www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
WOPR, KPP a PRM
Autor Wiadomo
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Doczy: 25 Lip 2005
Posty: 414
Skd: Starogard Gdański Opole Poznań
Wysany: Wto Mar 24, 2009 11:10 pm   WOPR, KPP a PRM

Witam.
Czy ktoś mógłby pokazać mi cytat ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym lub innej, który mówi że WOPR należy do PRM albo został wpisany do rejestru jednostek współpracujących z systemem. Oraz fragment ustawy mówiący, że ratownik WOPR (albo ratownik jakiegolwiek stopnia WOPR) musi przejść kurs KPP??

Przeglądam tą ustawę i nijak nie widzę tego. Patrząc na zakres czynności ratownika wg ustawy, jedyne co mogę więcej od człowieka z ulicy czy tymbardziej tego co mogłem do tej pory to:
- podanie tlenu
- prowadzenie wstępnej segregacji medycznej (chociaż i to wydaje mi się naciągane)

Byłbym wdzięczny za pomoc w znalezieniu tych akapitów czy punktów.
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Sro Mar 25, 2009 5:31 pm   

WOPR nie należy do systemu. Może należeć ale narazie nie zależy nikomu na tym bo ... KPP.
Od 2010 jeśli się przepisy o ratownictwie nie zmienią będzie musiał do tego systemu należeć inaczej słowo ratownik ... będzie musiało zniknąć z WOPR.

[ Dodano: Sro Mar 25, 2009 5:32 pm ]
Zrozumcie do 2010 roku nikt nie musi mieć KPP
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Doczy: 25 Lip 2005
Posty: 414
Skd: Starogard Gdański Opole Poznań
Wysany: Czw Mar 26, 2009 12:08 am   

Do 2010 roku zostało 9 miesiecy. To i wiele i bardzo niewiele. To co tak wykrzykujesz mówi, że w tym sezonie nie potrzebuję KPP aby dostać pracę. I szczerze mówiąc to rybka bo i tak jest za mało czasu aby wszyscy 'sezonowcy' zrobili to do czerwca. A teraz spójrzmy dalej niż najbliższy sezon...
W 2010 zmienią się przepisy?
W 2010 WOPR będzie należał do systemu PRM?
W 2010 będzie konieczne KPP?

Jeśli nie będzie zmiany przepisów ani WOPR nie dołączy do systemu to KPP nawet w 2010 nie będzie wymagane! W 2015 też nie będzie to konieczne.

Wyjaśnij mi dlaczego rzucasz daty, a potem sam im zaprzeczasz?
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Czw Mar 26, 2009 3:55 pm   

KcK napisa/a:
Do 2010 roku zostało 9 miesiecy. To i wiele i bardzo niewiele. To co tak wykrzykujesz mówi, że w tym sezonie nie potrzebuję KPP aby dostać pracę. I szczerze mówiąc to rybka bo i tak jest za mało czasu aby wszyscy 'sezonowcy' zrobili to do czerwca. A teraz spójrzmy dalej niż najbliższy sezon...
W 2010 zmienią się przepisy?
W 2010 WOPR będzie należał do systemu PRM?
W 2010 będzie konieczne KPP?

Jeśli nie będzie zmiany przepisów ani WOPR nie dołączy do systemu to KPP nawet w 2010 nie będzie wymagane! W 2015 też nie będzie to konieczne.

Wyjaśnij mi dlaczego rzucasz daty, a potem sam im zaprzeczasz?


KcK wyjaśnijmy sobie jedno - ratowników zatrudniają pracodawcy/właściciele obiektów/ nie WOPR - więc to sprawa pracodawców.

W WOPR aby zrobić sobie uprawnienia zawodowe MUSISZ mieć KPP.

Czasu teoretycznie jest mało, ale wszyscy ratownicy mają otwartą drogę nie muszą narazie odbywać 66h kursu. Wystarczy że zdadzą egzamin.

