www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Przesunity przez: DeVu
Nie Gru 21, 2014 2:16 pm
czy WOPRy nie posiadające uprawnień mogą szkolić??
Autor Wiadomo
rat 
Czasem zagląda
rat


Wiek: 46
Doczy: 30 Kwi 2014
Posty: 1
Skd: rzeszów
Wysany: Sro Kwi 30, 2014 1:12 pm   czy WOPRy nie posiadające uprawnień mogą szkolić??

Czy ktoś mógłby podać rzetelną informację - Do kiedy WOPRy, które nie są ujęte w wykazie podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa mogą lub mogły organizować szkolenia na ratowników. Wiem że takie szkolenia jeszcze na wakacjach 2013 się odbywały.
I jeszcze z innej beczki - Czy dawni instruktorzy ratownictwa WOPR tracą uprawnienia jeśli nie posiadają przygotowania pedagogicznego?
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Sro Kwi 30, 2014 2:08 pm   

Rozdział 9

Przepisy przejściowe i przepis końcowy

Art. 40. Do dnia uzyskania zgody, o której mowa w art. 12 ust. 1, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, za podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa uznaje się podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego na podstawie przepisów dotychczasowych.

Art. 41. 1. Osoby, które uzyskały uprawnienia ratownika z zakresu ratownictwa wodnego na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują swoje uprawnienia.

2. Do osób, które rozpoczęły uzyskiwanie uprawnień ratownika z zakresu ratownictwa wodnego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 42. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., z wyjątkiem przepisów art. 22 ust. 2 i 3, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

ad2 Nie nie tracą swoich uprawnień nie mogą po prostu szkolić.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Sro Kwi 30, 2014 4:40 pm   

Cytat:
ad2 Nie nie tracą swoich uprawnień nie mogą po prostu szkolić.

Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240), którą cytujesz nie zachowała niestety dotychczasowych uprawnień Instruktorów WOPR.
Tak więc nawet ci Instruktorzy WOPR, którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne nie mogą dziś szkolić jako INSTRUKTORZY RATOWNICTWA WODNEGO - bo nimi nie są. Co najwyżej mogą szkolić (po spełnieniu okreslonych wymogów) jako ratownicy wodni z przygotowaniem pedagogicznym (i w pewnych sytuacjach jak wszyscy ratownicy wodni), co dopuszcza Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym (Dz. U. z 2012 r., poz. 747). Nie mogą podpisywać się jednak jako INSTRUKTORZY RATOWNICTWA WODNEGO - bo jak wcześniej napisałem - nimi nie są.
Instruktorzy WOPR mogą nadal szkolić na stopnie (wewnątrz organizacyjne) Ratowników WOPR - tylko takie szkolenia formalnie nie mogą już dziś być uznane za ewentualne moduły (etapy) szkolenia ratownika wodnego (ustawowego) bo WOPR 50111, dziś już uprawnień do prowadzenia tych szkoleń (ustawowych) nie posiada.
_________________
Pozdrawiam
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomg: 21 razy
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 419
Skd: inąd
Wysany: Sro Kwi 30, 2014 7:24 pm   

SoLo napisa/a:
Cytat:
ad2 Nie nie tracą swoich uprawnień nie mogą po prostu szkolić.
Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240), którą cytujesz nie zachowała niestety dotychczasowych uprawnień Instruktorów WOPR.....
Tym bardziej że o ile pamiętam MSW w jednym ze swoich pism wytknął WOPR-owi że na podstawie ówczesnych przepisów nie miał prawa nadawania stopni instruktorskich a w związku z tym nie miał prawa nadawania uprawnień instruktorskich.
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Czw Maj 01, 2014 12:15 pm   

Perykles napisa/a:
SoLo napisa/a:
Cytat:
ad2 Nie nie tracą swoich uprawnień nie mogą po prostu szkolić.
Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240), którą cytujesz nie zachowała niestety dotychczasowych uprawnień Instruktorów WOPR.....
Tym bardziej że o ile pamiętam MSW w jednym ze swoich pism wytknął WOPR-owi że na podstawie ówczesnych przepisów nie miał prawa nadawania stopni instruktorskich a w związku z tym nie miał prawa nadawania uprawnień instruktorskich.


