www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Weryfikacja a umowa o pracÄ™. ProszÄ™ o pomoc
Autor Wiadomo¶æ
Anonim999 
Czasem zaglÄ…da
Anonim999


Wiek: 46
Do³±czy³: 03 Gru 2014
Posty: 2
Sk±d: daleko
Wys³any: Sro Gru 03, 2014 2:44 pm   Weryfikacja a umowa o pracÄ™. ProszÄ™ o pomoc

Witam. Jestem Ratownikiem WOPR na jednym z basenów, pracuję tam ponad dwa lata. Mam umowę o pracę na czas NIEOKREŚLONY. Na naszym akwenie chodzą słuchy, że Nasz "dowódca" (nie mylić z szefem) Chce wprowadzić weryfikację ratowników, 400m w 8min itp. ma to być już po nowym roku. Nie jestem w stanie zrobić takiego czasu, tym bardziej, że nikt nas wcześniej o tym nie uprzedził, jestem ojcem dwóch dzieci, żona pracuje dorywczo i jeżeli nie przejdę weryfikacji, to stracę pracę? Nie wiem czy umowa na pełen etat, na czas nieokreślony daje mi jakieś przywileje, mogę się jakoś bronić, lub starać się zdobyć więcej czasu na przygotowanie się do tej weryfikacji? Jak to prawnie wygląda? Jestem sprawnym Ratownikiem, rzetelnie wykonuję swoją pracę, nie było nigdy skarg na moją osobę, mam na koncie wiele udanych interwencji, zapisanych w dzienniku, tylko po prostu nie jestem w stanie w tym momencie zrobić takiego czasu.
 
     
Luka 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Marine


Pomóg³: 6 razy
Wiek: 29
Do³±czy³: 04 Lut 2012
Posty: 86
Sk±d: WOPR
Wys³any: Sro Gru 03, 2014 3:33 pm   

Idź porozmawiać z szefem i "dowódcą" może uda się znaleźć jakieś porozumienie we trójkę. Żadnej weryfikacji nie ma w rozporządzeniu na razie także jeżeli opłacasz składki, masz ważne kpp itd. to jesteś ratownik wodny. Co do tego statusu prawnego umowy to może się ktoś wypowie bo ja nie pracowałem jeszcze na takich zasadach.
Poza Tym trzymaj siÄ™ tej pracy bo taka umowa to w tych czasach skarb :P
_________________
Per Mare Per Terram
 
 
     
Anonim999 
Czasem zaglÄ…da
Anonim999


Wiek: 46
Do³±czy³: 03 Gru 2014
Posty: 2
Sk±d: daleko
Wys³any: Sro Gru 03, 2014 3:40 pm   

Dowódca, czyt. koordynator tylko zaciera ręce żeby się mnie pozbyć i wstawić "swojego" ze swojej miejscowości. Tylko jak to wygląda prawnie?
 
     
Luka 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Marine


Pomóg³: 6 razy
Wiek: 29
Do³±czy³: 04 Lut 2012
Posty: 86
Sk±d: WOPR
Wys³any: Sro Gru 03, 2014 7:18 pm   

Wygoglowałem taki artykuł http://www.infor.pl/prawo...eokreslony.html na drugiej stronie masz kontynuację. Zobacz, jest tam napisane:
Cytat:
z winy pracownika:
• ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiÄ…zków pracowniczych,
• popeÅ‚nienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracÄ™ przestÄ™pstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestÄ™pstwo jest oczywiste lub zostaÅ‚o stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
• zawinionej przez pracownika utraty uprawnieÅ„ koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku,

- z powodu niezdolności do pracy,

- w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione wyżej i trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