MI chodzi o to że wypisuje się na temat KPP i ratownika niestworzone rzeczy a prawda jest taka -
1. ratownika można zrobić bez KPP
2. uprawnienia zawodowe zrobisz tylko jak masz KPP
3. wszyscy ratownicy medyczni mają KPP
4. KPP jest przedłużane co 3 lata egzaminem
5. WOPR może a nie musi należeć do PRM (taka jest interpretacja MSWIA, druga interpretacja jest taka że to osoba należy a nie "firma")
6. KPP nie dotyczy tylko ratowników a wszystkie osoby używające tytułu ratownika - u mnie w firmie ratowników chemicznych - TEŻ.
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Doczy: 25 Lip 2005
Posty: 414
Skd: Starogard Gdański Opole Poznań
Wysany: Czw Mar 26, 2009 9:46 pm   

She! napisa/a:
KcK wyjaśnijmy sobie jedno - ratowników zatrudniają pracodawcy/właściciele obiektów/ nie WOPR - więc to sprawa pracodawców.

W WOPR aby zrobić sobie uprawnienia zawodowe MUSISZ mieć KPP.


Mnie zatrudnia oddział WOPR. Więc tutaj to się nieco komplikuje. Mógłbyś podać mi róznicę miedzy SRW (teoretycznie to nie jest stopien zawodowy) a Ratownikiem Wodnym (stopień zawodowy) jesli oboje mają KPP ? Bo własnie nie rozumiem tego terminu "zawodowy". Co to mi daję? Emeryturę po 15 latach czy wejście do lekarza bez kolejki? [just kidding]

Potrafisz mnie oswiecić, bo póki co nie ogarniam różnic. Jakoś staworzenie armii zawodowej znacznie różni się od dawnej poborowej, a tu no nie dopatruje się różnic.
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Pi Mar 27, 2009 1:40 am   

Po 19.03.2010:
Posiadając tytuł ratownika musisz wykonywać kwalifikowaną pierwszą pomoc, której
czynnością są wymienione w ustawie;

1) resuscytacja krążeniowo-oddechowa, bezprzyrządowa i przyrządowa, z podaniem
tlenu oraz zastosowaniem wg wskazań defibrylatora zautomatyzowanego;
2) tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran;
3) unieruchamianie złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć;
4) ochrona przed wychłodzeniem lub przegrzaniem;
5) prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego poprzez właściwe
ułożenie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ochronę termiczną osób w
stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
6) stosowanie tlenoterapii biernej;
7) ewakuacja z miejsca zdarzenia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
8) wsparcie psychiczne osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
9) prowadzenie wstępnej segregacji medycznej w rozumieniu art. 43 ust. 2.

Ustawa określa trzy rodzaje czynności i upoważnione osoby do ich wykonywania;
Pierwsza pomoc – wykonuje każdy świadek zdarzenia - zespół czynności
podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego
wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia, w tym również z
wykorzystaniem udostępnionych do powszechnego obrotu wyrobów medycznych oraz
produktów leczniczych;
Kwalifikowana pierwsza pomoc – wykonują ratownicy jednostek współpracujących z
systemem - WOPR, TOPR, GOPR, Strażacy PSP, OSP i inne zarejestrowane w
ewidencji wojewody. Czynności opisane w pytaniu poprzednim.
Medyczne czynności ratunkowe – wykonują ratownicy medyczni, pielęgniarki, lekarze
– są to świadczenia opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki
zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielane przez jednostkę
systemu, w warunkach pozaszpitalnych, w celu ratowania osoby w stanie nagłego
zagrożenia zdrowotnego. One są bardzo szczegółowo opisane.

W przypadku ratowników WOPR trzeba być pełnoletnim i posiadać ważną legitymację
WOPR, co pozwoli spełnić kryteria wymienione w ustawie. W rozumieniu ustawy
ratownik to osoba, która:
1. posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
2. zatrudniona lub pełniąca służbę w jednostkach współpracujących z systemem lub
będąca członkiem tych jednostek;(np. w WOPR)
3. posiada ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej
pierwszej pomocy, zwanego dalej "kursem” i uzyskaniu tytułu ratownika;
4. stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

