www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Kurs KPP zamiast recertyfikacji w przypadku "spóźnienia
Autor Wiadomo¶æ
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Sob Cze 16, 2012 4:29 pm   Kurs KPP zamiast recertyfikacji w przypadku "spóźnienia

Witam,

w związku z upływem ważności ostatniego egzaminu KPP miałem zamiar pojechać na kolejną recertyfikację w celu przedłużenia uprawnień. W odpowiedzi usłyszałem, że skoro minęły 3 lata od ostatniego egzaminu to nie mogę podejść do recertyfikacji tylko muszę przejść cały 66 godz kurs i dopiero zdać egzamin.

Prosiłbym o podanie podstawy prawnej (będę wdzięczny za link do konkretnej ustawy/ rozporządzenia) która mówi, że po upływie 3 lat nie mam prawa do recertyfikacji tylko muszę od początku przechodzić całe 66 godzinne szkolenie.

Pozdrawiam
KcK

[ Dodano: Sob Cze 16, 2012 4:33 pm ]
/Dlaczego przed tematem pojawia się symbol kółka z 4 kreskami?/ :shock:
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sob Cze 16, 2012 5:11 pm   

Była rozmowa na ten temat:

http://www.forum.wopr.net.pl/topics6/3906.htm

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkoleń w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy

" 2. Zaświadczenie o zdaniu egzaminu potwierdzającego posiadanie tytułu ratownika jest ważne przez okres 3 lat od dnia jego wydania.Przed upływem tego terminu jest wymagane złożenie ponownego egzaminu potwierdzającego z wynikiem pozytywnym. "

Swoją drogą, pewnie wielu ratowników będzie miało z tym problemy bo większość nie interesuje się rozporządzeniami.
KcK napisa³/a:
Dlaczego przed tematem pojawia się symbol kółka z 4 kreskami? :shock:

Szczerze nie wiem, może dlatego, że jest to nowy temat? :o
 
     
NieOgar 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Do³±czy³: 14 Sty 2011
Posty: 132
Sk±d: Ostróda
Wys³any: Sob Cze 16, 2012 6:48 pm   

KcK napisa³/a:
Dlaczego przed tematem pojawia się symbol kółka z 4 kreskami? :shock:



To znaczy że jest to temat w którym napisałeś posta. jak byś nic nie pisał w temacie symbolu by nie było...
_________________
OKSA Rescue Team
 
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Sob Cze 16, 2012 8:06 pm   

DeVu akurat w tamtym dziale bym tego nie szukał, także dzięki :)

Ogólnie zdziwiłem się bardzo, jak widzę po temacie, który podrzuciłeś, nie tylko ja się zdziwiłem. Jestem ciekawy dlaczego ta krótka ale jakże kosztowna informacja nie została podkreślona na stronach WOPR... Zamiast 300 trzeba zapłacić 623 zł. Psikus.

Rozporządzenie z 23.12.2011 także w styczniu ktoś mógłby łaskawie uraczyć tą informacją ludzi, którzy de facto byli pierwszym rocznikiem przechodzącym KPP.

Najlepszy numer jest taki że jadę na pełen kurs, na którym egzamin końcowy opiera się na zestawie tych samych 200 pytań opracowanych 5 lat temu. Także kurs kursem ale żeby uzyskać uprawnienia muszę wiedzieć dokładnie to samo co 3 lata temu, nic więcej, nic nowszego.

Pozdr.
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
Jarek R. 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 22 Gru 2005
Posty: 86
Sk±d: Trójmiasto
Wys³any: Nie Cze 17, 2012 11:46 am   

DeVu napisa³/a:
Była rozmowa na ten temat:

http://www.forum.wopr.net.pl/topics6/3906.htm

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkoleń w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy

" 2. Zaświadczenie o zdaniu egzaminu potwierdzającego posiadanie tytułu ratownika jest ważne przez okres 3 lat od dnia jego wydania.Przed upływem tego terminu jest wymagane złożenie ponownego egzaminu potwierdzającego z wynikiem pozytywnym.


Przywołane Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 grudnia 2008 r. w sprawie szkoleń w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. 2008 nr 229, poz. 1537) i zmieniające je Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkoleń w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz.U. 2011 nr 299 poz. 1778) dotyczy wyłącznie służb podległych lub nadzorowanych przez MSW i MON.

