www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Przesuniêty przez: DeVu
Nie Gru 21, 2014 2:32 pm
kursy ogólnodostępne
Autor Wiadomo¶æ
siara
[Usuniêty]

Wys³any: Sro Pa¼ 31, 2007 3:24 pm   kursy ogólnodostÄ™pne

Witam!
Mam pytanie. Czy WOPR prowadzi jakieś ogólnodostępne kursy, szkolenia?
Chodzi mo o podstawy ratownictwa czy też pierwszej pomocy nad wodą. Zazwyczaj oferowane kursy to Młodszy Ratownik, ale ja niestety nie mam aż takich umiejętności aby uczestniczyć w takim kursie. Często przebywam nad wodą i chciałbym poprostu umieć się zachować w sytuacji zagrożenia.
 
     
mati82 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Wiek: 41
Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 873
Sk±d: Sopot !
Wys³any: Sro Pa¼ 31, 2007 3:41 pm   

siara napisa³/a:
Zazwyczaj oferowane kursy to MÅ‚odszy Ratownik,


to podstawowy kurs, najniższy szczebel "wtajemniczenia"

siara napisa³/a:
ale ja niestety nie mam aż takich umiejętności


czyli nie masz umiejętności na najniższy stopień...

siara napisa³/a:
Czy WOPR prowadzi jakieś ogólnodostępne kursy, szkolenia?


tak, organizuje
lecz są to już kursy na stopień Starszy Ratownik WOPR oraz stopnie instruktorskie
organizuje również różnego rodzaju szkolenia specjalistyczne np. ratownictwo lodowe, na wodach szybkopłynących

po informacje nt. stopni oraz szkoleń odsyłam na stronę www.wopr.pl do działu Szkolenia
 
     
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Sro Pa¼ 31, 2007 3:45 pm   

hmm. w mojej miejscowości ratownicy chodzili po szkołach (podstawowych i chyba gimnazjach) i mówili dzieciom o niebezpieczeństwach mogących nas spotkać nad wodą i jak sie zachować.
Szkolenia z pierwszej pomocy... Na dzień ratownika na basenie uczyli chętnych podstaw pierwszej pomocy. Ale czy jako tako wopr prowadzi takie szkolenia nie dla członków tylko dla chętnych ludzi to nie jestem w stanie powiedzieć...

Pozdrawiam
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
Miszak 
Doświadczony Forumowicz WOPR
RW



Do³±czy³: 04 Sty 2007
Posty: 68
Sk±d: Pisz
Wys³any: Sro Pa¼ 31, 2007 4:55 pm   

Witam,
Warto byłoby się zastanowić nad tym czy nie zostać chociaż członkiem WOPR. Nie trzeba wtedy robić kursu na Młodszego Ratownika WOPR. Członek na prawa - skorzystaj np. gdy jest prowadzony kurs na Młodszego Ratownika WOPR jak "członek" uczestniczyć np. w dziale pierwsza pomoc przed medyczna, jak słuchacz.
Ja osobiście prowadzę szereg pogadanek dla dzieci ze szkół, w tematyce jaką propaguję jest nacisk na nauczenie podczas takiego spotkania podstawowych zasad jak należy i jak nie należy postępować i zachowywać się w sytuacji kryzysowej.
Zapraszam do galerii na mojej stronie: www.ratownictwo.pisz.pl
tam jest dużo fotek na temat pogadanek.
Pozdrawiam
_________________
>> Ratownik WOPR > Stermotorzysta > Strenik motorowodny > Żeglarz jachtowy > P1 CMAS > Radiotelefonista VHF > Ratownik Medyczny, BLS/AED Instructor >>
>> Należy zawsze wykonać wszystko, co potrzeba, a nie wszystko, co można. <<
 
