www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Struktura WOPR-przeszła, obecna i przyszła.
Autor Wiadomo
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Pon Lis 04, 2013 10:51 am   

SoLo napisa/a:
PB, teraz to ja nie ogarniam tego co piszesz.
Zacytowałem to co napisałeś:
SoLo napisa/a:
A co do federacji czy związku stowarzyszeń to taką opinię wyglosił już mentor JT pan prof. H. Izdebski proponując dwa rozwiązania:
- albo się rozwiążą jednostki i zostaną "na nowo" utworzone, powołane przez władze WOPR i wtedy będzie stowarzyszenie
- albo WOPR się rozwiąże i utworzy się "na nowo" z jednostek wojewódzkich i wtedy będzie związek.
Trzeba było poddać ten problem na Zjeździe.

Czytam to jako możliwość wyboru jednej z opcji, a Ty na to odpowiadasz:
PB napisa/a:
Prawo o stowarzyszeniach nie przewiduje takich przekształceń (stowarzyszenie w związek lub odwrotnie) ale upotrządkować to trzeba i tyle.

Dla mnie to sam sobie zaprzeczasz. Stawiasz tezę a potem ją sam odrzucasz.
Zapytam więc. To co WOPR 50111 nie może się rozwiązać i zawiązać na nowo jako Związek Stowarzyszeń o zasięgu krajowym(oczywiście jeśli by była taka wola)?


Nie może bo nie posiada ani jednego członka rzeczywistego czy tez zwyczajnego (nazwę niech sobie ktoś wybierze).
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Pon Lis 04, 2013 11:16 am   

Chyba nie w tym problem widział PB i jestem ciekaw jego zdania, bo jednak do Zjazdów dochodziło.
Pokrętność sytuacji polega na tym, że może nie wiesz ale wg Statutu WOPR 50111, jeśli jesteś członkiem jakiegoś WOPR to jesteś równocześnie członkiem zwyczajnym WOPR 50111 :mrgreen: (patrz Statut WOPR, par. 10, ust. 3), a władze krajowe wybierasz przez swoich przedstawicieli. Niestety wybór tych przedstawicieli, zrobiony został z nazwijmy to uchybieniami i Zjazdy zostały uznane za nieważne. Teraz ratunek, jak myślę, w organie nadzoru (Prezydencie Warszawy) - tylko kiedy? Pani Prezydent miała ważniejsze sprawy, więc Pan JT działa sobie nadal w najlepsze, bo prawo interpretuje sam dla siebie i na tym jedzie, a organu nadzoru mało to interesuje.
_________________
Pozdrawiam
 
     
She! 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl


Pomg: 1 raz
Doczy: 06 Mar 2009
Posty: 200
Skd: Olsztyn
Wysany: Wto Lis 05, 2013 11:55 am   

SoLo napisa/a:
Chyba nie w tym problem widział PB i jestem ciekaw jego zdania, bo jednak do Zjazdów dochodziło.
Pokrętność sytuacji polega na tym, że może nie wiesz ale wg Statutu WOPR 50111, jeśli jesteś członkiem jakiegoś WOPR to jesteś równocześnie członkiem zwyczajnym WOPR 50111 :mrgreen: (patrz Statut WOPR, par. 10, ust. 3), a władze krajowe wybierasz przez swoich przedstawicieli. Niestety wybór tych przedstawicieli, zrobiony został z nazwijmy to uchybieniami i Zjazdy zostały uznane za nieważne. Teraz ratunek, jak myślę, w organie nadzoru (Prezydencie Warszawy) - tylko kiedy? Pani Prezydent miała ważniejsze sprawy, więc Pan JT działa sobie nadal w najlepsze, bo prawo interpretuje sam dla siebie i na tym jedzie, a organu nadzoru mało to interesuje.


Mhhh to fajnie ;) Ostatnio JT napisał że WOPR Warmińsko - Mazurski nie jest jego jednostką terenową to więc ma 3000 mniej ;)
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Wto Lis 05, 2013 11:07 pm   

