www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Ochotnik i wynagrodzenie
Autor Wiadomo¶æ
Zdziwiony 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 23 Kwi 2011
Posty: 9
Sk±d: ZnikÄ…d
Wys³any: Sob Kwi 23, 2011 7:07 pm   Ochotnik i wynagrodzenie

Witam ratowniczą brać. Przez ostatnie kilka lat żyłem w pewnej ratowniczej hibernacji, tzn. płacone co rok składki, weryfikacje robione z przyzwyczajenia, ale nowinki i sprawy WOPR były dla mnie tak samo interesujące co zeszłoroczne wyniki lotto. Ostatnio jednak postanowiłem w związku z zasłyszaną reformą nieco upgradować swoje uprawnienia, aby nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku. Wiem już co i jak, ale pewne rzeczy wciąż wydają mi się niejasne. Pominę osobistą ocenę twórczości byłych kadr SB i MO, gdyż moja opinia ogólnie pokrywa się z większością Waszych opinii (przestudiowałem forum), bez emocji zapytam więc:

Jeżeli nowy Młodszy Ratownik WOPR i Ratownik WOPR to stopnie ochotnicze, to czy w/w osoby mogą za wykonywaną pracę otrzymywać wynagrodzenie ?

Czy bierze się je pod uwagę przy obsadzaniu minimalnego składu ? Jeżeli np. istnieje na określonym akwenie wymóg 2 ratowników, czy musi to być 2 "zawodowych", czy też możliwy jest mix: 1 "zawodowy" + 1 "ochotnik" lub np. tylko 2 "ochotników" ?
 
     
Rokam
Starszy Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 23 Maj 2008
Posty: 339
Sk±d: hehelmans
Wys³any: Sob Kwi 23, 2011 7:46 pm   

Nowy młodszy ratownik nie zarabia (ten od 2010) . Nowy Ratownik WOPR (bez kpp, sam stopień) może zarabiać.
Co do minimalnego składu. Cyt. z identyfikatora "Liczba zatrudnionych ratowników WOPR nie może przekraczać połowy stanu zatrudnionych ratowników, 50% zatrudnionych ratowników musi posiadać wyższe uprawnienia.
_________________
Go¶æ, myÅ›laÅ‚eÅ›, że on Cie lubi? A to szyderca. Hehehelmans.
 
     
Zdziwiony 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 23 Kwi 2011
Posty: 9
Sk±d: ZnikÄ…d
Wys³any: Sob Kwi 23, 2011 8:10 pm   

Czyli jest to swego rodzaju luka, pracodawca może łatać braki "ochotnikami". Ciekawy jestem jakie będą proporcje zarobków między "zawodowymi", a "ochotnikami" ? Musi się przecież opłacać zrobić dodatkowo KPP + patent(y) + kurs zawodowy.

Orientuje się ktoś od kiedy ma być wszystko po nowemu, tzn. od kiedy "starzy wodni" będą musieli mieć uprawnienia "zawodowe" ?
 
     
Rokam
Starszy Forumowicz WOPR



Do³±czy³: 23 Maj 2008
Posty: 339
Sk±d: hehelmans
Wys³any: Sob Kwi 23, 2011 9:54 pm   

Od: JUŻ. Starzy wodni (2008) mają stopnie z automatu. A Ci po 2008 muszą je zrobić.
_________________
Go¶æ, myÅ›laÅ‚eÅ›, że on Cie lubi? A to szyderca. Hehehelmans.
 
