www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia na ratownika wg. MSW
Autor Wiadomo¶æ
KarloS 
Czasem zaglÄ…da


Wiek: 30
Do³±czy³: 08 Kwi 2015
Posty: 3
Sk±d: Kraków
Wys³any: Czw Kwi 09, 2015 12:05 am   ZaÅ›wiadczenie o ukoÅ„czeniu szkolenia na ratownika wg. MSW

Temat męczący jednak na forum naczytałem się multum sprostowań i prosił bym o jasną odpowiedz.

2011 - MÅ‚odszy Ratownik WOPR
2012 - KPP, 1 sezon nad morzem, praca aquapark
2013 - sternik motorowodny, 2 sezon nad morzem, praca aquapark
2014 - Instruktor pływania, 3 sezon nad morzem
Jestem w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego, nie w WOPR.

Wiedzę i umiejętności z ratownictwa wodnego nabyłem przed wejściem ustawy w życie, która likwidując stopnie, nadaje mi tytuł Zawodowego Ratownika. Przeczytałem też, że nie wszyscy to respektują ponieważ MRW są to uprawnienia niepełne zawodowe\społeczne itp zatem zachowując swoje uprawnienia po wejściu ustawy, zachowałem uprawnienia niepełne. W swoim podmiocie mam wbity do książeczki stopień Ratownika wg. MSW na podstawie książeczki Woprowskiej w której mam MRW. Chcąc zatrudnić się gdzieś indziej, wymagane jest zaświadczenie (jak w temacie) którego nie posiadam.

Jak widać spełniam wszystkie wymagania ustawowe. Moja prośba jest następująca. Chcę mieć po prostu wszędzie respektowane papiery bez żadnych cyrków. W tym celu mogę się poddać każdej weryfikacji fizycznej\teoretycznej. Kończąc, jaką drogą powinienem zdobyć zaświadczenie ?
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Czw Kwi 09, 2015 7:00 am   Re: ZaÅ›wiadczenie o ukoÅ„czeniu szkolenia na ratownika wg. MS

Niestety jedyną drogą uzyskania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia ratowników wodnych jest ukończenie pełnego szkolenia ratowników wodnych zgodnie z rozporządzeniem MSW. Ustawodawca w ustawie oraz MSW w rozporządzeniu nie przewidzieli innego trybu uzyskania ww zaświadczenia. Tak więc niestety żadna werfikacja nie wchodzi w grę.

KarloS napisa³/a:
... Wiedzę i umiejętności z ratownictwa wodnego nabyłem przed wejściem ustawy w życie, która likwidując stopnie, nadaje mi tytuł Zawodowego Ratownika. ...
Warto pamiętać że ustawa niczego nikomu nie nadaje a już na pewno nie tytuł zawodowego ratownika chociażby dlatego że taki tytułu nie istnieje :wink: . Ustawa zawiera jedynie wymogi bycia uznanym za ratownika wodnego. Albo je spełniasz albo nie.

Swoją drogą z przytoczonych przez Ciebie dat wygląda że w tym roku przed sezonem czeka Cię również recertyfikacja KPP a więc masz co robić . :cool:
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Czw Kwi 09, 2015 7:18 am   

Zgadza się. Ani ustawa ani MSW nie przewidziało trybu np. "samego egzaminu" dla osób posiadających uprawnienia z przed wejścia w życie ustawy aby otrzymały one zaświadczenie.
Ustawa mówi o "zzachowaniu uprawnień" a więc zachowałeś uprawnienia jakie w 2011 nadał Ci WOPR.
 
     
KarloS 
Czasem zaglÄ…da


Wiek: 30
Do³±czy³: 08 Kwi 2015
Posty: 3
Sk±d: Kraków
Wys³any: Czw Kwi 09, 2015 10:16 am   

Po wejściu w życie ustawy wiele osób mniej lub w bardziej podobnej sytuacji jak ja, regulowali sobie papiery tzw. ,,wklejką,, do książeczki weryfikującą zgodnie z MSW. Jak wygląda ta sytuacja prawnie i czy dalej to funkcjonuje ?
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Czw Kwi 09, 2015 6:49 pm   

Takie "wklejki" to bardzo wątpliwa sprawa bo niby kto i na jakiej podstawie przeprowadzał te weryfikację. Dodatkowo czym się kierował oraz jakie miał uprawnienia do stwierdzenia że ktoś ma lub nie ma uprawnień zgodnych z aktualnymi wymogami ustawowymi.
Na pracodawcę (średnio zorientowanego w przepisach) taka "wklejka" pewno podziała ale w przypadku wypadku myślę że nie miałaby większej wartości.

Sprawa jest mocno dyskusyjna i jej ocena mocno zależy od oceniającego.
Ogólnopolskie WOPR (tutaj w osobie PB ale także władze wielu jednostek terenowych) jak zauważyłeś stanowczo twierdzi że zachowałeś jedynie uprawnienia jakie nadał Ci WOPR w 2011r. gdy uzyskałeś stopień MRW. Domyślnie więc nie jesteś pełnoprawnym ratownikiem wodnym i wymogów ustawowych nie spełniasz a więc powinieneś wydać kolejne pieniądze na kursy najlepiej w którymś WOPRze :wink:
Zupełnie inaczej ocenia tę sprawę MSW i możesz się zapoznać ze stanowiskiem tego ministerstwa w tym oficjalnym piśmie.
https://www.facebook.com/...54931624&type=1

Jak więc widzisz oceny stanu prawnego w tej sprawie są skrajne co nie zmienia że w przypadku wypadku jednak i tak to sąd oceni czy przyjąć interpretację WOPRu czy skłonić się raczej do interpretacji MSW.

