www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Nocne pływanie - przepisy.
Autor Wiadomo¶æ
marcel_s 
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 11 Sie 2013
Posty: 15
Sk±d: Sosnowiec
Wys³any: Pi± Lut 27, 2015 12:30 pm   Nocne pÅ‚ywanie - przepisy.

Cześć.

Mam pytanie : czy jest jakiś przepis który zabrania pływania wpław nocą na wodach otwartych? Lata temu obiło mi się o uszy że jest, ale nie potrafię go znaleźć ani w starej ani w nowej ustawie.
Wyszło może jakieś rozporządzenie MSW albo coś takiego?

W zeszłym roku zrobiłem kilka nocnych pływań - bez napatoczenia się na żadne służby. W tym roku będzie zapewne podobnie. A w razie interwencji, chcę mieć jakiś punkt zaczepienia do dyskusji.
 
     
Powertech 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Diving :)


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 11 Lut 2008
Posty: 70
Sk±d: WJM
Wys³any: Pi± Lut 27, 2015 6:33 pm   

Hej. Proponuje zgłosić się do Urzędu Żeglugi Śródlądowej pod który podlega teren na którym będziesz się poruszać i tam uzyskasz odpowiedź. Np. Dyrektor UŻŚ Giżycko wydał odrębne przepisy prawa miejscowego (http://www.giz.uzs.gov.pl/?uzs-gizycko,29) gdzie paragraf 10 określa pływanie nocne. Pozdrawiam :)
 
     
marcel_s 
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 11 Sie 2013
Posty: 15
Sk±d: Sosnowiec
Wys³any: Pi± Lut 27, 2015 6:58 pm   

Hej.
Dzięki.
Tylko mnie chodzi o pływanie wpław - nie na łajbie. Ot jadę nad jeziorko/staw na godzinę zero trzydzieści, wchodzę i pływam do rana. Nie wadzę nikomu, w spławiki nie wpływam, ale też nie mam ochoty żeby jakiś nadgorliwy mnie z wody wyciągał.


BTW w tym co podałeś jest zawarty najbardziej sensowny paragraf na świecie Par 14 pkt 1 :-)
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Sob Lut 28, 2015 10:51 am   

Nie ma generalnego przepisu określającego geporę dnia uprawiania rekreacji. Nie możesz tego robić w miejscach zakazanych lub gdzie jest wyraźny zakaz właścicele (np kąpieliska mogą być takim zakazem objęte). UŻŚ jest właściwy w sprawach żeglugi i dróg wodnych, a nie w sprawache rekreacji (jedynie w wypadku uprawiania rekreacji nnastatkach porusz tę kwestię). Prawo wodne gwanantuje swobodne korzystanie z wód (w tym powierzchniowych) jeżeli przepisy szczegółowe tego nie zabraniają.
Pomijam to bezpieczeństwo takich kąpieli ale to już inna sprawa.
 
     
marcel_s 
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 11 Sie 2013
Posty: 15
Sk±d: Sosnowiec
Wys³any: Nie Mar 01, 2015 8:19 am   

Dzięki bardzo za odpowiedź. Co do miejsc zakazanych - mam świadomość i generalnie się stosuję. Nie miałem pewności tylko co do pory nocnej. A noc to najlepszy moment na pływanie po otwartych - cisza spokój, nie ma fali, słońce nie spiecze głowy.

Co do bezpieczeństwa. Przy zawsze mam przy sobie bojkę asekuracyjną (sam zrobiłem:-).
Bojka
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Nie Mar 01, 2015 3:50 pm   

marcel_s napisa³/a:
Dzięki bardzo za odpowiedź. Co do miejsc zakazanych - mam świadomość i generalnie się stosuję. Nie miałem pewności tylko co do pory nocnej. A noc to najlepszy moment na pływanie po otwartych - cisza spokój, nie ma fali, słońce nie spiecze głowy.

Co do bezpieczeństwa. Przy zawsze mam przy sobie bojkę asekuracyjną (sam zrobiłem:-).
Bojka


No i żeby takich pływaków z bojkami było jak najwięcej. Tylko jak przyjdzie co do czego to bojka Cię utrzyma ale ratownjcy nie znajdą. Chyba, że rano - po bojce. :grin: Oczywiście żart. Wisielczy ale żart.
 
     
Powertech 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Diving :)


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 11 Lut 2008
Posty: 70
Sk±d: WJM
Wys³any: Nie Mar 01, 2015 4:46 pm   

To do bojki jakaś latarka albo światło błyskowe :)
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pon Mar 02, 2015 3:54 pm   

I co będzie z tej bojki - przeszkoda, statek na kotwicy czy mały statek?
przepisy żeglugowe jasno określają jakie światła i kto może nosić.
Dlatego mówię o bezpieczeństwie takiego pływania. P
 
     
marcel_s 
MÅ‚odszy Forumowicz


Do³±czy³: 11 Sie 2013
Posty: 15
Sk±d: Sosnowiec
Wys³any: Sob Mar 07, 2015 1:40 pm   

Hej.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi. Pływanie nocą ma sporo zalet i wcale nie jest dużo bardziej niebezpieczne niż za dnia. Dzień daje złudne poczucie bezpieczeństwa. Bo może ktoś zauważy, bo kumpel na kajaku mnie asekuruje, bo dziewczyna z telefonem na brzegu itp. A rzeczywistość jest taka, że albo problem jest mały (skurcz) i człowiek sobie sam z nim poradzi, albo problem jest duży (zawał) a wtedy pseudo asekuracja nie pomoże. Na duże problemy konieczna jest łódź asekuracyjna, z ratownikiem na pokładzie. Kumpel z kajaka niewiele pomoże jeśli nie wie jak.

Pływak asekuracyjny, (ten ze zdjecia) ma 25kg wyporu. Jest w stanie utrzymać na wodzie mnie i pas balastowy którym się dociążam przy treningach (7kg). Przy pływaniu na długich dystansach - nie ma pasa - za to na pływaku jest dużo wody i jedzenia (4,5 litra wody, i jakieś pół kilo batonów).

Co do przepisowego oświetlenia w nocy.
W zeszłym roku, właśnie w nocy z tym pływakiem zrobiłem dystans 20420m w ciągu niecałych 11 godzin :-) . Na nocne pływanie na bojce był zamocowany biały marker led (nurkowy), światło ciągłe, widoczny z min 100m. Dodatkowo do okularków (z tyłu), do noża, i do części butelek z wodą były przyczepione markery chemiczne, żeby łatwiej je było znaleźć w ciemności. No i jako 'uspokajacz sumienia' miałem ze sobą dwie morskie flary - czerwone - 60 sekundowe.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Sob Mar 07, 2015 11:27 pm   

Jasne, że się uspokajam i polecam taki rodzaj dbania o swoje bezpieczeństwo. Powodzenia
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytañ do SQL: 16