To jest prawda WOPR nigdy nie dostał uprawnień do nadawania stopni instruktorskich. Po prostu ustawodawca zapomniał o tym
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Pi Maj 02, 2014 1:55 pm   

Cytat:
To jest prawda WOPR nigdy nie dostał uprawnień do nadawania stopni instruktorskich. Po prostu ustawodawca zapomniał o tym

I to jest sytuacja jak z Czechow lub z filmów Barei :mrgreen: - gigantyczny absurd. Ustawodawca uznaje stopnie ratowników WOPR natomiast nie uznaje stopni Instruktorów WOPR, którzy tych ratowników wyszkolili. Mało tego MSW (wcześniej MSWiA) nie uznaje stopni Instruktorów WOPR - na szkolenie których, przed ukazaniem się naszej Ustawy (Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych -Dz. U. Nr 208, poz. 1240), przyznawało dotacje - niewiarygodne a jednak ... prawdziwe.
To, że do momentu wejścia w życie naszej ustawy jakoś chyba z "rozpędu", żyliśmy w niewiedzy - muszę się z tym zgodzić. Jednak po ukazaniu się naszej Ustawy - ZG WOPR z dr JT na czele nie zrobił nic ( a sytuacja była już przynajmniej dla ZG całkowicie jasna a dla instruktorów WOPR skazująca na niebyt) aby stopnie Instruktorów WOPR usankcjonować prawnie jako dziś obowiązujące uprawnienia instruktorów ratownictwa wodnego. Przyzwoitość nakazywała to, choćby z tego powodu, że za te stopnie Instruktorów WOPR kiedyś, jako WOPR 5011 wzięło się kasę, nie mówiąc o tym, że te stopnie Instruktorów WOPR, zdecydowanie wymagały więcej od adeptów niż dzisiejszy kurs instruktora ratownictwa wodnego.
Ale dr J.T. przez dwa lata miał inne problemy niż zadbanie o swoich instruktorów - a sprawa była do ogarnięcia na wiele sposobów - trzeba było tylko dobrej woli i decyzji. Co ja zarzucam dr. J.T., że nie zadbał o swoich instruktorów. Przepraszam - o "swoich" zadbał. Wiem, że kilka takich kursów się odbyło i kilkadziesiąt osób uprawnienia zunifikowało - jaki klucz decydował o zakwalifikowaniu to już słodka tajemnica dr J.T. i jego pretorian - bo informacje o naborach były niepublikowane a jeśli coś wyciekło to już po zamknięciu list. Tak, że nawet instruktorzy z danego województwa na terenie którego unifikacja się odbywała nie byli kwalifikowani na te kursy.
Uważam, że to jest sprawa (poza wieloma innymi w tym tak ewidentnej jak nieuzyskanie zgody dla WOPR 50 111 na wykonywanie ratownictwa wodnego po 01.01.2014), która powinna dyskwalifikować dr. J. T. w oczach wszystkich - i środowiska i decydentów.
_________________
Pozdrawiam
 
     
P.M. 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
P.M.


Pomg: 2 razy
Wiek: 52
Doczy: 18 Maj 2013
Posty: 111
Skd: Kielce
Wysany: Czw Maj 08, 2014 4:28 pm   

[quote="SoLo"]
Cytat:
Co ja zarzucam dr. J.T., że nie zadbał o swoich instruktorów. Przepraszam - o "swoich" zadbał. Wiem, że kilka takich kursów się odbyło i kilkadziesiąt osób uprawnienia zunifikowało - jaki klucz decydował o zakwalifikowaniu to już słodka tajemnica dr J.T. i jego pretorian - bo informacje o naborach były niepublikowane a jeśli coś wyciekło to już po zamknięciu list. Tak, że nawet instruktorzy z danego województwa na terenie którego unifikacja się odbywała nie byli kwalifikowani na te kursy.


