www.forum.wopr.net.pl Strona Gwna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UytkownicyUytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastpny temat
Prawo wodne - teoria a praktyka
Autor Wiadomo
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Wto Maj 24, 2011 9:35 pm   

sharky, mam wrażenie, że wiele kąpielisk będzie funkcjonować nielegalnie, bo skąd gestorzy ośrodków, plaż i kurortów mieli to wiedzieć?? Ja to wiem z forum, ale np. w TV czy prasie nigdzie tego nie usłyszałem.
 
     
sharky
Starszy Forumowicz WOPR


Doczy: 04 Cze 2007
Posty: 316
Skd: 3M
Wysany: Wto Maj 24, 2011 10:20 pm   

DeVu napisa/a:
sharky, mam wrażenie, że wiele kąpielisk będzie funkcjonować nielegalnie, bo skąd gestorzy ośrodków, plaż i kurortów mieli to wiedzieć?? Ja to wiem z forum, ale np. w TV czy prasie nigdzie tego nie usłyszałem.


Jestem po zeszłotygodniowym szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa i organizacji służby ratowniczej dla gestorów ośrodków przywodnych, prowadzonym przez Jarka.R.
Szkolenie ustawione pod kątem zminimalizowania odpowiedzialności prawnej gestora i służby ratowniczej za ewentualne wypadki w kąpieliskach, wypożyczalniach sprzętu wodnego i na zorganizowanych formach imprez nad wodą, po zmianach przepisów w 2010/2011 roku. Szkolenie przystępne i na wysokim poziomie merytorycznym.
Poniższe informacje zaczerpnąłem z materiałów ze szkolenia.
Podstawą uniknięcia odpowiedzialności jest prawidłowe pod względem formalno-prawnym funkcjonowanie kąpieliska. Uruchomienie kąpieliska, pomimo braku jego umieszczenia w wykazie kąpielisk na terenie gminy odpowiednią uchwałą jest z automatu wykroczeniem, a może stać się także przestępstwem (np. narażenia zdrowia i życia wielu osób), nawet jeśli nie nastąpi żaden wypadek.
Ustawa uchwalona została już ponad rok temu, więc trudno gestorowi tłumaczyć się, że o niej nie słyszał. Problem dotyczy zwłaszcza małych kąpielisk i kąpielisk o krótkim okresie funkcjonowania (np. obozowych). Pomijam już temat, niejednokrotnie wałkowany na forum, że minimalna obsada ratownicza na kąpieliskach śródlądowych to DWÓCH ratowników. Ratownicy przed pracą na małych lub nowo otwieranych kąpieliskach powinni sprawdzać czy są one umieszczone w wykazach gminnych i nie podejmować pracy na kąpieliskach, które w takich wykazach nie figurują.

Do Admina:
Myślę, że aby nie zaśmiecać tematu DAM PRACĘ, warto z tego zrobić nowy wątek.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Wto Maj 24, 2011 11:31 pm   

sharky napisa/a:
minimalna obsada ratownicza na kąpieliskach śródlądowych to DWÓCH ratowników


Dobrze powiedziane. Nigdzie nie spotkałem ogłoszenia o pracę, gdzie na obóz lub kolonie potrzeba dwóch ratowników. Warto o tym pomyśleć, jest rozporządzenie więc prawo jest po naszej stronie. Ratownicy jadący na kolonie, pomyślcie.


sharky napisa/a:
Ratownicy przed pracą na małych lub nowo otwieranych kąpieliskach powinni sprawdzać czy są one umieszczone w wykazach gminnych i nie podejmować pracy na kąpieliskach, które w takich wykazach nie figurują.


Gdzie można sprawdzić takie wykazy? Bo chyba nie w każdej gminie są one ogólnodostępne...
 
     
MONIKA 
Stały bywalec



Doczya: 27 Lis 2005
Posty: 831
Skd: CIECHOCINEK/TORUŃ
Wysany: Sro Maj 25, 2011 9:09 am   

DeVu napisa/a:

Gdzie można sprawdzić takie wykazy? Bo chyba nie w każdej gminie są one ogólnodostępne...