[ Dodano: Pią Mar 27, 2009 1:46 am ]
Stopnie o ile się nie mylę są takie ;) (chyba żeby coś się zmieniło)
Ochotnicy - Młodszy ratownik->Ratownik
robiąc KPP możesz zdobyć następnie :
Zawodowi -> Ratownik Basenowy, Śródlądowy, Morski, Starszy Ratownik(Młodszy Instruktor)

Więc nie rozumiem czego nie kumasz?
Ratownik WOPR od Starszego Ratownika różni się nawet tym że wymagane jest KPP.
 
     
immortal 
Stały bywalec



Doczy: 02 Wrz 2007
Posty: 587
Skd: sercem na morzu...
Wysany: Pi Mar 27, 2009 11:40 am   

She! napisa/a:
Ratownik WOPR od Starszego Ratownika różni się nawet tym że wymagane jest KPP.


PROGRAM
KURSU PRZYGOTOWUJĄCEGO DO EGZAMINU
NA STOPIEŃ STARSZEGO RATOWNIKA WOPR
I MŁODSZEGO INSTRUKTORA WOPR

(...)
IV. WYMAGANIA FORMALNE WOBEC KANDYDATA NA KURS
(...)
Zaleca się posiadanie zaświadczenia o ukończeniu kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy i tytułu ratownika w myśl ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

http://www.wopr.pl/index....cman&Itemid=157
zakładka "Program"
_________________
"We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów..."
 
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Doczy: 25 Lip 2005
Posty: 414
Skd: Starogard Gdański Opole Poznań
Wysany: Pi Mar 27, 2009 2:58 pm   

She! nie zrozumieliśmy się...

SRW z KPP czym się różni od RATOWNIKA WODNEGO Z 3 SPECJALZIACJAMI

Z resztą nie wiem czy jest sens dalej pytać, skoro dostaję odpowiedzi na pytania których nie zadałem. A to o co pytam zanika. Różnicę między SRW a Ratownikiem WOPR widzę, ale tu chodzi o SRW i Rat. WODNEGO z 3 specjalizacjami. Gdzie oboje mają KPP, a WOPR nie traktuje SRW jako zaowodowych. I od razu dodam, że wiem doskonale co może ratownik wg ustawy i w sumie nie ma tam nic nadzwyczajengo, czego nie mógłby zrobić ktos po 16 godz kursie jesli by chciał.
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Pi Mar 27, 2009 2:59 pm   

immortal napisa/a:
She! napisa/a:
Ratownik WOPR od Starszego Ratownika różni się nawet tym że wymagane jest KPP.


PROGRAM
KURSU PRZYGOTOWUJĄCEGO DO EGZAMINU
NA STOPIEŃ STARSZEGO RATOWNIKA WOPR
I MŁODSZEGO INSTRUKTORA WOPR

(...)
IV. WYMAGANIA FORMALNE WOBEC KANDYDATA NA KURS
(...)
Zaleca się posiadanie zaświadczenia o ukończeniu kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy i tytułu ratownika w myśl ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

http://www.wopr.pl/index....cman&Itemid=157
zakładka "Program"


Immortal proszę czytaj ze zrozumieniem do 19.03.2010 nie musisz miec KPP dlatego jest tylko zalecane narazie. Po 19.03.2010 będzie wymagane.
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Doczy: 25 Lip 2005
Posty: 414
Skd: Starogard Gdański Opole Poznań
Wysany: Pi Mar 27, 2009 3:01 pm   

immortal podobnie.

Czytałeś programy, ustawy i całą resztą [ja również] widzisz różnicę między SRW i Rat Wodnym z 3 specjalizacjami jeśli i jeden i drugi ma KPP ??
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Nie Mar 29, 2009 1:07 am   

KcK napisa/a:
immortal podobnie.

Czytałeś programy, ustawy i całą resztą [ja również] widzisz różnicę między SRW i Rat Wodnym z 3 specjalizacjami jeśli i jeden i drugi ma KPP ??


KCK a widzisz różnice z kierowca kat C z "Uprawnieniami do przewozu osób", z "Uprawnieniami do przewozu rzeczy" oraz z "Uprawnieniami ADR" a kierowcą kat C+D ?