Nie do końca się z Tobą zgadzam, byłem z kolegami w Choszcznie w listopadzie 2012 - info znalazłem w internecie, kasa poszła ze zgłoszeniem przelewem, bez żadnych problemów. Kolejne osoby były w Rawie - sposób zgłoszenia podobny, problemów z rekrutacją żadnych też nie mieli.
 
     
nygus400 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 41
Doczy: 23 Wrz 2011
Posty: 146
Skd: Łódzkie WOPR
Wysany: Czw Maj 08, 2014 9:40 pm   

SoLo napisa/a:
Co ja zarzucam dr. J.T., że nie zadbał o swoich instruktorów. Przepraszam - o "swoich" zadbał. Wiem, że kilka takich kursów się odbyło i kilkadziesiąt osób uprawnienia zunifikowało - jaki klucz decydował o zakwalifikowaniu to już słodka tajemnica dr J.T. i jego pretorian - bo informacje o naborach były niepublikowane a jeśli coś wyciekło to już po zamknięciu list. Tak, że nawet instruktorzy z danego województwa na terenie którego unifikacja się odbywała nie byli kwalifikowani na te kursy.


Ale pierdzielisz! Byłem na unifikacji w Rawie Mazowieckiej. Informacja ze strony ZG. Byli ze mną nawet ze stopniem SR i zdali. Coś wymyślasz kolego!
_________________
kiedyś usłyszałem:
lepszy pijany ratownik na stanowisku niż trzeźwy w domu - wciąż nie daje mi to spokoju...
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 61
Doczy: 04 Gru 2007
Posty: 629
Skd: woj.łodzkie
Wysany: Czw Maj 08, 2014 10:56 pm   

Każdy zainteresowany miał prawo uczestniczyć w przeprowadzonych szkoleniach unifikacyjnych, które odbyły się w kilku miejscowościach. Niestety system informacji był fatalny jeśli chodzi o unifikacje w Choszcznie i Rawie Mazowieckiej. Informacje o szkoleniach ukazywały się bezpośrednio przed nimi nie pozwalając wielu zainteresowanym na udział w nich z uwagi na swoją pracę zawodową (możliwość "wzięcia wolnego" czy zamiany w pracy). W przypadku unifikacji w Rawie jedyną informacją było zaproszenie umieszczone na stronie Warszawskiego WOPR. Informacja na stronie ZG ukazała się dopiero w przeddzień zaplanowanej unifikacji, natomiast do jednostek woj. łódzkiego nie dotarły żadne informacje. Przypominam Nygusowi400 posiedzenie zarządu woj. łódzkiego (obydwaj byliśmy obecni) na którym poruszałem ostro ten problem i bardzo krytycznie wyraziłem się o przepływie informacji i sposobie informowania o unifikacji

[ Dodano: Czw Maj 08, 2014 10:58 pm ]
Niestety Solo ma wiele racji w swojej wypowiedzi i popieram jego niezadowolenie dotyczące tego problemu.
_________________
s.o.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Pi Maj 09, 2014 11:04 pm   

P.M. napisa/a:
byłem z kolegami w Choszcznie w listopadzie 2012 - info znalazłem w internecie, kasa poszła ze zgłoszeniem przelewem, bez żadnych problemów.

Skąd masz pewność, że twoje zaświadczenie jest OK. Też z internetu? Ze strony zg?
 
     
P.M. 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
P.M.


Pomg: 2 razy
Wiek: 52
Doczy: 18 Maj 2013
Posty: 111
Skd: Kielce
Wysany: Sob Maj 10, 2014 11:05 am   

PB napisa/a:
P.M. napisa/a:
byłem z kolegami w Choszcznie w listopadzie 2012 - info znalazłem w internecie, kasa poszła ze zgłoszeniem przelewem, bez żadnych problemów.

Skąd masz pewność, że twoje zaświadczenie jest OK. Też z internetu? Ze strony zg?


