www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Regulacje dotyczące basenów uprawnień
Autor Wiadomo¶æ
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
  Wys³any: Sob Lis 23, 2013 11:52 am   Regulacje dotyczÄ…ce basenów uprawnieÅ„

Dotarłem do dokumentów:
-Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 stycznia 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego

Pytania:
Czu na basenie o wymiarach 10x5 metrów z głębokością od 115 do 155 cm powinien być ratownik? Nie rozumiem tego zapisu ustawy:
"w przypadku innych obiektów dysponujÄ…cych nieckami basenowymi o Å‚Ä…cznej powierzchni powyżej 100 m2 i gÅ‚Ä™bokoÅ›ci ponad 0,4 m w najgÅ‚Ä™bszym miejscu lub gÅ‚Ä™bokoÅ›ci powyżej 1,2 m – co najmniej jeden ratownik wodny."
Dwa spójniki w jednym zdaniu i się pogubiłem.


Czy ratownik w godzinach pracy na stanowisku ratownika może prowadzić naukę pływania z wszystkimi bądź częścią osób przebywających w wodzie? Podobnie fizjoterapeuta i prowadzenie rehabilitacji grupowej/korekcyjnej. Dotarłem do:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego
Nie wiem czy to dotyka tylko basenów uzdrowiskowych czy wszystkich basenów rehabilitacyjnych czy innych, na których prowadzona jest rehabilitacja.


Jakie kwalifikacje należy posiadać do prowadzenia zajęć z zakresu nauki pływania, pływania niemowląt, aqua fitnessu? Czy nie potrzeba żadnych uprawnień, czy wystarczą uprawnienia ratownika, uprawnienia nauczyciela wychowania fizycznego, czy konieczne są uprawnienia instruktora/trenera pływania?

Jeśli na basenie mają miejsce zajęcia zorganizowane (pływanie niemowląt, aqua fitness, nauka pływania) prowadzone przez instruktora, czy w tym czasie musi być ratownik?
W sytuacji gdy instruktor posiada/nie posiada uprawnień ratowniczych. Znowu nawiązanie do Ministerstwa Zdrowia.

Jaki organ ma prawo kontrolować te kwestie. Z informacji Państwowej Inspekcji Pracy - nie mogą, a jak skontrolują to nic nie mogę zrobić poza wystosowaniem zaleceń. (Funkcję ratownika na prywatnym obiekcie może pełnić ktokolwiek, a konsekwencji tego wyciągnąć nie mogą). WOPR nie może. MSW może kontrolować podmiot czyli organizację WOPR, natomiast nie obiekt.

Poszukuję przepisów prawa, które regulują te kwestie, natomiast nie udało mi się do nich dotrzeć i jasno ich zinterpretować. Z drugiej strony zapowiadana jest derugalacja zawodów (w tym zawodu instruktora/trenera).

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, odpowiedzi na powyższe pytania oraz podanie przepisów, które regulują te kwestie.

s.o. , Jarek R. w głównej mierze do Was Panowie kieruję te pytania.

Pozdrawiam
KcK
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Nie Lis 24, 2013 1:10 pm   Re: Regulacje dotyczÄ…ce basenów uprawnieÅ„

KcK napisa³/a:

Czu na basenie o wymiarach 10x5 metrów z głębokością od 115 do 155 cm powinien być ratownik? Nie rozumiem tego zapisu ustawy:
"w przypadku innych obiektów dysponujÄ…cych nieckami basenowymi o Å‚Ä…cznej powierzchni powyżej 100 m2 i gÅ‚Ä™bokoÅ›ci ponad 0,4 m w najgÅ‚Ä™bszym miejscu lub gÅ‚Ä™bokoÅ›ci powyżej 1,2 m – co najmniej jeden ratownik wodny."
Dwa spójniki w jednym zdaniu i się pogubiłem.

Czytaj w ten sposób (i taki był zamysł ):
... DysponujÄ…cych nieckami basenowymi:
- o łacznej powierzcjhni powyżej 100 m2 i głebokości ponad 0,4 m w najgłebszym miejscu
- o głębokości powyżej 1,2 m

W jednym zdaniu dwie sprawy (jak to w przepisach). Chodziło o to, żeby małe baseny hotelowe nie podlegały pod ustawę (takie 9x9) oraz większe jeżeli są płytkie (z 40 cm roczne dziecko potrafi się podnieść, a na głebszej wodzie zaczyna pływać i nie złapie nóżkami dna) też nie wymagały ratownika. Natomiast wszystkie niecki niezależnie od rozmiarów jeżeli są głebsze niż 1,2 wymagają ratownika. Chodzi tu o baseny małe powierzchniowo a głebokie (wykorzytywane doszkoleń i rekreacji dla nurków)

KcK napisa³/a:

Jaki organ ma prawo kontrolować te kwestie. Z informacji Państwowej Inspekcji Pracy - nie mogą, a jak skontrolują to nic nie mogę zrobić poza wystosowaniem zaleceń. (Funkcję ratownika na prywatnym obiekcie może pełnić ktokolwiek, a konsekwencji tego wyciągnąć nie mogą). WOPR nie może. MSW może kontrolować podmiot czyli organizację WOPR, natomiast nie obiekt.


Jeżeli ratownictwa wodnego nie wykonuje podmiot tylko basen, gmina czy kto tsam jeszcze zatrudni sobie ratowników to nikt nie może tego skontrolować. I o to właśnie walczymy z MSW, żebyu w ten sposów nie pozwalali na pracę na basenach i kąpieliskach.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Nie Lis 24, 2013 8:55 pm   

KcK napisa³/a:
Czy ratownik w godzinach pracy na stanowisku ratownika może prowadzić naukę pływania z wszystkimi bądź częścią osób przebywających w wodzie? Podobnie fizjoterapeuta i prowadzenie rehabilitacji grupowej/korekcyjnej. Dotarłem do:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego
Nie wiem czy to dotyka tylko basenów uzdrowiskowych czy wszystkich basenów rehabilitacyjnych czy innych, na których prowadzona jest rehabilitacja.

Nie może.
KcK napisa³/a:
Jakie kwalifikacje należy posiadać do prowadzenia zajęć z zakresu nauki pływania, pływania niemowląt, aqua fitnessu? Czy nie potrzeba żadnych uprawnień, czy wystarczą uprawnienia ratownika, uprawnienia nauczyciela wychowania fizycznego, czy konieczne są uprawnienia instruktora/trenera pływania?

Wygląda z dyskusji na forum, że nie wymagane są ( o zgrozo) żadne uprawnienia. Ale może mocniejsi w tym temacie postawią kropkę nad "i".
KcK napisa³/a:
Jeśli na basenie mają miejsce zajęcia zorganizowane (pływanie niemowląt, aqua fitness, nauka pływania) prowadzone przez instruktora, czy w tym czasie musi być ratownik?

Jeśli obiekt podlega regulacjom wynikającym z ustawy (głębokość, powierzchnia), to oczywiście w takiej sytuacji musi być wymagana obsada ratownicza (bez względu na to jakimi uprawnieniami ratowniczymi dysponuje prowadzący zajęcia - prowadzący zajęcia nie pełni w tym momencie roli ratownika, jego zadania są inne).
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16