www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Działanie wysokiej temperatury na organizm człowieka
Autor Wiadomo¶æ
wywyjec 
Starszy Forumowicz WOPR
RW :P


Do³±czy³a: 04 Kwi 2004
Posty: 348
Sk±d: B-stok
Wys³any: Pi± Lis 09, 2007 7:12 pm   DziaÅ‚anie wysokiej temperatury na organizm czÅ‚owieka

To jest coś z czym każdy ratownik w swojej pracy (szczególnie na plaży) pewnie nie raz się spotkał i nie raz będzie miał okazję udzielać pierwszej pomocy w takim przypadku.

Najpierw postaram się w skrócie omówić, co może nas spotkać podczas "starcia" z wysoką temp. i dlaczego.

Normalna temp. ciała człowieka jak wszyscy wiemy to 36- 37 stopni C. Utrzymanie jej w tych granicach jest bardzo ważne, aby nasz organizm dobrze funkcjonował. Wytwarzanie ciepła pominę, za utratę ciepła są natomiast odpowiedzialne tzw. mechanizmy termoregulacji. Te z kolei możemy podzielić na bierne ("pierwsza linia obrony") oraz czynne (gdy te pierwsze zawiodą).

Bierne mechanizmy: promieniowanie (emisja ciepła do otoczenia- zachodzi, gdy temp. środowiska jest niższa niż temp. ciała), konwekcja (przez nią jest nam zimno, gdy wieje wiatr, który "zabiera" ze sobą cząstki powietrza, które nagrzały się od naszego ciała), przewodnictwo cieplne (b. ważne dla ratownika,przez ten mechanizm utrata ciepła zachodzi bardzo szybko w wodzie i przy dużej wilgotności powietrza).

Najważniejszym czynnym mechanizmem jest wydzielanie potu i jego parowanie z powierzchni ciała (jeśli nie wyparuje- tracimy tylko wodę, a nie tracimy ciepła).

Istnieje jeszcze kilka mechanizmów, za pomocą których nasz organizm się broni. Myślę, że dla ratownika ważne jest, że zależnie od temp. skórne naczynia krwionośe mogą się kurczyć lub rozszerzać.

Po tym przydługim wstępie przechodzimy do sedna sprawy:

1. Porażenie cieplne: 8)
a) przyczyny
-> wysoka temp. otoczenia
-> mała wilgotność powietrza
-> mały ruch powietrza (czyli wszystkie 3 mech. bierne zawiodły)
-> tracimy dużo wody i "soli" (parowanie)
b) objawy-> nasz organizm obronił się przed wzrostem temperatury (temp. ciała w normie), ale za mało pijemy (pragnienie) albo pijemy, ale nie wodę mineralną (pragnienie może nie wystąpić). Skóra jest blada, wilgotna (przeważnie), uczucie marznięcia ze skłonnością do dreszczy, szybkie, słabe tętno, zawroty głowy i mroczki.
c) co robimy??
->umieszczamy poszkodowanego w miejscu zacienionym,
->zapewniamy mu spokój i dopływ świeżego powietrza (odsuwamy gapiów).
-> Układamy w pozycji przeciwwstrząsowej (na plecach z rękami i nogami uniesionymi do góry),
->okrywamy porażonego,
->jeśli prosi możemy podać do picia zimną wodę (najlepiej mineralną).

2. Udar cieplny (inaczej zwany wstrzÄ…sem lub hipertermiÄ…) :roll:
a) przyczyny- podobne jak w poprzednim
b) objawy- nasz organizm nie jest w stanie pozbyć się nadmiaru wytworzonego ciepła:
-> wzrasta temp. ciała
-> poszkodowany jest czerwony, gorÄ…cy, suchy
-> dodatkowo mogą wystąpić: zaburzenia orientacji, chwiejny chód, tępy wyraz twarzy, drgawki, ból i zawroty głowy, mrowienie kończyn,
-> w skrajnych przypadkach: utrata przytomności i zaburzenia oddechu.
c) co robimy:
-> pierwsze 2 "strzałki" tak samo
-> układamy na plecach z nieco uniesionym i podpartym tułowiem i głową
-> staramy się schłodzić poszkodowanego (wilgotne ręczniki)
-> często sprawdzamy funkcje życiowe
nie polewamy bardzo zimnÄ… wodÄ…, nie wrzucamy do wody, itp. !!!

3. Porażenie słoneczne: 8)
a) działanie wysokiej temp. na nieosłoniętą głowę
b) objawy:
-> czerwona i gorąca skóra twarzy będąca w jaskrawym kontraście z zimną i bladą skórą na ciele,
-> chory zachowuje siÄ™ niespokojnie
-> skarży się na ból głowy,
-> sztywny kark i mdłości mogą powodować wymioty,
-> zaburzenia świadomości (jest "jakiś dziwny", gada od rzeczy i wogóle) mogące przejąć w utratę przytomności
c) co robimy:
-> jak w pkt.2

Złote myśli: :!: :!: :!:
Wszystko spokojnie, bez paniki i po kolei !!!