Fajny tekst, jesteś od ponad 10 lat w ZG, który nomen omen nie mógł nadawać stopni instruktorskich, a nadawał, a teraz podważasz to co było w Choszcznie:):):):):):)
Odpowiadając na pytanie - nie, nie mam żadnej pewności..... Natomiast, z tego co pamiętam Twój instruktor ds edukacji też tam był, więc chyba Jego należałoby zapytać???
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Wto Maj 13, 2014 10:09 am   

s.o. napisa/a:
Niestety Solo ma wiele racji w swojej wypowiedzi i popieram jego niezadowolenie dotyczące tego problemu.

Dzięki s.o., za wyważony głos wsparcia.
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Wto Maj 13, 2014 10:52 am   

P.M. napisa/a:
Fajny tekst, jesteś od ponad 10 lat w ZG, który nomen omen nie mógł nadawać stopni instruktorskich, a nadawał, a teraz podważasz to co było w Choszcznie:):):):):):)
Odpowiadając na pytanie - nie, nie mam żadnej pewności..... Natomiast, z tego co pamiętam Twój instruktor ds edukacji też tam był, więc chyba Jego należałoby zapytać???


Nie myl pojęć. Od 2008 jestem (byłem bo rzeczywistość się właśnie zmieniła) w ZG, a od 2010 dołączyłem do grona tych bee..., tych co mieszają i rozbijają WOPR - wg JT i jego zauszników.
A nie wpadło Ci do głowy, że można by w WOPR postępować zgodnie z prawem?
Wieloosobowy kierownik podmiotu to nie jest wymysł jakichś tam paru prezesów, a określenia ustawowe (PZP i UoR) w stosunku do organów właśnie takich jak nasze zarządy, które kierują (patrz: władze organizacji) ale i ODPOWIADAJĄ za decyzje.
Pamiętaj, że Zarząd Główny (czyli jego członkowie) odpowiadają materialnie za działania WOPR, a nie prezes.
Uchwała, o której mowa jest sygnowana (podpisana) przez większość członków ZG WOPR, a dostarczona była do wszystkich członków ZG w celu wypowiedzenia się.
Innej drogi czasem nie ma jak prezes nie poddaje pod głosowanie zgłaszanych projektów na posiedzeniach ZG.
Jak pewnie wiesz, taki prezes potrafił nie otworzyć zjazdu krajowego (który sam zwołał). Potrafi podać nieprawdziwe dane dotyczące składek aby mieć więcej głosów "wśród swoich". Potrafił usunąć członków z ZG oraz jednostki ze struktur, a inne przyjąć. Potrafi zwołać zarząd nie informując o tym tych co mają inne zdanie. Ba potrafi stworzyć uchwałę, której nie było - nie sfałszować wybory lub manipulować głosami - ale stworzyć wstecznie uchwałę.
I to wszystko jednososobowo. No może z pomocą dwóch zaufanych. Których? Łatwo zgadnąć.
Uchwała o której mówicie upoważniała prezesów wojewódzkich do wykonywania czynności kierownika podmiotu uprawnionego w stosunku do szkoleń ratowników wodnych prowadzonych przez te jednostki lub przez ich jednostki terenowe czy zrzeszone. Chodziło o to aby WOPR działał wg określonych struktur, a nie z ich pominięciem. Jeżeli są jednostki wojewódzkie to nie można ich pomijać i biegać do JT po podpis i pieczątkę.
Faktem jest, że on właśnie tak czynił. Prowadził szkolenia z pominięciem jednostki, której był członkiem - od razu przez ZG WOPR.
T ą uchwała ZG WOPR jako kierownik podmiotu, upoważnił - zgodnie z Rozporządzeniem MSW - konkretne osoby do wystawiania zaświadczeń. Przecież nie będą podpisywać się wszyscy.

A co do "mojego instruktora ds. edukacji" w Choszczenie to trzeba zaznaczyć, że było tam sporo osób i mam nadzieję, że uzyskali uprawnienia zgodnie z prawem. W żadnym wypadku nie podważam merytorycznej strony szkolenia - mnie tam nie było.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapyta do SQL: 17