 
     
immortal 
Stały bywalec



Do³±czy³: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Sk±d: sercem na morzu...
Wys³any: Czw Lis 01, 2007 5:38 pm   

mati82 napisa³/a:
siara napisał/a:
Zazwyczaj oferowane kursy to MÅ‚odszy Ratownik,


to podstawowy kurs, najniższy szczebel "wtajemniczenia"


no nie do końca - Krakowskie WOPR przed Kursem na Młodszego Ratownika WOPR organizuje tzw. Kursy Podstawowe - są one wymagane do Kursu na MR. Kurs taki składa się mniej wiecej z trzech spotkań (2x praktyka, 1x teoria). Tam "człowiek z ulicy" może dowiedzieć sie mniej wiecej czego może się spodziewać na kursie MR od strony praktycznej oraz dowiedzieć się po krótce co nieco o działalności WOPR. Po zaliczeniu tego kursu, dana osoba staje się członkiem WOPR.

pozdrawiam
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
mati82 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Wiek: 41
Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 873
Sk±d: Sopot !
Wys³any: Czw Lis 01, 2007 5:49 pm   

immortal napisa³/a:
Krakowskie WOPR przed Kursem na MÅ‚odszego Ratownika WOPR organizuje tzw. Kursy Podstawowe - sÄ… one wymagane do Kursu na MR


jak dla mnie kolejny sposób aby wyciągnąć od biednych uczniów kolejne pieniądze,
skoro w całej polsce nikt nie wymaga kursów wstępnych to dlaczego w krakowie wymagają ? mam nadzieje, że te wstępne przeszkolenie tylko dla chętnych
 
     
immortal 
Stały bywalec



Do³±czy³: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Sk±d: sercem na morzu...
Wys³any: Czw Lis 01, 2007 6:03 pm   

...hmm....powiem Ci tak....nie jestem w Krakowskim WOPR ale poprostu wiem jak jest.....nie wiem też dlaczego nigdzie nie ma takich kursów a w Krakowie są ale moim zdaniem nie jest to zła rzecz....

już tłumacze:
- kurs jest obowiązkowy dla osób, które chcą przystąpić do Kursu na Młodszego Ratownika
- żeby Cie nie skłamać, kurs kosztuje w granicach 40 - 50 zł (no wydaje mi sie, że nie jeste to majątek)
- ludzie na tym korzystają (byłem asystentem prowadzącego taki kurs St. Ratownika i powiem Ci, że niektórym się to przydało. Otworzyło to poprostu niektórym oczy, że zrobienie kursu na MR nie jest takim banałem. Miałem gościa który twardo chciał zrobić kurs MR a powiedział mi - gdy nie radził sobie z pływaniem na Kursie Podstawowym - że on nauczył sie pływać "żabką" 2 tygodnie temu i że "na plecach" to jeszcze tak nie bedzo... wiec po co ktoś - nie mówie już o tym przypadku - ma iść i zapłacić za kurs MR jeśli wstępny przeszedł "fuksem" a dalej sobie nie poradzi....
- no i kolejna rzecz - Ratownik, który prowadzi Kurs Podstawowy zawsze zarobi nieco grosza :)

pozdrawiam
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
mati82 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Wiek: 41
Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 873
Sk±d: Sopot !
Wys³any: Czw Lis 01, 2007 6:48 pm   

immortal napisa³/a:
żeby Cie nie skłamać, kurs kosztuje w granicach 40 - 50 zł (no wydaje mi sie, że nie jeste to majątek)


dla Ciebie nie, dla mnie również nie
lecz dla 15-17 latka który utrzymuje sie z kieszonkowego rodziców to może być już sporo
ile kurs kosztuje to wiemy, do tego trzeba płacić dodatkowo za wiele rzeczy
i całkowity koszt kursu rośnie

krótkie przeszkolenie które ma udowodnić chętnemu czy nadaje się czy nie można zrobić na zwykłym basenie, można podejść do pierwszego lepszego ratownika, powiedzieć ze chciałoby się pójść na kurs MRW i ten na pewno zrobił by takie samo krótkie przeszkolenie, dodatkowo miał by z tego satysfakcje że komuś pomógł oraz ze czas mu szybciej zleciał

immortal napisa³/a:
kurs jest obowiązkowy dla osób, które chcą przystąpić do Kursu na Młodszego Ratownika


widocznie w krakowie mają inne wymagania dla kursantów ...
 