     
Zdziwiony 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 23 Kwi 2011
Posty: 9
Sk±d: ZnikÄ…d
Wys³any: Sob Kwi 23, 2011 10:08 pm   

To po części wiem. Z tego co się orientuję mogę pracować, ale bez KPP muszę być pod nadzorem "zawodowego". Pominę już fakt, że kilka lat temu bywało, że to inni pracowali pod nadzorem moim. Noszę się z zamiarem zrobienia w tym roku KPP i uzyskania/wpisania stopni "zawodowych". Zasłyszałem info, że mam na to czas właśnie do końca tego roku, bo jak się spóźnię to będę od przyszłego roku "goły" Ratownik WOPR. Z innych wątków z tego forum wynika, że do końca 2011 kończy się etap wdrożeniowy reformy, a od 2012 następuje etap końcowy. Stąd też moja ciekawość od kiedy ma być już wszystko po nowemu, jak również czy śpiochy, które się nie "uzawodowiły" stracą swoje uprawnienia ?
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sob Kwi 23, 2011 10:18 pm   

Zdziwiony, poczytaj tutaj:
http://www.forum.wopr.net.../3048.htm#25700
http://www.forum.wopr.net.pl/topics29/3174.htm

Zdziwiony napisa³/a:
od kiedy ma być już wszystko po nowemu, jak również czy śpiochy, które się nie "uzawodowiły" stracą swoje uprawnienia ?


Czas na "dokształcanie się" był do końca 2010 roku. Od 2011 roku "nowi" ratownicy nie przechodzą już recertyfikacji KPP, robią pełne kursy. Recertyfikacja jest możliwa tylko dla ratowników, którym kończy się termin ważności uprawnień KPP.

Zdobytych wcześniej uprawnień nikt nie traci.
 
     
Zdziwiony 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 23 Kwi 2011
Posty: 9
Sk±d: ZnikÄ…d
Wys³any: Sob Kwi 23, 2011 11:03 pm   

Dzięki DeVu. Mam zatem rozumieć, że nawet jeśli przez kolejnych 10 lat nie poczynię żadnych ruchów (poza coroczną weryfikacją + składki) to nadal będę mógł pracować jako "zawodowy" (mając tylko aktualne KPP) na wszelakich akwenach ? Mając jedynie wbite stare uprawnienia RW z przed lat ? W swoich postach powtarzasz jak mantrę, że prawo nie działa wstecz, a to nie do końca tak.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sob Kwi 23, 2011 11:28 pm   

Weryfikacja nie odbywa się co roku, a co 3 lata :) Poza tym są WOPRy, które nie weryfikują ratowników. Wystarczy opłacić składkę aby być w dalszym ciągu członkiem wopr. Jako Ratownik WOPR możesz pracować wszędzie. A to czy ktoś wymaga od Ciebie KPP, sternika, czy prawo jazdy to już oddzielna sprawa.
 
     
Zdziwiony 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 23 Kwi 2011
Posty: 9
Sk±d: ZnikÄ…d
Wys³any: Sob Kwi 23, 2011 11:44 pm   

U mnie weryfikacja odbywa się co roku, a może odbywała się, bo szczerze przyznam, że w tym roku jeszcze nie przystępowałem. Z wcześniejszych postów już wiem, że jako Ratownik WOPR (nawet bez KPP) mogę pracować wszędzie, jednakże zapewne za mniejsze wynagrodzenie niż kompletny ratownik i jako zapchajdziura. Zresztą, ja nawet nie planuję powrotu na akweny, bardziej mi po prostu szkoda tracić tych uprawnień i doświadczenia, które (jak zapewne większość z nas) z pewnym trudem i wyrzeczeniem zdobyłem. Poza tym nigdy nic nie wiadomo, a jakby na to nie patrzeć są to konkretne twarde kwalifikacje zawodowe.
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Sob Kwi 23, 2011 11:46 pm   

Zdziwiony napisa³/a:
W swoich postach powtarzasz jak mantrę, że prawo nie działa wstecz, a to nie do końca tak.