Małe dzieci przebywające dłużej w wysokiej temp. (nawet w cieniu) mogą mieć dziwne objawy (jakieś drgawki, zaburzenia oddychania i nieprawidłowe tętno) !!!

Pierwszą informacją jaką uda Wam się uzyskać od rodziny może być to, że poszkodowany miał wcześniej problemy z sercem- jako ratowników nie za bardzo nas to interesuje !!!

Cały czas strajmy się rozmawiać z poszkodowanym!!!

Jeśli poszkodowany straci przytomność- pozycja bezpieczna i częsta kontrola oddechu i tętna!!!

Pamiętaj:
najważniejsze: zapewnić cień i spokój, jeśli poszkodowany jest bardzo gorący- mokre ręczniki, jeśli chce pić- woda, na ułożenie nie nalegaj jeśli jest przytomny- sugeruj, karetka- według uznania (jeśli objawy nie ustępują, poszkodowany stracił przytomność, miał wcześniej problemy z sercem).
_________________
>> Rzuć mnie wilkom na pozarcie, a wrócę dowodząc watahą... <<
 
     
Miszak 
Doświadczony Forumowicz WOPR
RW



Do³±czy³: 04 Sty 2007
Posty: 68
Sk±d: Pisz
Wys³any: Pi± Lis 09, 2007 10:04 pm   

OPARZENIA


Oparzenia powstają w wyniku bezpośredniego urazu termicznego, rzadziej zdarzja się oparzenia słoneczne, chemiczne, elektryczne, popromienne i inne. Za podstawę działań ratunkowych uważa się szybka ocenę pacjenta oraz ocenę typu i rozległości oparzenia. Bardzo istotnymi czynnikami oceny stanu poszkodowanego są:
1. głębokość oparzenia,
2. wielkość oparzonej powierzchni ciała,
3. umiejscowienie.
Ważnymi elementami wpływającymi na postępowanie są również towarzyszące urazy i występujące schorzenia.

W ocenie ciężkości oparzeń wyróżniamy IV stopnie:

STOPIEŃ CHARAKTERYSTYKA - ROZPOZNANIE
I Dotyczy tylko powierzchownej warstwy skóry, powoduje zaczerwienienie i bolesność. Klasycznym przykladem jest oparzenie słoneczne.
II (niepeÅ‚nej gruboÅ›ci) – Obejmuje gÅ‚Ä™bsze warstwy skóry i może mieć różny wyglÄ…d: zarówno uogólniony rumieÅ„, jak i zaczerwienienie marmurkowate o bÅ‚yszczÄ…cej powierzchni. GÅ‚Ä™bsze elementy skórne, jak mieszki wÅ‚osów i gruczoÅ‚y potowe, nie zostajÄ… uszkodzone. Charakterystyczne sÄ… pÄ™cherze i silny ból.
III (peÅ‚nej gruboÅ›ci) – obejmuje naskórek, skórÄ™ i tkankÄ™ podskórnÄ…. Dochodzi do martwicy tkankowej, skóra jest twarda, przezroczysta lub zwÄ™glona. DotkniÄ™te obszary sÄ… pozbawione czucia.
IV Występuje w bezpośrednich urazach prądem elektrycznym , dotyczy uszkodzenia oprócz skóry, głębokich struktur powięziowych, mięśniowych i kostnych.

Rozległość oparzenia:

Do oceny rozległości oparzenia wprowadzono proste i powszechnie stosowane pojęcia. Wyliczana wartość procentowa wskazuje na ciężkość obrażeń, określając jednocześnie zakres zapotrzebowania na płyny. Najczęściej stosowane są dwie reguły:

ReguÅ‚a dziewiÄ…tek – miara topograficzna i dzieli powierzchniÄ™ ciaÅ‚a na obszary odsetkowe, z których każdy obejmuje 9% poza okolicÄ… krocza, która dotyczy 1% caÅ‚oÅ›ci. WartoÅ›ci procentowe różniÄ… siÄ™ istotnie u dorosÅ‚ych i dzieci, u których gÅ‚owa stanowi wiÄ™kszÄ…, a nogi mniejszÄ… powierzchniÄ™ w stosunku do pozostaÅ‚ych części ciaÅ‚a (Rys.1).

ReguÅ‚a rÄ™ki – oparta jest na zaÅ‚ożeniu, że powierzchnia rÄ™ki oparzonego odpowiada 1% powierzchni jego ciaÅ‚a. Wielokrotność powierzchni rÄ™ki wskazuje wielkość procentowÄ… obszaru poparzenia.


