www.forum.wopr.net.pl Strona G³ówna www.forum.wopr.net.pl
Największe w Polsce forum ratowników WOPR i nie tylko

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Badanie lekarskie
Autor Wiadomo¶æ
tomanek 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR


Wiek: 34
Do³±czy³: 26 Lis 2005
Posty: 44
Sk±d: Zach-Pom
Wys³any: Sob Lis 26, 2005 12:08 pm   Badanie lekarskie

Czy badanie lekarskie jest jakieÅ›... specjalistyczne? ;> Czy idzie sie do lekarza spojrzy i pach, pach, wbija pieczÄ…tke i jest?

Na zajęciach W-F mam grupe Bk. Mam lekkie boczne skrzywienie kręgołsupa - skolioze (małe, ale jest :/) oraz wade wzroku -1 (krótkowidz).

Czy takie "dysfunkcje" mogą mi przeszkodzić w byciu młodszym ratownikiem? ;>

Proszę doświadczonych o opinię ;)
 
 
Skacowany 
Starszy Forumowicz WOPR
RW


Wiek: 40
Do³±czy³: 29 Mar 2005
Posty: 336
Sk±d: Kostrzyn nad OdrÄ…
Wys³any: Sob Lis 26, 2005 12:58 pm   

Jesli chodzi o badania przed kursem to zwykle rutynowe badanie, zadnych specjalistycznych, mozesz to zrobic u swojego rodzinnego. A skolioza nie powinna przeszkadzac nikt az Cie tak nie bedze przeswietlal. Nie wiem co z wada wzroku, ale na to sam sobie musisz odpowiedziec czy mimo tego mozesz pracowac, jesli faktycznie jest niewielka to nie powinno byc problemu.
 
 
 
tomanek 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR


Wiek: 34
Do³±czy³: 26 Lis 2005
Posty: 44
Sk±d: Zach-Pom
Wys³any: Sob Lis 26, 2005 1:21 pm   

Wada jest niewielka... Ludzi widze normalnie :P ale jeśli np. czytam telegazetę w tv z dość dużej odległości wtedy czasem troszkę mi się literki rozmazują... takie szczegóły.

Myślałem o zakupie soczewek... I jestem ciekaw czy można pływać w soczewkach?
 
 
Ishtar 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl



Do³±czy³a: 17 Kwi 2005
Posty: 209
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Sob Lis 26, 2005 1:31 pm   

Ja mam większą wadę od Ciebie i nosze soczewki, ale nie zakładam ich jak pracuje- mam "plusy", więc własciwie nie potrzebuje soczewek, żeby dobrze widzieć. Myślę, że tak mała wada nie ma raczej znaczenia.
Co do soczewek- nie próbowałam nigdy w nich pływać (jakoś się obawiam), ale podobno są takie, które się do tego nadają- chyba jednodniowe. Ale jak już bardzo chciałbyś poprawić ostrość widzenia to proponuje okulary przeciwsłoneczne korekcyjne- jak pracujesz na plaży to i tak są niezbędne:)
 
 
 
tomanek 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR


Wiek: 34
Do³±czy³: 26 Lis 2005
Posty: 44
Sk±d: Zach-Pom
Wys³any: Sob Lis 26, 2005 1:39 pm   

+ to inna bajka ;) Bo jesteÅ› dalekowidzkÄ… :P

Jednodniowe soczewki... Raczej odpada :P

A okulary przeciwsłoneczne korekcyjne... Bardzo ciekawe! :D Dzięki ;)
_________________
2006 - MÅ‚odszy Ratownik WOPR
2007 - Sternik Motorowodny
2007 - KPP
2008 - Ratownik WOPR
 
 
baca 
Zasłużony dla Forum WOPR

Do³±czy³: 04 Pa¼ 2005
Posty: 348
Sk±d: Podhale
Wys³any: Sob Lis 26, 2005 1:48 pm   Re: Badanie lekarskie

tomanek napisa³/a:
Czy idzie sie do lekarza spojrzy i pach, pach, wbija pieczÄ…tke i jest?

