www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Zmiany zachodzÄ…ce w jednostkach po uzyskaniu zgody z msw
Autor Wiadomo¶æ
myr 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 24 Sty 2011
Posty: 41
Sk±d: pl
Wys³any: Nie Mar 23, 2014 6:50 pm   Zmiany zachodzÄ…ce w jednostkach po uzyskaniu zgody z msw

Witam serdecznie , nie wiem czy dobrze zatytułowałem temat ale chodzi mi o odpowiedz na kilka pytań , a mianowicie :
1 wasze jednostki robiły wklejki do legitymacji potwierdzające spełnienie wszystkich wymogów na ratownika wodnego ( wg ustawy z 18 sierpnia 2011) i jaka była jej cena i czy istnieje coś takiego jak odgórnie ustalona cena za nią ? Jeśli ktoś może to niech wrzuci wzór wklejki na forum.
2 istnieje jakiś rejestr ratowników wodnych spełniających wymagania z w/w ustawy czy ratownicy są tylko wysyłani przez jednostkę aby ta wykazała się odpowiednia kadra do zapewnienia bezpieczeństwa ?

Jeśli dany wykaz istnieje
3 w jaki sposób ratownicy są do niego wprowadzani (jakiś program, e-mail,poczta tradycyjna)?


Pytam gdyż wydaje mi się ze jednostka wciska nam ciemnotę, a są to sprawy czysto organizacyjne i ciężko jest to sprawdzić . Proszę o odpowiedz i pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pon Mar 24, 2014 9:12 am   

Wklejka (wpis) to coś ułatwiającego ustalenie uprawnień jakie zostały uzyskane przed wejściem w życie ustawy. Był taki bałagan, że nawet sami ratownicy nie wiedzieli czasem co z czym. Nie ma żadnych ustaleń prawnych (kto powinien, kto może, treść, wzór) jak takie coś powinno wyglądać.
Jest to na pewno o dużym ułatwieniem dla pracodawców o ile uważam, że np OSiR może zatrudniać ratowników.
Natomiast pobieranie takich opłat jak biorą za to niektóre jednostki to już jest .o im zdaniem żelowa nie na naiwności ludzkiej.
Nigdzie nie ma "krajowego" spisu ratowników wodnych.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Pon Mar 24, 2014 9:34 am   

Żenada. Jeśli jednostki chcą zachować twarz i nie tracić ratowników, którzy będą, gorsząc się raz na sytuację, dwa na pobieranie opłat za taka czynność administracyjną, odwracać się od WOPR, to powinny bez mrugnięcia okiem takie wklejki czy zaświadczenia swoim ratownikom wydawać, nie pobierając ŻADNYCH opłat.
_________________
Pozdrawiam
 
     
myr 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 24 Sty 2011
Posty: 41
Sk±d: pl
Wys³any: Pon Mar 24, 2014 9:43 am   

dzięki za odpowiedź :)
 
     
wiarus 
Doświadczony Forumowicz WOPR
tylko WOPR


Do³±czy³: 16 Gru 2013
Posty: 62
Sk±d: Katowice
Wys³any: Wto Mar 25, 2014 2:04 pm   

Rejestru ,,krajowego" ratowników niema,natomiast z tego co wiem każdy podmiot prowadzi wlasna ewidencje w która wgląd ma MSW
 
     
slwopr 
Doświadczony Forumowicz WOPR
slwopr


Wiek: 39
Do³±czy³: 23 Lis 2013
Posty: 75
Sk±d: radom
Wys³any: Wto Mar 25, 2014 2:35 pm   

rejestr jest w MSW, każda jednostka ma obowiązek wysłać sprawozdanie z działalności za dany rok z aktualna listą "swoich" ratowników
_________________
rak
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 03 Sty 2012
Posty: 118
Sk±d: Zabrze
Wys³any: Wto Mar 25, 2014 3:06 pm   

A po co im ta lista w msw?

Wydaje mi sie ze ustawodawcy chodzilo o liste ratownikow ktorzy sa w stanie gotowosci do podjecia dzialan ratowniczych, ale zapis w ustawie nie mowi tego doslownie wiec podmioty wysylaja liste wszystkich ratownikow spelniajacych wymagania ustawowe.

Osobiscie nie chcialbym zeby moj podmiot wysylal moje dane i uprawnienia do MSW w celu pokazania ilu to chetnych i gotowych do dzialan ratowniczych ratownikow bez mojej zgody na to.

Moze sie myle - Podmiot ma zapewnic stan gotowosci i dyzury a do MSW ma wysylac liste swoich ratownikow - tylko ze ustawa nie pisze czy to maja byc ratownicy gotowi do podejmowania dzialan ratowniczych w podmiocie czy wszyscy wiec wysylaja wszystkich i robi sie stuczne zawyzanie a jak przyjdzie co do czego to nie bedzie rak do pracy w sytuacjach kryzysowych :P
 
     
slwopr 
Doświadczony Forumowicz WOPR
slwopr


Wiek: 39
Do³±czy³: 23 Lis 2013
Posty: 75
Sk±d: radom
Wys³any: Wto Mar 25, 2014 3:37 pm   

sądzę że potrzebna przy kontroli kąpielisk :neutral:
_________________
rak
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 03 Sty 2012
Posty: 118
Sk±d: Zabrze
Wys³any: Wto Mar 25, 2014 3:56 pm   

MSW sprawoje nadzor nad podmiotami. Kapielisko moze byc gminne i ratownicy przez gmine zatrudnieni i MSW nie kontroluje wtedy ;) od tego jest wtedy gmina i policja
 
     
slwopr 
Doświadczony Forumowicz WOPR
slwopr


Wiek: 39
Do³±czy³: 23 Lis 2013
Posty: 75
Sk±d: radom
Wys³any: Wto Mar 25, 2014 4:36 pm   

art 23 pkt 2 ust 1i2 mowi o nadzorze i kontroli - juz jeden podmiot byl " przetrzepany" przez MSW
_________________
rak
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Wto Mar 25, 2014 10:09 pm   

crixs napisa³/a:

Osobiscie nie chcialbym zeby moj podmiot wysylal moje dane i uprawnienia do MSW ..... bez mojej zgody na to.

