www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
RKO zdejmować koszulkę czy nie
Autor Wiadomo¶æ
belifeguard 
Wypowie się, choć w ostateczności
lifeguard


Do³±czy³: 14 Maj 2010
Posty: 7
Sk±d: World
Wys³any: Pon Sty 31, 2011 9:59 am   RKO zdejmować koszulkÄ™ czy nie

Tak się zastanawiam, czy zdejmowanie koszulki podczas RKO jest wymogiem koniecznym i czy są sytuacje, w których nie musimy tego robić. Dodatkowo, czy kobiete powinnysmy pozostawic w staniku, czy rozpiąć go?
Teoretycznie zawsze byłem uczony żeby koszulkę zdjemować, a stanik rozpinać, ale niektorzy moi znajomi ratownicy nie są do tego przekonani.
_________________
Ratownik Wodny
Starszy Sternik Motorowodny
KPP


"odwaga rośnie w miarę, jak zwiększa się pole działania"
 
     
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Pon Sty 31, 2011 7:54 pm   

Myslisz, że jakie skutki miało by uciskanie klatki piersiowej na 4-5 cm przez stanik, który z reguły ma w sobie drut bądz inny element tego typu?

Poza tym na KPP nie mówili?
_________________
Zawsze powinieneś przerwać CPR po drugim Au!ze strony pacjenta
 
 
     
MÅ‚oody 
Stały bywalec


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 537
Sk±d: chleb!
Wys³any: Pon Sty 31, 2011 8:42 pm   

Kobiety - stanik z drucianym 'stelażem', wisiorki, koraliki i inne pierdoły które mogą być pod bluzką lub między AirBagami

Mężczyźni - łańcuchy, wisiorki, łańcuszki, 'nieśmiertelniki' i inne pierdoły sięgające na wysokość rękojeści lub trzonu mostka...

Czy uważasz, że zdjęcie bluzki lub rozpięcie stanika będzie dla osoby poszkodowanej lub jej bliskich jakimś "dyskomfortem"?? (bo chyba o to właśnie może chodzić twoim znajomym ratownikom).
Myślę, że w takim stanie w jakim znajduje się osoba, wobec której podejmujemy czynności reanimacyjne nie istotne jest to czy leży nago czy w stroju kąpielowym. :neutral: Ważniejsze jest to żeby przeżyła a nie to żeby nikt nie widział jej piersi.

Zresztą podciągnięcie, rozpięcie lub rozcięcie bluzki/stanika zajmuje przy bardzo zamulonym ratowniku jakieś 5 sekund a o wiele upraszcza sytuację :)
_________________
Lifeguard -> Trained to save your ass, not kiss it.
 
     
lachu543
Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 24 Pa¼ 2008
Posty: 37
Sk±d: Bielsko-BiaÅ‚a
Wys³any: Pon Sty 31, 2011 8:54 pm   

Szkoda tylko, że zdarzają się sytuacje, że kobiety zamiast podziękować za uratowanie życia to od zboczeńców wyzywają ( byłem świadkiem takiej sytuacji ), ale to już inna historia.

Mnie również uczono, aby zdejmować, rozpinać, rozcinać.
_________________
2009r - MRW
 
     
MÅ‚oody 
Stały bywalec


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 537
Sk±d: chleb!
Wys³any: Pon Sty 31, 2011 9:09 pm   

Jeśli osoba ratowana, już po całej sytuacji publicznie obrzuca nas takimi epitetami jak zboczeniec itd to podlega to pod Kodeks karny:

art. 212 k.k.
„kto pomawia innÄ… osobÄ™, grupÄ™ osób, instytucjÄ™, osobÄ™ prawnÄ… lub jednostkÄ™ organizacyjnÄ… nie majÄ…cÄ… osobowoÅ›ci prawnej o takie postÄ™powanie lub wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, które mogÄ… poniżyć jÄ… w opinii publicznej lub narazić na utratÄ™ zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju dziaÅ‚alnoÅ›ci, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolnoÅ›ci do roku”.

Nie widzÄ™ powodu do dyskutowania z takÄ… osobÄ….
_________________
Lifeguard -> Trained to save your ass, not kiss it.
 
     
belifeguard 
Wypowie się, choć w ostateczności
lifeguard


Do³±czy³: 14 Maj 2010
Posty: 7
Sk±d: World
Wys³any: Wto Lut 01, 2011 7:14 am   

No właśnie :) też tak myślałem ale chciałem się upewnić :)
thx
_________________
Ratownik Wodny
Starszy Sternik Motorowodny
KPP


"odwaga rośnie w miarę, jak zwiększa się pole działania"
 
     
rafaco
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 01 Kwi 2007
Posty: 180
Sk±d: Bialystok/ Sopot
Wys³any: Sro Lut 02, 2011 8:42 pm   

Młody dzięki za przytoczenie napewno się przyda w ,,niekomfortowych sytuacjach" :cool:
_________________

 
     
MÅ‚oody 
Stały bywalec


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 537
Sk±d: chleb!
Wys³any: Sro Lut 02, 2011 10:38 pm   

rafaco jak brakuje Ci hajsu na jakiś cel a akurat nawinie się taka osoba to może warto wszcząć proces cywilny o 'straty moralne' poniesione w wyniku obrzucania Ciebie epitetami przez kogoś :)
Przecież cała plaża słucha jak się w ratownika rzuca k**wami a potem ten ratownik ma mieć u plażowiczów jakiś autorytet :neutral:

Zawsze to jakieś odszkodowanie może będzie zasądzone :lol:
_________________
Lifeguard -> Trained to save your ass, not kiss it.
 
