www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Ważność uprawnień, a ustawa
Autor Wiadomo¶æ
nurtfa 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 20 Lut 2016
Posty: 2
Wys³any: Sob Lut 20, 2016 3:27 pm   Ważność uprawnieÅ„, a ustawa

Witam,
chciałem zacząć pracę jako ratownik wodny i o to co mnie spotkało. Będąc w biurze na pewnym basenie dowiedziałem się że moje uprawnienia ratownika wodnego są nie ważne. Mam KPP, młodszego i RW oraz sternika. Wszytsko więc jest. Pan w biurze wyjaśnił mi jako, że szkolenie RW zacząłem 19.02.2012, a egzamin zdałem 16.06.2012 czyli po wejściu w życie ustawy z dnia 18.08.2011, a przed wejściem rozporządzenia 21.06.2012, to moje uprawnienia są nieważne. W art. 15.4 wyżej wspomnianej ustawy jest taki oto zapis:

4. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, określi, w drodze
rozporzÄ…dzenia:
1) ramowy program szkolenia, o którym mowa w ust. 1,
2) zakres wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych do
uzyskania uprawnień z zakresu ratownictwa wodnego,
3) wzory dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień, o których mowa
w pkt 2,
4) kwalifikacje kadry dydaktycznej prowadzÄ…cej szkolenia,
5) sposób przeprowadzania egzaminu
– majÄ…c na wzglÄ™dzie bezpieczeÅ„stwo na obszarach wodnych, zapewnienie
odpowiedniego poziomu wyszkolenia ratowników wodnych, zapewnienie
odpowiedniego poziomu kadry dydaktycznej, konieczność zapewnienia jednolitego
sposobu przeprowadzania egzaminu oraz zakres uprawnień uzyskiwanych po zdaniu
egzaminu.


Z tego też wynikało by że po wejściu tej ustawy czyli 01.01.2012 roku żadnych szkoleń nie powinno być aż do wejścia w życie rozporządzenia bo nie ma wytycznych co do programu szkolenia, wiedzy teoretycznej i praktycznej niezbędnej do ratownika wodnego itd. dobrze myślę?

Dzwoniłem do prezesa oddzialu WOPRu i się dowiedziałem że wszystko jest tip top. Po czym zadz do Pana w biurze, który wcześniej zwórcił uwagę na ten problem, i wciąż ten Pan stał przy swoim, że nie mam uprawnień.
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Nie Lut 21, 2016 10:16 am   Re: Ważność uprawnieÅ„, a ustawa

nurtfa napisa³/a:
...Z tego też wynikało by że po wejściu tej ustawy czyli 01.01.2012 roku żadnych szkoleń nie powinno być aż do wejścia w życie rozporządzenia bo nie ma wytycznych co do programu szkolenia, wiedzy teoretycznej i praktycznej niezbędnej do ratownika wodnego itd. dobrze myślę?...

Niestety dobrze myślisz ale wówczas WOPRy nie były w stanie wstrzymać się od kasowania kursantów za kursy ... w końcu kasa musi się zgadzać.
Inna możliwość jest taka (czego być może nie pamiętasz) że na kursie poinformowano Cię że kurs realizowany jest według wewnątrzorganizacyjnego programu szkolenia i zakończy się (ten kurs) nadaniem Ci wewnątrzorganizacyjnego stopnia Ratownik WOPR nie dającego nic na zewnątrz.
Ostatnia możliwość jest taka że uczestniczyłeś nie w kursie na Ratownika WOPR tylko w drugiem etapie szkolenia Ratowników Wodnych który ogólnie ujmując też kończy się nadaniem Ci wewnątrzorganizacyjnego stopnia Ratownik WOPR. W takim wypadku musisz zrobić trzeci etap szkolenia Ratowników Wodnych zakończony wydaniem Ci stosownego zaświadczenia zgodnie z rozporządzeniem MSW. Wtedy już na pewno nikt Ci braku uprawnień nie zarzuci.

nurtfa napisa³/a:
...Dzwoniłem do prezesa oddzialu WOPRu i się dowiedziałem że wszystko jest tip top...
A jaki prezes teraz się przyzna że pobrał pieniądze za nie w pełni wartościowy towar tym bardziej że nadal twierdzi "że wszystko jest tip top".
  
 
     
nurtfa 
Czasem zaglÄ…da


Do³±czy³: 20 Lut 2016
Posty: 2
Wys³any: Wto Lut 23, 2016 1:27 am   

Ech... na szczscię to już koniec monoplu wopru. Orientuje się ktoś gdzie odbywają się szkolenia ratowników 3 etapu na śląsku? Szukałem i znalazłem jedynie całościowy. Swoją drogą podpisałem dzisiaj umowę na jednym z basenów i gestor nic nie wspominał o niepełnych uprawnieniach. :smile:
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Wto Lut 23, 2016 1:27 pm   

nurtfa napisa³/a:
Ech... na szczscię to już koniec monoplu wopru. Orientuje się ktoś gdzie odbywają się szkolenia ratowników 3 etapu na śląsku? Szukałem i znalazłem jedynie całościowy. Swoją drogą podpisałem dzisiaj umowę na jednym z basenów i gestor nic nie wspominał o niepełnych uprawnieniach. :smile:

Piszesz o końcu monopolu WOPR (i do tego "na szczęście") a szukasz III etapu. Czyli WOPR jest dobry jak dobrze będzie dla nas a wszystko inne źle? :mrgreen:
Perykles ma tu rację - był okreś zaiweszenia - oczywiście dzię ki "dynamicznym" działaniom MSW. Bo po co się spieszyć.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Sro Lut 24, 2016 2:53 pm   

nurtfa napisa³/a:
Dzwoniłem do prezesa oddzialu WOPRu i się dowiedziałem że wszystko jest tip top.