[ Dodano: Nie Mar 29, 2009 1:09 am ]
SORRY MIAŁO BYC

KCK a widzisz różnice z kierowca kat C+D z "Uprawnieniami do przewozu osób", z "Uprawnieniami do przewozu rzeczy" oraz z "Uprawnieniami ADR" a kierowcą kat C+D ?
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Doczy: 25 Lip 2005
Posty: 414
Skd: Starogard Gdański Opole Poznań
Wysany: Nie Mar 29, 2009 9:28 am   

A co ma kierowca do ratownika? Wybacz, ale nadal nie widzę różnicy między wodnym z 3 specjalizacjami i KPP, a SRW z KPP... w ratownictwie nie ma podziału na ratowników ludzi i ratowników sprzętu, przynajmniej w WOPR. Wg ustawy jeden i drugi może kierować grupą ratowników, więc co niby zmienia nazwa 'zawodowy' albo jakie są miedzy nimi różnice?

She! Jak znasz odp to może bez metafor...
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Nie Mar 29, 2009 12:04 pm   

KcK napisa/a:
A co ma kierowca do ratownika? Wybacz, ale nadal nie widzę różnicy między wodnym z 3 specjalizacjami i KPP, a SRW z KPP... w ratownictwie nie ma podziału na ratowników ludzi i ratowników sprzętu, przynajmniej w WOPR. Wg ustawy jeden i drugi może kierować grupą ratowników, więc co niby zmienia nazwa 'zawodowy' albo jakie są miedzy nimi różnice?

She! Jak znasz odp to może bez metafor...


"Zawodowstwo" do naprawdę nie wymysł władz WOPR. Ciężko było dostosować reformę do wymagań ustaw i do oczekiwań ludzi a na dodatek do tego aby dostać akredytację ILS.

Jaka jest różnica ? Powiem Ci że wg. mnie taka "prestiż" i możliwość dalszego rozwoju.
Ratownik to początek drogi - uzyskujesz ten stopień robisz 3,5,10 specjalizacji ale dalej jesteś Ratownikiem. Jeśli to ci starczy nikt nie każe ci szkolić się dalej. Przecież nie ma takiego przymusu. Jeśli komuś to starcza to ok. Może pracować i jest spoko.

Dochodząć do SRW masz możliwość zostania MI ,I, IW.
Nie masz tego mając tylko Ratownika WOPR.

Taka da mnie jest różnica.
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Doczy: 25 Lip 2005
Posty: 414
Skd: Starogard Gdański Opole Poznań
Wysany: Pon Mar 30, 2009 5:48 pm   

Czyli żadna. Bo mając jakikolwiek stopień mogę się szkolić i iść dalej. A mając stopień zawodowy nie mam tego napisane na czole i żadnego prestiżu tutaj nie widać. Różnica jest na papierku, bo w wiedzy czy umiejętnościach raczej żadna. Podejrzewam, że w wynagrodzeniu również nie bedzie różnicy. A jakoś to "zawodostwo" bardzo kojarzy mi się z kasą... szkoda, że złudnie.

Jednak tłumaczenie wstawienia tego stopnia ze względu na ustawę miałoby rację bytu gdyby WOPR należał do PRM i wtedy byłoby uzasadnione, a tak... dalej jest kiepsko.

Chyba ciężki temat bo nie widzę aktywności choćby s.o. :sad:
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Doczy: 04 Gru 2007
Posty: 629
Skd: woj.łodzkie
Wysany: Pon Mar 30, 2009 8:15 pm   

Wyrwany do tablicy odowiada:

Ustawa o kulturze fizycznej
Art. 55. 1. (86) Organizowanie pomocy oraz ratowanie osób, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia w górach, należy w szczególności do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - specjalistycznych stowarzyszeń o zasięgu ogólnokrajowym - w zakresie określonym w statutach tych organizacji.
2. Organizowanie pomocy oraz ratowanie osób, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na wodach, należy w szczególności do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - specjalistycznego stowarzyszenia o zasięgu ogólnokrajowym - w zakresie określonym w statucie tej organizacji.

Ustawa o państwowym ratownictwie medycznym
Art. 15. 1. Jednostkami współpracującymi z systemem są służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w szczególności: jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, podmioty, o których mowa w art. 55 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.6)), inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej.
2. Jednostkami współpracującymi z systemem mogą być społeczne organizacje ratownicze, które, w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jeżeli zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem.