Niestety ale nie spotkałam się jeszcze z tym aby takie wykazy widniały gdzieś w miejscach ogólnodostępnych
natomiast wydaje mi się że każda gmina bezproblemowo powinna udzielić ci takich informacji
 
 
     
damian2255 
Czasem zagląda
R WOPR


Wiek: 31
Doczy: 20 Gru 2009
Posty: 3
Wysany: Sro Maj 25, 2011 6:52 pm   

DeVu napisa/a:

Gdzie można sprawdzić takie wykazy? Bo chyba nie w każdej gminie są one ogólnodostępne...


Wykazy można sprawdzić na stronie internetowej BIP danego miasta lub gminy w którym znajduje się kąpielisko.
 
 
     
Jarek R. 
Doświadczony Forumowicz WOPR



Doczy: 22 Gru 2005
Posty: 86
Skd: Trójmiasto
Wysany: Sro Maj 25, 2011 8:49 pm   

sharky napisa/a:
Jestem po zeszłotygodniowym szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa i organizacji służby ratowniczej dla gestorów ośrodków przywodnych, prowadzonym przez Jarka.R.
Szkolenie ustawione pod kątem zminimalizowania odpowiedzialności prawnej gestora i służby ratowniczej za ewentualne wypadki w kąpieliskach, wypożyczalniach sprzętu wodnego i na zorganizowanych formach imprez nad wodą, po zmianach przepisów w 2010/2011 roku.


Zostałem przez sharky`ego wywołany do odpowiedzi (przy okazji dziękuję za dobre słowo), więc garść informacji prawnych na temat kąpieli grup zorganizowanych w pozaszkolnych formach wypoczynku (w tym na obozach). Myślę, że przed sezonem warto sobie pewne rzeczy przypomnieć, tym bardziej, że w roku 2010 i 2011 zmieniło się kilkanaście aktów prawnych regulujących zagadnienia bezpieczeństwa.
Obecnie najważniejsze akty prawne regulujące zagadnienia temat kąpieli grup zorganizowanych w pozaszkolnych formach wypoczynku to:

I. Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 15 lipca 2010 Nr 127 poz. 857)
Art. 39. 3. Zapewnienie bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się w wyznaczonych do tego miejscach oraz uprawiających sporty wodne należy do osób prawnych i osób fizycznych prowadzących nad wodą działalność w tym zakresie oraz do organów administracji rządowej i właściwych terytorialnie gmin.
Art. 39. 4. Realizacja obowiązku, o którym mowa w ust. 3, polega w szczególności na:
1) oznakowaniu i zabezpieczeniu terenów, obiektów i urządzeń służących do pływania, kąpania się i uprawiania sportów wodnych;
2) zapewnieniu podmiotom, o których mowa w art. 40 ust. 2, warunków do organizowania pomocy oraz ratowania osób, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na wodach;
3) informowaniu i ostrzeganiu o warunkach pogodowych mogących powodować zagrożenie dla zdrowia i życia osób;
4) prowadzeniu działalności profilaktycznej i edukacyjnej dotyczącej bezpieczeństwa na wodzie.


II. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2003 nr 6 poz. 69 - ze zmianami Dz.U. 2009 nr 139 poz. 1130 oraz Dz.U. 2010 nr 215 poz. 1408)
§ 34. 2. Osoby pozostające pod opieką szkoły lub placówki mogą pływać oraz kąpać się tylko w obrębie kąpielisk i pływalni w rozumieniu przepisów określających warunki bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.
3. Nauka pływania może odbywać się tylko w miejscach specjalnie do tego celu wyznaczonych i przystosowanych.
4. Uczącym się pływać i kąpiącym się zapewnia się stały nadzór ratownika lub ratowników i ustawiczny nadzór opiekuna lub opiekunów ze strony szkoły lub placówki.


III. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz.U. Nr 12 z 1997 r. poz. 67 – ze zmianami Dz.U. 1997 nr 18 poz. 102 oraz Dz.U. 2009 nr 218 poz. 1696)
§ 1.
Organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej są obowiązani do zapewnienia bezpiecznych warunków wypoczynku i właściwej opieki wychowawczej. Organizatorzy wypoczynku są również obowiązani zatrudniać odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną.
§ 9.
1. Organizator wypoczynku jest obowiązany zapewnić uczestnikom wypoczynku bezpieczne i higieniczne warunki w czasie wypoczynku.
2. Uczestnicy wypoczynku korzystają z wyznaczonych kąpielisk pod opieką wychowawcy i przynajmniej jednego ratownika z odpowiednimi kwalifikacjami.
3. Warunki korzystania z kąpieli, organizacji kąpielisk oraz organizowania wycieczek górskich i krajoznawczo-turystycznych określają odrębne przepisy.
§ 11.
4. Do obowiązków kierownika wypoczynku należy w szczególności:
1) kierowanie wypoczynkiem zgodnie z obowiązującymi przepisami,
3) ustalenie i przydzielenie szczegółowego zakresu czynności poszczególnym
pracownikom,
4) kontrola wykonywania obowiązków przez pracowników,
5) zapewnienie uczestnikom wypoczynku właściwej opieki i warunków bezpieczeństwa od momentu przejęcia ich od rodziców (prawnych opiekunów) do czasu ponownego przekazania rodzicom (prawnym opiekunom),
6) zapewnienie odpowiednich warunków zdrowotnych i higieniczno-sanitarnych w miejscu wypoczynku zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie stanu sanitarnego pomieszczeń i otoczenia

