasze uprawnienia nie zawsze sa uznawane wiec prawdopodobnie w przyszlosci ten kurs tez bede musial dublowac. mam nadzieje ze jednak beda jakies roznice szkoleniowe i bede to mogl wykozystac dla siebie.
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
 
 
     
k_atasza 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MR


Wiek: 31
Do³±czy³a: 19 Pa¼ 2007
Posty: 42
Sk±d: WodzisÅ‚aw ÅšlÄ…ski
Wys³any: Pon Mar 24, 2008 11:08 am   

to ja jeszcze dorzucÄ™ swoje pytanie ;D
znam angielski na poziomie FCE, więc dość dobrze.
jednakże byłam w angli i czasem trudno było mi zrozumieć co do mnie mówią, szczegolnie rodowici anglicy którzy narzucali takie tępo gadki że szok.
zastanawiam się czy dałabym radę na takim kursie jeśli chodzi o język? pół biedy te ćwiczenia..bo potem i tak się dostaje materiały. ale gorzej z tym egzaminem. koleś się mnie coś spyta, a ja nie zaczaję o co chodzi i psikus ;D
kovalsz, jak Ty dobrze znasz angielski? trudno było tam ich zrozumieć i w ogole ?
aha, planuję jechać na ten kurs ale zastanawiam się jak się na to zapisać czy coś?

z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie :)
_________________
'So others may live!'
 
 
     
kovalsz 
Stały bywalec
NaRS Pool Lifeguard



Wiek: 42
Do³±czy³: 15 Cze 2005
Posty: 883
Sk±d: Bognor Regis - UK
Wys³any: Pon Mar 24, 2008 3:32 pm   

k_atasza napisa³/a:
kovalsz, jak Ty dobrze znasz angielski? trudno było tam ich zrozumieć i w ogole ?
aha, planuję jechać na ten kurs ale zastanawiam się jak się na to zapisać czy coś?

wcale nie znam:P moja nauczycielka angielskiego prosila mnie zebym nie probowal uzywac tego jezyka poza szkola to mnie przepusci:) no ale tak szczerze to jestem na wyspie od roku i nuczylem sie ze jak nie rozumiem to prosze o powtorzenie lub wyjasnienie. anglicy sami czesto sie nierozumieja bo jest tu wiecej roznic jezykowych niz w Polsce a do tego dochodza Szkoci, Walijczycy, Irlandyczycy czy obcokrajowcy z innych nacji ktorych tez angielski nie jest najlepszy. moj instruktor jak i egzaminator byl bardzo wyrozumialy a co najwazniejsze obaj wladali poprawna angielszczyzna. podstawa to sie nie wstydzic pytac. pytania na egzamin wsumie sa w materialach ktore dostajesz wiec tez niespodzianek nie powinno byc. ja na egzaminie tez nie skojazylem jednego pytania ale po minie poznalem z ecos jest nie tak:) poprostu egzaminator uzyl innego slowa odnosnie resuscytacji a ja skojazylem z czyms innym. jak egzaminator chce to zawsze Cie usadzi ale moj wiedzial ze problemem nie jest brak wiedzy bo wszystko robilem poprawnie a jedynie bariera jezykowa. moj angielski nie jest moze poprawny (wiekszosci angolow rowniez:) ale wszedzie zalatwiam swoje sprawy sam wiec mysle ze o taka znajomosc bardziej chodzi na poczatek. trzeba sie osluchac bo to nie to co w szkole. zapisac sie na to mozna jak sie przyjedzie do Anglii:) poszukaj w necie odnosnie egzaminow w miejscowosci dla Ciebie najwygodniejszej i tyle. nie bardzo wiem jak Ci pomoc w zapisaniu sie. tak sie tez zasanawiam po co Ci kurs jak nie jestes w Anglii??
_________________
Moje motto na ten rok - koko bongo i do przodu!!
  
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytañ do SQL: 18