     
immortal 
Stały bywalec



Do³±czy³: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Sk±d: sercem na morzu...
Wys³any: Czw Lis 01, 2007 7:03 pm   

...w zupełności Cię rozumiem i masz całkowitą racje.....ja tylko napisałem jak jest...

pozdrawiam
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
Jolly Roger 
Doświadczony Forumowicz WOPR
:)



Wiek: 35
Do³±czy³: 06 Lip 2006
Posty: 63
Sk±d: Kraków
Wys³any: Czw Lis 01, 2007 7:17 pm   

mati82 napisa³/a:

krótkie przeszkolenie które ma udowodnić chętnemu czy nadaje się czy nie można zrobić na zwykłym basenie, można podejść do pierwszego lepszego ratownika, powiedzieć ze chciałoby się pójść na kurs MRW i ten na pewno zrobił by takie samo krótkie przeszkolenie, dodatkowo miał by z tego satysfakcje że komuś pomógł oraz ze czas mu szybciej zleciał

immortal napisa³/a:
kurs jest obowiązkowy dla osób, które chcą przystąpić do Kursu na Młodszego Ratownika


widocznie w krakowie mają inne wymagania dla kursantów ...


Ja jestem z krakowskiego WOPR, w moim przekonaniu ten kurs jest potrzebny ponieważ tak jak powiedział immortal zdarza się że do kursu przystępują osoby które powinny poćwiczyć pływanie!. Najlepiej uświadomić delikwenta na takim właśnie kursie jaki wymiar mają kursy na stopień młodszego ratownika. Ja odbyłem kurs podstawowy (2005). Z tego co pamiętam były to dwie godziny na basenie - przykłady holowania, proba przed czasówką, próba przed zaliczeniem nóg do żabki, kraul ratowniczy, ćwiczenia w parach. I dwie godziny teorii: o wopr, stopnie, struktura, kursy, wymagania na stopnie, sprzęt w ratownictwie wodnym, kilka słów o resuscytacji, jest to dosyć fajnie organizowane i wyczerpuje temat, oczywiście można rozmawiać z ratownikami, ale raczej to raczej trzeba mieć znajomego i wtedy można coś działać. Krótko mówiąc jak dla mnie nie szkoda tych 40zł, trzeba wziąć pod uwagę że basen był w cenie..., sala wykładowa też..., cena napewno nie jest wygórowana...
pzdr.
 
     
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Czw Lis 01, 2007 7:18 pm   

immortal napisa³/a:

- ludzie na tym korzystają (byłem asystentem prowadzącego taki kurs St. Ratownika i powiem Ci, że niektórym się to przydało. Otworzyło to poprostu niektórym oczy, że zrobienie kursu na MR nie jest takim banałem. Miałem gościa który twardo chciał zrobić kurs MR a powiedział mi - gdy nie radził sobie z pływaniem na Kursie Podstawowym - że on nauczył sie pływać "żabką" 2 tygodnie temu i że "na plecach" to jeszcze tak nie bedzo... wiec po co ktoś - nie mówie już o tym przypadku - ma iść i zapłacić za kurs MR jeśli wstępny przeszedł "fuksem" a dalej sobie nie poradzi....