IV. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. (Dz. U. Nr 57, poz. 358)
§ 8.
1. Kąpieliska mogą być zorganizowane lub prowizoryczne.
3. Kąpieliskiem prowizorycznym jest teren położony nad obszarem wodnym, z plażą, przystosowany do sezonowego wykorzystania, z miejscem do kąpieli prowizorycznie oznakowanym oraz wyposażony w urządzenia sanitarne.
§ 11.
1. Do kierowników ośrodków wypoczynkowych, sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, położonych nad obszarami wodnymi, należy:
1) zagospodarowanie obszarów wodnych w celu umożliwienia kąpieli oraz określenie miejsc przeznaczonych do kąpieli dla osób nie umiejących pływać,
Warunki wyznaczania kąpieliska prowizorycznego-obozowego, są następujące:
§ 9.
1. Kąpielisko należy zlokalizować tak, aby miało dogodnie ukształtowany brzeg i dno oraz dobre nasłonecznienie. Szybkość prądu wody w obrębie kąpieliska zlokalizowanego nad wodami bieżącymi nie powinna przekraczać 1 m/sek.
2. Kąpieliska mogą być urządzane nad obszarami wodnymi, których zanieczyszczenie nie przekracza dopuszczalnych norm ustalonych w odrębnych przepisach.
3. Zlokalizowanie kąpieliska wymaga pozytywnej opinii Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz uzgodnienia z właściwym organem administracji samorządowej, inspektoratem żeglugi śródlądowej i organem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a lokalizacja kąpieliska nad wodami morskimi - ponadto z dyrektorem właściwego urzędu morskiego.
Zatrudnienie na takim kąpielisku reguluje
§ 15.
Ustala się następujące minimalne normy zatrudnienia ratowników:
1) w kąpieliskach śródlądowych na każde 100 m linii brzegowej - jeden ratownik od strony lądu i jeden ratownik od strony lustra wody,
5) w kąpieliskach nadmorskich - trzyosobowe zespoły ratowników na każde 100 m linii brzegowej.
Warunki bezpieczeństwa i wyposażenia natomiast
Załącznik nr 4 Szczegółowe warunki bezpieczeństwa osób korzystających z kąpielisk i pływalni
§ 1. 1. Warunki bezpieczeństwa osób korzystających z kąpieliska i pływalni zapewnia się w szczególności przez:
1. wyraźne oznaczenie granic kąpielisk i pływalni, w ramach których oznacza się granice miejsc do kąpieli, w tym strefy dla osób nie umiejących pływać,
2. dyżury wodnej służby ratowniczej oraz wyposażenie w sprzęt ratowniczy,
3. przygotowanie miejsc ratownikom w celu stałej obserwacji i kontroli osób kąpiących się, a w kąpieliskach - także korzystających ze sprzętu pływającego.
§ 7. W celu stworzenia warunków bezpieczeństwa w kąpielisku prowizorycznym należy:
1. zapewnić stałą kontrolę przez ratowników lustra wody,
2. oznaczyć strefy dla umiejących i nie umiejących pływać,
3. wyposażyć kąpielisko w apteczkę i sprzęt medyczny pierwszej pomocy,
4. wyposażyć kąpielisko w sprzęt ratunkowy i pomocniczy,
5. ustawić maszty wyposażone w komplet flag informacyjnych
§ 11. Kąpielisko prowizoryczne powinno być wyposażone w następujący sprzęt ratunkowy i pomocniczy:
1. łodzie wiosłowe - jedna na 100 m linii brzegowej,
2. koła ratunkowe z linką lub pasy ratownicze - jedno na 50 m linii brzegowej,
3. linę asekuracyjną o długości minimum 80 m,
4. słuchowy sygnał alarmowy,
5. rzutki ratunkowe,
6. lornetkę,
7. bosaki ratunkowe.
§ 13. Łodzie ratunkowe powinny być trwale oznakowane na burtach oraz mieć następujące wyposażenie:
1. koło ratunkowe z linką, a także pasy ratunkowe,
2. rzutkę ratunkową,
3. zaburtową linkę ratunkową,
4. tubę głosową lub elektroakustyczną,
5. kotwicę na łańcuchu lub linę kotwiczną,
6. sprzęt medyczny pierwszej pomocy.
§ 14. Stanowisko ratownicze powinno być wyposażone w:
1. sprzęt do nurkowania (płetwy, maska, fajka),
2. lornetkę,
3. radiotelefon,
4. rzutkę ratunkową,
5. sprzęt medyczny pierwszej pomocy.
Plus do tego Załącznik nr 6 - wykaz sprzętu medycznego, leków i artykułów sanitarnych, w które powinny być wyposażone pływalnie i kąpieliska.

Reasumując:
Albo obóz korzysta z ogólnodostępnego kąpieliska, gdzie jest służba ratownicza, albo wytycza własne kąpielisko prowizoryczne (uzyskując wszelkie przewidziane prawem – w tym prawem wodnym - uzgodnienia). Warunki i wyposażenie muszą być takie, jakie określone są dla kąpieliska (przynajmniej prowizorycznego) łącznie z dwuosobową obsadą ratowników na wodach śródlądowych lub trzyosobową na wodach morskich.

poloniny5 napisa/a:
Zgodnie z ustawą nasze „kąpielisko” nie będzie kąpieliskiem tylko miejscem wykorzystywanym do kąpieli, zatem nas dotyczy Art. 34d. ustawy o Prawie Wodnym, więc nie trzeba go nigdzie zgłaszać, tylko zrobić badanie wody (a to oczywiście będzie zrobione).


Niestety nie jest to prawdą.
W Rozporządzeniu MENiS nie dopuszcza się kąpieli grup zorganizowanych w pozaszkolnych formach wypoczynku (w tym na obozach) w miejscach wykorzystywanych do kąpieli, a Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2011 nr 32 poz. 159), co prawda zmieniła tekst siedmiu innych ustaw, ale nie Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 1991 nr 95 poz. 425), która jest podstawą prawną cytowanych rozporządzeń MENiS.