1. Zasad nie naruszasz jak piszesz żadnych.
2. Odpada.
3. Uprawnień nie tracisz bo żaden koordynator samozwańca nie jest ministrem MSW itd. i nie anuluje Ci statusu Ratownika Wodnego.
4. Niezdolność do pracy to nie znowu testy/zaprawy koordynatora tylko uzasadniona i stwierdzona przez lekarza choroba, dysfunkcja itp.
5. Nie dotyczy.
Nie wiem jak wygląda Twoja umowa, na pewno tam jest coś z Kodeksem Pracy więc sobie przeczytaj ją. Umów się z nimi i tyle. Umowę podpisałeś z pracodawcą i przed nim odpowiadasz za wszystko związane z pracą. Pewnie macie jakieś w pracy zależności itp. ale nie daj sobie wmówić cokolwiek bo nie tracisz żadnych uprawień przez wewnętrzne weryfikacje.
Chyba, że masz w umowie wpisane że będziesz temu podlegał i się sprawdzał itp.
Podsumowując wg mnie nie nie ma opcji na zwolnienie z twojej winy przez pracodawcę. Umów się na rozmowę. Jak ten koleś gra w takie karty to też mu przedstaw swoje zdanie na ten temat "w ryj Ci nie da" jak to się mówi :)
Pozdro!
_________________
Per Mare Per Terram
 
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 61
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Sro Gru 03, 2014 7:41 pm   

Rozporządzenie określa kto jest ratownikiem wodnym. Niezalenie od rozporządzenia pracodawca może (nie musi) określić dodatkowe wymagania. Jednym z takich dodatkowych wymagań może być odpowiedni poziom umiejętności pływackich potwierdzony sprawdzianem sprawnościowym. Sprawdziany takie przechodzą policjanci, wojskowi, strażacy i inni, a nie zaliczenie ich skutkuje ostrzeżeniem o niepełnej przydatność co w konsekwencji może doprowadzić do rozwiązania stosunku pracy.
Legalność przeprowadzenia sprawdzianu musi jednak wynikać z prawa wewnątrzzakładowego, a nie z "widzimisia" brygadzisty ratowników.
Stanowisko ratownika wodnego bez względu na wiek wymaga odpowiedniej sprawności fizycznej, patrząc z drugiej strony czy wymóg zaliczenia 400 m w czasie 8 min (wymóg kursowy) niezbyt trudny dla ludzi w młodym wieku musi być także egzekwowany w stosunku do 50-latków, którzy lata pracy na kąpieliskach otwartych mają za sobą, a ostatnie lata aktywności zawodowej realizują na basenie jest właściwy? Inny punkt widzenia dotyczący 50-latka to czy codzienna praca na basenie nie pozwala (przed lub po pracy) na doskonalenie (utrzymanie poziomu) swojej sprawności?
_________________
s.o.
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Sro Gru 03, 2014 9:14 pm   

Moim skromnym zdaniem, nikt nie ma prawa wymagać od pracownika / ratownika (nie ma takich przepisów), by musiał przejść (nawet niewielkie) zaliczenia weryfikacyjne. Nie mówię, że to dobrze, ani że źle. Takie jest prawo na dzień dzisiejszy. Nie znajduję uzasadnienia, dla którego choćby jeden ratownik zatrudniony jako ratownik (spełniający wszystkie wymagania z ustawy asrt,. 2 pkt 5) miałby być poddany "weryfikacji"..
Podobna sytuacja dotyczy wielu zawodów, ot choćby taki nauczyciel wf. Jako student, młody, sprawny, robił cuda ze wszystkich dyscyplin. Zaliczył, dostał dokument potwierdzający spełnienie wymogów uczelni i ... wara jakiemukolwiek dyrektorowi od jego umiejętności w chwili obecnej. Ma pracowac do 67 roku życia i nikt nie ma prawa powiedzieć, że skoro nie śmiga na drążku, nie wygina się jak plastelina, nie biega jak... czy nie pływa w jakimś czasie (co robił jak było trzeba w czasie studiów), to nie może być nauczycielem lub można się go pozbyć. NIKT nie ma takiego prawa. Nauczyciel 65-letni może przyjść do pracy o lasce i jeśli chce pracować - to będzie pracował. Takie prawo. Dalczego więc od ratownika ma się wymagać sprawności egzaminacyjnej ze szkolenia? - nie widzę takiego dopuszczenia prawnego. Można odmówić i poprosić o akt prawny (nie jakieś widzimisię - nawet wynikające z jakiegoś regulaminu). Tak sądzę. Ratownik wygra z pracodawcą w każdym sądzie :mrgreen:
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Sro Gru 03, 2014 9:37 pm   