"Twój" podmiot podjął decyzję o wystąpieniu o zgodę do MSW w zgodzie z Waszym statutem, a więc zgodnie z wolą demokratycznie wybranych władz, których postanowienia musisz - jako członek stowarzyszenia - przestrzegać. Wystąpienie o tą zgodę wiąże się również z możliwością wglądu (przetwarzania) przez MSW do Twoich danych. Takie mają uprawnienia w ramach kontroli i nadzoru, a twoja jednostka ma takie cele statutowe. Musisz się z tym pogodzić lub wystąpić z organizacji.

Albo zrobić taką kampanię aby zwołać walne zebranie i zmienić władze, które nie udostępnią żadnych danych nikomu.
 
     
crixs
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³: 03 Sty 2012
Posty: 118
Sk±d: Zabrze
Wys³any: Wto Mar 25, 2014 10:44 pm   

Podmiot: Hej słuchaj ! Potrzebujemy zgłosić do MSW liste ratowników, którzy będą dyspozycyjni i w razie jakiegoś wypadku na wodzie będą z nami jeździć na akcje ratownicze. Piszesz sie na to?
Członek podmiotu: no pewnie a jakie wymagania?
(Wersja1)Podmiot: w sytuacji gdy dostaniemy zgłoszenie poinformujemy Cie telefonicznie ze jestes potrzebny, zglaszasz ze bedziesz i jedziemy na akcje
(Wersja2)Podmiot: mamy zamiar zrobic w naszej bazie dyzury tak zeby bylo X osob i jak dostaniemy wezwanie to jedziemy. Kwestie dni i godzin bedziemy ustalac juz pozniej. Powiesz nam kiedy mozesz i wpiszemy Cie w grafik.

Tak bym widzial rozmowe z czlonkami. Oczywiscie mogli by to rozwiazac tez pisemnie czy cos.

@PB sa cele statutowe ktore podmiot realizuje, ale nie moze od czlonka wymagac czegos bez jego woli i zgody. Owsa mnjak czlonek nie wypelnia zadan statutowych to mozna go wyrzucic z organizacji, ale chociazby wykonujac czesc zadan moge byc dalej w stowarzyszeniu/podmiocie, a z roznych przyczyn nie byc w stanie jezdzic na akcje.
Tu chodzi mi o niedoskonalosc ustawy: każą podmiotom zapewnic stale dyzury, MSW ma to kontrolowac a co ma byc wyslane do MSW to lista wszystkich ratownikow, a nie ma rozroznienia, ktorzy sa w gotowosci podejmowac swoje zadania a ktorzy nie z roznych przyczyn(np. wyjazd do pracy za granice itd)
A potem bedzie: przeciez macie tysiace ratownikow w gotowosci a jak przyszlo co do czego to nie bylo komu wyjechac do akcji.

Ot taka moja wizja ;)
 
     
slwopr 
Doświadczony Forumowicz WOPR
slwopr


Wiek: 39
Do³±czy³: 23 Lis 2013
Posty: 75
Sk±d: radom
Wys³any: Sro Mar 26, 2014 1:33 pm   

crixs , czy Ty masz kontakt ze swoim podmiotem? pytam retorycznie bo to co piszesz jest irytujące, nikt na siłę nikogo nie zmusi do dyżurów, z mojej wiedzy podmioty mają grupy operacyjne, interwencyjne i np. u nas taka grupa ma dyżur nie zmusu tylko z chęci. Jak wspomniał PB, nie pasuje Ci ratownictwo wodne to się wypisz.
_________________
rak
 
     
myr 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 24 Sty 2011
Posty: 41
Sk±d: pl
Wys³any: Sro Mar 26, 2014 11:55 pm   

wiarus napisa³/a:
Rejestru ,,krajowego" ratowników niema,natomiast z tego co wiem każdy podmiot prowadzi wlasna ewidencje w która wgląd ma MSW


czy ma ktoś informacje w jaki sposób to działa jak lista ratowników jest wysyłana do ministerstwa? i w jakim celu jest ona tworzona ?
 
     
slwopr 
Doświadczony Forumowicz WOPR
slwopr


Wiek: 39
Do³±czy³: 23 Lis 2013
Posty: 75
Sk±d: radom
Wys³any: Czw Mar 27, 2014 3:16 pm   

MSW wysyła do wszystkich jednostek mających zgodę polecenie wysłania "aktualnej" imiennej listy ratowników z podkreśleniem aktualnych w danym roku ważności KPP / pisałem o tym w innym temacie :neutral:

[ Dodano: Czw Mar 27, 2014 3:31 pm ]
slwopr, w jakim celu? , dla mnie jest jasne - ratownicy z list " majÄ… papiery do pracy w danym roku"
_________________
rak
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 17