§ 1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 grudnia 2008 r. w sprawie szkoleń w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy określa sposób i organizację przeprowadzenia szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz aktualizację wiedzy w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy przez:
1) pracowników służb podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Ministra Obrony Narodowej;
2) funkcjonariuszy, policjantów, strażaków;
3) żołnierzy.

Jakie służby są podległe lub nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych?

Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych
§ 1. 5. Organy podległe ministrowi lub przez niego nadzorowane określa załącznik do rozporządzenia.

W załączniku znajdujemy wykaz organów podległych lub nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych:
1) Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji;
2) Komendant Główny Policji;
3) Komendant Główny Straży Granicznej;
4) Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej;
5) Szef Obrony Cywilnej Kraju;
6) Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Dodatkowo na podstawie Ustawy z 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu Minister Spraw Wewnętrznych sprawuje nadzór nad BOR.

Przez Ministra Obrony Narodowej są nadzorowane siły zbrojne

RozporzÄ…dzenie nie ma żadnego zastosowania do „cywili”. O ile mi wiadomo czÅ‚onkowie WOPR nie sÄ… „sÅ‚użbÄ…” i żoÅ‚nierzami. Chyba, że coÅ› siÄ™ od wczoraj zmieniÅ‚o. DÅ‚ugo spaÅ‚em.

Pozdrawiam
_________________
Dupa blada, dupa zimna, dupa pływać nie powinna
http://polrescue.aq.pl/glowna/glowna.htm
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Nie Cze 17, 2012 1:10 pm   

ResumujÄ…c, WOPR nabija nas w butelkÄ™ :cool:
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Nie Cze 17, 2012 8:30 pm   

Jarek R. mam rozumieć, że p. Ewa Zieliński, która zajmuje się wspomnianymi szkoleniami, nie może nie dopuścić mnie do samej recertyfikacji i wymagać pełnego kursu?
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
Jarek R. 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 22 Gru 2005
Posty: 86
Sk±d: Trójmiasto
Wys³any: Pon Cze 18, 2012 11:08 am   

KcK napisa³/a:
Jarek R. mam rozumieć, że p. Ewa Zieliński, która zajmuje się wspomnianymi szkoleniami, nie może nie dopuścić mnie do samej recertyfikacji i wymagać pełnego kursu?


To organizator kursu ustala kryteria naboru. Może chcieć zrobić kurs wyłącznie dla kobiet powyżej 180 cm wzrostu lub atrakcyjnych blondynów.
Pytanie było o podstawę prawną, a udzielono na forum błędnej odpowiedzi. Sprostowałem i to wszystko, co mogę odpowiedzieć na ten temat.

Jednocześnie wszystkim chciałbym przypomnieć podstawą zasadę obowiązywania prawa w RP. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. 2007 r. Nr 68, poz. 449) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim (pomijam zagadnienia prawa miejscowego). Nawet Konstytucja czy uchwały Trybunału Konstytucyjnego muszą być publikowane w tym trybie.
Jeżeli coś ma być zgodne (lub niezgodne) z prawem ma być zawarte w opublikowanych aktach prawnych, które mają dotyczyć rozpatrywanej sytuacji. I na konkretne zapisy (par.; ust.; pkt.; ppkt.) ma powoływać się urząd, instytucja lub osoba, która żąda od was takiego lub innego zachowania. Powoływanie się na sam tytuł aktu prawnego, jak widać, może być mylące.

Pozdrawiam
_________________
Dupa blada, dupa zimna, dupa pływać nie powinna
http://polrescue.aq.pl/glowna/glowna.htm
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Wto Cze 19, 2012 7:19 am   

Znalazłem maila z Bydgoszczy, w którym jest napisane:

"Dodam również, że w dniu 31.12 2011r weszło w życie Rozporządzenie MSW i MON nakazujące potwierdzenie kwalifikacji ratownika po KPP przed upływem 3 lat. Piszę o tym, ponieważ nie zawsze czytamy wszystkie rozporządzenia, a to akurat jest dla nas ważne."