Z powyższych cytatów wynika że WOPR jest członkiem systemu "z urzędu", bez konieczności uzyskiwania wpisu do niego.
Osobiście zadaję sobie jednak pytanie (moje inne posty) co to oznacza że jesteśmy członkiem systemu, czy członkami są wszyscy ratownicy zrzeszenie w WOPR (w tym nawet 12 latkowie), czy tylko pełnoletni, czy jednostki terenowe, czy tylko ci ratownicy posiadający KPP, czy tylko wydzielone grupy czy drużyny. Starałem się ten problem rozgryżć w "kompetentnych instytucjach", ale za każdym razem otrzymywałem inne odpowiedzi. Osobiście uważam że Ustawa o PRM wymaga nowelizacji i doprecyzowania tego zagadnienia.

W zakresie stopni ratownicznych podstawową różnicą między SR WOPR, a stopniami zawodowymi jest fakt posiadania KPP, a tym samym co trzy lata oprócz weryfikacji także odnawianie KPP.
Stopnie zawodowe stanowią niejako potwierdzenie kwalifikacji odpowiednich do danego rodzaju akwenu (basen, kąpielisko śródlądowe, morskie).Posiadanie stopni zawodowych nie pozwala awansować wyżej tzn. uzyskać uprawnień instruktora i instr. wykładowcy.
Uzyskanie uprawnień SRWOPR nie wymaga posiadania KPP (choć w programie jest to zalecane), ale pozwala uzyskać uprawnienia zawodowe.

Nieprawdziwe jest stwierdzenie, iż do 2010 nie jest wymagane KPP i nie wiem skąd się to wzięło. Ci ratownicy którzy byli ratownikami do końca 2006 posiadają uprawnienia wynikające z posiadania KPP (mimo iż nie ukończyli tego szkolenia i nie zdawali egzaminu) ważne do marca 2010. Także Ci ratownicy jeżeli chcą przedłużyć swoje uprawnienia KPP mogą w terminie do marca 2010 zgłosić się na egzamin lub krótki kurs przygotowujący do egzaminu i uzyskać potwierdzenie posiadania KPP na kolejne trzy lata.

Jaka jest rożnica miedzy stopniami R WOPR i SR WOPR, a stopniami zawodowymi widziana od strony gestora?
W 2009 podejrzewam , że gestorom nie będzie robiło różnicy kogo zatrudnią (patrz zakres kompetencji poszczególnych stopni), natomiast w następnych latach podejrzewam że gestorzy będą zatrudniali w pierwszej kolejności tych ze stopniami zawodowymi (czy będą więcej płacili wątpię).
Posiadanie uprawnień zawodowych jest (będzie) logiczne dla ratowników utrzymujących się z ratownictwa, natomiast w przypadku tych , którzy w skali roku chcą popracować tylko miesiąc czy krócej koszty uzyskania uprawnień zawodowych plus co trzy lata odnawianie KPP mija się z celem.

Reforma weszła w życie i wszyscy ratownicy muszą się do jej wymogów dostosować nie ważne jakie mają zdanie na jej temat. W okresie przejscowym możliwe są korekty jej założeń. Z zadowleniem np . przyjąłem uchwałę prezydium WOPR z 16 marca 2009 na podstawie której ci wszyscy, którzy byli RWOPR w 2008 i mają KPP mogą "z urzędu" tzn bez konieczności uczestnictwa w doadatkowych kursach uzyskać wszystkie uprawnienia zawodowe.

[ Dodano: Pon Mar 30, 2009 8:23 pm ]
Każdy z ratowników sam decyduje czy poprzestanie na stopniu R WOPR, czy pójdzie drogą stopni ochotniczych czy zawodowych. możliwe jest także że niektórzy ( nie koniecznie ci utrzymujący się z ratownictwa) będą realizowali obydwie ścieżki rozwoju jednocześnie, nie zwracając uwagi na koszty bo są zapaleńcami w dziedzinie ratownictwa.
_________________
s.o.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapyta do SQL: 17