W Beskidzkim WOPR do którego należę zapisując sie na kurs nie trzseba wpłacać niczego (ma sie na to czas do 4 pierwszych spotkań (coś takiego) i jak ktos sobie nie radzi to poprostu rezygnuje a kto sobie radzi wpłaca pieniądze żeby móc daje brać udział w kursie. (to taki niepisany nigdzie zwyczaj)

Co do wad i zalet:
Na pewno jest to coś dobrego dla ludzi którzy prowadzą takowe kursy - mają szanse zarobić i zdobyć doswiadczenie w prowadzeniu tego rodzaju kursów (nigdy nie wiadomo co sie w przyszłości przyda)
- plusem jest jeszcze to ze ludzie przychodzący na kurs MR wiedza juz przynajmniej jak jaki styl sie nazywa (bo widziałem kiedyś jak jeden koleś jak usłyszał kraul ratowniczy został w miejscu bo nie wiedział co ma płynąć)
-minusem jest jednak koszt. Kolejna opłata (nie wiem jak inni forumowicze ale mnie to naprawdę denerwuje że kursy kosztują (załóżmy 500 zł) do tego dochodzi patent (przynajmniej drugi tyle) składka roczna... i tak sie zbiera a tu jeszcze dopłacać za kurs który nie daje ci nic (bo nawet zaświadczenia sie za niego chyba nie dostaje - mylę sie ?)
A jak sie idzie do pracy to ten sam WOPR w którym sie zostawiło tyle pieniędzy chciałby na tobie jeszcze zaoszczędzić...

Pozdrawiam
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
mati82 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Wiek: 41
Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 873
Sk±d: Sopot !
Wys³any: Czw Lis 01, 2007 7:37 pm   

kursy podstawowe/przygotowywacze - jestem ZA
pod jednym warunkiem - tylko dla chętnych

Ubu napisa³/a:
plusem jest jeszcze to ze ludzie przychodzący na kurs MR wiedza juz przynajmniej jak jaki styl sie nazywa (bo widziałem kiedyś jak jeden koleś jak usłyszał kraul ratowniczy został w miejscu bo nie wiedział co ma płynąć)


myślałem, ze kurs MRW jest właśnie od tego aby nauczyć co to jest kraul ratowniczy oraz jak sie holuje
 
     
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Czw Lis 01, 2007 7:50 pm   

mati82 napisa³/a:

myślałem, ze kurs MRW jest właśnie od tego aby nauczyć co to jest kraul ratowniczy oraz jak sie holuje


Oczywiscie że tak.
Tylko chodziło mi o to że fajnie by było jak by ludzie którzy idą na ratownika wiedzieli juz takie rzeczy, było by prościej...

mati82 napisa³/a:
kursy podstawowe/przygotowywacze - jestem ZA
pod jednym warunkiem - tylko dla chętnych


Zgadzam sie jeżeli ktoś jest chętny to niech idzie. To był oby chyba najlepsze rozwiązanie...

Pozdrawiam
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
mati82 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Wiek: 41
Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 873
Sk±d: Sopot !
Wys³any: Czw Lis 01, 2007 8:49 pm   

Cytat:
Tylko chodziło mi o to że fajnie by było jak by ludzie którzy idą na ratownika wiedzieli juz takie rzeczy, było by prościej...


nie przesadzaj ;)
zajęcia na kursie na MRW nie są aż tak trudne i skomplikowane aby robić kursy przygotowawcze

nie zależnie od długości kursu, nie zależnie od tego czy ktoś był na kursie przygotowawczym
i tak po kursie prawdziwą szkołę przechodzi się pracując (za pieniążki lub społecznie ) na kąpielisku/basenie
 
     
Ubu 
Starszy Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR



Do³±czy³: 06 Maj 2007
Posty: 389
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Czw Lis 01, 2007 9:05 pm   

Wiem wiem... Każdy z nas to przecież przechodził. A przynajmniej powinien... :-)

Pozdrawiam
_________________
RW, PÅ‚etwonurek, Sternik Motorowodny,
Ratownik Medyczny,
Szkol: Rat. Lodowe, Wody Szybko płynące
Instruktor BLS-AED, ACLS, PALS
PRACA: RW/SOR/Zespoły Rat. Med.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 17