Za cały proces organizacji i przebiegu obozu odpowiedzialny jest jego organizator, a w jego imieniu kierownik obozu.

Kierownik obozu, wychowawcy i ratownicy, którzy podejmują się kąpieli w innych niż opisane warunkach popełniają wykroczenie, a mogą także zostać oskarżeni o popełnienie przestępstwa (np. narażenia zdrowia i życia wielu osób), nawet jeśli nie nastąpi żaden wypadek.

Pozdrawiam
_________________
Dupa blada, dupa zimna, dupa pływać nie powinna
http://polrescue.aq.pl/glowna/glowna.htm
 
     
s.o. 
Stały bywalec


Wiek: 60
Doczy: 04 Gru 2007
Posty: 629
Skd: woj.łodzkie
Wysany: Sro Maj 25, 2011 10:44 pm   

Na stronie ministerstwa zdrowia jest projekt rozporządzenia w sprawie ewidencji i oznakowania kąpieliski i miejsc przeznaczontch do kapieli :
http://www.mz.gov.pl/wwwf...en_02022011.pdf

ROZPORZĄDZENIE POWINNO WEJŚĆ PRZED SEZONEM ALE ZNAJĄC ŻYCIE ....
_________________
s.o.
 
     
Malaka_hor 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
Mieszko



Wiek: 31
Doczy: 18 Maj 2009
Posty: 177
Skd: Horyniec Zdrój
Wysany: Czw Maj 26, 2011 8:01 am   

małe pytanie. sytuacja jest taka na plazy widze ze rozkłada sie "grupa" niech bedzie to 15 osób i wchodzą do wody panie "opiekunki" siedzą za parawanem i sie opalają. podchodze i pytam sie czy są grupą zorganizowaną panie mowią, że nie a mi to ewidentnie wygląda, ze tak no i co w takiej sytuacji ?
_________________
Wierze
Ochraniam
Pomagam
Ratuje
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomg: 8 razy
Doczy: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wysany: Czw Maj 26, 2011 8:48 am   

Malaka_hor, żeby już nie łączyć różnych wątków zadaj pytanie w tym temacie: http://www.forum.wopr.net.pl/topics29/1942.htm

Jarek R. napisa/a:
Zostałem przez sharky`ego wywołany do odpowiedzi


Bardzo dobrze, mam nadzieję, że z czasem Twoja aktywność będzie większa :wink:
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 183
Skd: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wysany: Wto Lip 05, 2011 11:47 am   

Malaka_hor napisa/a:
małe pytanie. sytuacja jest taka na plazy widze ze rozkłada sie "grupa" niech bedzie to 15 osób i wchodzą do wody panie "opiekunki" siedzą za parawanem i sie opalają. podchodze i pytam sie czy są grupą zorganizowaną panie mowią, że nie a mi to ewidentnie wygląda, ze tak no i co w takiej sytuacji ?


Częste zachowanie - tzw. "kąpiel z partyzanta". Ja tą sytuację znam od strony kąpieliska, które jest przypisane jednemu z ośrodków. W mieście jest tez plaża miejska, ale w odległym miejscu. Także, jeżeli ktoś jest spoza ośrodka i się grzecznie zapyta, to wysyłam go do kierownictwa i w przypadku małego obciążenia sam sugeruję dopuszczenie (nieodpłatnie tylko w przypadku kolonii z MOPSu albo innej instytucji wspomagającej biedne dzieci).
Natomiast zdarzają się "naloty" z sąsiednich ośrodków, które nie zorganizowały sobie kąpieliska, a powinny, bo posiadają warunki. Wtedy już nie ma zmiłuj.
Miałem kiedyś jedną wytrwałą grupę, która przychodziła na raty w małych grupkach, żeby ich nie zauważyć. No cóż, odpowiada wychowawca... Tak naprawdę takie zachowanie powinno zgłosić się do kuratorium.
 