Będę to powtarzał do skutku. O tym jak przez pomówienia osób trzecich i niedoinformowanie pracodawców ratownicy są zmuszeni się dokształcać. Istnieje duża liczba starej gwardii (np. Ty i ja), która nie potrzebuje tej całej recertyfikacji, uprawnień zawodowych i wielu innych wymyślonych kursów. Otrzymaliśmy uprawnienia do bycia ratownikami na każdym akwenie i nikt nie może nam tego zabrać. Niestety, poszła w Polskę fama, że KPP i stopnie zawodowe są obowiązkowe i zrobiło się bum na kursy i szkolenia. Każdy gestor kąpieliska oraz pływalni ma już mętlik w głowie i woli zatrudnić zawodowca, żeby się nie głowić czy Ratownik WOPR może pracować samodzielnie czy nie. I na tym polega cały problem. Ja oczywiście to wszystko rozumiem, bo teraz każdy pracodawca żeby się w tym połapać powinien mieć tabelkę z datami kursów i listę ratowników, aby ich dobrze poukładać w grafiku. To coś jak sudoku: http://www.forum.wopr.net.pl/topics1/3012.htm

Cały czas zdaję sobie sprawę, że powinniśmy się rozwijać. Sam nad tym trzymam łapę. Niestety nie ma to nic wspólnego z uzyskaniem wiedzy i umiejętności. Po prostu zapłaciłem 310zł (KPP + 3 stopnie zawodowe) żeby być tym, kim byłem wcześniej.
 
     
Zdziwiony 
Wypowie się, choć w ostateczności


Do³±czy³: 23 Kwi 2011
Posty: 9
Sk±d: ZnikÄ…d
Wys³any: Nie Kwi 24, 2011 12:02 am   

Pozwól, że przytoczę Ci z pamięci art. 3 Kodeksu Cywilnego: "Ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że wynika to z jej brzmienia, bądź celu." Zatem nie może działać wstecz, ale de facto może. Bardziej sztywno stosuje się tą zasadę jedynie do prawa karnego. Zresztą Polska ma bardzo długą i całkiem jeszcze świeżą tradycję zabierania obywatelom różnych praw i dóbr, więc stąd moja wyostrzona uwaga, czy wręcz przesadna nieufność.

Faktycznie mógł się z tego wszystkiego zrobić duży bałagan. Pamiętam, że kiedyś wielu pracodawców rozumiało Młodszego Ratownika WOPR jako ratownika, który nie ma jeszcze ukończonego 18 roku życia, więc zapewne tym bardziej gubią się w reformie, w której pogubiliśmy się i my. Jakkolwiek byłoby to zatem dość logiczne, aby wszystkim starym RW powbijać nowe zawodowe stopnie.
 
     
KcK 
Starszy Forumowicz WOPR
So Others May Live



Wiek: 36
Do³±czy³: 25 Lip 2005
Posty: 414
Sk±d: Starogard GdaÅ„ski Opole PoznaÅ„
Wys³any: Czw Maj 05, 2011 12:54 am   

DeVu napisa³/a:
Po prostu zapłaciłem 310zł (KPP + 3 stopnie zawodowe) żeby być tym, kim byłem wcześniej.


DeVu wreszcie przyznałeś, że ta cała reforma miała na celu wyłudzenie kasy, a nie zwiększenie naszych umiejętności...
_________________
Młode Wilki zawsze razem będą szły ku przeznaczeniu...
 
 
     
DeVu 
Stały bywalec


Pomóg³: 8 razy
Do³±czy³: 16 Lis 2005
Posty: 1976
Wys³any: Czw Maj 05, 2011 10:36 am   

Nigdy nie pisałem o zwiększeniu umiejętności ;) Aż takim obrońcą reformy nie byłem, z rozmów różnych ratowników starałem się doszukać plusów jak i minusów, znaleźć wspólny mianownik. Gdybyśmy dalej szli tym tropem, to powinno się zlikwidować młodszego ratownika wopr. Stopień, który na siebie nie zarabia nie istnieje w ILS. A właśnie z nimi chcemy się utożsamić.
 
     
wopr rewal 
Stały bywalec



Pomóg³: 1 raz
Do³±czy³: 20 Lut 2006
Posty: 535
Sk±d: Sosnowiec
Wys³any: Czw Maj 05, 2011 1:05 pm   

Mało tego to wielu włodarzy gmin czy miast zasięgneło sobie opini u władz WOPR i np. w wymogach żądaja zatrudnienia na etaty wyłącznie RWM, czyli też zostali wprowadzeni w maliny
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytañ do SQL: 17