Bo przekształcenie stowarzyszenia w związek i odwrotnie jest niemożliwe. Co prawda WOPR Województwa ŁÓdzkiego twierdził (za JT), że jak zmienią statut to "zrobią się" ze związku w stowarzyszenie ale KRS ich zapędy ostudził. Prof. Izdebski proponował rozwiązania - jak da się zauważyć - zawsze rozwiązującą (a więc likwidującą byt) jedną ze struktur - krajowych lub wojewódzkich, a na miejsce rozwiązanej utworzenie nowego bytu.
Pisząc, że Prawo o stowarzyszeniach nie przewiduje przekszatałcen jednej osoby prawnej w drugą miałem na myśli pozostanie przy tym samym numerze KRS, władzach, statucie. Takie przekształcenie jak proponował profesor (rozwiązanie podmiotu) może się wiązać również z rozwiązaniem umów i zobowiązań.
Pismo prof. H. Izdebskiego jest dostępne w biurze na Pytlasińskiego - o ile Wam je dadzą.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Wto Lis 05, 2013 11:50 pm   

A czym się różni związek od stowarzyszenia?
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Sro Lis 06, 2013 3:22 pm   

Nie wiem czy żartujesz z nadmiaru wiedzy ale stowarzyszenie tworzą ludzie (osoby fizyczne), a wiązek stowarzyszeń osoby prawne (stowarzyszenia lub inne związki stowarzyszeń) i tylko tyle jeżeli chodzi o ustawę.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Sro Lis 06, 2013 4:40 pm   

Nie żartowałem, pytałem całkiem poważnie. Piszesz związek (i nijak go nie określasz) nie wiem o czym myślisz. Mi się nasunęło skojarzenie ze Związkiem OSP, Szkolnym Związkiem Sportowym, Związkiem Ludowych Zespołów Sportowych, czyli ze STOWARZYSZENIAMI mającymi w nazwie słowo ZWIĄZEK i myślałem w tej sytuacji czym niby miałby się różnić (bo tak sobie to wyobraziłem) np. Związek Powiatowych Jednostek WOPR od Obecnych Zarządów Wojewódzkich, skoro jedno i drugie jest stowarzyszeniem i nie rozumiałem gdzie różnica. Myśli błądzą różnymi drogami i gdybyś napisał precyzyjnie "związek stowarzyszeń" nie byłoby (ze mną) :lol: problemu.
Doprecyzowałeś (ulżywszy sobie trochę) :wink: i jest ok.

[ Dodano: Pią Lis 08, 2013 1:49 am ]
SoLo napisa/a:
i myślałem w tej sytuacji czym niby miałby się różnić (bo tak sobie to wyobraziłem) np. Związek Powiatowych Jednostek WOPR od Obecnych Zarządów Wojewódzkich, skoro jedno i drugie jest stowarzyszeniem i nie rozumiałem gdzie różnica.

SPROSTOWANIE
Oczywiście "jedno i drugie" jest związkiem stowarzyszeń a nie stowarzyszeniem jak napisałem. Nieźle się zakręciłem :mrgreen:
Czyli pozostajemy przy tej pięknej definicji
PB napisa/a:
stowarzyszenie tworzą ludzie (osoby fizyczne), a wiązek stowarzyszeń osoby prawne (stowarzyszenia lub inne związki stowarzyszeń) i tylko tyle jeżeli chodzi o ustawę.


[ Dodano: Sro Lis 27, 2013 11:26 pm ]
Myśląc o przyszłości, zastanawiam się nad tym co było.
Czemu WOPR (50111) został w pewnym momencie (nawet nie wiem kiedy to się stało) STOWARZYSZENIEM (wg statutu zrzesza osoby fizyczne) a nie Związkiem Stowarzyszeń? Jakie były tego przesłanki?
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Pon Gru 23, 2013 11:17 am   

SoLo napisa/a:
Myśląc o przyszłości, zastanawiam się nad tym co było.
Czemu WOPR (50111) został w pewnym momencie (nawet nie wiem kiedy to się stało) STOWARZYSZENIEM (wg statutu zrzesza osoby fizyczne) a nie Związkiem Stowarzyszeń? Jakie były tego przesłanki?

Polecam "Jak to ze statutem było" - taki artykuł krążył w sieci. Trochę długi ale 99% informacji to czysta prawda.
Poza tym w chwili obecnej uczestnicy spotkania "dwunastu" (a właściwie trzynastu bo jeden był chory ale poparł pisemnie Stanowisko ...) otrzymali do konsultacji projekt dokumentów o związku stowarzyszeń.
Chodzi o pragmatyczne podejście do spraw naszej organizacji i zapewnienie zaplecza dla WOPR jakby się "noga podwinęła" i trzeba by ratować co tylko można z tego co nasz "Wielki" zmarnował do chwili obecnej. Za chwilę możemy zostać - i oby tak się nie stało - kupą jednostek bez żadnej prawnej struktury.
Zawsze lepiej mieć dwa wyjścia i wybrać to lepsze niż być skazanym na jednego "Wielkiego" i jego "prawdy jedyne"
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Pi Gru 27, 2013 10:19 pm   

PB napisa/a:
Poza tym w chwili obecnej uczestnicy spotkania "dwunastu" (a właściwie trzynastu bo jeden był chory ale poparł pisemnie Stanowisko ...) otrzymali do konsultacji projekt dokumentów o związku stowarzyszeń.