(Rys.1) Procentowa ocena powierzchni ciaÅ‚a – reguÅ‚a dziewiÄ…tek (dorosÅ‚y)

ZADANIA RATOWNIKA – postÄ™powanie
1. Zadaniem ratownika jest odsuniÄ™cie poszkodowanego do źródÅ‚a ciepÅ‚a (dbajÄ…c o wÅ‚asne bezpieczeÅ„stwo – czy jest bezpiecznie?).
2. Ugasić odzież. Przyczepiony do ubrania palący się materiał musi zostać usunięty, podczas gdy przyczepiony do skóry powinien tam pozostać.
3. Zabezpieczenie drożnoÅ›ci dróg oddechowych (należy usunąć oparzonego z pomieszczenia zadymionego; dbajÄ…c o wÅ‚asne bezpieczeÅ„stwo – czy jest bezpiecznie?)
4. Natychmiastowe schÅ‚adzanie zimnÄ… wodÄ… oparzonej powierzchni przez kilkanaÅ›cie minut (jak najszybciej; zmniejsza to stopieÅ„ oparzenia, ponieważ zimna woda odbiera oparzonej skórze ciepÅ‚o, dziaÅ‚a przeciw obrzÄ™kowo a ponadto uÅ›mierza ból), pamiÄ™tajÄ…c, że woda powinna być czysta i mieć temperaturÄ™ ok. 20ºC. (można zanurzyć poszkodowanego w wannie, na co najmniej 20 minut).
5. Przy oparzeniach w obrębie jamy ustnej i gardła poszkodowany powinien płukać gardło zimną wodą albo ssać kawałki lodu.
6. W przypadku oparzeń chemicznych np. kwasem lub zasadą, należy spłukiwać oparzoną powierzchnię strumieniem bieżącej wody przez 15 minut. Jedynie w przypadku ofiar oparzonych wapnem niegaszonym przed zmywaniem oparzonej powierzchni należy najpierw na sucho wytrzeć wapno ze skóry.
7. Trzeba koniecznie zdjąć obrÄ…czki, pierÅ›cionki, krawat itp. – ze wzglÄ™du na szybko pojawiajÄ…cy siÄ™ obrzÄ™k.
8. W celu uniknięcia zakażenia należy zaopatrzyć ranę jałowym opatrunkiem.
9. W przypadku stwierdzenia objawów wstrząsu należy ułożyć poszkodowanego w pozycji przeciw wstrząsowej.
10. Należy przewieźć oparzonego do szpitala.
11. Nie dopuścić do hipotermii oparzonego.
Nie wolno:
· Po oparzeniu nie wolno zrywać ubrania, które przykleiÅ‚o siÄ™ do skóry, należy ostrożnie Å›ciÄ…gać pozostaÅ‚Ä… odzież.
· W przypadku oparzeÅ„ o dużej powierzchni, ciaÅ‚o należy schÅ‚adzać tylko wilgotnymi chustami, nie wolno polewać bieżącÄ… zimnÄ… wodÄ…!
· Nie wolno stosować na Å›wieże oparzenie żadnych maÅ›ci, kremów lub innych powszechnie stosowanych okÅ‚adów np. z kwaÅ›nego mleka.
· Nie wolno neutralizować kwasów zasadami i odwrotnie, jedynym i najlepszym Å›rodkiem leczniczym jest woda.
_________________
>> Ratownik WOPR > Stermotorzysta > Strenik motorowodny > Żeglarz jachtowy > P1 CMAS > Radiotelefonista VHF > Ratownik Medyczny, BLS/AED Instructor >>
>> Należy zawsze wykonać wszystko, co potrzeba, a nie wszystko, co można. <<
 
 
     
Barto1993 
Doświadczony Forumowicz WOPR
MÅ‚odszy Ratownik


Wiek: 31
Do³±czy³: 26 Cze 2008
Posty: 81
Sk±d: Sandomierz
Wys³any: Czw Cze 26, 2008 11:44 am   

To porady bardziej dla strażaka ... ale jakże przydatne :)
_________________
*2007 - MRW
*2008 - SMW
 
 
     
gladiator 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 13 Mar 2015
Posty: 2
Wys³any: Pi± Mar 13, 2015 5:44 pm   

Bardzo ciekawe informacje, wÅ‚aÅ›nie jest po pierwszym swoim kursie ratownictwa, mam za sobÄ… oczywiÅ›cie kruszy pierwszej pomocy ale coraz bardziej mnie to zaczęło interesować i pogÅ‚Ä™biam swoja wiedzÄ™ w tym temacie. CzytaÅ‚em wÅ‚aÅ›nie tekst o wysokich i niskich temperaturach a organizmie czÅ‚owieka, mam nawet linka http://www.biomedical.pl/...wieka-3018.html i wÅ‚aÅ›nie szukaÅ‚em info co robić w skrajnych sytuacjach, te rady wasze tutaj brzmiÄ… faktycznie jak dla strażaka, ale kto wie, kogo co spotka – lepiej warto być zawsze przygotowanym :) ogólnie brzmi wszystko OK i rady fajne ;)
 
     
kruszynka00 
Czasem zaglÄ…da
kruszynka00


Do³±czy³a: 19 Lip 2018
Posty: 1
Wys³any: Czw Lip 19, 2018 9:09 pm   

fajne przypomnienie podstawowych zachowań w przypadku oparzeń, zdaża mi się przesadzić z opalaniem...;)
_________________
https://www.aasapolska.pl
 
     
hanluk 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 15 Lip 2018
Posty: 3
Wys³any: Pi± Lip 20, 2018 11:48 am   

Fajnie napisane. dobrze jest sobie czasem przypomnieć wiadomości. Pozdrawiam
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16