www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Wyjaśnienia MSW w sprawie szkoleń 7.05.2015 r.
Autor Wiadomo¶æ
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Nie Maj 10, 2015 11:24 am   WyjaÅ›nienia MSW w sprawie szkoleÅ„ 7.05.2015 r.

Pojawiły się wyjaśnienia w zakresie organizacji i prowadzenia szkoleń w ratownictwie wodnym, zapraszam do lekturki:

http://rwr.pl/oddzialy/za...-w-ratownictwie

Szczególnie zaciekawił mnie punkt:

"VI. Przepisy rozporządzenia nie przewidują prowadzenia szkolenia ratowników wodnych w rozbiciu na moduły. Szkolenie ratowników wodnych powinno zawierać określoną w rozporządzeniu minimalną liczbę godzin teoretycznych i praktycznych oraz zostać zakończone egzaminem oraz wydaniem zaświadczenia, potwierdzającego ukończenie kursu, którym mowa w rozporządzeniu. Podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego mogą prowadzić dowolne inne szkolenia na zasadach ustalonych w podmiocie, lecz szkolenia te nie mogą być utożsamiane ze szkoleniem ratowników wodnych, w szczególności nazwa tych szkoleń powinna być odróżniająca i nie powinna nawiązywać w żaden sposób do szkolenia ratowników wodnych, by nie wprowadzać w błąd."


Lipa. Znowu trzeba coś wykombinować.
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Nie Maj 10, 2015 4:26 pm   Re: WyjaÅ›nienia MSW w sprawie szkoleÅ„ 7.05.2015 r.

DeVu napisa³/a:
Pojawiły się wyjaśnienia w zakresie organizacji i prowadzenia szkoleń w ratownictwie wodnym, zapraszam do lekturki:
...
Lipa. Znowu trzeba coś wykombinować.
Na początku trzeba pokombinować aby w ogóle obejrzeć ww dokument :cool: bo bez zalogowania ani rusz. DeVu nie wszyscy jesteśmy w RWR :lol: (przynajmniej na razie :twisted: :mrgreen: )

Zainteresowanych odsyłam do źródła:
Wyjaśnienia w zakresie organizacji i prowadzenia szkoleń w ratownictwie wodnym

Natomiast jeśli chodzi o przytoczony punkt to sprawa wydaje mi się niezwykle prosta. Wystarczy wrócić do źródeł i po sprawie. Niektóre podmioty już teraz szkolą w systemie dwustopniowym i myślę że tak powinno być wszędzie.
Reforma szkolenia w której mieliśmy nieszczęście uczestniczyć była ... tu się powstrzymam aby nie zaniżać poziomu na forum. Wiemy jak było i wydaje mi się że nie ma co na siłę trzymać się czegoś co ewidentnie nie wyszło. Niektórzy do tej pory nie mogą rozstać się z tą wydłużoną drabinką stopni ale wygląda że nie będzie innego wyjścia.
Konkluzja: całe lata mieliśmy młodszego ratownika i potem drugi, "pełny" stopień. Wystarczy do tego wrócić i po problemie. Pierwszy stopień (Młodszy Ratownik WOPR) wewnątrzorganizacyjny a drugi, pełny kurs zgodnie z wytycznymi MSW zakończony wręczeniem stosownego zaświadczenia. Potem ewentualnie (po spełnieniu odpowiednich warunków) wpis do legitymacji stopnia Ratownik WOPR.
Zlikwidowalibyśmy wszelkie niejasności lub dwuznaczności ponieważ w takim systemie jak ktoś jest Ratownikiem WOPR to na pewno przeszedł odpowiednie szkolenie bo na pewno ma zaświadczenie zgodne z MSW.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Nie Maj 10, 2015 5:22 pm   Re: WyjaÅ›nienia MSW w sprawie szkoleÅ„ 7.05.2015 r.

Perykles napisa³/a:
Na początku trzeba pokombinować aby w ogóle obejrzeć ww dokument :cool: bo bez zalogowania ani rusz. DeVu nie wszyscy jesteśmy w RWR :lol:

Moje niedopatrzenie, nie zauważyłem tego błędu. Myślałem, że dokument każdy może przeczytać :lol: A może to było ściśle tajne? :cool: Dzięki za podanie ogólnodostępnego źródła :wink:
 
     
stary ratownik 
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 4 razy
Do³±czy³: 10 Lut 2013
Posty: 362
Sk±d: Kalisz
Wys³any: Nie Maj 10, 2015 10:56 pm   

Załącznik na rwr.pl już działa. Rzeczywiście była obsuwa, ale p. Prezes dostała prośbe mejlową, żeby zmienic dostęp i juz jest OK. Nie było zamiarem administratora wpuszczanie przez logowanie :mrgreen:
_________________
wszyscy chcemy dobrze, nie skaczmy więc sobie do gardeł, a skoncentrujmy na misji ratowania życia
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomóg³: 3 razy
Do³±czy³: 26 Maj 2013
Posty: 762
Sk±d: Centrum
Wys³any: Pon Maj 11, 2015 10:29 am   