Niestety najczęściej jest pach, pach... A to wielki błąd. Do badań lekarskich należy podejść poważnie. Sprawdzenie stanu zdrowia przed zwiększoną ilością ćwiczeń w wodzie (która nierzadko jest chłodna albo zimna) jest niezbędne. Pewne "dolegliwości" mogą się ujawnić właśnie podczas takich ćwiczeń.
Przykład: na kurs przyszła młoda dziewczyna z zaświadczeniem o dobrym stanie zdrowia, dopuszczającycm do kursu. Podczas ćwiczeń (skoków ratowniczych) poczuła się źle. Wezwany lekarz stwierdził nieprawidłowości w działaniu serca, EKG wykazało arytmię. Dokładniejsze badania wskazały na wadę serca... Lekarz, który zrobił "pach pach" wogóle nie przeprowadził żadnych badań... mogło się to zakończyć tragicznie.

Dotyczy to także ratowników poddających się badaniom okresowym (corocznym). Wtedy tez warto dokładnie się przebadać...

Trzeba zadbać o swój stan zdrowia. Pamiętajmy że czesto od naszej dyspozycji (lub niedyspozycji) zależy życie innych...

baca
 
 
tomanek 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR


Wiek: 34
Do³±czy³: 26 Lis 2005
Posty: 44
Sk±d: Zach-Pom
Wys³any: Sob Lis 26, 2005 2:07 pm   

No to niezbyt dobre podejście lekarzy :/

Ja wad żadnych z sercem czy innymi układami oprócz wspomnianych nie mam... na szczęście. Aczkolwiek takie badania by mnie uspokoiły...

Ale ta głupia skolioza i wzrok... ;P Mam nadzieje, że sie nikt do tego nie przyczepi... :)
 
 
Ishtar 
Dyżur na www.forum.wopr.net.pl



Do³±czy³a: 17 Kwi 2005
Posty: 209
Sk±d: WrocÅ‚aw
Wys³any: Sob Lis 26, 2005 2:33 pm   

najlepsza metoda na wyleczenie skoliozy to pływanie :D wiele osób zaczyna trenować ze względu na wadę postawy. A jezeli chcesz sie przebadać to lekarz pierwszego kontatktu powinien dać Ci skierowanie do ośrodka medycyny sportowej (nie wiem dokładnie jak to się nazywa). Nie pamiętam czy takie badanie jest płatne, ale jeżeli tak to jest to niewielka suma.
 
 
 
tomanek 
Doświadczony Forumowicz WOPR
Ratownik WOPR


Wiek: 34
Do³±czy³: 26 Lis 2005
Posty: 44
Sk±d: Zach-Pom
Wys³any: Sob Lis 26, 2005 3:06 pm   

I tak właśnie było w moim przypadku... ;) Skolioza prawie wyleczona.. ;)

Dzięki za rady :)
 
 
pioro6 
Starszy Forumowicz WOPR
RW



Wiek: 37
Do³±czy³: 09 Wrz 2005
Posty: 333
Sk±d: Pomorskie
Wys³any: Sob Lis 26, 2005 10:00 pm   Re: Badanie lekarskie

baca napisa³/a:

Dotyczy to także ratowników poddających się badaniom okresowym (corocznym). Wtedy tez warto dokładnie się przebadać...

Trzeba zadbać o swój stan zdrowia. Pamiętajmy że czesto od naszej dyspozycji (lub niedyspozycji) zależy życie innych...

baca

Tak to prawda, moim zdaniem każdy kandydat na młodszego powinien przejść specjalistyczne badania, a my ratownicy powinniśmy przynajmniej raz w roku zronić chociażby standardowe badania (koszt ok. 50 zł). I nie dla papierka, tylko dla własnego bezpieczeństwa !!!

Pozdrawiam !!!
 
 
 
JAJO 
Starszy Forumowicz WOPR
1057



Wiek: 40
Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 464
Sk±d: Tarnów Beverly
Wys³any: Sob Lis 26, 2005 10:18 pm   

50 zl.? Za co to? Ja chodze do lekarza I kontaktu i nic nie place za badania!
_________________
q(-_-)p
 
 
 
pioro6 
Starszy Forumowicz WOPR
RW



Wiek: 37
Do³±czy³: 09 Wrz 2005
Posty: 333
Sk±d: Pomorskie
Wys³any: Sob Lis 26, 2005 10:24 pm   

JAJO napisa³/a:
50 zl.? Za co to? Ja chodze do lekarza I kontaktu i nic nie place za badania!