Pracodawca da Ci wypowiedzenia zmieniające z nowymi warunkami pracy, w których zawarte będą coroczne sprawdziany i jak go nie przyjmiesz to masz okres wypowiedzenja i do widzenia - takie jest prawo.
To że ustawa nie wymaga weryfikacji uprawnień nie znaczy że pracodawca nie może wymagań podnieść. Nie może ich zaniżyć ale podnieść może zawsze.
A tak z całym szcunkiem to 400 m w 8 min. to nie jest wygórowany limit dla osób, które ze dwa razy w tygodniu pływają (nie moczą tyłek w wodzie, a pływają).
W mojej opinii wedyfikacja umiejętności "wodnych" jest zasadna z uwagi właśnie na takie sytuacje. Lub na istnienie "ratowaczy" na pływalniach. Dwudziestolatek i pięćdziesięciolatek tak samo muszą ratować, a nie jeden wolniej a drugi szybciej.
A uprawnienia pozwalają mu pracować wszędzie.
To jest wyłącznie sprawa pracodawcy jakie dodatkowe warunki postawi swoim pracownikom.
Kiedyś pływałeś takie dystanse i pewnie szybciej, a więc masz miesiąc i tą minutę podciągniesz.
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 03 Sty 2012
Posty: 118
Sk±d: Zabrze
Wys³any: Sro Gru 03, 2014 9:41 pm   

Gdzies kiedys slyszalem ze przyczyna wypowiedzenia umowy o prace (nie pamietam czy ze skutkiem natychmiastowym czy za jakims okresem wypowiedzenia) moze byc brak podnoszenia swoich kwalifikacji. Dla przykladu: informatyk ktory x lat pracuje w jakies firmie a nie podnosi kwalifikacji lub wyraza taka chec zeby pracodawca go poslal na szkolenie moze byc powodem do zwolnienia takiego pracownika. Tu juz nie chodzi o nabyte uprawnienia tylko brak rozwijania. Sam osobiscie nie lubie weryfikacji gdyz akurat w moim regionie rozne glupie cuda na weryfikacji wymyslali(ostatnio to byla bardzo nieudana pogadanka z licznymi bledami Insttuktora WOPR na temat nowej ustawy) ale po przejsciu takiej weryfikacji masz jakby papierek ze podnosisz swoje umiejetnosci. A co do takiego zwolnienia to wydaje mi sie ze pracodawca musialby jeszcze miec inny powod jak chocby redukcje etatow i w tym wypadku zwalnialby osobe podajac argument: ty sie nie szkoliles a ta druga osoba tak.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Czw Gru 04, 2014 1:26 am   

Nie trzeba tu redukcji etatów. Po prostu pracodawca zmienia zakresy obowiązków i albo to przyjmujesz albo nie. Oczywiście dotyczy to wszystkich na takich samych stanowiskach. A w razie sądu pracy wytłumaczy się podniesieniem poziomu realizacji zadań ustawowych. Bo każdy sąd uzna, że jest to podniesienie jakości świadczonych usług w interesie społecznym.

Tak jak dla kpp recertyfikacją jest egzamin, tak dla ratownika weryfikacją powinno być to samo co na egzaminie. W końcu egzamin przygotowuje do zawodu (ma przygotowywać) i jest sprawdzianem umiejętności. Niestety praca ratownika z reguły nie jest na całe życie - są wyjątki są.

[ Dodano: Czw Gru 04, 2014 1:40 am ]
stary ratownik napisa³/a:
Nie znajduję uzasadnienia, dla którego choćby jeden ratownik zatrudniony jako ratownik (spełniający wszystkie wymagania z ustawy asrt,. 2 pkt 5) miałby być poddany "weryfikacji".

Regulamin pracy i zakres obowiązków - oczywiście mówimy o umowie o pracę i o woli pracodawcy, a nie o obowiązku pracodawcy.

stary ratownik napisa³/a:
Podobna sytuacja dotyczy wielu zawodów, ot choćby taki nauczyciel wf. Jako student, młody, sprawny, robił cuda ze wszystkich dyscyplin. Zaliczył, dostał dokument potwierdzający spełnienie wymogów uczelni i ... wara jakiemukolwiek dyrektorowi od jego umiejętności w chwili obecnej. Ma pracowac do 67 roku życia i nikt nie ma prawa powiedzieć, że skoro nie śmiga na drążku, nie wygina się jak plastelina, nie biega jak... czy nie pływa w jakimś czasie (co robił jak było trzeba w czasie studiów), to nie może być nauczycielem lub można się go pozbyć.

stary ratownik napisa³/a:
Nauczyciel 65-letni może przyjść do pracy o lasce i jeśli chce pracować - to będzie pracował.