A przepraszam cóż to za dokument :?: Kto go wydał :?: Kto go podpisał :?:
_________________
Pozdrawiam
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Pon Maj 11, 2015 10:46 am   

Treść tego "dokumentu" wykracza poza rozporządzenie. Odnoszę wrażenie że MSW zamierza sterować pewnymi działaniami ręcznie, oby to nie był powrót do kategorii niekonstytucyjnych zarządzeń czy dekretów jak to miało miejsce w minionej epoce, która zakończyła się w 90 roku.
Pisanie tego typu instrukcji niczemu dobremu nie służy.
_________________
s.o.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pon Maj 11, 2015 7:53 pm   

Coś mi się zdaje, że s.o. ma rację. Dokument w tomie jak poprzedni "Wyjaśnienia w sprawie wykonywania"

A co do reformy trzystopniowej to przecież "nowy" MR WOPR i RWOPR to to samo co stare mrw (takie jeszcze ja robiłem), a potem trzystopniowe RW to to samo co dawne rw. I lepiej bo kiedyś raownika wodnego zdobywało się na basenie i jeziorze (zalewie), a potem się mogło iść do pracy na morze i rzekę (jak teraz). Reforma to zmieniła i wprowadziła do szkolenia konkretne czynności na morzu, bazsenie i śródlądziu.
A poza tym dła coś dla dzieciaków. Czy to powinien być MR WOPR czy raczej Asystent R WOPR - do dyskusji.
No i jeżeli uważasz Perykles, że dwustopniowy jest OK, to dlaczego trzystopniowy już nie skoro zawiera te same zagadnienia i czas zajęć?

Nie zamykajcie tego wÄ…tku, co?
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Pon Maj 11, 2015 10:01 pm   

PB napisa³/a:
...
A co do reformy trzystopniowej to przecież "nowy" MR WOPR i RWOPR to to samo co stare mrw (takie jeszcze ja robiłem), a potem trzystopniowe RW to to samo co dawne rw. ...

Nie sposób się nie uśmiechnąć czytając powyższe zdanie. :lol:
Po pierwsze gdyby przeczytał je ktoś niezorientowany w sytuacji to najpierw zrobiłby tak :shock: a potem poprosił o legendę do reformy systemu szkolenia w WOPR bo taka jest przejrzysta.
Po drugie natomiast zdaniem tym właściwie sam podsumowałeś bezsens reformy. W miejsce dawnego, jednego stopnia mrw wprowadzono dwa nowe. W miejsce kolejnego jednego stopnia rw wprowadzono 3!! nowe. Przecież to jakiś absurd i według mnie trzymanie się na siłę tego absurdu jest całkowitym bezsensem. Wiem że teraz bez finansowania z MSW WOPR na gwałt potrzebuje pieniędzy więc jest niezwykle zainteresowany utrzymaniem jak najdłuższej drabinki stopni a przecież za każdy trzeba osobno płacić. Obawiam się tylko żeby w zaistniałej sytuacji ZG nie wymyślił jakiś nowy stopień ... albo ze dwa.
Z drugiej strony nawet ZG zauważył bezsens reformy i sam zlikwidował zupełnie niepotrzebny stopień MI WOPR. Może skoro ktoś pomyślał w sprawie wyższych stopni to również ktoś pomyśli w sprawie niższych. Przecież kasa nie jest najważniejsza.

Nadal uważam że powrót do systemu dwustopniowego całkowicie uporządkowałby a wręcz uzdrowił sytuację w zaistniałej rzeczywistości prawnej.
Jak chcesz zacząć przygodę z ratownictwem wodnym wcześniej (powiedzmy 14 czy 16 lat bo 12 to jednak :lol: ) to idziesz na kurs i zdobywasz stopień MR WOPR. Uzyskujesz stopień wewnątrzorganizacyjny. Co prawda nic on nie daje jednak poznajesz temat i nabywasz pierwszych umiejętności ratowniczych. Jak chcesz kontynuować szkolenie to idziesz na pełne szkolenie ratowników wodnych (żaden tam trzeci etap) i otrzymujesz stosowne zaświadczenie zgodne z MSW. Jeśli masz już stopień MRWOPR to po prostu za pełny kurs płacisz mniej. Potem ewentualnie (po spełnieniu odpowiednich warunków) wpis do legitymacji stopnia Ratownik WOPR. Przy takim systemie nawet MSW się nie przyczepi.
Dzisiaj jak ktoś mi powie że Ratownik WOPR to żaden ratownik,właściwie nie będę mógł zaprzeczyć bo co on może ... nic nie może jednak tak to ustalił ZG WOPR. Reforma szkolenia zrobiła z Ratowników WOPR niedorobionych bo niepełnoprawnych ratowników. Może to gorzkie co napisałem jednak całkowicie zgodne z rzeczywistością.
Gdybyśmy mieli system dwustopniowy z przytoczonymi przeze mnie rozwiązaniami to w świadomości ludzi Ratownik WOPR znaczyłby dokładnie to samo co Ratownik MSW ale jak widzę ZG bardzo tego nie chce bo przepadła by kasa za dodatkowe stopnie.