Na pewno najbezpieczniej jest przyjąć stanowisko WOPRu w tej sprawie i po prostu zrobić pełne szkolenie ratowników wodnych zakończone wręczeniem Ci stosownego zaświadczenia zgodnie z rozporządzeniem MSW (szkolenie niekoniecznie musi być w WOPRze choć to WOPR twardo stoi na stanowisku że musisz je zrobić :wink: ).
Na pewno wiążę się to z dodatkowymi kosztami jednak pamiętaj że z czasem pracodawcy mogą przestać się interesować z jakiej jesteś organizacji. Zaczną wymagać wyłącznie papierów zgodnie z wymogami zapisanymi w ustawie i wtedy posiadanie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia ratowników wodnych może być bardzo pomocne.
 
     
KarloS 
Czasem zaglÄ…da


Wiek: 30
Do³±czy³: 08 Kwi 2015
Posty: 3
Sk±d: Kraków
Wys³any: Czw Kwi 09, 2015 9:33 pm   

Dzięki wszystkim za wyjaśnienia. Przeczuwałem, że te niejasności skończą się kolejnym wydatkiem pieniędzy na kurs... No ale cóż, przysięgę składałem tylko jednej organizacji i czas do niej wrócić :D Szkoda tylko, że zostałem poszkodowany przez osoby i środowiska, które nie do końca zaznajomiły się z prawem :(
 
     
Perykles
Starszy Forumowicz WOPR


Pomóg³: 21 razy
Do³±czy³: 15 Gru 2009
Posty: 419
Sk±d: inÄ…d
Wys³any: Czw Kwi 09, 2015 10:03 pm   

Pamiętaj że WOPRy organizują szkolenie ratowników wodnych zarówno jako jeden całościowy kurs ale również dzieląc na trzy (lub dwa) etapy.
Istnieje szansa że zaliczą Ci stopień MRW jak pierwszy etap a w związku z tym zapłacisz jedynie za drugi i trzeci. Zawsze to jakaś oszczędność.
Jeśli zależy Ci na czasie to Krakowskie WOPR właśnie zaczyna kolejny kurs ratowników wodnych (dokładnie 11 kwietnia). Normalnie kurs kosztuje 1200zł ale jak zaliczą wcześniej uzyskane stopnie to opłata wynosi 720zł lub nawet 360zł w zależności od daty uzyskania stopnia.
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pi± Kwi 10, 2015 9:03 pm   

U nas są również szkolenia "na kredyt" ale dla naszych ludziów. Mogą to odpracować i są chętni.
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Wto Kwi 28, 2015 10:38 pm   

Perykles napisa³/a:
Takie "wklejki" to bardzo wątpliwa sprawa bo niby kto i na jakiej podstawie przeprowadzał te weryfikację.


No i tu się zgadzam. Chociaż jak robiłam MSW mówiłem ludziom, że niepotrzebnie przyszli (ci którzy mieli MRW z 2011 i 2008) bo ustawa "zrobiła z nich to co robi się obecnie" czyli kurs/szkolenie MSW.

Sam nie wiem jak do tych wklejek podchodzić. Ja zrobiłem MSW i mam spokój :grin:
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Sro Kwi 29, 2015 12:35 am   

A ja z tym "zrobieniem przez ustawę" z MR WOPR obecnego rw się nie zgadzam. Merytorycznie jest dla mnie nie do przyjęcia. U nas się takich nie zatrudni.
 
     
bienio 
Starszy Forumowicz WOPR



Pomóg³: 3 razy
Wiek: 56
Do³±czy³: 25 Maj 2012
Posty: 403
Sk±d: Woda
Wys³any: Sro Kwi 29, 2015 4:03 am   

PB napisa³/a:
A ja z tym "zrobieniem przez ustawę" z MR WOPR obecnego rw się nie zgadzam. Merytorycznie jest dla mnie nie do przyjęcia. U nas się takich nie zatrudni.


Może doprecyzuję moją powyższą wypowiedź, ponieważ nie chciałem by zabrzmiała zbyt radykalnie. Ja się również nie zgadzam. Jest tam mowa również o tym, że :

"Jeśli kur rozpoczął się w 2011 a zakończył w 2012 roku też taki kursant przez ustawę zostaje "zrównany" i po spełnieniu pozostałych warunków może podjąć pracę jako Ratownik Wodny.
_________________
- MR WOPR
- Sternik Motorowodny
- RW
- IRR - sp. PÅ‚ywanie
- KPP, RWP, RWÅš, RWM
- Ratownik Wodny MSW
- Trener Klasy II - PÅ‚ywanie
---------------------------
 
     
PB 
Stały bywalec
PB


Pomóg³: 5 razy
Wiek: 59
Do³±czy³: 19 Mar 2010
Posty: 1018
Sk±d: StoÅ‚eczne WOPR
Wys³any: Pi± Maj 01, 2015 12:11 am   

No niestety opinia DRiOL sugeruje, że gość nieprzygotowany do pracy (bo MR WOPR nie jest) może pracować jako rw.
 
     
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytañ do SQL: 16