Nie jest "tip top". Niech ten "prezes" skoro zaczął to szkolenie w takiej formule umożliwi Ci ukończenie tego trzeciego etapu szkolenia na stopnie ratownicze WOPR (co programowo równoznaczne było z jednoczesnym ukończeniem szkolenia w zakresie ratownika wodnego (MSW) i wyda Ci zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie ratownika wodnego (MSW) - inna sprawa jak to zrobi (udokumentuje) ale to jego zmartwieni - byle nie skasował Cię za całe szkolenie ratownika wodnego (MSW).
Jeśli odmówi radzę Ci złożenie skargi na działanie prezesa do ZG WOPR - i nieważne czy to jest niewiedza prezesa czy działanie z premedytacją.
Miałbym w takim przypadku prośbę do obecnego tu na Forum PB aby sprawy (jeśli wpłynie) nie odsyłał do niby właściwej jednostki WOPR, tylko zajął się nią z poziomu ZG WOPR - bo dotyczy sprawy członków WOPR (50111) a nie jakiegoś konkretnej organizacji mającej tylko w nazwie człon WOPR - np. Powiatowe WOPR w Koziej Wólce (o własnym numerze KRS) - PB wie o czy mówię. Do tego to nie stopnie ratownicze poszczególnych jednostek WOPR były nadane, tylko stopnie WOPR (KRS 50111) powiązane z uzyskiwaniem przeszkolenia w zakresie ratownika wodnego (MSW) i za to trzeba wziąć odpowiedzialność na swoje barki.
Uprzedzając - PB nie mów mi ze ZG nie obchodzi szkolenie MSW - bo powinno obchodzić bo inaczej nasi członkowie będą wciąż mieli problemy i szukali innych rozwiązań - o antyreklamie już nie wspomnę.
PB napisa³/a:
Piszesz o końcu monopolu WOPR (i do tego "na szczęście") a szukasz III etapu. Czyli WOPR jest dobry jak dobrze będzie dla nas a wszystko inne źle? :mrgreen:

PB - temat wraca jak bumerang i będzie wracał. Jeśli ZG WOPR nie zrobi porządku ze strukturą, nie wyedukuje swoich prezesów i członków (a nie widzę takiej aktywności a nawet więcej odpowiedzi na potrzebę spotkania z przedstawicielami ZG na poziomie województwa) to takich "kwiatków" będzie więcej i nie dziw się że ludzie tak reagują :sad:
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Czw Lut 25, 2016 2:16 pm   

SoLo napisa³/a:
nie widzę (...) odpowiedzi na potrzebę spotkania z przedstawicielami ZG na poziomie województwa

????

[ Dodano: Czw Lut 25, 2016 2:26 pm ]
SoLo napisa³/a:
prośbę do obecnego tu na Forum PB aby sprawy (jeśli wpłynie) nie odsyłał do niby właściwej jednostki WOPR, tylko zajął się nią z poziomu ZG WOPR - bo dotyczy sprawy członków WOPR (50111) a nie jakiegoś konkretnej organizacji mającej tylko w nazwie człon WOPR

ZG wypowiedziało się co do nadawania stopni i szkoleń MSW. No nic nie poradzę, że ktoś kogoś robi w balona za kasę (tak najprościej można ująć). Są od tego sądy koleżeńskie, a w końcu i sądy powszechne. Z tego co wiem stopnie WOPR zostały nadane zgodnie z prawem WOPR. A że ktoś podciągnął to (akurat tu) pod robienie rw (msw) to co na to mogę poradzić.

SoLo napisa³/a:
były nadane (...) stopnie WOPR (KRS 50111) powiązane z uzyskiwaniem przeszkolenia w zakresie ratownika wodnego (MSW) i za to trzeba wziąć odpowiedzialność na swoje barki.

Tak stopnie WOPR można nadawać w trakcie szkolenia MSW ale WOPR nie będzie się wcinał w samodzielność jednostek nadających czy szkolących swoich członków. Stopnie nadają prezesi jednostek i oni wiedzą czy jest coś dobrze czy nie. Jeżeli nie, to przecież z informacji z forum wniosku żadnego nie złożę.


SoLo napisa³/a:
Uprzedzając - PB nie mów mi ze ZG nie obchodzi szkolenie MSW - bo powinno obchodzić bo inaczej nasi członkowie będą wciąż mieli problemy i szukali innych rozwiązań

Ależ obchodzi. Bo uważam, że każda jednostka powinna uzyskać zgodę MSW aby swobodnie (bez pośrednictwa ZG czy jednostek wojewódzkich) rozmawiać z wójtami i starostami o środkach na ratownictwo. Za tym idzie i szkolenie. Oczywiście inne będzie robił Gdańsk, inne Warszawa, a inne Olsztyn (chodzi mi o to ponad ramy programowe) bo inne obszary wodne mamy.
Ale szkolenie MSW może być realizowane bez stopni WOPR, więc ni jak się to ma do WOPR. Natomiast jeżeli w trakcie są nadawane stopnie WOPR to są one w ramach prawa WOPR.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Nie Lut 28, 2016 9:59 pm   

PB napisa³/a:
Jeżeli nie, to przecież z informacji z forum wniosku żadnego nie złożę.

Dla tego proponowałem aby nurtfa jeśli nic nie może wskórać złożył do ZG oficjalne zawiadomienie :mrgreen:
A poza tym, zgrabnie ujmujesz w słowa swoje komunikaty. Niby wszystko jest poukładane, jednak na końcu gdzieś nasze podejscie do sprawy (żeby nie powiedzieć zbyt górnolotnie :lol: ) się rozchodzi, ale to chyba nie da się tak przegadać na odległość :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytañ do SQL: 16