I proszę mi tu nie wyliczać że system dwustopniowy byłby droższy niż obecny bo już przeczuwam takie próby :cool: . Były zarząd swego czasu też dokładnie wyliczał że będzie taniej a jak wyszło wszyscy wiemy.
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Do³±czy³: 04 Gru 2007
Posty: 629
Sk±d: woj.Å‚odzkie
Wys³any: Pon Maj 11, 2015 10:26 pm   

Popieram powyższą wypowiedź. System dwustopniowy wprowadziły już Mazurskie Wodne Pogotowie Ratunkowe oraz Śląskie WOPR.
W mojej jednostce nadal jest utrzymywany system trzystopniowy. Przygotowani jesteśmy jednak do wprowadzenia systemu dwustopniowego w wydaniu jak w wymienionych jednostkach i jak sugeruje Perykles. Z tego powodu opracowując program w wydaniu 90 godzinnym przeznaczamy 25 godzin na i Moduł tj mł. rat. i godziny te sa poza wymaganymi rozporządzeniem 63 godzinami. Wystarczy nam tylko połączyć II i III moduł.
Czekamy na rozwój wypadków , a konkretnie na na to co wypracuje komisja edukacji, mając nadzeje ze komisja ta (jej członkowie) żyją w realnym świecie i dostosowali się podejściem do tematu do realiów w jakich zyjemy.
_________________
s.o.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Wto Maj 12, 2015 9:01 am   

Zgadzam siÄ™ z wypowiedziÄ… Peryklesa.

s.o. napisa³/a:
Pisanie tego typu instrukcji niczemu dobremu nie służy.

Ja uważam wręcz przeciwnie. Bardzo dobrze, że MSW pisze takie wyjaśnienia i uświadamia wszystkim podmiotom jak należy postępować i wybijać z głowy błędne myślenie.
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Wto Maj 12, 2015 9:08 pm   

s.o. napisa³/a:
... Z tego powodu opracowując program w wydaniu 90 godzinnym przeznaczamy 25 godzin na I Moduł tj mł. rat. i godziny te sa poza wymaganymi rozporządzeniem 63 godzinami. Wystarczy nam tylko połączyć II i III moduł.
Wydaje mi się że najwyższy czas przestać mówić o modułach czy też etapach w kontekście szkoleń ratowniczych w WOPRze. Najlepszym argumentem będzie to iż aktualnie organizuje się szkolenia na poszczególne moduły ale żeby potencjalni kursanci zrozumieli o co w ogóle chodzi to i tak trzeba powiedzieć że poszczególne moduły są odpowiednikiem takiego lub inne stopnia w WOPRze. Wniosek: utrzymywanie modułów to kompletna bzdura bo wprowadzają tylko niepotrzebne zamieszanie. Ich utrzymywanie ma jedynie sens finansowy.

s.o. napisa³/a:
... Czekamy na rozwój wypadków , a konkretnie na na to co wypracuje komisja edukacji, mając nadzeje ze komisja ta (jej członkowie) żyją w realnym świecie i dostosowali się podejściem do tematu do realiów w jakich zyjemy.
Jak zwykle niepoprawny optymista jeśli chodzi o WOPR a konkretnie ZG :cool:
Myślę jednak że nie ma na co czekać szczególnie mając na uwadze jakość a zwłaszcza tempo pracy aktualnego ZG. Choć oczywiście nadzieję można mieć ... tylko jak długo. :neutral:

DeVu napisa³/a:
s.o. napisa³/a:
Pisanie tego typu instrukcji niczemu dobremu nie służy.
Ja uważam wręcz przeciwnie. Bardzo dobrze, że MSW pisze takie wyjaśnienia ...
Też uważam że takie pisma są bardzo pomocne i nie widzę w nich żadnych prób narzucania czy też sterowania ratownictwem wodnym. Ciągle piszemy jakieś pisma do MSW z prośbą o wyjaśnienia lub stanowisko. Powyższe pismo traktuję jako zbiór odpowiedzi na pojedyncze pisma (zapytania) wysłane do MSW. Całkiem możliwe że w ww piśmie znajdziemy odpowiedź na pytanie które ktoś kiedyś wysłał do MSW ale odpowiedzią już się na forum publicznym nie podzielił.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Wto Maj 12, 2015 10:46 pm   

Pisma pomocne, owszem ale ja się wpełni zgadzam z s.o w aspekcie dorabiania uszu do wybrakowanych aktów prawnych, które najpierw MSW wydaje a potem tłumaczy że jednak nie umiemy czytać.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytañ do SQL: 16