Tak ale lekarze I kontaktu nie chcą dawać skierowań na badania np. rentgen, krew, mocz, jak jesteś zdrowy, więc trzeba iść prywatnie. (ja musze tak robić żeby uzyskać badania do płetwonurkowania ale to też troche inna sprawa :) )

Pozdrawiam !!!
 
 
 
JAJO 
Starszy Forumowicz WOPR
1057



Wiek: 40
Do³±czy³: 12 Lis 2005
Posty: 464
Sk±d: Tarnów Beverly
Wys³any: Sob Lis 26, 2005 11:33 pm   

Wlasnie. Jak jestes zdrowy to w czym problem?! Wydaje mi sie ze jak sie wyjasni sparawe to nie powinno byc problemu ze skierowaniem.
_________________
q(-_-)p
 
 
 
kolucho 
Starszy Forumowicz WOPR
1066



Do³±czy³: 03 Wrz 2005
Posty: 471
Sk±d: Kraków / Tarnów (Beverly)
Wys³any: Nie Lis 27, 2005 12:21 am   

Popieram kolege baca w apelu o przylozenie wiekszej uwagi do badan lekarskich ktore corocznie wykonujemy. Ja rowniez rok w rok badam sie u lekarza pierwszego kontaktu i niestety tylko jeden raz zostalem wyslany na badania specjalistyczne :( Zrobiono mi EKG oraz spirometrie (m in sprawdzana jest pojemnosc pluc itp) i dodatkowo sam zrobilem sobie wczesniej krew. Pomijajac ten przypadek badania sa "krotka pilka" i koncza sie najczesciej pytaniem czy dobrze sie czuje oraz osluchaniem. Widzac podejscie lekarzy do kwesti kontroli naszego zdrowia staram sie przynajmniej raz w roq badac krew (we wlasnym zakresie) natomiast spirometri oraz EKG nie robie poki co gdyz nie pale ani nie narzekam na serce wiec wychodze z zalozenia ze badania zrobilone przed dwoma laty dalej sa aktualne. Nie znaczy to bynajmniej ze za kilka lat nie skontroluje rowniez tych spraw.
Osobiscie uwazam ze w trosce o nasze zdrowie oraz by miec pewnosc ze w kazdej chwili jestesmy w stanie udzielic pomocy powinnismy sie zwrocic do lekarza z prosba aby wyslal nas na specjalistyczne badania jesli sam tego nie uczyni. Jesli to nie posqtqje to przynajmniej raz na jakis czas wydajmy pare groszy na kontrole bo chyba kazdy z nas zdaje sobie sprawe jak istotna sprawa jest zdrowie i sprawnosc w pracy ratownika. Pozdrawiam :mrgreen:
 
 
sfrustrowany 
BAD - Bardzo Aktywny Działacz
SR_WOPR


Do³±czy³: 09 Lis 2005
Posty: 128
Sk±d: POLSKA
Wys³any: Nie Lis 27, 2005 10:42 am   

Jeśli chodzi o twoją wadę wzroku (czy ogólnie o wszystkich ratwoników, którzy mają większe lub mniejsze wady wzroku) to przecież nikomu nie musisz sie chwalić ani opowiadać, że masz taką wadę i bez okularów widzisz gorzej. Z własnej praktyki wiem (też jestem krótkowidzem), ze nikt cię o to nie będzie pytał ;)
Z wadą -1 nawet bez korekcji oklarowej (czy też za pomocą soczewek) mozesz spokojnie pracować na każdym kompielisku (plaża strzezona, pływalnia. itd itp), bez obawy, że coś (z raczej kogoś...) przeoczysz lub nie dostrzeżesz.
Przy wyższych wadach zalecałbym okulary, np. idealnym rozwiązaniem na wakacje są tzw. "fotochromy". Takie okularki jednocześnie korygują i działają jak okulary przeciwsłoneczne, a przy tym (co najważniejsze) chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Mówię to z własnej praktyki.
Jeśli chodzi o soczewki, to słyszałem od pewnych osób, ze pływały w soczewkach i ten system się sprawdzał. Sam podejmowałem też takie próby, i różnie to wychodziło (raz zostawały, raz spadały, ale ogólnie więcej z tym zamotki niz to warte). Osobiscie nie polecam.

POZDRAWIAM WSZYSTKICH WOPROWCÓW KRÓTKOWIDZÓW !!!;)
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



-> www.ratownicy.wopr.net.pl<-


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytañ do SQL: 16