Jeżeli ratownicy nie mają obowiązku przechodzenia recertyfikacji przed upływem 3 lat i mogą do niej przystąpić w innym terminie to ktoś tu z nami nieładnie pogrywa tłumacząc, że trzeba przejść cały kurs KPP :twisted:
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Sro Cze 20, 2012 10:19 am   

Właśnie dotarłem do Bydgoszczy, za 2 godziny zaczynam pełny 66godz kurs z racji tego, że minęła ważność mojego ostatniego egzaminu. Shit happens. Nadzieja w tym, że może będzie to kurs na który w pierwszej kolejności przyjmują miss ratowniczek, a dopiero później resztę :wink: albo chociaż rzetelnie przeprowadzony.

Zostaje tylko otworzyć portfel: bierz zachłanny WOPRze, zdzieraj kasę, a za kilka lat płacz, że nie ma wykwalifikowanej kadry na plażach.
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sro Cze 20, 2012 11:53 am   

KcK, podjąłeś rozmowę z organizatorem o sprostowanie tematu, który tutaj został wyjaśniony?
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Sro Cze 20, 2012 11:24 pm   

Jako organizacja skupiająca ponad 75 tys. członków oczywiście, że podlegamy pod MSW, inaczej nie moglibyśmy funkcjonować, nasze statuty nie były by ważne, podlegamy pod MSW...

Nie podejmowałem tematu bo wyjaśnienie przepisów prawnych dotyczących kursu było jednym z pierwszych zagadnień. Wszystko opierało się na ustawie i rozporządzeniu (wraz z późniejszymi zmianami) o których mowa powyżej.
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Wto Lip 02, 2013 10:19 pm   

Widać Bydgoszcz korzysta z tych przepisów jakie im wygodniej.
Oczywiście że Rozporządznie MSW i MON nas nie dotyczy. Nasza ustawa z 18 sierpnia 2011 mówi wyraźnie o ustawie o PRM i jego rozporządzeniu. I tyle.
KtoÅ›. Pewnie Ewa nabija kogoÅ› w butelkÄ™.
 
     
siÅ‚aczka 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Do³±czy³a: 09 Sty 2012
Posty: 162
Sk±d: Pomorze
Wys³any: Wto Lip 02, 2013 10:33 pm   

Ha. Ewcia zawsze skorzysta z możliwości zarobienia i "wyszkolenia" w cztery dni na pełnym kursie jak tylko potrzeba.
Jak to przechodzi u wojewódzkiego lekarza koordynatora?
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Pon Lip 15, 2013 2:36 pm   

KcK napisa³/a:
Właśnie dotarłem do Bydgoszczy, za 2 godziny zaczynam pełny 66godz kurs z racji tego, że minęła ważność mojego ostatniego egzaminu.

Drążę temat podstaw prawnych "recertyfikacji" od jakiegoś czasu. Dziś mogę powiedzieć, że jako Ratownicy WOPR (również ratownicy wodni) podlegamy w zakresie kursów KPP pod rozporządzenie MZ (Rozporządzenie MSW i MON nas nie dotyczy). Do egzaminu "recertyfikacyjneg" przystępujemy na podstawie § 4 ust. 2, pkt 2 tego rozporządzenia. I tu :!: uwaga - przystępujemy na podstawie Zaświadczenia o ukończeniu kursu, które utraciło ważność :idea: (gorzej mają w służbach bo tam muszą przystąpić do egzaminu na podstawie Zaświadczenia które jeszcze nie utraciło ważności - czyli przed upływem trzech lat od daty złożenia ostatniego egzaminu).
Tym samym w naszym przypadku nie może być mowy o żadnym "spóźnieniu" z "recertyfikacją". Masz Zaświadczenie, które utraciło ważność możesz przystąpić (musisz być dopuszczony) do "recertyfikacji" - inna sprawa jak jesteś do niej przygotowany i czy ja zdasz. Stąd te szkolenia doskonalące - ale odbywane fakultatywnie (dobrowolnie) i nie może tu być mowy o wymaganiu ukończenia pełnego kursu KPP. Takie wymagania to nadużycie.
Z mojej strony mam do Ciebie pytanie. Powiedz w imieniu jakiego podmiotu kurs prowadziła Pani E. Zieliński (a może nie prowadziła tylko organizowała), lub pytając inaczej - chodzi mi o informację jaki uprawniony podmiot potwierdził na Zaświadczeniu odbycie kursu KPP z którym współpracuje Pani E. Zieliński.
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16