To interesujące. Można coś więcej :?:
Za formułą związku stowarzyszeń, opowiadał się S.O., ja też bym to tak widział. Warto by tę koncepcję przybliżyć jeśli ma już postać dokumentów.
A tak wracając do historii - bo można się na niej uczyć. Jak to się jednak stało (jak to było możliwe), że mimo - jak piszesz, że
PB napisa/a:
przekształcenie stowarzyszenia w związek i odwrotnie jest niemożliwe
,
Prezesowi JT w 2003 roku, udało się jednak przekształcić WOPR 50111 który był związkiem stowarzyszeń w STOWARZYSZENIE, jakim jest dziś WOPR 50111 :?: (porównanie statutów w tej kwestii, w pierwszym poście zamieszczonym przez S.O.).
Może więc i powrót do poprzedniej formuły "związku stowarzyszeń" jest jednak możliwy w drodze przekształcenia (zmian w zapisach statutu) a nie jedynie w drodze likwidacji i powołania na nowo :?:
_________________
Pozdrawiam
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Sob Gru 28, 2013 1:32 pm   

SoLo napisa/a:
Może więc i powrót do poprzedniej formuły "związku stowarzyszeń" jest jednak możliwy w drodze przekształcenia (zmian w zapisach statutu) a nie jedynie w drodze likwidacji i powołania na nowo :?:

Obecnie organ nadzoru w Warszawie takiej możliwości nie dopuszcza. Wtedy na to nie zwracał uwagi, a i sąd też do tego wagi nie przywiązywał. Zarówno sąd jak i organ nadzoru do przeszłej sprawy się nie odniosą jako do sprawy już odsądzonej. Zresztą żaden z tych podmiotów nie przyzna się do błędu. I tyle.

szczerze powiem nie wiem jak się mogło to stać, że w statucie organizacji nożna było zamienić członków rzeczywistych (osoby prawne) na członków zwyczajnych (osoby fizyczne). Dla każdego kto trochę się zna na prawie jest to wał.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Nie Gru 29, 2013 1:33 pm   

PB napisa/a:
Zresztą żaden z tych podmiotów nie przyzna się do błędu. I tyle.

Niestety to jest nasza nieszczęsna rzeczywistość.
PB napisa/a:
szczerze powiem nie wiem jak się mogło to stać, że w statucie organizacji nożna było zamienić członków rzeczywistych (osoby prawne) na członków zwyczajnych (osoby fizyczne). Dla każdego kto trochę się zna na prawie jest to wał.

Tak się domyślałem ... ale miałem nadzieję, że może jednak w tym przypadku jest inaczej. Jest tak, że używa się wielkich słów SĄD REJESTROWY, a sprawę rozpatruje w pierwszej instancji nawet nie sędzia tylko Referendarz Sądowy i zależy ile wie i na co zwróci uwagę to coś kwestionuje lub nie i SĄD na podstawie takiej opinii wydaje POSTANOWIENIE. Można się od tego odwoływać ale to długa procedura, a skutek zawsze niepewny.
Niestety (i to chyba na każdym poziomie organizacyjnym) przez lata zupełnie nie przywiązywaliśmy należnej wagi, do zapisów w naszych statutach, traktując je tracę tak, że są bo muszą być, a my sobie i tak działamy. Jak się okazuje gdy wzrasta świadomość (prawna) i trzeba rozstrzygać zgodnie z zasadami demokracji pojawiające się problemy, okazuje się, że STATUT to rzecz podstawowa. Właściwie wszystko powinno w nim być bardzo starannie opisane - czego chociażby w kwestii jednostek terenowych- o statucie WOPR 50111, powiedzieć nie można. Efekt jest taki, że mamy gigantyczny bałagan w strukturze i organizacji WOPR.
Postuluję więc, przy wprowadzani zmian w STATUCIE (a może nawet jego całkowitej zmianie) zwrócenie uwagi na precyzyjne zapisy regulujące tworzenie i funkcjonowanie jednostek terenowych (myślę, że dobrym wzorem jest tu wskazywany przez S.O. Statut Związku OSP RP).