     
Bianik
Czasem zaglÄ…da
MR


Do³±czy³: 17 Kwi 2011
Posty: 1
Sk±d: podkarpacie
Wys³any: Nie Kwi 17, 2011 2:28 pm   

Czyli że w sytuacji kiedy znajdujemy na plaży nieprzytomną i nieoddychającą kobietę w jakimś "umocnionym" staniku to powinniśmy go zdjąć czy wystarczy rozpięcie?

Wybaczcie pytanie ale mój instruktor pominął wiele spraw na moim kursie i w wielu sprawach zmuszony jestem sam się dokształcić ;)

Poza tym witam wszystkich użytkowników z uwagi na to że jest to mój pierwszy post na tym forum :)
_________________
"Lepiej siedzieć cicho i sprawiać wrażenie głupiego, niż się odezwać i rozwiać wszystkie wątpliwości."
 
     
pingod 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Do³±czy³a: 26 Lip 2005
Posty: 183
Sk±d: BiaÅ‚ystok
Wys³any: Pon Kwi 18, 2011 10:17 pm   

Nie potrafie sobie wyobrazic stanika, ktory moglby przeszkadzac w wykonaniu RKO.
Musisz cos zdjac tylko jesli nie pozwala Ci skutecznie uciskac klatki piersiowej (np. nie widzisz gdzie jest jej srodek), albo utrudnia ocene wentylacji/oddechu.
_________________
Train one, save many.
 
 
     
MÅ‚oody 
Stały bywalec


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 537
Sk±d: chleb!
Wys³any: Pon Kwi 18, 2011 10:37 pm   

a możesz sobie wyobrazić jak metalowa sprzączka ze stanika wbija się w klatkę piersiową poszkodowanej?
jeśli można uniknąć takiego urazu to unikajmy go. Ten "stelaż" stanika może się wbić również w dłonie ratownika - potrzebne nam to?
Czy dla osoby ratowanej naprawdę najważniejszą w danej sytuacji sprawą jest to czy widać jej cycki?
_________________
Lifeguard -> Trained to save your ass, not kiss it.
 
     
pingod 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
RW


Do³±czy³a: 26 Lip 2005
Posty: 183
Sk±d: BiaÅ‚ystok
Wys³any: Pon Kwi 18, 2011 10:54 pm   

Zapiecie jest z tylu, a nie z przodu klatki piersiowej tam gdzie uciskasz . Dla osoby w NZK absolutnie nie ma to zadnego znaczenia czy cos jej wbijesz w skore plecow.
Zamiast zdejmowac stanik, masz wezwac pomoc, udroznic drogi oddechowe, wentylowac i uciskac klatke piersiowa. Reszta Cie nie interesuje i nie warto tracic na to czasu (bo w RKO go nie ma). Nie chodzi o to, ze kogos obnazysz, ale o to ze tracisz cenny czas, ktory powinien byc przeznacozny na inne czynnosci.
_________________
Train one, save many.
 
 
     
MÅ‚oody 
Stały bywalec


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 537
Sk±d: chleb!
Wys³any: Wto Kwi 19, 2011 12:15 am   

Są też staniki z zapięciami z przodu :wink:

Wydaje mi się, że o wiele łatwiej będzie prowadzić RKO bez takich pierdół jak plączący się między palcami stanik. Rozpięcie go czy też po prostu przecięcie nożyczkami zajmuje naprawdę sekundy a unikamy w ten sposób np. zranienia klatki piersiowej, które prowadzi do krwawienia co jest dla nas bardzo niepożądane ze względu np. na możliwość zakażenia w sytuacji gdy rękawiczka przetnie się przez rozwalony stelaż stanika :neutral:
_________________
Lifeguard -> Trained to save your ass, not kiss it.
 
     
ratovvnick 
Doświadczony Forumowicz WOPR
;)


Do³±czy³: 03 Lut 2011
Posty: 58
Sk±d: Gdynia
Wys³any: Wto Kwi 19, 2011 9:08 am   

co na to ratownicy medyczni z forum? bardzo chcialbym ich opinie przeczytac;)
_________________
Stażysta BL
Operator BL stopien 1 i 2
Operator Bl stopien 3-w planach
 
     
Qba
Doświadczony Forumowicz WOPR


Do³±czy³: 19 Kwi 2004
Posty: 67
Sk±d: Warszawa
Wys³any: Pi± Kwi 22, 2011 5:30 pm   

Wydaje mi się, że dyskusja dotyczy trochę pierdoły. Myślę, że jak są jakieś wolne ręce to niech przecinają lub ściągają stanik do góry w przerwie między uciśnięciami. Jeżeli zostanie na miejscu to też tragedii nie będzie. Ważne, żeby nie mocować się z nim przez godzinę i nie powodować niewskazanych przerw w uciskach i wdechach. Trzeba uważać jeżeli przylepiamy AED - stanik może zasłaniać miejsce pod lewą pachą.

U mnie w pogotowiu staniki były przecinane jak tylko uporaliśmy się z ważniejszymi rzeczami (EKG, iv, intubacja), co nie znaczy, że inne zespoły nie robiły tego inaczej.

Nie potrafię podać żadnej literatury, która odnosiłaby się do tego zagadnienia.
_________________
Stażysta wypożyczania czepków
;)
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytañ do SQL: 16