Od nauczyciela nie zależy czyjeś życie. Najwyżej bzdur nauczy i będziesz pisał "fzhut" zamiast "wschód" i nikt na tym nie ucierpi.
Poza tym popatrz ilu 65-letnich nauczycieli wf uczy w szkołach prywatnych. A to jest wykładnik sposobu zatrudnienia - nie odwołujmy się do administracji i samorządu.

stary ratownik napisa³/a:
Dalczego więc od ratownika ma się wymagać sprawności egzaminacyjnej ze szkolenia?

Bo musi "posiadać umiejętności z zakresu ratownictwa" a z całym szacunkiem jak nie umie dość szybko pływać to tych umiejętności nie posiada. Co to jest "dość szybko" - Rozporządzenie określa jak.
Ustawa mówi o posiadaniu umiejętności, a nie pozytywnym złożeniu egzaminu.

Podkreślam cały czas, że to nie jest obligatoryjne ale pracodawca zawsze może dać wypowiedzenie zmieniające warunki zatrudnienia i d... blada.

[ Dodano: Czw Gru 04, 2014 1:50 am ]
Anonim999 napisa³/a:
Nie wiem czy umowa na pełen etat, na czas nieokreślony daje mi jakieś przywileje, mogę się jakoś bronić, lub starać się zdobyć więcej czasu na przygotowanie się do tej weryfikacji?

I teraz do rzeczy. Jeżeli pracodawca zmieni ci warunki pracy (bo jest to możliwe) i wyniknie z tego posiadanie przez Ciebie dodatkowej umiejętności (w tym wypadku sprawdzian okresowy umiejętności zawodowych) to możesz wnioskować o wyznaczenie terminu potrzebnego na dostosowanie się do tych umiejętności tłumacząc, że nie ma takiego obowiązku ustawowego i nikt od Ciebie tego do tej pory nie wymagał, a więc nie mogłeś przewidzieć, że pracodawca tak postąpi. Przykład nauczycieli, którzy musieli uzupełnić wykształcenie - dostali na to kilka lat.
Jeżeli pracodawca się nie zgodzi albo da Ci termin krótki (np. dwa dni) to w wypadku zwolnienia Cię z pracy masz duże szanse w sądzie. jednak sprawa zakończy się po co najmniej roku i będzie Ci przysługiwało jedynie 3 miesięczne odszkodowanie - niestety takie prawo. Sąd do pracy raczej nie przywraca - choć się zdarza.
Jeżeli masz związki zawodowe to powinny Cię w tym wniosku poprzeć.
A więc na rozmowę do szefa i ustalić termin.
I co najważniejsze pracodawca w takim wypadku ma zapewnić Ci możliwość przygotowania się do tego egzaminu w czasie godzin pracy - ale nie kłóciłbym się o to bo wrogo go do siebie nastawisz.
 
     
Luka 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Marine


Pomóg³: 6 razy
Wiek: 29
Do³±czy³: 04 Lut 2012
Posty: 86
Sk±d: WOPR
Wys³any: Czw Gru 04, 2014 12:11 pm   

Dajcie mu trochę na luz, napisał w pierwszym poście że całe życie daje sobie radę z ratownictwem i nie było na niego skarg. Poza tym jest po trzydziestce a nie pięćdziesiątce, przypuszczam że problem ma tylko z wytrzymaniem tego tempa w 8 minut i to wszystko. Nie dorabiajcie do tego przypadku ideologii, każdy wie, że sprawność musi być utrzymana ale to nie jest problem tego tematu.
Myślę, że teraz należy czekać na krok w stronę pracodawcy od Anonima999 i może nam pokrótce przedstawi jak to widzi druga strona.
Pozdro!
_________________
Per Mare Per Terram
 
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 17