Przy okazji tych rozważań. Kiedyś wyjaśniliśmy sobie (i tego się trzymajmy), że określenie "członek rzeczywisty" i "członek zwyczajny" może być w statucie używane, po prostu na określenie członka stowarzyszenia (takiego podstawowego) - są to pojęcia równoważne, a dopiero zapisy statutu określają "rodzaje"członków.
Uświadomiliśmy sobie również że, zgodnie z Ustawą o stowarzyszeniach;
PB napisa/a:
stowarzyszenie tworzą ludzie (osoby fizyczne), a związek stowarzyszeń osoby prawne (stowarzyszenia lub inne związki stowarzyszeń)

Zdawać też trzeba sobie sprawę, że w oparciu o Ustawę o stowarzyszeniach funkcjonują (działają) zarówno stowarzyszenia jak i związki stowarzyszeń - niby niewielka różnica w nazwie ale bardzo istotna w konsekwencjach przyjęcia danego rozwiązania organizacyjnego.
Często w tych rozważaniach pojawiają się określenia "osoba prawna" i "osobowość prawna". Przyznam, że mam problemy :oops: w definicyjnym rozróżnieniu tych pojęć. Mógłbym prosić o wyjaśnienia i doprecyzowanie ich :?:
Czy jest miedzy tymi pojęciami jakaś istotna różnica dotycząca "stanu prawnego" (uprawnień i możliwości działania), czy tylko jest tak, że osoba prawna po prostu posiada osobowość prawną? Czy można mieć "osobowość prawną" nie będąc "osobą prawną"?
_________________
Pozdrawiam
 
     
ratowiec 
Doświadczony Forumowicz WOPR


Pomg: 1 raz
Doczy: 21 Gru 2013
Posty: 62
Skd: POL
Wysany: Nie Gru 29, 2013 10:14 pm   

Postuluję więc, przy wprowadzani zmian w STATUCIE (a może nawet jego całkowitej zmianie) zwrócenie uwagi na precyzyjne zapisy regulujące tworzenie i funkcjonowanie jednostek terenowych (myślę, że dobrym wzorem jest tu wskazywany przez S.O. Statut Związku OSP RP).

[ Dodano: Nie Gru 29, 2013 10:28 pm ]
Solo powyżej przytoczyłem Twoja wypowiedź, ale ... czy przeczytałeś ten statut Związku OSP?

Nie da rady go zastosować dla WOPR-u (50111), teraz jest już za późno. W takim przypadku za interpretacją prof Izdebskiego (już tu gdzieś na forum przytaczaną) powinniśmy się - jednostki WOPR z osobowością prawną - rozwiązać, wcześniej przekazać majątek do "50111", a oni nas powołają i za ich zgodą moglibyśmy jako jednostki terenowe uzyskać własną osobowość prawną!
Pytania:
1. Która z jednostek zgodzi się na samorozwiązanie i przekazanie majątku (łodzi. sprzętu, nieruchomości czy baz ratowniczych)?
2. Kto zagwarantuje, że majątek wróci do tych samych jednostek?
3. Kto zagwarantuje, że wyrażą zgodę na uzyskanie osobowości prawnej? - jak nie to jednostką, nawet wojewódzką, będzie kierować (podejmować kluczowe decyzje głównie majątkowe) ktoś w Warszawie :twisted:
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Doczy: 04 Gru 2007
Posty: 629
Skd: woj.łodzkie
Wysany: Nie Gru 29, 2013 11:16 pm   

Przywoływanie przeze mnie statutów OSP, LZS czy SZS służyło tylko pokazaniu, że inne organizacje działające bardzo prężnie (a nawet prężniej niż WOPR w najlepszych latach świetności) mogą to robić w strukturach działających w formie związku stowarzyszeń.

Przed kilku dniami miałem możliwość zapoznać się ze statutem WOPR-u , który planuje się powołać jako związek stowarzyszeń na miejsce obecnie funkcjonującej organizacji. Projektowany statut stanowi krok do przodu ( a właściwie krok do tyłu tj do 2003 roku-do tej daty WOPR działał jako związek stowarzyszeń). Niestety obecnie mogę stwierdzić (w ramach ewolucji swoich poglądów), że związek 16 jednostek wojewódzkich (czytaj 16 prezesów) nie sprawdzi się. Trzeba iść dalej. Obecnie ma rację bytu tylko związek wszystkich istniejących w Polsce jednostek (wojewódzkich, powiatowych, międzypowiatowych, rejonowych itd.) posiadających osobowość prawną. Powodów jest wiele, jednym z nich jest fakt uzyskania zgody MSW przez coraz większą ilość jednostek terenowych, drugim pytanie co z jednostkami gdzie województwa nie zdecydują się do przyłączenia do nowych struktur.