     
mysza
Czasem zagląda


Doczy: 18 Lip 2011
Posty: 1
Skd: Trójmiasto
Wysany: Wto Lip 19, 2011 12:02 am   

Cytat:

W Rozporządzeniu MENiS nie dopuszcza się kąpieli grup zorganizowanych w pozaszkolnych formach wypoczynku (w tym na obozach) w miejscach wykorzystywanych do kąpieli,


Czy mogłabym poprosić o podanie rozporządzenia z którego to wynika. Prowadze ośrodek kolonijny i próbuje nadążyć za zmianą przepisów i się do wszystkiego dostosować jednak temat kąpielisk jest dla mnie ciężki do ogarnięcia.
 
     
ratol 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz


Doczy: 10 Pa 2009
Posty: 169
Skd: Śląsk
Wysany: Wto Lip 19, 2011 10:36 am   

mysza napisa/a:
Cytat:

W Rozporządzeniu MENiS nie dopuszcza się kąpieli grup zorganizowanych w pozaszkolnych formach wypoczynku (w tym na obozach) w miejscach wykorzystywanych do kąpieli,


Czy mogłabym poprosić o podanie rozporządzenia z którego to wynika. Prowadze ośrodek kolonijny i próbuje nadążyć za zmianą przepisów i się do wszystkiego dostosować jednak temat kąpielisk jest dla mnie ciężki do ogarnięcia.


Patrz wyżej
Jarek R. napisa/a:
II. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2003 nr 6 poz. 69 - ze zmianami Dz.U. 2009 nr 139 poz. 1130 oraz Dz.U. 2010 nr 215 poz. 1408)
§ 34. 2. Osoby pozostające pod opieką szkoły lub placówki mogą pływać oraz kąpać się tylko w obrębie kąpielisk i pływalni w rozumieniu przepisów określających warunki bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.
3. Nauka pływania może odbywać się tylko w miejscach specjalnie do tego celu wyznaczonych i przystosowanych.
4. Uczącym się pływać i kąpiącym się zapewnia się stały nadzór ratownika lub ratowników i ustawiczny nadzór opiekuna lub opiekunów ze strony szkoły lub placówki.
 
     
Doman 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz



Wiek: 39
Doczy: 15 Gru 2009
Posty: 183
Skd: Drużyna WOPR MOSiR Katowice
Wysany: Wto Lip 19, 2011 12:13 pm   

II. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2003 nr 6 poz. 69 - ze zmianami Dz.U. 2009 nr 139 poz. 1130 oraz Dz.U. 2010 nr 215 poz. 1408)
§ 34. 2. Osoby pozostające pod opieką szkoły lub placówki mogą pływać oraz kąpać się tylko w obrębie kąpielisk i pływalni w rozumieniu przepisów określających warunki bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.
3. Nauka pływania może odbywać się tylko w miejscach specjalnie do tego celu wyznaczonych i przystosowanych.
4. Uczącym się pływać i kąpiącym się zapewnia się stały nadzór ratownika lub ratowników i ustawiczny nadzór opiekuna lub opiekunów ze strony szkoły lub placówki.


Ja to pogrubione rozumiem tak, że tu chodzi o kąpielisko nie w kontekście prawa wodnego, tylko w kontekście przepisów na temat bezpieczeństwa wypoczynku nad wodą, a tam cały czas obowiązuje rozporządzenie z 1997 ustalające podział na kąpieliska i kąpieliska prowizoryczne.

No bez przesady, w końcu gdyby nie można było na MZWdK kapać grup zorganizowanych to większość "kurortów" kolonijnych by padła (wspomnę tylko pewien powiat na A w pn.-wsch. Polsce, gdzie nie ma kąpielisk tylko same MZWdK)...

[ Dodano: Nie Lip 31, 2011 3:35 pm ]
Jednej z przyczyn takiej, a nie innej konstrukcji prawa wodnego, można doszukiwać się w biedzie sanepidów: http://katowice.gazeta.pl...sanepidach.html
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapyta do SQL: 16