Może nie na temat, ale jeszcze nasuwa mi się jedna myśl.
Nie bez znaczenia jest także mnogość systemów szkolenia (inny w warmińsko-mazurskim, inny w śląskin inny w MWPR, inny w RWR). Albo postaramy się o stworzenie wspólnego systemu (lub porównywalnego) albo będziemy musieli stworzyć "tabelę porównywalności" jak jest w nurkowaniu.
_________________
s.o.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomg: 5 razy
Wiek: 59
Doczy: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Skd: Stołeczne WOPR
Wysany: Pon Gru 30, 2013 10:05 am   

s.o. napisa/a:
Przed kilku dniami miałem możliwość zapoznać się ze statutem WOPR-u , który planuje się powołać jako związek stowarzyszeń na miejsce obecnie funkcjonującej organizacji. Projektowany statut stanowi krok do przodu ( a właściwie krok do tyłu tj do 2003 roku-do tej daty WOPR działał jako związek stowarzyszeń). .

Dziękuję stanisławie :smile:

s.o. napisa/a:
Niestety obecnie mogę stwierdzić (w ramach ewolucji swoich poglądów), że związek 16 jednostek wojewódzkich (czytaj 16 prezesów) nie sprawdzi się. Trzeba iść dalej. Obecnie ma rację bytu tylko związek wszystkich istniejących w Polsce jednostek (wojewódzkich, powiatowych, międzypowiatowych, rejonowych itd.) posiadających osobowość prawną. .


Przy obecnym bałaganie prawnym (podobnym jak w 50111) w ponad połowie jednostek wojewódzkich przyłączanie wszystkich jednostek (powiatowych miejskich i jakich tam jeszcze) spowoduje konieczność powołania (utworzenia) nowych struktur wojewódzkich (biur, oddziałów, związków jednostek - nie wiem). A to raczej nie nastraja dobrze.
Związek 16 jednostek wojewódzkich powoduje, że organizacja ogólnokrajowa działa do stopnia wojewódzkiego, a dalej to jest sprawa jednostki wojewódzkiej, jednostek niższego szczebla i ich organów nadzoru aby określić czy działają zgodnie z prawem czy też nie. Zbyt duże są rozbieżności w organach nadzoru abyśmy mogli na tym polegać w tej chwili. A tak szesnaście jednostek z przed "bałaganu" i potem czas na "posprzątanie" w województwach.

s.o. napisa/a:
co z jednostkami gdzie województwa nie zdecydują się do przyłączenia do nowych struktur..

Trudno. Przecież tak jak WOPR w Warszawie wystąpił z WOPR to zdawał sobie sprawę, że nan jego miejsce "ktoś" wejdzie. Zasadnym jest aby struktura jaka powstanie była strukturą terenową a nie środowiskową. Jeżeli jakaś jednostka wojewódzka (z tych starych) podejmie decyzję, że nie chce się w to bawić to w jej miejsce na pewno powstanie nowa. Ale aby nie dawać podstaw do walki kto jest lepszy i kogo się bardziej lubi proppzycja jest aby wrócić do stanu "ogólnej szczęśliwości" kiedy było normalnie (no w miarę normalnie)

s.o. napisa/a:
mnogość systemów szkolenia (inny w warmińsko-mazurskim, inny w śląskin inny w MWPR, inny w RWR). .

No i to jest krok kolejny do sprzątania i wypracowania czegoś wspólnego. Ale to dłuższa sprawa. Aby wprowadzić skutecznie jakiekolwiek prawo obowiązujące wszystkie jednostki i aby móc je egzekwować trzeba mieć prawidłową strukturę. Kość łamie się w sekundę a zrasta się w 6 tygodni.
 
     
SoLo 
Stały bywalec
SoLo


Pomg: 3 razy
Doczy: 26 Maj 2013
Posty: 762
Skd: Centrum
Wysany: Pon Gru 30, 2013 10:10 am   

ratowiec napisa/a:
Solo powyżej przytoczyłem Twoja wypowiedź, ale ... czy przeczytałeś ten statut Związku OSP?

Przeczytałem :mrgreen:
ratowiec napisa/a:
Nie da rady go zastosować dla WOPR-u (50111), teraz jest już za późno. W takim przypadku za interpretacją prof Izdebskiego (już tu gdzieś na forum przytaczaną) powinniśmy się - jednostki WOPR z osobowością prawną - rozwiązać, wcześniej przekazać majątek do "50111", a oni nas powołają i za ich zgodą moglibyśmy jako jednostki terenowe uzyskać własną osobowość prawną!

Czy jest za późno? rzecz w tym, że chciałoby się to zmienić, aby faktycznie nie było za późno i pisze o tym wyzej S.O.
s.o. napisa/a:
Przed kilku dniami miałem możliwość zapoznać się ze statutem WOPR-u , który planuje się powołać jako związek stowarzyszeń na miejsce obecnie funkcjonującej organizacji. Projektowany statut stanowi krok do przodu ( a właściwie krok do tyłu tj do 2003 roku-do tej daty WOPR działał jako związek stowarzyszeń)

ratowiec, to nie samodzielne stowarzyszenia jakimi są jednostki WOPR (dziś w zdecydowanej większości obejmujące swoim działaniem powity) nazwijmy je - Powiatowe, miałyby się rozwiązywać. Chodzi o to, że to one, na wzór np. Związku OSP RP, miałyby się zrzeszyć i utworzyć ZWIĄZEK STOWARZYSZEŃ - na wzór choćby przytaczanego Związku OSP RP.

Przy okazji Twoich wątpliwości - kłania się chyba znowu kwestia do zdefiniowania i uświadomienia - tj. kwestia rozumienia czym są jednostki terenowe (w rozumieniu ustawy o stowarzyszeniach i tym samym w rozumieniu zapisów statutowych, poszczególnych stowarzyszeń czy związków stowarzyszeń).
W moim odbiorze jest tak.
Jednostki terenowe danego STOWARZYSZENIA (stowarzyszenia tworzą osoby fizyczne), to jednostki grupujące członków Stowarzyszenia, na określonym terenie, dla realizacji celów statutowych w rejonie działania. Funkcjonować one mogą pod różnymi nazwami, co określa dany statut. Nie ważne jest jak one są nazwane (bo często te nazwy mogą być mylące a do tego w różnych organizacjach nazwane tak samo oznaczają zupełnie inną formę organizacyjną) tylko jaki jest ich STATUS określony w STATUCIE Stowarzyszenia w oparciu o który działają.
Jednostki terenowe ZWIĄZKU STOWARZYSZEŃ (Związki stowarzyszeń tworzą samodzielne stowarzyszenia lub związki stowarzyszeń), to forma zrzeszająca te samodzielne stowarzyszenia będące członkiem danego związku stowarzyszeń, na określonym terenie (zwykle odpowiada to podziałowi administracyjnemu kraju). Przy czym jednostki terenowe związku działają w oparciu o statut Związku stowarzyszeń (i mają ograniczenia co do swojej samodzielności - co określa statut i wewnątrz organizacyjne regulaminy) a członkowie związku stowarzyszeń to samodzielne stowarzyszenia działające w oparciu o własne STATUTY
Czyli, czy to w Stowarzyszeniu czy w Związku stowarzyszeń jednostki terenowe to nie członkowie tych organizacji tylko forma organizacyjna pozwalająca na sprawniejsze funkcjonowanie, zarządzanie i komunikowanie się wewnątrz danej organizacji, działające w oparciu o Statut odpowiednio danego Stowarzyszenia lub Związku stowarzyszeń. Jednostki terenowe nie posiadają własnego statutu, choć dla uzyskania pewnej samodzielności (którą określa statut Stowarzyszenia lub Związku stowarzyszeń i regulaminy) mogą posiadać własny wpis do KRS.
Nie należy więc utożsamiać posiadania wpisu do KRS z posiadaniem własnego Statutu - to dwie różne sprawy, choć ze sobą związane lub rozróżnianiem jednostki terenowej na podstawie tego czy ma lub nie wpis
Ciekawe co Wy na to?
Celowo nie posługiwałem się pojęciami osoba prawna i osobowość prawna w odniesieniu chociażby do jednostek terenowych (w rozumieniu ustawy o stowarzyszeniach), bo cały czas mam nadzieję, że ktoś odpowiedzialnie zdefiniuje i objaśni nam te pojęcia.
_________________
Pozdrawiam
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapyta do SQL: 16